به ما بپيونديد

عکس/ تصاویر اشغال ایران از سوی بریتانیا و شوروی سابق


دویچه وله: یک روز پس از شروع جنگ جهانی دوم در تابستان سال ۱۳۱۸، محمود جم، نخست وزیر وقت ایران، با صدور بیانیه‌ای ایران را در جنگ بی‌طرف اعلام کرد: «در این موقع که متاسفانه جنگ در اروپا مشتعل گردیده است، دولت شاهنشاهی ایران، به­ موجب این بیانیه، تصمیم خود را به اطلاع عموم میرساند که در این کارزار بیطرف مانده و بیطرفی خود را محفوظ خواهد داشت.»

روز ۲۸ تیر ۱۳۲۰ دولت‌های شوروی و بریتانیا به صورت مشترک رسما از حضور اتباع آلمانی در ایران ابراز نگرانی کردند. رضاشاه در پاسخ به ابراز نگرانی متفقین اعلام کرد كه تعداد كارشناسان آلمانی در ایران فقط ۶۹۰ نفر به علاوه خانواده‌هایشان است كه همگی با نظارت دولت ایران مشغول ادای وظیفه‌اند و در صورتی كه دولت ایران آنها را اخراج کند، ممكن است دولت آلمان این اقدام را تخلف ایران از سیاست بیطرفی تلقی کند.

همزمان برخی تقاضاهای شوروی و بریتانیا برای استفاده از قلمرو ایران جهت کمک‌رسانی به نیروهای متفقین هم با پاسخ منفی حکومت رضاشاه مواجه شد.

متفقین همچنین برای حمایت از شوروی مقابل آلمان در جنگ جهانی به استفاده از قلمرو ایران نیاز داشتند. امری که بعدها سبب شد از این کشور به عنوان "پل پیروزی" در جنگ جهانی دوم یاد شود.

برای ایجاد بی‌دردسر این "پل پیروزی"، از روز سوم شهریور ۱۳۲۰ نیروهای بریتانیا و شوروی با منهدم کردن بخش‌هایی از ارتش نوپای ایران این کشور را به اشغال خود در آوردند.

در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ قوای شوروی و انگلستان از شمال و جنوب به سوی تهران حركت كردند. رضاشاه چاره‌ای جز آن ندید که با صدور اعلامیه‌ای به نفع ولیعهدش محمدرضا از سلطنت كناره بگیرد و به تبعید خارج برود.

با نزدیک شدن پایان جنگ، انتظار می‌رفت که نیروهای متفقین طبق قرارداد سه‌جانبه خاک ایران را ترک کنند. اما در مورد نیروهای شوروی این مسئله به راحتی پیش نرفت. به رغم اقدام مقدماتی بریتانیایی‌ها برای خروج از ایران، شوروی چندان تمایل و تحرکی برای خروج کامل نیروهای خود از ایران نداشت.

شکایت دولت ایران به سازمان ملل هم نتوانست شوروی را به خروج نیروهای خود از ایران وا دارد. سرانجام با اولتیاتوم‌های غرب نیروهای شوروی مجبور شدند خاک ایران را ترک کنند.

[کد مطلب: 122640] [تاريخ انتشار: هفدهم دی ۱۳۹۵ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۵ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۷ ، 17:23:46 توسط علی
رضا شاه قلدر استعفا نداد بلکه از انگلیس تلفن شد منشی رضا شاه که انگلیسی بلد گوشی را بر داشت رضا شاه هم منتظر بود بعد از تمام شدن مکالمه منشی با انگلیس رضا شاه از منشی پرسید چی گفتند. منشی جواب داد گفتند به رضا شاه بگو چمدانهایش را ببندد و برای خروج از ایران اماده باشد. بعد کشتی انگلیسی رضا شاه را به یک جزیره افریقای جنوبی برد. و اینطوری گوش رضا شاه را گرفتند و انداختند بیرون همان کاری که با پسرش کردند. یاد اوری می شود همان مسله اریا ، یا نژاد اریا همان زمان توسط کارشناسهای المان به گوش رضاخان خوانده شد تا ایران را با المان برادر و هم نژاد نشان دهند تا المان بتواند در جنگ از موقعیت ایران استفاده کند
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۵ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۷ ، 13:04:12 توسط سعیذپشمک دزد
ما هرپه میکشیم از همین دو کشور است از زمان قاجاریه با روس ها تا حزب روده که توانست این نظام را درنهایت در بست سرسپرده روس ها کند اما سوالی که پیش میاید این است که چگونه در زیر نمایندگان انگلیس یعنی ملایان با روس ها کنار آمدند وبرنامه چیست اما هرچه هست هر دو کشور قصدشان از بین رفتن ایران است
آگهی های تجارتی