به ما بپيونديد

با همکاری یک محقق ایرانی در ناسا ساخته شد؛ خفاش‌بات + فيلم 


یک تیم تحقیق مشترک دانشگاهی و ناسا موفق شد با الهام از پیچیده‌ترین سیستم پرواز طبیعت، یک ربات به شکل خفاش بسازد.

به گزارش آنا به‌ نقل از CNET، الگوی پرواز و نظام عضلانی و اندام‌های پروازی خفاش، به شدت پیچیده هستند و به همین دلیل هم این حیوان می‌تواند با مانورهایی که برای دیگر پرندگان غیرممکن است، ساکت‌ترین پرواز طبیعت را داشته باشد.

گروهی از محققان از دانشگاه «کل‌تک» و آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا موفق شدند با غلبه بر بسیاری پیچیدگی‌ها، رباتی بسازند که توانایی پروازی خفاش را دارد. نخستین مشکل، وجود 40 نقطه اتصال در بال‌های یک خفاش بود که مهندسان این پروژه موفق شدند با استفاده از میله‌های فیبر کربنی و مفصل‌های چاپ‌شده با نه مفصل کلیدی، بال‌ها را بسازند.

در میان فیبر کربن‌های استخوان نیز یک پرده از جنس سیلیکون به ضخامت 56 میکرون کشیده شد تا در پایان رباتی به وزن 93 گرم به‌ دست بیاید که می‌تواند مانورهای پروازی خفاش را انجام دهد و با بال‌زدن پرواز می‌کند. طول بال‌های این خفاش رباتیک به 30 سانتی‌متر می‌رسد و به گفته علیرضا رمضانی، یکی از مهندسان این پروژه، توانسته است بر یکی از پیچیده‌ترین پروازهای طبیعت غلبه کند.

این ربات مانند جانور اصلی، می‌تواند یک بال‌ را ثابت نگهدارد و دیگری را حرکت دهد یا اینکه بال‌ها را به‌ طور مجزا کنترل و در جهات مختلف حرکت دهد و از این راه پروازهای غیرممکنی انجام می‌دهد. این مانور و قابلیت نه‌ تنها شکل‌ پرواز این ربات را منحصر به‌فرد کرده است، بلکه در روزگاری که یکی از مشکلات بزرگ مساله باتری‌ و انرژی مصرفی‌ است، مقدار انرژی مورد نیاز موتورها را به‌شکل اثرگذاری کاهش می‌دهد که در مقایسه با نمونه‌های کوادکوپتر و دیگر پرنده‌های بال‌ثابت، بسیار پیشرفته‌تر محسوب می‌شود. 


[کد مطلب: 124269] [تاريخ انتشار: شانزدهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با ششم فوريه ۲۰۱۷ ، 18:47:17 توسط aaa
۶ سال پیش پرنده روبات ساخته شده بود این همه افکار ایرانیها را فاسد به خودشیفتگی نکنید. https://www.youtube.com/watch?v=nnR8fDW3Ilo
آگهی های تجارتی