به ما بپيونديد

آیا تهران دو نیمه شده است؟


وضعیت انتخاباتی، حوزه‌های رای‌گیری و حتی نتیجه آرا در تهران نمی‌‍تواند تصویری تمام و کمال از ایران و شهرهای کوچک به دست دهد؛ با این همه، بازتاب رسانه‌ای رویدادها در تهران بیش از هرجای دیگر است. البته نتیجه آرای پایتخت ایران به دلیل داشتن بالاترین شمار واجدان حق رای، می‌تواند تاثیری تعیین کننده بر نتیجه انتخابات داشته باشد، به شرط آنکه میزان حضور آنان در پای صندوق‌های رای نیز بالا باشد.

از تصاویر و گزارش‌های منتشر شده از حوزه‌های رای گیری در تهران تا این ساعت دست‌کم دو نکته را می‌توان دریافت: نکته اول میزان مشارکت بالاست و با فرارسیدن غروب بر شمار رای‌دهندگان افزوده خواهد شد. نکته دوم، مرزبندی پررنگ جغرافیایی رای دهندگان است. در حالی که چهره‌های شاخص طرفدار حسن روحانی و خود او در حوزه‌های مستقر در نقاط میانی به بالای شهر تهران حاضر شده اند، طرفداران ابراهیم رئیسی و خود او در نقاط جنوبی پایتخت حضور یافته‌اند.

اگر حضور کاندیداها در این مناطق به معنای داشتن اکثریت مطلق یا نسبی همان نامزدها در همان نقاط هم باشد، آن وقت، مهم‌ترین شاخصه رای مردم تهران، خصلت جغرافیایی- طبقاتی آرا خواهد بود و این موضوع البته در شعارها و برنامه‌های حسن روحانی و ابراهیم رئیسی هم کاملا مشهود بود. آیا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، نمود دیگری از تقابل مرکز- پیرامون خواهد بود؟

جمشید برزگر
تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

[کد مطلب: 129308] [تاريخ انتشار: بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم مه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم مه ۲۰۱۷ ، 15:45:04 توسط احمد-اتاوا
سیاوش عزیز بسیار با شما موافقم. اما آخوندها بین نسل گذشته و امروزتقطیعی ایجاد کرده اند که گفتگو را دشوار می کند. به اضافه لولوهایی که هربار برای ترساندن ملت علم می کنند. مثل خطر سوریه شدن یا رییسی و... انگار خاله بنده بود که کشتارهای دهه ۶۰ را انجام داد. سرکوب ۴۰ ساله وقاحت بی حد آخوندها مردم را از سر استیصال به دنباله روی کشانده. من امیدم را ازدست داده ام. مردم فلج فکری شده اند. حتی بخش بزرگی از اپوزیسیون خارج هم تبلیغات چی روحانی شده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم مه ۲۰۱۷ ، 14:27:42 توسط سیاوش ـ ا
هانا آرنت متفکر وفیلسوف آلمانی : انتخاب بين دو گزينه بد و بدتر يك دروغ بزرگ و شيوه معمول حكومت های فاشيستی و توتاليتر برای سركوب بيشتر مردم است .وقتي بد را انتخاب كنيد فرصت كافی براي بدتر شدن را هم به آن هديه داده ايد. ***************** این ضرب المثل فرانسوی , "انتخاب بین مرض وبا وطاعون " ***. با چرخش جهنمی هر چهار سال یکبار نیزمتأسفانه بیانگر ۳۸ سال زندگی ایرانیان تحت حاکمیت رژیم اسلامی است
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 اعلام نتیجه نهایی و قطعی انتخابات توسط وزارت کشور
صوت / علم  الهدی: خطری که ما را تهدید میکند توده مردم است/  بزرگترین خطر برای انقلاب و ولایت فقیه، همین مردم و دموکراسی و انتخابات است!
 مغز متفکر اقتصادی سپاه پاسداران بازداشت شده است
استعفای زنجیره ای و زودهنگام معاونان قالیباف و سکوت شهردار/ اکثرا در راه کشورهای غربی هستند
عکس/ تبلیغات فقیرانه رئیسی
درخواست احمد جنتی از خامنه ای برای ابطال نتیجه انتخابات
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، پنجشنبه 4 خرداد، 25 می
فيلم - درگيری شديد در شورای شهر اهواز 
کشتی گیر سرشناس ایران اعدام شد
سند / نامه رئیس دادگاه تجدید نظر استان تهران به رئیس کل دادگستری تهران:
پرونده سعید طوسی را گرفتید چرا تاکنون آنرا عودت نداده اید؟
"چگونه عربستان ترامپ را بازی داد"
واکنشها به تشکیل "دولت سایه" توسط جلیلی
آگهی های تجارتی