به ما بپيونديد

آیا تهران دو نیمه شده است؟


وضعیت انتخاباتی، حوزه‌های رای‌گیری و حتی نتیجه آرا در تهران نمی‌‍تواند تصویری تمام و کمال از ایران و شهرهای کوچک به دست دهد؛ با این همه، بازتاب رسانه‌ای رویدادها در تهران بیش از هرجای دیگر است. البته نتیجه آرای پایتخت ایران به دلیل داشتن بالاترین شمار واجدان حق رای، می‌تواند تاثیری تعیین کننده بر نتیجه انتخابات داشته باشد، به شرط آنکه میزان حضور آنان در پای صندوق‌های رای نیز بالا باشد.

از تصاویر و گزارش‌های منتشر شده از حوزه‌های رای گیری در تهران تا این ساعت دست‌کم دو نکته را می‌توان دریافت: نکته اول میزان مشارکت بالاست و با فرارسیدن غروب بر شمار رای‌دهندگان افزوده خواهد شد. نکته دوم، مرزبندی پررنگ جغرافیایی رای دهندگان است. در حالی که چهره‌های شاخص طرفدار حسن روحانی و خود او در حوزه‌های مستقر در نقاط میانی به بالای شهر تهران حاضر شده اند، طرفداران ابراهیم رئیسی و خود او در نقاط جنوبی پایتخت حضور یافته‌اند.

اگر حضور کاندیداها در این مناطق به معنای داشتن اکثریت مطلق یا نسبی همان نامزدها در همان نقاط هم باشد، آن وقت، مهم‌ترین شاخصه رای مردم تهران، خصلت جغرافیایی- طبقاتی آرا خواهد بود و این موضوع البته در شعارها و برنامه‌های حسن روحانی و ابراهیم رئیسی هم کاملا مشهود بود. آیا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، نمود دیگری از تقابل مرکز- پیرامون خواهد بود؟

جمشید برزگر
تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

[کد مطلب: 129308] [تاريخ انتشار: بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم مه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم مه ۲۰۱۷ ، 15:45:04 توسط احمد-اتاوا
سیاوش عزیز بسیار با شما موافقم. اما آخوندها بین نسل گذشته و امروزتقطیعی ایجاد کرده اند که گفتگو را دشوار می کند. به اضافه لولوهایی که هربار برای ترساندن ملت علم می کنند. مثل خطر سوریه شدن یا رییسی و... انگار خاله بنده بود که کشتارهای دهه ۶۰ را انجام داد. سرکوب ۴۰ ساله وقاحت بی حد آخوندها مردم را از سر استیصال به دنباله روی کشانده. من امیدم را ازدست داده ام. مردم فلج فکری شده اند. حتی بخش بزرگی از اپوزیسیون خارج هم تبلیغات چی روحانی شده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم مه ۲۰۱۷ ، 14:27:42 توسط سیاوش ـ ا
هانا آرنت متفکر وفیلسوف آلمانی : انتخاب بين دو گزينه بد و بدتر يك دروغ بزرگ و شيوه معمول حكومت های فاشيستی و توتاليتر برای سركوب بيشتر مردم است .وقتي بد را انتخاب كنيد فرصت كافی براي بدتر شدن را هم به آن هديه داده ايد. ***************** این ضرب المثل فرانسوی , "انتخاب بین مرض وبا وطاعون " ***. با چرخش جهنمی هر چهار سال یکبار نیزمتأسفانه بیانگر ۳۸ سال زندگی ایرانیان تحت حاکمیت رژیم اسلامی است
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ حضور مردم بر مزار اصغر نحوی پور، که فربانی آخوندیسم و شلیک کور پلیس در مترو شهر ری شد
عکس/ بخش نامه ای برای "پهلوان اول ایران"  علی خامنه ای!!
عکس/  سرکوبگر اعظم به همراه دو همپالگی خود در حال غبارروبی یکی از منابع بززگ پول در آوردن
تومان رسما واحد پول ایران شد
نماینده دوما پیشنهاد کرد سربازان روسی در ایران مستقر شوند
عکس/ دیدار مداح خواننده اشعار بحث برانگیز روز عید فطر با رئیسی/ رئیسی تولیت آستان را تبدیل به ستادی برای دیدار با مخالفان روحانی تبدیل کرده است
جزئیات طرح مجلس نمایندگان آمریکا برای اعمال تحریم گسترده علیه ایران منتشر شد
چگونه حجاب اجباری را می‌فروشند؟
ترامپ، "نیویورک تایمز" را مقصر فرار البغدادی دانست! 
تناقض گویی‌ها درباره‌ی حادثه مترو شهرری و ادامه تحقیقات /
مشاور فرماندار ری: تصاویر مترو را منتشر می‌کنیم / ضارب مقبولیت داشته است
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، شنبه 31 تیر ، 22 جولای
 چهره سرشناس اصولگرایان جایگاه علمی میرزاخانی نابغه ریاضی ایران را انکار کرد/ چرا رئیس جمهور و رئیس مجلس پیام تسلیت فرستاد
آگهی های تجارتی