به ما بپيونديد

داروهای شرکت‌های فوریتی در ایران 'معتبر نیستند' 


مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران می‌گوید شرکت‌های فوریتی داروی خود را از منابع معتبر تهیه نمی‌کنند و اغلب داروهای تقلبی در ایران را این شرکت‌ها توزیع می‌کنند.

به گزارش بی بی سی، اکبر عبداللهی امروز دوشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) به خبرگزاری‌های ایران گفت: "شرکت‌های فوریتی دارو را از عمده‌فروشی‌های ترکیه یا آلمان تهیه می‌کنند که اکثر این عمده‌‌فروشی‌ها مجوز فروش به ایران را ندارند و بیش از ۳۰ درصد آنها توسط ایرانیان اداره می‌شود. آنها در آن کشورها این‌ عمده‌فروشی‌ها را زده‌اند و از کشورهایی مانند هند داروی تقلبی تهیه می‌کنند و آن را وارد کشور دیگری مانند ترکیه می‌کنند و بدون اینکه مجوز فروش آن دارو را در ترکیه داشته باشند، دارو به ایران وارد می‌کنند."

بر اساس ضوابط واردات دارو در ایران، داروی فوریتی (تک-نسخه‌ای) دارویی است که در فهرست داروهای ایران وجود دارد ولی شرکت‌های دارویی مجاز در شرایط بحرانی بدون طی مراحل واردات داروهای ثبتی، می‌توانند این داروها را وارد کشور کنند.

شرایط بحرانی به زمانی اطلاق می‌شود که بنا به تشخیص سازمان غذا و دارو کمبود یک داروی خاص ممکن است باعث به خطر افتادن سلامت بیماران شود.

به گفته عبداللهی "وجود شرکت‌های فوریتی در کشور ناشی از بحران‌ها و بی‌برنامگی‌هاست. در کشوری که دچار بحران شده و برنامه‌ریزی مناسبی ندارد، یک سری شرکت‌های کوچک برای واردات دارو تشکیل می‌شود."

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو گفت وزارت بهداشت هنوز هم تاوان داروهای ناسالمی را می‌دهد که موجب هپاتیت سی، ایدز و کوری بیماران شدند؛ "این داروها از طریق شرکت‌های فوریتی به صورت قاچاق وارد شده بودند و ثبت هم نشده بودند."

به گفته عبدالهی برخی شرکت‌ها در مناطق آزاد ایران اجازه دارند داروهایی را که مجوز فروش در ایران ندارند به صورت عمده فروشی صادر کنند اما "یکی از عیوب این سیستم در صورتی که نظارتی بر آن صورت نگیرد، فروش داروهای تقلبی است."

به این ترتیب این داروها هم ممکن است از همان مسیر داروهای فوریتی وارد بازار ایران شوند.

به گفته آقای عبداللهی هم‌اکنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلم داروی "بدون صاحب" در ایران وجود دارد که "این داروها را شرکتهای فوریتی وارد می‌کنند و جایی ثبت نشده و نمایندگی رسمی ندارند."

قاچاق دارو یکی از معضلات قدیمی نظام بهداشت و درمان ایران است که از سال‌های ۹۱-۹۰ به علت تحریم‌ها گسترش بیشتری پیدا کرد.

سازمان غذا و داروی ایران دقیقا میزان داروی قاچاق در ایران را نمی‌داند اما آن را کمتر از پنجاه درصد کل داروهای بازار ارزیابی کرده است. به گفته علی سبحانیان رییس انجمن واردکنندگان دارو بیست درصد داروهای بازار ایران قاچاق هستند.

بنا بر گزارش‌ها قاچاق دارو در ایران در سال ۹۱، ۷۵ میلیارد یورو سود داشته که معادل سود قاچاق کوکایین در دنیا ارزیابی شده است.

بجز تحریم‌ها مافیای قوی قاچاق، ممنوعیت قانونی برخی داروها مثل داروهای سقط جنین یا هورمونی از دیگر دلایل قاچاق دارو در بازار ایران هستند. 

[کد مطلب: 133187] [تاريخ انتشار: بيست و ششم تير ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
« دو مداح مشهور تهران، به جرم جاسوسی برای اسرائیل دستگیر شدند!!»
جانباخته مترو شهر ری چگونه کشته شد؟ + عکس
امروز همه باهم صدای او باشیم
فیلم/ حضور مردم بر مزار اصغر نحوی پور، که فربانی آخوندیسم و شلیک کور پلیس در مترو شهر ری شد
عکس/ زندگی از عصر حجر تا عصر کامپیوتر در یک قاب
شکایت خانواده آتنا اصلانی از امیر تتلو
قتل پیشکسوت پرورش اندام با ضربات چاقو
نماینده دوما پیشنهاد کرد سربازان روسی در ایران مستقر شوند
عکس/ دیدار مداح خواننده اشعار بحث برانگیز روز عید فطر با رئیسی/ رئیسی تولیت آستان را تبدیل به ستادی برای دیدار با مخالفان روحانی تبدیل کرده است
میکروفون باز نتانیاهو و حمله او به ایران، اوباما و اتحادیه اروپا
جزئیات طرح مجلس نمایندگان آمریکا برای اعمال تحریم گسترده علیه ایران منتشر شد
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، شنبه 31 تیر ، 22 جولای
تناقض گویی‌ها درباره‌ی حادثه مترو شهرری و ادامه تحقیقات /
مشاور فرماندار ری: تصاویر مترو را منتشر می‌کنیم / ضارب مقبولیت داشته است
آگهی های تجارتی