دهم مهر ۱۳۹۵ برابر با يکم اکتبر ۲۰۱۶
Skip Navigation Links
آمریکا از سخنان بانکی مون و مرسی در ایران استقبال کرد

رادیو فردا  : یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه از موضع رییس جمهوری مصر که در جریان اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در تهران گرفته بود تقدیر کرد و آن را محکم و مثبت خواند. آمریکا همچنین موضع دبیرکل سازمان ملل در دیدار با رهبری جمهوری اسلامی را هم خوب خوانده است.
 
به نوشته صفحه فیس بوک وزارت خارجه آمریکا به زبان فارسی، پاتریک ونترل گفته است: «اظهارات محمد مرسی در تهران بسیار سازنده، محکم و مثبت بود. ما فکر می کنیم این که دبیرکل سازمان ملل نه فقط درمورد برنامه هسته ای ایران، که در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و درمورد سوریه هم صحبت کرد، خوب بود.»
 
اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در ایران روز پنجشنبه شاهد انتقاد رییس جمهوری مصر از سرکوب ها در سوریه بود و گزارش ها حاکی است ترجمه گفته های آقای مرسی در مورد سوریه، با تحریف و به شکلی دیگر انجام شده است.
 
اجلاس سران روز پنجشنبه با سخنان رهبری جمهوری اسلامی ایران آغاز شد که در آن به اسرائیل انتقاد و حمله کرد و از شورای امنیت سازمان ملل هم انتقاد کرد و گفت ایران به دنبال سلاح اتمی نیست.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل که از گفته های آیت الله خامنه ای ناراضی به نظر می رسید، در سخنرانی خود گفت: «ایران باید برای اعتماد سازی به طور کامل با قوانین بین المللی همراهی کرده و همچنین با آژانس بین المللی انرژی اتمی همراهی کند.»
 
دبیرکل سازمان ملل همچنین از جنگ لفظی میان ایران و اسرائیل انتقاد کرده و گفت: «جنگ واژه ها میان دو طرف می تواند به راحتی از کنترل خارج شده و به جنگ خشونت بار تبدیل شود.»
 
محمد مرسی، که نخستین مقام عالی رسمی مصر بود که از زمان وقوع انقلاب به بعد به ایران سفر کرده، دولت سوریه را در سخنرانی خود سرکوبگر دانست و گفت باید از مخالفان دولت بشار اسد حمایت کرد. سخنان او باعث شد هیات سوری و ولید المعلم وزیر خارجه سوریه محل اجلاس را ترک کنند و خبرنگاران در محل می گویند ترجمه سخنان آقای مرسی به صورت دیگری پخش شد.
 
رییس جمهوری مصر در تهران گفت: «انقلاب مصر، سنگ بنای بهار عربی است که از تونس شروع شده و تا لیبی و یمن رسید و حتی رژیم سرکوبگر سوریه را هم در خود گرفتار کرده است.»
 
حاکمیت سوریه و دولت جمهوری اسلامی ایران اما می گویند این ها همه نقشه تروریست ها برای پایان دادن به حاکمیت سوریه است و کشورهای غربی را مسئول این ناآرامی ها دانسته اند.
 
خبرگزاری فرانسه می گوید رسانه های رسمی ایران، سخنان بان گی مون و آقای مرسی را پخش نکرده و ترجمه دیگری از آن ارائه کرده اند. این گزارش می گوید آقای مرسی دیداری کوتاه با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران داشته و پس از آن و بدون دیدار با رهبر جمهوری اسلامی، تهران را ترک کرده است.
 
تهران و قاهره بر سر موضوعات مختلف منطقه ای از جمله مسئله سوريه دچار اختلافات عميقی هستند. ايران از حاميان اصلی حکومت بشار اسد است که از ۱۸ ماه پيش تاکنون با ناآرامی های گسترده ضد حکومتی دست به گريبان است. محمد مرسی پيش از اين خواستار تشکيل گروه تماس درباره سوريه با حضور ايران، عربستان سعودی، ترکيه و مصر شده بود.
 
وی در مصاحبه ای با خبرگزاری رويترز گفت که زمان کناره گيری بشار اسد از قدرت فرا رسيده است. اين موضع رييس جمهوری مصر در حالی بيان می شود که مقام های ايران بارها تاکيد کرده اند با هيچ برنامه ای که قرار باشد در آن بشار اسد کنار گذاشته شود، موافقت نخواهند کرد.
 
آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، روز چهارشنبه در ديدار با، بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل گفت که «مجموعه‌ای از دولت ها، گروه های مخالف دولت سوريه را به جنگی نيابتی از طرف خودشان با دولت سوريه وادار کرده‌اند و اين جنگ نيابتی، واقعيت امروز بحران سوريه است.»
 
به گفته وی، «حل بحران سوريه يک شرط طبيعی دارد که عبارت است از جلوگيری از ارسال سلاح به گروههای بی مسئوليت داخل سوريه.» مخالفان حکومت دمشق می گويند که در جريان ناآرامی های سوريه و سرکوب های شديد نيروهای نظامی وابسته به بشار اسد، تاکنون ۲۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌ اند.
 

[تاريخ مطلب: دهم شهريور ۱۳۹۱ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۱۲]
[کد مطلب: 52340] نسخه مناسب چاپ
 ساير مطالب اين بخش
یک فرمانده سپاه: برخی می‌گویند ما قرارداد بسته‌‌ایم و خطر جنگ را بسته‌ایم / مدیری که چشمش به لبخند دشمن است، نمی تواند مشکلات را حل کند
آمریکا: روسیه، مخالفان میانه‌رو سوریه را به سوی گروه‌های افراطی سوق می‌دهد 
دادستان تهران: از ۴۰۰ فروشگاه برند تهران تنها ۲۲ فروشگاه مجوز دارند
آخوند نابغه، نوری همدانی: به جای کنسرت برای جوانان کار و ازدواج ایجاد کنید!
انسان بداند با رنج و مشقت به عزت و کمال می‌رسد
نیویورکر: پایان زندگی سیاسی محمود احمدی نژاد 
 پر خواننده ترين مطالب اين بخش
لحظه دیدار هودفر با آشنایانش پس از آزادی و خروج از ایران + تصاویر 
کشته شدن فرمانده سابق ارتش سایبری رژیم ایران توسط وزارت اطلاعات + عکس
مرد ایرانی به خاطر تغییر دین، همسرش را در سیدنی استرالیا کشت + عکس
عکس / «احمدی بای بای» در شبکه‌های اجتماعی
"پرسه در یک نمایشگاه ملی که پشه هم پر نمی‌زند! / کتاب دفاع مقدس اینقدر بی ارج و قرب نیست" + عکس
فیلم/  نوار جدیدی از آقای منتظری در مورد عملکرد سپاه
هما هودفر با خاوری معاوضه شده است؟
عکس/ بیزینسی به نام ماه محرم؛
فروش  پرچم ، کتیبه هیات ها و ...  عزاداری شروع شد
عکس/ روستای ایری قایه در منطقه راز و جرگلان استان خراسان شمالی
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، پنجشنبه 8 مهر، 29 سپتامبر  (به روز شد)
" دو سند تاریخی: نامه وزیر اقتصاد احمدی نژاد به رئیس FATF و علی لاریجانی/ کمی تقوا...کمی شرم! "
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، شنبه 10 مهر، 1 اکتبر (به روز شد)
سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما
كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد
RSS Peykeiran news