مکارم شیرازی : چهارشنبه سوری خلاف شرع و خرافی است!


مکارم شیرازی مراسم خرافی چهارشنبه سوری را دارای آثار خلاف شرع و مسئولیت الهی دانست و بر پرهیز از این خرافه ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار شفتا در قم، این مرجع تقلید در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم یادی  با اشاره به درپیش بودن چهارشنبه آخرسال گفت: آداب و رسومی از گذشتگان برای ما به جای مانده که برخی از آنها را فرزانگان و عقلای پیشین این آداب را جزو زندگی مردم کردند که باید از آنها پیروی کرد اما آدابی است که افراد نادان به صورت خرافه وارد زندگی مردم کردند که باید از آنها پرهیز کرد.

مکارم شیرازی با بیان اینکه ما باید مانند صراف، زر خالص را از جنس تقلبی تشخیص داده و کنار بگذاریم، خاطرنشان کرد: از جمله این آداب خرافی، مراسم شب چهارشنبه سوری است که آثار خلاف شرع و مسئولیتهای الهی در آن وجود دارد.

او ادامه داد: عده ای، پشت منازل مردم، ترقّه های پرسر و صدا می زنند و ممکن است در این منازل زن بارداری باشد که با شنیدن صدایاین ترقّه ها سقط جنین کند یا بیماران قلبی باشند که این صداها به قلب افراد آسیب وارد کند. اینها باید فکر کنند که کار آنها مسئولیت الهی دارد و روز قیامت باید پاسخگو شوند.

این آخوند حوزه به خطرات چهارشنبه سوری برای خود افراد اشاره کرد و گفت: چقدر افراد هرسال نابینا و مقطوع العضو شدند. یکی از بدترین مصائب، سوختگی است که درمان آن مشکل است و در صورت معالجه آثار آن در بدن انسان همچنان باقی می ماند.

او افزود: پرش از روی آتش یک خرافه است که افراد نادان اینها را وارد سنن و خوی اجتماعی کرده اند آن هم با لباسهایی که عمدتا از مواد نفتی است. کدام عقل اجازه می دهد چنین کارهایی کنند؟ امیدواریم رسانه ها، مسائل را در این زمینه خوب پخش کرده و به مردم گوشزد کنند که از خرافات پرهیز کنند.

پیک ایران:  در کشورهای غربی هر سال به مناسبت های گوناگون از فشفشه و ترقه برای شادی و تفریح استفاده میکنند. این مواد محترقه همه استاندارد هستند و بندرت اتفاق میافتد استفاده از آنها حادثه ناگواری را در پی داشته باشد. حکومت اسلامی ایران بجای آنکه در جهت بی خطر کردن برگزاری جشن های مردمی تلاش کند، آنها را خرافاتی و احمقانه می نامد و بدین ترتیب  هم از اجرای درست مسئولیت خود فرار میکند و هم جشنهای  غیر اسلامی مردم را خرافاتی می نامد. این در حالی است که اعتقادات خرافی در اسلام بیشمار و گسترده است.

[کد مطلب: 104921] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۳۹۴ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 01:19:01 توسط علی
مطمئن باش مردم از تو بیشتر میفهمند .غیراز معصوم کسانی که به نمایندگی از طرف خداوند حرف میزنند در پی تحمیق مردم هستند. رو که نیست تیتانیومه .
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 23:20:26 توسط alireza
اینها الان شدیدا احساس ناامنی میکنند چون میدانند مواجب بگیران بسیج ,سپاه و غیره هیچکدام اهل ایستادگی بخاطر اینها نیستند ...اگر مردم کمی بجنبند ,کل این آشغالها را از ایران بیرون خواهند ریخت ...
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 18:08:54 توسط حسام از یونان
درین مملکت جز فساد و دزدی سران و وابستگان رژیم ، همه چیز خلاف شرع و اسلام است حتی نفس کشیدن!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 16:04:10 توسط نکته سنج
به این ملای ریش دراز نادان فقط باید گفت: خفه شو و بگذار مردم نشاط پیدا کنند و ریشه هرچه آخوند هست را بر آورند تا دنیا پاک سازی شود.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 15:47:04 توسط البرزو زاگرس
یکی نیست بگوید پس نامه تو چاه جمکران انداختن , سر تا پای گل اندود کردن در عاشورا , واق واق کردن و چهارپاررفتن به سمت بارگاه امام رضا از فیضات و آداب کدام دسته احمق ها میباشد؟؟؟؟؟؟!!!!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 13:43:54 توسط محمد
قمه بزنید ، زنچیر بزنید تا خون بیاید سینه بزنید تا سرخ شود اینها نعمت هست اعدام بکنید جامعه را به فساد بکشید تا یکی از ته چاه بیاید و ما را نجات دهد ود........اینها با اسلام هیچ منافاتی ندارد
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 12:04:45 توسط آذر
هراس و وحشت از ادامه مبارزه مردم با اشکال متنوع از جمله چهارشنبه سوری،سر تا پای تمام سران و مرتجعینی امثال مکارم مکار و ارگان‌های سرکوبگر رژیم را فرا گرفته است. آنها هم اکنون نیز ترس و نگرانی خود را از مبارزات مردم ایران در چهارشنبه سوری پنهان نمی‌کنند.آنها ضمن تهدید‌های پوشالی همیشگی‌شان اکنون به دست و پا افتاده و از مردم می‌خواهند که این روز را به آرامی از سر بگذرانند.نباید لحظه‌ای این رژیم مرتجع در حال احتضار را آرام گذاشت.باید ضربات پی در پی و کاری‌تری بر پیکر پوسیده آن وارد آورد.چهارشنبه سوری فرصت مناسب دیگری‌ست که این روز را به روز مبارزه و تظاهرات در سراسر کشور تبدیل کنیم.بیائید هر محله، خیابان و منطقه‌ای را به عرصه تظاهرات علیه رژیم تبدیل کنیم و فضای سراسر ایران را با شعارهای مرگ بر خامنه‌ای،مرگ بر دیکتاتور،مرگ بر اصل ولایت فقیه، مرگ بر جمهوری اسلامی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، نه سازش نه تسلیم نبرد تا پیروزی،پر کنیم. روز جشن و شادی ما روزی‌ست که رژیم مرتجع و فاشیست جمهوری اسلامی را سرنگون کنیم و به زباله‌دانی تاریخ بفرستیم و بر روی ویرانه‌های آن،جشن بگیریم و پایکوبی کنیم.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 11:52:15 توسط اندیشه آزاد از استرالیا
حضرت امام الا اسلام خیرالمکارین، مراسم عصر حجری بدوی حج یا قمه و زنجیر زدن برای سر بریده 1400 ساله صحرا کربلا و عریضه انداختن تو چاه برای داستان مردی غیبی خرافه نیست؟. شما مروجین دین چرا با شادی مخالف هستید ؟. اگر به فکر سلامتی مردم هستید خودتان وسیله مراسم شادی مردم را تهیه و اجرا کنید مثل کشورهای دیگر که مراسم کریسمس با چهارشنبه سوری با نظارت مسئولان مربوطه برگذار میشود . کلّاً اندیشه شما آخوندها خرافی هست. به امید روزی که دنیا از اندیشه خرافی شما پاک شود.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 11:43:15 توسط سوریا
به کوری چشم مکار سلطان یا المکار السلطان الشکر این رسم کمکم دارد اروچا را هم میگیرد یا بهتر بگویم کپی میشود امسال بنده در سال نو مسیحی به هلند رفته بودم دیدم کهدر اغلب شهر ها پالت های چوب مبل ها وصندلی های کهنه چوب های بکار نخور را چنان روی هم انباشته اند که گاهی به چند متر میرسید سوال کردم برای چیست گفتاند برای شب تحویل سال وآن شب در چند شهر به تماشا رفتم واقعا که آتش های بزرگیبرچا کرده بودند پرسیدم قبلا هم اینکار را میکردند گفتند نه چون ملت هایی که چهارشتبه سوری میگیرند هرسال مجوز میگیرند وآتش برپا میکنند وجوانهای هلندی هم دارند همین کار را در سال نو میکنند واین چند سالی است رواج پیدا کرده است.احمق الدواله های شکم بر آمده شادی یک شب مردم را هم نمیتوانند ببینند بر فرض که خرافات باشد گرچه معنی در آن نهفته است مگر اشکالی دارد مردم دورهم جمع شوند وشادی کنند با اینهمه عزا هایی که شما برای مشتی عربی که نه سوادی ونه فهمی داشتند ونه نفعی برای ملت ایران جز بردن طلا وگنبد سازی و900 سال دسترنج کارگر وکشاورز وجزیه را شراب ورقص شکم کردن خلفای بی مقدار
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۴ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۶ ، 11:31:12 توسط رضا
راست میگوید ملای شیاد ولی البته که دولا راست شدن و سر به سنگ مالیدن و چشم درآوردن بسیار خوب است و از آداب و خرافه قدیمان عرب نیست.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
چهره های مورد علاقه خامنه ای در نماز خیالی
داس و یاس / شش نکته کلیدی از فاجعه قتل دختر ۱۳ساله تالشی به‌دست پدرش
مقايسه واکنش يک آخوندک با واکنش نخست وزير نيوزيلند هنگام وقوع زلزله
این دستگاه ایرانی در عرض 2 ساعت همه ویروسهای کرونا را نابود میکند!! 
وقتی نام قاتل در اعلامیه ترحیم  اول از همه میاید!
سخنان عجیب مجیز گویان خامنه ای
مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم/ این نماینده با عشق و علاقه کارش را شروع کرد!
تشییع پیکر دختر نوجوان تالشی که به دست پدرش کشته شد
طراح نوجوان پربیننده‌ترین سایت کووید-۱۹ پیشنهاد ۷ میلیون یورویی را رد کرد 
سانسور عکس رومینا اشرفی توسط روزنامه صدا و سیما
مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم/ از خواب عمیق ظریف تا تردد و گپ‌ و‌ گفت نمایندگان مجلس جدید هنگام سخنرانی روحانی
مادر رومینا : «قصاص می‌خواهم!»
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: