دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس: موافق لغو کنسرت‌ها در مشهد هستم 


 زیتون - فیروزه رمضان‌زاده: دور تازه رویارویی‌ها بر سر حاشیه‌های ممنوعیت برگزاری کنسرت در خراسان رضوی همچنان ادامه دارد.

پس از آنکه چند کنسرت ازجمله کنسرت شهرام ناظری و کیهان کلهر در استان خراسان رضوی لغو شد، احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در نماز جمعه مشهد از مسئولان وزارت ارشاد اسلامی خواست که به حریم امام رضا احترام بگذارند و در مشهد کنسرت برگزار نکنند. او پیش‌تر گفته بود :«اگر کنسرت می خواهید مشهدی نباشید، جای دیگر زندگی کنید.»
 
در همین حال مجتهد شبستری، یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که در شهرهای مذهبی برگزاری کنسرت موسیقی جایز نیست. علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی هم با تمکین به خواسته نماینده ولی فقیه گفت: «از آنجایی که اجرای کنسرت در مشهد مخالفانی از جمله آقای علم الهدی دارد ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با این‌که کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت، از ادامه اجرای آنها صرف نظر کردیم.»

اما علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان احمد الهدی گفته است:«درباره اجرای کنسرتها در استانهای مختلف نباید تفاوت قائل شد، زیرا کشور که حکومت فدرالی نیست و این‌گونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند. چیزی به نام حریم امام رضا وجود ندارد.»

زیتون در این زمینه با علیرضا ابراهیمی، نماینده مردم رامیان و آزادشهر از توابع استان گلستان و دبیرکمیسیون فرهنگی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفتگویی انجام داده است. 

او معتقد است که باید به نظر احمد علم الهدی به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد احترام گذاشت اما  در عین حال می‌گوید که با برگزاری جلساتی و با همکاری و هماهنگی به نحوی می توان همه خواسته‌های دو طرف را حل کرد.
 
مشروح گفتگو را بخوانید:
 
آقای ابراهیمی همان طور که می‌دانید آقای مطهری در گفتگویی از  عقب‌نشینی وزارت ارشاد درباره برگزاری کنسرت‌ها در مشهد انتقاد کرده است. آیا شما هم با نظرات آقای مطهری هم سو هستید یا خیر؟

ببینید٬ همان طور که می‌دانید مشهد شهری است زیارتی و مورد تاکید آیت الله علم الهدی هم هست که این شهر زیارتی باقی بماند. من در خطبه‌های نماز جمعه هفته قبل ایشان در مشهد حضور داشتم. ایشان مخالفت خودشان را با برگزاری کنسرت‌های موسیقی در شهر مشهد به عنوان یک شهر زیارتی اعلام کردند ولی در شهرهای دیگر خود وزیر ارشاد هم اعلام کرد که مجوز صادر می کنیم، ممنوعیتی هم وجود ندارد، مشکلی هم نیست و به هر حال بر اساس چارچوب های موجود در وزارت ارشاد صدور مجوز برای کنسرت‌ها انجام می‌شود، ولی برای مشهد من معتقدم نظر آیت الله علم الهدی به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد این است و باید احترام گذاشت، اما با برگزاری جلساتی و با همکاری و هماهنگی به نحوی می توان همه خواسته‌های دو طرف را حل کرد.
 
آقای علم الهدی باید یک مقدار تعدیل در خواسته های خودشان داشته باشند، از آن طرف وزارت ارشاد هم به نوع موسیقی در شهر مشهد توجه کند. این مساله بسیار مهم است
 
من معتقدم هم استاندار هم آیت الله علم الهدی و هم وزارت ارشاد باید با هم نشستی داشته باشند و به طریقی این مشکل را حل کنند. فعلاٌ آقای علم الهدی مخالف برگزاری کنسرت در شهر مشهد هستند، استاندار هم با برگزاری کنسرت در شعاع چند کیلومتری شهر مشهد موافق است، اما باید به یک نقطه مشترک در این حوزه برسند در غیراین صورت همچنان این مشکل حل نخواهد شد و همچنان مساله برگزاری کنسرت‌ها به عنوان یک معضل در حوزه فرهنگ و ارشاد باقی خواهد ماند، این که ما بگوییم کنسرت اجرا شود آنها بگویند اجرا نشود این چاره کار نیست و مشکل را حل نخواهد کرد. زمانی این مشکل حل خواهد شد که همه به یک نقطه مشترک در حوزه کنسرت‌ها در شهر مشهد برسند.

البته من نظر شخصی خودم را بگویم که با نظر آیت الله علم الهدی موافق هستم اما باید با برگزاری نشست‌هایی این موضوع را شفاف سازی کنیم.
 
دلیل شما برای موافقت با نظر امام جمعه مشهد چیست؟
 
باید حرمت آستان قدس رضوی را حفظ کنیم، به عنوان نگین شهر مذهبی ایران و پایتخت معنوی توجه خاصی شود و از سوی دیگر باید خواسته‌های جوانان هم در نظر گرفته شود، به هر حال در بین این جوانان، عده‌ای هستند که در حوزه موسیقی هستند و مشکل آنها هم باید حل شود.
، باید یک تفاهم  بین نماینده ولی فقیه در استان خراستان رضوی و همین طور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم استانداری محترم شکل بگیرد. البته آقای علم الهدی باید یک مقدار تعدیل در خواسته‌های خودشان داشته باشند، از آن طرف وزارت ارشاد هم به نوع موسیقی در شهر مشهد توجه کند. این مساله بسیار مهم است.
 
اما کنسرت های شهرام ناظری و کیهان کلهر که هر دو در حوزه موسیقی سنتی فعالیت می کنند چندی پیش در شهر نیشابور لغو شد. آیا موسیقی این دو هنرمند دارای اشکالی بود که با لغو کنسرت مواجه شدند؟
 
شاید عوامل دیگری در لغو برگزاری این کنسرت ها دخالت داشته، باید دید که قوه قضاییه مساله امینت برگزاری کنسرت را تعهد کرده یا نکرده، این‌ها از جمله مسائلی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
حالا این همه کنسرت در کشور اجرا می‌شود، ممکن است دو تا هم لغو شود، نمی‌شود ما این چند مورد لغو کنسرت در دو سه ماه را در نظر بگیریم اما این همه کنسرت که در کشور اجرا می‌شود ندیده بگیریم. در بسیاری از شهرها کنسرت‌های موسیقی متعددی اجرا می‌شود، در همین هفته چند کنسرت در شهر تهران در حال اجرا است، ممکن است یکی دو تا کنسرت در کل کشور بنا به ملاحظات امنیتی و شرعی با موانع و مشکلاتی روبرو شود که این موارد هم قابل حل هستند؛ مساله حادی نیست.

 

[کد مطلب: 114843] [تاريخ انتشار: سی ام امرداد ۱۳۹۵ برابر با بيستم اوت ۲۰۱۶] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام امرداد ۱۳۹۵ برابر با بيستم اوت ۲۰۱۶ ، 19:57:12 توسط افراسیاب
قبل از سلسله صفویه مشهد قطب بزرگ مسلمانان سنی بوده و همه ساکنان آن سنی بودن و مقبره امام رضا قبر هارون و رشید بوده بعد از جنگ شاه اسماعیل با شیک بک خان اوزبک و قتل عام مردم مشهد و طبس توسط شاه اسماعیل خونخوار مشهد شهر شیعی میشه و شاه اسماعیل قبر هارون رو به امام رضا تغییر میده در واقع شخصی بنام امام رضا وجود نداشته و شخصیتی افسانه ای است اینها همه دارن برای قبر هارون سنی سینه میزنن احمقها
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ خوزستان، شوشتر؛ ترمیم و لگه‌گیری معابر شهری با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی جهانی! توسط شهرداری 
انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی سپیده قلیان با مامور وزارت اطلاعات + فایل صوتی
پدر سپیده قلیان: 12 مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند گفتند دخترت را هم می کشیم + فیلم مصاحبه
فيلم/ حمله اراذل و اوباش «تربيت» شده در حکومت اسلامی به دو دختر در پارک ائل گلی تبریز! 
ادعای جنجالی مایلی کهن در مورد کارلوس کی‌روش
مستند «طراحی سوخته» چرا پخش شد؟
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
فيلم/ لحظه بازداشت سارق مسلح در رشت و انتقال وی به نیروی انتظامی 
سران بسیاری از کشورهای بزرگ، امسال از شرکت در همایش «داووس» خودداری می‌کنند 
گزارشی از بازداشت و فشار بر یک زوج دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی توسط سپاه پاسداران
عکس/ چالش عکس ۱۰ساله؛ از هامون و ارومیه تا زاینده‌رود
آگهی های تجارتی