آیت الله بیات زنجانی : اصل ولایت فقیه نه از اصول دین است و نه انکارش کفرآور
اگر عالمی غير از این گفت پشت سر او نمی شود نماز خواند

شبکه جنبش راه سبز (جرس): آیت الله بیات زنجانی در پاسخ به سئوال یکی از مقلدان تصریح کرد: اصل ولایت فقیه نه اصل دین است و نه انکارش کفرآور است.

به گزارش جرس، متن این پرسش و پاسخ به نقل از وبسایت رسمی آیت الله بیات زنجانی بدین شرح است:

با سلام محضر مرجع عالی قدر چندی پیش از طرف برخی شعار:" اصل ولایت فقیه جزو اصول دین است "شنیده شده بود وبه کرار هم شبکه های تلوزیونی پخش شد. آیا اصول دین جزو احکام ثانویه است؟آیا میتوان چیزی از آن کم ویا زیاد کرد؟آیا این شعار یک ساختار شکنی نیست؟از نظر اسلام چه حکمی درباره اینان باید در نظر گرفت؟وظیفه ما چیست؟

جواب: با سلام و تحیت ؛ اصل ولایت فقیه امری سیاسی و فقهی و مورد اختلاف بین فقیهان است و اگرچه به نظر صحیح می آید لیکن نه خودش اصل دین و نه انکارش کفرآور و فسق است. کسانی که غیر از این را می گویند نیز اهل بدعت بوده و از باب نهی از منکر باید آنان را طرد کرد و اگر عالمی نیز اینگونه حرف بزند، موجب سلب عدالتش می شود و پشت سر او نمی شود نماز خواند.

[کد مطلب: 12120] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۸۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 01:13:26 توسط كريمخان
با درود به دوستان فدات و حجت٠ دوستان ممكن است در بين اين به اصطلاح روحانيون آدمهاي روشنفكري مثل گلزاده غفوري و زنجاني و طالقاني و شيخ محمد خياباني پيدا شود, اما ايراد از آن عمامه و كلافي است كه بسرشان بسته اند٠اين لباس و عمامه دكان مذهبي است٠اگر اسلامشان را كه ضد علمي و سد راه پيشرفت ملت است در پستوي خانه شان بگذارند و مثل مردم معمولي آستين بالا بزنند و نان كار و زحمتشان را بخورند بر آنان خرده اي نيست٠شما بگوييد در مقابل دو سه آخوند روشنفكر ليبرال- چند نفر چون شيخ فضل الله نوري, كاشاني, خميني, جنتي, علم الهدي, احمد خاتمي, مصباح و هزاران هزار مرتجع جاني ضد بشر ديگر از حوزه ها بيرون مي آيد؟ پيروز باشيد٠
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 21:30:06 توسط مهدی سابق ( خسرو ) محارب
آخوند، یک موجود، مفتخور، تنپرور،بیحاصل،مروج واپسگرائی و نادانی، شیاد و متقلب، دروغگو ،خبیث و دوبهم زن...میباشد. همچنانکه، شعرا و نویسندگان ما در طول تاریخ،یک بیت شعر یا نوشته، در مدح و تعریف ،حتی از یک رأس ملا، ننوشته اند!؟ آنچه در آثار بزرگانمان است، تماما" از پستی ،فرومایگی،خباثت و خیانت این قوم جنایتکار میباشد!؟ این بسیار بد است که ما با یک غوره سردیمون کنه،و با یک کشمش گرمی !؟ علی مطهری ها ، عمید زنجانیها ، موسویها ... خطرشون اگر برای مردم مهربان و زودباور ، بیشتر از خامنه ای،مصباح ها..... نباشد، کمتر نیست!؟شما را بایران قسم، کول ظاهر این بیوجدانهای شیاد را نخوریم، اینها همشون گرگ هستند، حال شاید تعدادی از آنها، برای گول زدنمان،لباس میش پوشیده اند!؟ زندگی بدون ایدئولوژی و ملا،... زیباست.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 13:41:56 توسط حجت
آقای زنجانی از معدود آخوند های آزاده ایست که همواره از دکان داران مذهبی جدا بوده و حساب خود را از آنان جدا داشته است. من با اصل روحانیت البته موافق نیستم ولی همواره استثنا های کمی در میان آنان وجو داشت و این آقای زنجانی یکی از آنهاست مثل دوست ارحمند خودم روانشاد آقای علی گلزاده غفوری که سرانجام لباس آخوندی را از تن بیرون کرد درود بر ایشان.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 13:13:18 توسط دهاتی
وقتی از محمدپر سیدند : تو چه تفا وتی با دیگرا ن داری ؟ بی هیچ اِعرابی گفت : »انابشر مثلکم ، یوحی الیُ« یعنی : منهم یک آ دمی هستم مثل شما،به من وحی میشود! اما او هرگز ما نند فرا عنه مصر،ادعا نکرد که نما ینده خدا در روی زمین است ! این ادعا فقط خا ص فرا عنه بود و مرد م را گمان بر این بو د که اگر مو یی از سر فر عو نی کم شود ، زمین و آ سمان در هم می شکند ! با لاخره آ خرینش را به نمد پیچیدند و آ نقدرما لیدند تا آ رام شد و هیچ آسمان قرمبه ای هم نیامد .
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 13:09:44 توسط احمد
در اسلام نه تنها ولایت فقیه از اصول دین نیست بلکه امامت نیز از اصول دین نمی باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 12:33:44 توسط arman
خوش به حال مقلدين آيت اله بيات٠٠٠ چون هر چي نماز جماعت و جمعه در اين ملك طي سي سال گذشته برگزار شده باطل بوده و شركت نكردن در آن واجب ٠ اينها اوائل انقلاب در شعار ها و اعلاميه هاشون اعلام ميكردند هر كس سه نوبت در نماز جمعه شركت نكند كافر است ، با اين حساب مليونها ايرانى(بيش از ٩۵٪) كافر بوده اندكه با فتواي جديد به آغوش اسلام باز گشتند٠٠٠آرى برادر٠٠٠اين است دين با حال٠٠٠
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 11:51:31 توسط مهدی
خوب کیهان چرا خفه خون گرفته است.از شریعتمداری خواهش میکنم یک مقاله فحش آمیز برای آیت الله زنجانی بنویسید و او را خلع عمامه کند. تا ما هم چند روزی چیزی برای خندیدن داشته باشیم.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 11:36:01 توسط قیصر
گفتار نیک ،کردار نیک ،پندار نیک عشق است .بیشتر به دل می نشیند
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 11:11:18 توسط فدات
درود بر شرفت مثل آیت الله زنجانی که با سقوط مصدق و سرکوب دموکراسی مخالف بود و در برابر کودتاچیان از جمله کاشانی و خمینی و ساواک سال‌ها ایستاد. فکر کنم بستگی دارد. به آقای شهرستانی در قم بگویید اگر رئیس وی در نجف آیت الله سیستانی از جواب استفتأ در مورد مخالفین بدعت ولایت فقیه طفره رود، خود سیستانی هم حامی‌ و یاور بزرگترین ظالمین تاریخ به شیعه است. آقای سیستانی جواب دهید در مورد برا‌عت مخالفین بدعت ولایت فقیه؟ آخرین شانس است. اگر آقای شهرستانی این پیام را نرساند، خود شهرستانی باید معزول شود. مراجع زیر خطر فکر عزیمت به نجف باشند تا راحت زندگی‌ کنند و حرف بزنند. پس پشت سر تمام امامان جمعه حکومتی نماز باطل است.وقتی‌ یک مرجع حکم میدهد دیگران میتوانند نظر دیگر داشته باشند ولی‌ مرجع دیگری نمیتواند حرف این مرجع را باطل کند. برای اولین بار یک مرجع فتوا داد که رهبران و سیستم سلطنت ولایت فقیه حاکم که بر این بدعت اصرار دارند و آنرا اجباری کرده اند و نه به اختیار شخص، نه تنها عادل نیستند همان گونه که منتظری گفت بلکه دین جدید اختراع کرده اند و باید خلع لباس شوند.سپاس از این روحانی‌ و و خانواده شجاع
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 11:05:23 توسط ئ
حوب آخوندا 4 کردن. میدونید که هر چی باب میل اوتاست می شه در اسلام اضافه کرد. بیچاره حضرت محمد
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 10:43:22 توسط مهرداد
از بچه گی به ما گفتند اصول دین فقط سه تاست. توحید و نبوت و معاد. که سومیش را هم هنوز هیچکس ثابت نکرده است باقیش فروع دین است و دلبخواه
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
آخوند:  «ایدز» ظرف دو هفته بوسیله طب اسلامی درمان می‌شود!
سپاه با پرونده روح‌الله زم چه می‌کند؟‌
کاریکاتور / مقابله با کشف حجاب در مجتمع‌های آپارتمانی
فاسدترین نهادها در ایران همانا ولایت فقیه و روحانیت شیعه هستند
احمدی نژاد نگران منطقه ۹ شیکاگو! 
دستگیری یکی از عوامل جمهوری اسلامی در سوئد
فیلم/ رقص در مترو تهران
ترکیه ۵۰ بمب اتمی آمریکا را گروگان گرفت 
عکس / چرا تصاویر اعتراض‌ها در لبنان عجیب و غریب هستند؟! 
روح‌الله زم را 'دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت کرد و تحویل ایران داد'
نخستین اعترافات تلویزیونی زم علیه یک «مدافع حرم» زندانی و متهم به جاسوسی
فیلم/ رژه اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران علیه حضور حسن روحانی در این دانشگاه
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: