ایران در آستانه‌ی انقلاب، اما با ترس از انقلاب

 

دويچه وله : به نظر تیموتی اش، استاد تاریخ، ایران در آستانه‌ی انقلاب است. او اما تأکید می‌کند که نمی‌توان پیش‌بیینی کرد که سرانجام چه می‌شود. «سیر حوادث بستگی به بازی متقابل میان رفتار پیش‌بینی‌ناپذیر توده‌ها و تصمیمات رژیم دارد.»

پتر متسگر (Peter Metzger)، گزارشگر شبکه‌ی یک تلویزیون آلمان (ARD) در تهران است. هفته‌نامه‌ی آلمانی فوکوس (Focus) با او مصاحبه‌ای کرده درباره‌ی آنچه او این روزها در ایران تجربه می‌کند.

 
متسگر می‌گوید که تعقیب می‌شود. اطلاعاتی‌ها مدتهاست او را زیر نظر دارند. تلفنش را هم کنترل می‌کنند. او شرح می‌دهد که به عنوان خبرنگار اجازه ندارد از اعتراض‌ها گزارش و تصویر تهیه کند. روزنامه‌نگاران خارجی را هم دستگیر می‌کنند، چنان که نزدیک بوده خودش را هم دستگیر کنند.
 
او می‌گوید که با وجود این می‌داند در تهران چه می‌گذرد:
«در شهر می‌گردم، سوار تاکسی و اتوبوس می‌شوم. به درهای ورودی دانشگاه‌ها و دگر مکان‌های خاص نظر می‌افکنم تا دریابم جو چگونه است و مردم چه روحیه‌ای دارند. فکر می‌کنم امتیازی که دارم این است که سی سال پیش هم اینجا بودم، آن موقع که رژیم شاه سرنگون شد. اکنون به نظرم می‌آید که برخی از حوادث امروز را واقعا پیشتر به چشم دیده‌ام.»
 
خبر نگار فوکوس، از پتر متسگر می‌پرسد: «آیا اکنون کودتایی درخواهد گرفت، باز انقلاب خواهد شد؟» گزارشگر شبکه‌ی یک تلویزیون آلمان در تهران پاسخ می‌دهد:
«به این سرعت اتفاق نخواهد افتاد. در اینجا حاکمان هنوز رشته‌ی امور را نسبتا خوب در دست دارند. اما دلیل عمده این است که ایرانیان دیگر خواهان انقلاب و ترور در کشورشان نیستند. از انقلاب سی سال پیش چیزی تقریبا به کلی متفاوت حاصل شده است.امروزه دیگر روحانیون همه‌کاره نیستند. در کابینه فقط یک ملا وجود دارد. بقیه، اعضای سپاه پاسداران هستند.»
 
بحران ایرانی
 
ایران در آستانه‌ی انقلاب است، اما مردم از انقلاب می‌ترسند. بسیاری از ناطران همین ارزیابی را از اوضاع ایران دارند.
تیموتی گارتُن اش (Timothy Garton Ash)، استاد تاریخ در دانشگاه آکسفورد در مقاله‌ای که برای هفته‌نامه "اشپیگل" نوشته، وضعیت را در ایران همچون آستانه‌ی انقلاب می‌بیند، اما تأکید می‌کند که نمی‌توان پیش‌بیینی کرد که از این وضعیت چه درخواهد آمد. «سیر حوادث بستگی به بازی متقابل میان رفتار پیش‌بینی‌ناپذیر توده‌ها و تصمیمات رژیم تهران دارد. تصمیمات را گروهی کوچک پشت درهای بسته می‌گیرند. یک چیز اما مسلم است: این یک بحران ایرانی است، ایرانی‌ها خود آن را پدید آورده‌اند و ایرانی‌ها بایستی خودشان برای آن چاره‌ای بیابند.»
 
نقش خارج
 
تأکیدی که مورخ انگلیسی بر ایرانی بودن بحران ایران می‌کند، به خاطر این است که نقش خارج در تأثیرگذاری بر آن را محدود می‌بیند. او البته مخالف آن است که اروپا و آمریکا دست روی دست بگذارند. به نظر تیموتی گارتُن اش، کاری که غرب می‌تواند بکند، کمک رسانه‌ای به مردم ایران است: «از ما، برای این که مستقیما از تحول سیاسی در ایران پشتیبانی کنیم، کار چندانی برنمی‌آید. کاری که می‌توانیم کنیم این است که رسانه‌ها را باز نگه داریم، از جمله اینترنت را، تلویزیون‌های ماهواره‌ای را و شبکه‌ی تلفن همراه را. ایرانیان به کانال‌های تبادل اطلاعات نیاز مبرم دارند، تا متقابلا یک دیگر را در جریان تحول امور در کشورشان بگذارند.»
 
تیموتی گارتُن اش، در ادامه می‌افزاید، مردم ایران از طریق رسانه‌ها دنبال خبرهایی در این مورد نیز می‌گردند که غرب چه رفتاری دارد. به نظر او مردمی که برای آزادی زندگی خود را به خطر می‌افکنند، از این‌که می‌بینند غرب تنها به مسئله‌ی اتمی علاقه‌مند است، ناخرسند اند.
 
از امسال مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، دیپلمات بریتانیایی خانم کاترین اشتون (Catherine Ash) است. مقاله‌ی استاد آکسفورد به مناسبت آغاز کار اشتون نوشته شده است. تیموتی گارتُن اش از خانم اشتون انتظار دارد که سیاستی را در برابر رژیم ایران پیش گیرد، که کمتر ملاحظه‌کارانه باشد: «خانم اشتون، پا پیش بگذارید. به نام اروپا با شکنجه‌گران درگیر شوید.»

[کد مطلب: 12131] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۸۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 02:32:49 توسط شورا
قهرمانی و حماسه‌آفرینی توده‌های انقلابی مردم در روز عاشورا،در مبارزه رو دررو باگله‌های پلیس، سپاه، بسیجی و اطلاعاتی که از هفته‌ها پیش برای سرکوب تظاهرات مردم سازماندهی شده بودند،و با تمام وسایل و تجهیزات به مقابله با مردم برخاستند. عملا نشان داد كه ديگر هيچ ترس و واهمه اي از نيروهاي سركوبگر ندارند٠ارتجاع اسلامی، شکست سنگینی خورد. نه صرفاً از آن رو که در جنگ خیابانی، عجز و ناتوانی‌اش را در برابر ارتش انقلاب به نمایش گذاشت، بلکه از آن رو، که در روز عاشورا، فریاد انبوه جمعیت ایران را می‌شنید که خواهان سرنگونی حکومت اسلامی و برچیده شدن بساط جمهوری اسلامی بودند. مبارزه، اما ادامه دارد. هر روز رادیکال‌تر می‌شود. توده‌های وسیع‌تری به میدان مبارزه علنی گام می‌نهند. در حالی که مبارزه در اشکال دیگری ادامه دارد، ارتش انقلاب، در حال تجدید قوا و آماده شدن برای نبردی سهمگین‌تر و وارد آوردن ضربه‌ای خردکننده‌تر بر ارتجاع در ۲۲ بهمن، سالروز قیام حماسی توده‌های مردم ایران برای به گور سپردن رژیم سلطنتی است.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۸۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 02:12:00 توسط دختر مشهدی ضدا.ن
می گم این آقا هنوز تفهمیده که انقلاب شده وهمه جای ایران مخالف این حکومت اشغالی هستند کاش سواد فارسی داشت وبه دیوارها دستشویی ها اسکناس ها وحتی شماره توقیف شده نشریه همت نگاه می کرد .اگر خامنه ای وا.ن استغفا ندهند مردم آنها را خفه می کننند
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۸۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 01:55:19 توسط وطن دوست
تحلیل جذابی است ولی نقص دارد.به نظر من کاملاً قابل پیش بینی است که چه اتفاقی خواهد افتاد:رژیم درگیر تحریم می گردد.مردم با جرات بیشتری به کشمکش با حکومت درگیر میشوند و از آنجا که حکومت کلا سرکوبگر است گروه های بیشتری رادیکال میشوند و کلا ایران به سمت جنگ داخلی پیش خواهد رفت و در این جنگ داخلی یارگیری هر طرف که بیشترباشد پیروز این کارزار خواهد بود و مطمئناً این چند هزار نفری که بارژیم هستند دیگر بهشت امنی نخواهند داشت و ایران از درون تغییر خواهد کرد.کودتا گرها از طریق ایجاد مافیای اقتصادی مردم رادر تنگنا قرار داده اند و از طرفی سرکوب در دستور کار است.کم کم حلقه های اقتصادی را بایستی باز کنند که این کار انجام خواهد شد و باید حق واقعی مردم را کم کم بدانها بازگرداند که این کار نیز انجام خواهد شد شاید در یک پروسه زمانی یک ساله این رژیم مجبور به بازپس دادن حق مردم که سی و یک سال است از آنها دریغ کرده مجبور به اعاده گردد.اضمحلال این رژیم بطور کلی به دست خود انجام خواهد شد مظمئن هستم ایران به دمکراسی خواهید رسید که الگوی تمامی جهان خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 22:10:31 توسط اتحاد27
کدام ترس؟؟!!! ترس از چه چیزی یا چه کسی؟!! از زندان از شکنجه از مرگ از ترور؟!! نه.......... جنبش سبز مردمی آگاهانه قدم به قدم به سمت پیروزی در حرکت است.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 22:07:03 توسط اتحاد27
بنی آدم اعضای یک پیکرند... که در آفرینش زیک گهرند چو عضوی به درد آورد روزگار... دگر عضوها را نماند قرار تمام انرژی هستی یاری رسان ایران و ایرانیان آزاده است
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 18:15:25 توسط امجد
اتفاقا مردم هیچ ترسی از انقلاب ندارند این حکومت گثیف اسلامی و دولتهای بزرگ هستند که از قدرت خلق می ترسند.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 18:11:30 توسط ali
اهداف اصلی مبارزه در روز ۲۲ بهمن رژیم جمهوری اسلامی به هیچ صراطی مستقیم نیست این رژیم حتی قانون اساسی خود ساخته را هم قبول ندارد انتظار مصالحه با این رژیم و یا اصلاح این رژیم یک افسانه ا ی بیش نیست مردم ایران خواهان سرنگونی کلیت رژیم جمهوری اسلامی هستند مردم ایران به توان خود پی برده اند در روز ۲۲ بهمن به پیش در جهت پایان دادن به عمر ننگین رژیم جمهوری اسلامی به پیش در جهت به کنترل در آوردن مراکز سپاه ونیروهای انتظامی، تسخیر زندانها و آزاد سازی زندانیان، به پیش در جهت به کنترل در آوردن مجلس خود فروختگان شورای اسلامی، به پیش در جهت به کنترل در آوردن فرودگاهها و تسخیر صدا و سیما
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
آخوند:  «ایدز» ظرف دو هفته بوسیله طب اسلامی درمان می‌شود!
سپاه با پرونده روح‌الله زم چه می‌کند؟‌
کاریکاتور / مقابله با کشف حجاب در مجتمع‌های آپارتمانی
فاسدترین نهادها در ایران همانا ولایت فقیه و روحانیت شیعه هستند
احمدی نژاد نگران منطقه ۹ شیکاگو! 
دستگیری یکی از عوامل جمهوری اسلامی در سوئد
فیلم/ رقص در مترو تهران
ترکیه ۵۰ بمب اتمی آمریکا را گروگان گرفت 
عکس / چرا تصاویر اعتراض‌ها در لبنان عجیب و غریب هستند؟! 
روح‌الله زم را 'دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت کرد و تحویل ایران داد'
نخستین اعترافات تلویزیونی زم علیه یک «مدافع حرم» زندانی و متهم به جاسوسی
فیلم/ رژه اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران علیه حضور حسن روحانی در این دانشگاه
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: