به ما بپيونديد

تیم پزشکی و 'ابهام یک ایست قلبی'


بی بی سی، فرنوش امیرشاهی : همانقدر که مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی ناگهانی بود، نحوه درگذشت او نیز غافلگیر کننده بود. محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت، درباره نحوه درگذشت این روحانی پرنفوذ ۸۲ ساله، به خبرگزاری‌ها گفته است که او غروب روز یکشنبه به صورت ناگهانی دچار "ایست قلبی" شد و "در بخش اورژانس بیمارستان شهدای تجریش تیم کامل پزشکی بر بالین ایشان حاضر شدند."

به گفته آقاجانی، عملیات احیا حدود یک ساعت و نیم ادامه داشته اما این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده است.

آقای هاشمی به لحاظ شخصیتی فردی آرام و خونسرد و از نظر جسمانی شخصی فعال و پرتحرک بود.

گفته شده است که او به عادتی دائمی، برای شنا و ورزش به استخری در خیابان کوشک تهران رفته بود و در همین مکان و در حالی که تنها بوده است، حمله قلبی می‌‌کند. با اینکه فاصله این استخر تا بیمارستان شهدای تجریش خیلی طولانی نیست، اما تا محافظان لباس بر وی بپوشانند و به بیمارستان منتقل کنند، زمان از دست رفته است.

نکته‌ای که حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت نیز شامگاه یکشنبه، ۱۹ دی ماه به آن اشاره کرد و به خبرنگاران گفت که "تیم پزشکی" همراه آقای هاشمی نبوده است و همین موضوع "نشان‌دهنده کوتاهی‌هایی در رسیدگی به وضعیتش بوده است."

هر چند وزیر بهداشت صبح دوشنبه، صحبت‌هایش را پس گرفت و گفت که "در این پرونده جای هیچ‌گونه شبهه‌ای نیست. رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام علاقه‌ای به داشتن تیم پزشکی نداشت. اصولاً پرونده‌ای در کار نیست و دلایل فوت کاملاً واضح است."

تیم پزشکی

وجود "تیم پزشکی" برای مقام‌های ایران، که وزیر بهداشت به آن اشاره کرده است، پیش از همه برای خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی و به ابتکار پسرش احمد خمینی ایجاد شده بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطراتش به این موضوع پرداخته و راجع به ماجرای حمله قلبی خمینی در سال ۶۵ نوشته است:"احمد آقا و دکتر حسن عارفی و دکتر مسعود پورمقدس، گزارش جریان حمله قلبی امام را در حالی که در دستشویی بوده‌اند، دادند. امام با فشار دادن زنگ، دکترها را خبر کرده‌اند. تعبیه زنگ در مراکز خلوت از ابتکارات جالب احمد آقاست. ایشان را در بیهوشی کامل یافته‌اند. با ماساژ دکتر پورمقدس تنفس امام برگشته و سپس به بیمارستان بیت منتقل شده‌اند."

او در ادامه می‌نویسد: "از کارهای خوب احمد آقا، تاسیس یک بیمارستان کوچک قلب با وسایل مدرن در کنار منزل امام است...این کار کمک کرده که کسالت امام کاملا مخفی بماند."

این پزشکان و تجهیزات کامل پزشکی، چندین بار جان خمینی را نجات دادند.

به جز مورد ذکر شده، محمد حسین خوشنویس، از اعضای تیم پرستاری بنیانگذار جمهوری اسلامی روایت دیگری از اهمیت و حضور دائمی این تیم پزشکی با هدف حفظ جان شخصیت‌های کلیدی ایران دارد.

او در مصاحبه‌ای گفته است: "در یکی از شیفت‌ها حدود ساعت ۲ صبح، پرستاران پشت دستگاه مانیتور بودند که یک اختلال ریتم خطرناک قلبی در خمینی مشاهده کردند. بلافاصله با اطلاع به سایر اعضای تیم پزشکی، با لوازم احیا بالای سر ایشان حاضر شدند. جالب اینکه پس از وارد شدن گروه درمانی بالای سر امام که با سرعت صورت گرفته بود، همسر امام فرصت خروج از تختخواب را نیافتند و با حضور تیم در زیر پتو پنهان شدند. نکته جالب اخلاقی اینجا بود که حضرت امام به محض ورود ما پرسیدند چه شرایط خاصی ایجاد شده که شما سراسیمه اینجا آمده اید و آیا امکانش نیست که عیال از زیر پتو خارج شود و چادر به سر کند و در گوشه بایستند که در این چند ثانیه امام از حال رفتند.»
به گفته حسن عارفی، سرپرست تیم پزشکی  خمینی بعد از این ایست‌های قلبی برای او باتری داخلی قلب کارگذاشته شد. اما این موضوع با این تحلیل که در مردم تاثیر خواهد گذاشت و از اقتدار رهبران نظام می‌کاهد، به صورت محرمانه باقی ماند.

در واقع مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی به ندرت سابقه بیماری‌های خود را عمومی کرده‌اند و از آقای هاشمی رفسنجانی نیز اطلاعی از سابقه احتمالی بیماری خاصی در دست نیست.

هاشمی رفسنجانی در خاطراتش چندین بار راجع به کسالت همسرش نوشته و اینکه در تماس با دکتر ملک‌زاده، وزیر بهداشت وقت و یا دکتر قدس، از آنها خواسته است به بالین عفت مرعشی حاضر شوند.
اما در این خاطرات درمورد بیماری خاص و وضعیت جسمانی‌اش نپرداخته است.

محمد آقاجانی، معاون وزارت بهداشت بعد از درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "ایشان زمینه بیماری قلبی داشتند و در این سن با وجود زمینه بیماری قلبی احتمال سکته قلبی و‌ به‌دنبال آن فوت، دور از ذهن نیست."

در مورد خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز همین وضعیت صادق است. با این حال در سال‌های اخیر اخبار تایید نشده‌ای درباره بیماری‌های گوناگون او وجود دارد، که حتی به فرض شایعه بودن آنها، وجود یک گروه دائمی پزشکی را نفی نمی‌کند.

شهریور دو سال قبل، او برای عمل جراحی پروستات بستری شد و به گفته علیرضا مرندی، رئیس تیم معالج او، "در یک جراحی نیم‌ساعته و با بی‌حسی موضعی" تحت مداوا قرار گرفت.

او گفته بود: "مدتی بود که این عارضه در رهبر انقلاب ایجاد شده بود و نظر پزشکان این بود که اکنون زمان مناسبی برای عمل است و رهبر معظم انقلاب نیز از نظر پزشکان معالج تبعیت کردند."

اما درباره اکبر هاشمی رفسنجانی چنین قطعیتی وجود ندارد. او شخصیتی پیچیده و چندلایه داشت که به پنهان‌کاری مشهور بود و پیش از این از کسالت‌های جدی فردی و یا امکان دسترسی به امکانات همیشگی پزشکی سخن نگفته است.
به علاوه هیچ‌گاه خبری از کسالت و مریضی هاشمی ۸۲ ساله منتشر نشد.

با وجود آن که وزیر بهداشت از غفلت تیم پزشکی در همراهی با اکبر هاشمی رفسنجانی سخن گفته است، اما به دلیل محرمانه تلقی شدن مسایل مربوط به وضعیت سلامت مقامات رده اول نظام جمهوری اسلامی، مشخص نیست که آیا چنین امکانی به واقع موجود است و آیا این بازیگر پرنفوذ فضای سیاست ایران، خود از در اختیار داشتن این امکان امتناع کرده است.

ابهام‌ها در این رابطه با مرگ ناگهانی اکبر هاشمی رفسنجانی، بی‌پاسخ باقی مانده است.

او تنها در جایی از خاطراتش نوشته است: "دیشب در خواب دچار کابوس شدم، ولی کوتاه بود. سنگینی حیوانی را روی بدنم احساس می‌کردم و نمی‌توانستم تکان بخورم. با ذکر خدا و استعاذه رفع شد. بی‌سابقه نیست. بارها نظیر این حالت برایم پیش آمده است."

[کد مطلب: 122886] [تاريخ انتشار: بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۵ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 08:51:58 توسط سوال
آواره مبارزه طبقاتی میدان ماچ و بوسه و رفص تانگو نیست! حساب و کتابی دارد، وقتی عده ای جنایت میکنند و مخالفان فکری خود را سازمانیافته میکشند و ثروت مردم را به غارت میبرند، نمیشود که آنها را در طبق گذاشت و حلوا حلوا کرد! بله شکنحه ددمنشانه ترین شیوه برخورد به مخالف است اما کشتن او جزء ی از مبارزه است،قرار نیست که یه عده قاتل بر مسند قدرت بنشینند و هر جنایتی را مرتکب شوند و بی مجازات بمانند! و این فلسفه بسیار گمراه کننده ایست که میگویند چون آنها میکشند ما نباید بکُشیم! بله ما نباید بکُشیم ،منتهی چه کسانی را؟ کسانی که عقیده اش با ما یکی نیست! اما جنایتکارانی که اینهمه جنایت کرده اند را به هیچ وحه نباید بی مجازات گذاشت.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 22:51:15 توسط آواره
این درست است که حاصل حکومتشان جز جنایت و خیانت و شکنجه و آدم کشی و دزدی و وقاحت نبوده و نیست ولی دردآورتر از تمام اینها اینست که میبینم در وجود یک یک ما نطفه خمینیسم کاشته شده فرمانها و آرمانهای ما هم از فرمان کشتن و شکنجه سخن میگوید، این روش و این خواستار همان روشی است که ما به آن معترضیم و در همان زمان خط و نشان میکشیم که چون بقدرت برسیم به همان راه خواهیم رفت اینطور که پیداست شوربختانه برای گذشتن از این ددمنشی راهی بس دراز درپیش داریم...زهی افسوس.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 22:05:42 توسط سید اصلاح
مگه قرار نبود اکبر هاشمی را بزنند؟ ایشان فوت گردید؟ چه شد که همچین شد؟ کجا خاک شده حالا؟
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 20:59:41 توسط سوال
من به هیچ وحه با شکنحه و کتک زدن موافق نیستم، و آنرا محکوم میکنم اما استفاده از گیوتین را مناسب ترین مجازات برای تمام این جانیان میدانم. البته نا گفته نماند که تمام خونخواران مثل شاه جلاد دکترهایی داشته و دارند که آنها را از مرگ های زود رس دور نگه میدارند اما بالاخره هم اون شاه جلاد مرد هم اکبر شاه جانی
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 19:57:15 توسط دکتر فاطمی
مهدی هاشمی که از اوین به مرخصی آمده بر سر تابوت پدرش در جماران دوشنبه فریاد میزد که "مردم, پدرم را کشتند". همانگونه که رفسنجانی قبل از توبه سیاسی با خامنه ای بسیاری را چیزخور یا تزریق کرد مانند زنده یاد سعیدی سیرجانی یا احمد خمینی ملعون که رسما ایست قلبی شد, خودش را هم کشتند. نوار مشاور احمدی نژاد از یک ماه در اینترنت است که خامنه ای به احمدی نژاد گفت تا آخر سال رفسنجانی میمیرد و احمدی رییس تشخیص مصلحت میشود. جمهوری را هم میخواهند پارلمانی و ولی وقیح در عمل پادشاهی کامل شود. این برنامه مدون قدیمی شبکه حاکم حجتیه ساواکی بود که خامنه ای و احمدی نژاد عضو ان بودند. اخیرا روزنامه های باند حاکم مهدویت (حجتیه انگلیسی) دوباره پروژه "ریاستی به پارلمانی" که انتخابات ریس جمهور و مجلس و حتی شورای شهرها را لغو و انتصابی میکند را مطرح میکنند. رفسنجانی میگفت خمینی با این مخالف بود.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 19:51:13 توسط شمس
چیزی که من خبر نداشتم همان سکته کردن امام راحل و غرق شدن در سوراخ مبال بود که شکر خدا و بکمک سربازان و چاه کنهای گمنام امام زمان ، حاج روح الله را زنده بیرون کشیدند و ماساژ قلبی دادند و بعد رفتند حمام که دست و پای گهی شان را بشورند. آن داستان دوم که بتول خانم زیر پتو بوده و روح الله سر بزنگاه بیدار میشود که آقایان دکترها بتول را دستمالی نکنید !اما اینکه این روباه شیاد رژیم را در سن ۸۲ سالگی مثل سید احمد زیر آب کردند یا نه، هیچ فرقی نمیکند. ازین جانور کثیف شهید راه وطن و راه اسلام نسازید که این بیوطن جلاد هزاران شهدای بیکفن است .
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 19:07:08 توسط افراسیاب
من میگم در آینده البته آینده نزدیک خواهد بود، همه میگفتن کلینتون رئیس جمهور میشه ما از شش ماه قبل میگفتیم ترامپ رئیس میشه که شد من میگم جمهوری اسلامی طبق معادلات ریاضی بیشتر از دو تا پنج سال دیگه عمر نخواهد کرد و شما بچه های عزیز ایران بعد این رژیم هر کجا این تیمهای پزشکی و دکترهای آخوندها رو پیدا کردید رحم نکنید همه رو اعدام کنید البته اول سخت کتک بزنید و شکنجه کنید این انگل ها کثیف باید بدانند زنده نخواهند ماند
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۵ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 18:25:15 توسط سوال
حالا حسینیه بی بی سی میخواد همونطور که عکس خمینی جلاد رو کرد تو ماه و گفت که "مردم ایران عکس خمینی را در ماه دیده ان" امروز هم میخواد با یک "انداختن تیله " ای دیگه مردم فریبی کنه و سر مردم رو گرم. همین الان در اخبارش داره میگه رفسن جانی کسی بود که ایران را با غرب آشنی داد، دیگه نمیگه این پا انداز همه ثروت مردم را به غرب فروخته... اگر میبایست این زالوی جانی قاتل ده ها هزار زندانی سیاسی در دادگاه خلقی محاکمه بشه اما از اینکه به درک واصل شد هم من بسیار خوشحالم چرا که هر روز عمر بیشتر این خونخوار به ضرر کارگران و محرومان بود. او هیچ گونه شرافت اخلاقی نداشت مثل سرمایه داران جهانی.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ حجاب اجباری دختران فوتساليست ایران و حجاب اختیاری فلسطینی ها  
واکنشها به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل:
نتانیاهو: این جسورانه‌ترین و شجاعانع‌ترین سخنرانی 30 اخیر است
سوئد: سخنرانی اشتباه در زمانی اشتباه
درگیری لفظی صالحی با وزیر انرژی آمریکا 
درگیری مرگبار میان کردها و ترکمن‌ها در کرکوک + عکس
عکس/ فروش ميوه به صورت سيار با استفاده از ماشين آتش نشانى (اموال عمومى)
نامه‌ای از دبی: کارگر جنسی هستیم، چطور به ایران برگردیم؟
 تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها در تهران، صدای مردم را درآورد: اذیت به مستضعف تا کی؟ 
عکس/ تهیه اسکناس اقلیم کردستان عراق به نام "دراو" برای پس از همه پرسی استقلال
بابک زنجانی از دادگاه اخراج شد 
زنجانی: نهایت کار برای من اعدام است
قاسم سلیمانی: سوره‌ای به نام سوره مدافعان حرم نازل شد
پاسخ وزیر دفاع آمریکا به یک سوال کلیدی/ چرا آمریکا هیچ یک از موشک‌های کره شمالی را سرنگون نکرده؟  
 عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، سه شنبه 28 شهریور، 19 سپتامبر
آگهی های تجارتی