به ما بپيونديد

انتشار جزییات بیشتری از پرونده اتهامات نتانیاهو 


همزمان با اعلامیه پلیس اسرائیل در مورد سومین دور بازجویی از نخست وزیر این کشور، رسانه‌های اسرائیل جزییات بیشتری از مسائلی را که بخاطر آن بنیامین نتانیاهو بازجویی می‌شود، منتشر کرده‌اند.

به گزارش راديو فردا، پلیس اسرائیل خبر داده است، تحقیقات در چارچوب اخطار قضایی از آقای نتانیاهو در «یکی از روزهای آینده» انجام می‌شود.

هفته گذشته دو دور بازجویی از نخست وزیر اسرائیل در مورد دو قضیه جداگانه از سوی تیم کارآگاهان ویژه پلیس اسرائیل انجام شده بود.

سرپرست تیم بازجویی از نخست وزیر اسرائیل را یک فرمانده پلیس مبارزه با فساد که از یهودیان ایرانی‌زاده به نام کوروش برنور است، بر عهده دارد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، هدایای شخصی که یک تاجر خارجی به نام آرتور میلچن به نتانیاهو داده، موضوع یکی از پرونده‌ها است، که رسانه‌های اسرائیل از آن با عنوان «پرونده هزار» نام برده‌اند.

در «پرونده هزار» نتانیاهو در مظان این گمانه زنی قرار گرفته که در طول چند سال، بسته‌های سیگار برگ مرغوب از نوع «کوهیبا» همراه با بطری‌های شامپاین اعلاء از آقای میلچن دریافت کرده است.

وکیل آقای نتانیاهو به رسانه‌های اسرائیل گفته است، این امر قابل قبول است زیرا نتانیاهو و میلچن دوستان شخصی هستند و نتانیاهو در برابر درخواستی این هدایا را نگرفته است.

رسانه‌های اسرائیل اذعان دارند که تنها کاری که آقای نتانیاهو برای میلچن انجام داده، درخواست از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای دادن اجازه ورود به آمریکا برای فردی به درخواست میلچن بوده و آقای کری گفته این خواسته را بررسی می‌کند.

رسانه‌های اسرائیل ارزیابی کرده‌اند که در «پرونده هزار» ممکن است آقای نتانیاهو حدود یکصد و ده هزار دلار از دوست خود سیگار برگ و شامپاین هدیه گرفته باشد.

موضوع مهم دیگری که نتانیاهو برای آن مورد بازجویی قرار گرفته، با نام «پرونده دو هزار»، شامل نوار گفت‌و‌گوهای او با آقای نونی موزس صاحب امتیاز، مالک و مدیر مسئول روزنامه پرتیراژ اسرائیلی یدیعوت آخرونوت است.

گفت‌و‌گوهایی که قرار بوده میان نتانیاهو با موزس «محرمانه» بماند، به این دلیل افشا شده که نتانیاهو به هری ارو مدیر کل پیشین دفتر نخست وزیری دستور داده بود که این گفت‌و‌گو‌ها را ضبط کند.

آقای هری ارو چند ماه پیش از سوی پلیس بازجویی شده بود و صدای گفت‌و‌گوهای محرمانه میان نتانیاهو با موزس در کامپیو‌تر ارو بدست پلیس کشور افتاده است.

روزنامه هاآرتص و شبکه دوم تلویزیون اسرائیل چهارشنبه بیست و دوم دی خبر داده‌اند، در ملاقات‌های نتانیاهو با موزس، نخست وزیر اسرائیل به موزس می‌گوید که یدیعوت آخرونوت و رسانه‌های وابسته به آن باید انتقاد از او و دولتش را کم کنند.

بر اساس این گزارش‌ها، نتانیاهو به موزس می‌گوید، اگر یدیعوت آخرونوت شعله انتقاد را کم کند، او که بر شلدون ادلسون صاحب روزنامه «اسرائیل هیوم» تسلط دارد، توصیه می‌کند که «اسرائیل هیوم» مجله هفتگی سیاسی آخر هفته خود را باطل کند تا این روزنامه رقیب یدیعوت آخرونوت، لطمه بخورد.

به نوشته هاآرتص و شبکه دوم تلویزیون اسرائیل، آقای موزس به نخست وزیر پاسخ داده که اگر این کار انجام شود، او مطالب یدیعوت آخرونوت و رسانه‌های وابسته را به سویی هدایت خواهد کرد که نخست وزیری نتانیاهو «تا هر زمان که او بخواهد، ادامه یابد».

بنیامین نتانیاهو از زمانی که این مسائل رسانه‌ای شده است، ابراز «اطمینان» کرده که مرتکب خطایی نشده است. وی جمله «چیزی نمی‌شود؛ چون چیزی وجود ندارد» را پیوسته تکرار می‌کند.

اما فشار منتقدین، شامل اپوزیسیون و رسانه‌های مخالف نتانیاهو بر دولت حاکم، برای اینکه نتانیاهو باید در همین مرحله کناره گیری کند تا به اتهامات مطرح شده پاسخ دهد، شدت گرفته است.

اسحاق هرتسوگ و زیپی لیونی از رهبران اپوزیسیون گفته‌اند، نتانیاهو باید فورا وزارت ارتباطات را که خود وزیر آن است، به فرد دیگری بسپارد زیرا دخالت‌هایش نشان می‌دهد که می‌خواهد بر رسانه‌های عمده کشور مسلط شود.

اما حامیان آقای نتانیاهو نیز با حضور گسترده در رسانه‌های اسرائیل می‌گویند، او یک سیاستمدار و رهبر حزب حاکم است و حق دارد که برای حفظ قدرت حزب خود و بقای دولتش تلاش کند و مرتکب کاری خلاف نشده است.

پلیس اسرائیل هنوز نگفته است که بازجویی‌ها از نتانیاهو چه زمان پایان می‌گیرد.

آویخای مندل بلیت دادستان اسرائیل با انجام بازجویی‌ها از نتانیاهو موافقت کرده اما هنوز در مورد اینکه این تحقیقات به مطرح شدن اتهام رسمی علیه نتانیاهو منجر شود، نظری نداده است.

فضای سیاسی اسرائیل بشدت تحت تاثیر این بازجویی‌ها از نتانیاهو قرار گرفته و او سفر به مجمع جهانی اقتصادی در داووس سوییس را نیز لغو کرده است. 

[کد مطلب: 122939] [تاريخ انتشار: بيست و دوم دی ۱۳۹۵ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۵ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 12:30:47 توسط عزیز
این آفراسیاب ما انگار جز توهین و تهمت چیزی نمیداند، فکر میکند جز خودش همه مزدور و ساندیس خور هستند. اصلا از کجا معلوم که تو ساندیس خور بیت معظم نیستی که از خوشحالی مرگ رفسنجانی توی پوست خودت نمیگنجی؟ اصلا اسمت هم غیر ایرانی است برادر من.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۵ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 08:20:06 توسط افراسیاب
آقا یا خانم عزیز تو هم حتما یکی از ساندیس خورها و مزدورهای جمهوری اسلامی هستی که هنوز این آخوندهای بی ناموس برات مقدس هستند دیدی عزیزت رو چطور تو آن سوراخ کثیف چال کردن نوبت بقیه تون هم میرسه
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۵ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 07:11:09 توسط شمس
اتفاقا این اخبار مهم هستند. این فساد را در نظامهای سرمایه داری بخوبی نشون میده حالا میخواد در فرانسه که بقول خودشون مهد آزادی است باشه یا در اسراییل نژادپرست یا در حکومت جمهوری اسلامی. ما میدونیم که فساد و رشوه و دزدی در حکومت اسلامی بیداد میکنه و همین باعث میشه که هر کس با رژیم همراه بشه میتونه از طریق رانت خواری میلیاردر بشه. نمونه این فراوانه. اما در اسراییل میتونن حتی یقه رئیس جمهور و نخست وزیر را بگیرن و محاکمه کنن اما در ایران احمدی نژادها میتونن در حریم حفاظتی رهبر غارتگر ایران برای خودشون تفریح کنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۵ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 02:22:00 توسط عزیز
آقای افراسیاب، تو که از دنیا چیزی نمیدونی و نفرت را در خودت پرورش دادی، چطور تمام شبکه های خبری دنیا اخبار ایران و رفسنجانی را پوشش میدهند مفیده براشون، ولی برای ما ایرانیها که میخواهیم بدونیم در اطرافمون چی میگذره بده؟ در ضمن انتخاب اینکه چه خبری را بخونی با خود توست، مگه زورکی مجبورت کردند این خبر را بخونی و براش وقت بذاری کامنت هم بنویسی و فحش هم بدی؟ خوب از همون اول نخون برادر من نه فحش بده و نه حوصله ما را سر ببر و نه برای رادیو فردا تکلیف تعیین کن
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۵ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۷ ، 19:53:35 توسط افراسیاب
من نمیدونم این اخبار داخلی اسرائیل چه ربطی به ایران داره بهتره به اخبار ایران بپردازیم و مردن یک زالوی پست فطرت بی ناموس بنام رفسنجانی
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
واکنشها به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل:
نتانیاهو: این جسورانه‌ترین و شجاعانع‌ترین سخنرانی 30 اخیر است
سوئد: سخنرانی اشتباه در زمانی اشتباه
درگیری مرگبار میان کردها و ترکمن‌ها در کرکوک + عکس
عکس/ اجرای حکم شلاق پناهجویی که از نروژ به ایران دیپورت شد
 تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها در تهران، صدای مردم را درآورد: اذیت به مستضعف تا کی؟ 
پاسخ وزیر دفاع آمریکا به یک سوال کلیدی/ چرا آمریکا هیچ یک از موشک‌های کره شمالی را سرنگون نکرده؟  
تبلیغ طارمی برای سخنرانی متهم آمریت حمله به سفارت عربستان + عکس 
 عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، چهارشنبه 29 شهریور، 20 سپتامبر
فیلم/ جاده میناب و پخش شدن محموله تریاک در جاده
6 نکته درباره حذف و تغییر متن سخنرانی ترامپ توسط صداوسیما
+ فیلم / دفاع مترجم صدا و سیما از سانسوری که کرد
 عکس/ زخمی های روز گذشته حمله نیروهای ناجا و بسیج به کارگران آذرآب اراک
وظیفه مجلس خبرگان رهبری چیست؟
عکس/ محموله ١٠٠٠ تني كمك هاي ايران به «مردم مظلوم» شهر ديرالزور 
آگهی های تجارتی