به ما بپيونديد

ریال ایران سومین پول کم ارزش دنیا شد
5 سال پیش واحد پول ایران دهمین پول کم ارزش دنیا بود

خبر آنلاین: تازه ترین ارزیابی ها از ارزش برابری واحد پول کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا حاکیست، ریال ایران تنها از واحد پول سائوتام و ویتنام با ارزش تر است.

این در حالی است که 5 سال قبل خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال 2005 میلادی( 1383 خورشیدی) هر دلار آمریکا برابر 8 هزار و 764 ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و 500 هزار لیر ترکیه ارزش داشت.

این گزارش اعلام کرده بود، ارزش برابری پول کشورهای اکوادور، غنا، اندونزی، ماداگاسکار، موزامبیک، رومانی، سائوتام و ویتنام هم از ایران کمتر است. ارزش برابری پول این کشورها را در برابر یک دلار آمریکا برابر 25 هزار سوکر اکوادور، 9 هزار و 45 کدی غنا، 9 هزار و 92 روپیه اندونزی، 10 هزار و 200 فرانک ماداگاسکار، 20 هزار و 865 شیکل موزامبیک، 33 هزار و 424 لئو رومانی، 8 هزار و 898 دوبرا سائوتام و 15 هزار و 757 دونگ ویتنام اعلام شده بود.

به گزارش خبرآنلاین، حال 5 سال بعد و همزمان با پایان کار دولت نهم و آغاز به کار دولت دهم، 1.4 لیر ترکیه در برابر 1 دلار مبادله می شود. 2040 فرانک ماداگاسکار هم به ازای یک دلار آمریکا داد و ستد می شود. همچنین 31.19 شیکل موزامبیک هم 1 دلار آمریکا ارزش دارد. 10 هزار کدی غنا هم در برابر یک دلار آمریکا داد و ستد می شود. 9223 روپیه اندونزی نیز معادل یک دلار آمریکاست. همچنین هر دلار آمریکا در برابر 2.89 لئوی رومانی مبادله می شود. واحد پول اکوادور هم به دلار آمریکا تغییر یافته است.

بر این اساس در حالی که هم اکنون هر دلار آمریکا با 10 هزار 20 ریال در بازار تهران مبادله می شود، 15560 دوبرای سائوتام یک دلار ارزش دارد و 18420 دونگ ویتنام با یک دلار آمریکا هم ارزش است.

بدین ترتیب ریال ایران در فاصله 5 سال به سومین پول کم ارزش جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است. این در شرایطی است که دلار زیمباوه که بحران تورمی و پولی شدیدی را طی سال های اخیر داشته هم اکنون از ریال ایران با ارزش تر است و 368.49 دلار زیمباوه یک دلار آمریکا ارزش دارد.

گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی است.

[کد مطلب: 12390] [تاريخ انتشار: بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام دی ۱۳۸۸ برابر با بيستم ژانويه ۲۰۱۰ ، 03:51:31 توسط بیژن خان
هر دم از این باغ بری می رسد. حکومت دژخیم و ستمگر ایران که غاصبانه و فرصت طلبانه نام اسلام را یدک می کشد و کمال سوء استفاده را از ایمان مردم شریف ایران می برد، از بدتر از اینها هم ککش نمی گزد و هر بلایی سر مردم ایران بیاید برایش مهم نیست، مگر برای ناامنی گسترده در کشور که در آن بیجه ها هر بلایی سر مردم آوردند کاری کرد؟ مگر برای کشتار جاده ای که معمولا مقام اول را در جهان داریم فکری کرد؟ مگر برای حل مشکل مسکن، مشکل اساسی درمان، بی دادگاه های مملو از رشوه و فساد، صنعت در حال موت، واردات بی رویه میوه از خارج و شکستن کمر کشاورزی و صدها مشکل اساسی دیگر کاری کرد؟ اصولا مگر خودش منشأ تمام این بدبختی ها نبوده و نیست؟ بنابراین هر میوه و ثمری که از این شجره ی خبیثه می روید طعم حنظل خواهد داشت و جز افزایش درد و مرض حاصلی نخواهد داشت. شجره ی ملعونه ی حکومت مشتی بی دین ظاهر الصلاح که همشان صرفا علفشان و علف نسل هایشان است، ثمری بهتر از این نخواهد داشت و بر اندیشمندان دین باور است که حساب این بازیگرها را از دین خدا جدا کنند و برای نابود کردن این زالوها بپا خیزند، ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 15:53:17 توسط وطن دوست
این رژیم یک رژیم خارق العاده به معنای واقعی کلمه است.این رژیم توانسته ثروتمند ترین کشور دنیا را به فقیرترین کشور تبدیل کند که واقعا بایستی به سران آن تبریک گفت چون تنها در مدت سی سال توانست ایران را به یک جهنم واقعی تبدیل کند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 13:07:26 توسط فریبرز
بنا به فرموده امام راحل ''اقتصاد مال خر است''. لااقل الان یاد گرفته ایم که با کدام پا باید وارد توالت شویم و چگونه طهارت بگیریم! این است اســــــــــــلام نــــــــــــــــــاب محـــــــــــــــــمّـــــــــــــــدی!!!!!!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 12:58:28 توسط عليرضا
همه سردمداران چپاولگر رژيم غارتگر جمهوري اسلامي پولهاي به يغما رفته ملت را تبديل به ارزهاي معتبر كرده و به بانكهاي معتبر دنيا سپرده اند .
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 12:05:22 توسط تبرزین
ریال جمهوری اسلامی نه فقط در دنیا فاقد هرگونه اعتباراست بلکه در خود ایران هم ارزشی ندارد. قبل از انقلاب ارزش هر دلار آمریکایی معادل ۷۰ ریال و هر مارک آلمان برابر ۴۰ ریال بودند. نتیجه اقتصاد غلط و فلج همین است. اسکناس بدون پشتوانه بمشابه علف هرزه ایست که در صحرا میروید و نه درختی که همواره میوه های رسیده و خوب بار می آورد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 11:26:17 توسط nosi
حالا صبر کنید. کجا رو دیدید. تا چند وقت دیگه اصلآ اسمی از ریال باقی نمیمونه. اسمی که از خلیج فارس نموند، اسمی از دریای مازندران با خاویارش نموند، امیدوارم بزودی اسمی هم از جمهوری اسلامی نمونه!! به امید انروز....
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 10:50:55 توسط مهدی سابق ( خسرو ) محارب
شخصی از یک دانشمندی میپرسد، چکار میکنید !؟ دانشمند میگوید، کار میکنم، پول در بیارم. آن شخص میگوید،ولی من کار فرهنگی انجام میدهم!؟ دانشمند پاسخ میدهد، هر فردی ، در حال تلاش، برای برطرف کردن نیازش میباشد...!! رحیم مشائی :"پيامبران نتوانستند عدالت را برقرار كنند،وهمچنین آنها را ناتوان از مدیریت جامعه، خطاب کرد" شعارهای رژیم اسلامی، در بدو تاسیس،* الگوی حکومت اسلامی درجهان و صدور انقلاب ، * عدالت اسلامی،*حمایت از مستضعفان ،*مبارزه با امپرياليسم،*حمایت از مردم(جمهوريت) و سلطنت(طاغوت) زدايی،* بدين سان اسطوره پردازی های اصلی نظام دچار فروپاشی شده اند و فرايند اين فروپاشی به ويژه در دوره پس از انتخابات پرشتاب تر شده است.گسترش فرهنگ نفاق و رياکاری و ظاهر سازی و زاهد نمايی و طامات، توبه فرمايی و تظاهر و ظاهر آرايی از همان اوان کار از هم پاشيد و در ماه های اخير هم خشونت بی پروا و سرکوب تظاهر کنندگان و معترضان به نتايج اعلام شده انتخابات و حبس و تجاوزها و تعدی ها و اعتراف گيری ها و غيره ، اسطوره اخلاقی کردن سياست از طريق ترکيب دين و دولت، اگر از ان هم چيزی باقی مانده بود، آن را کاملا متلاشی کرد!؟
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 10:49:46 توسط حاجی عزت
به این میگن عزت اسلامی !
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 10:05:15 توسط saeed soltanpour
ارزش پول هر کشوری بستگی به کارائی و ارزش سیاسی آن کشور دارد .آیا باوجود ملغمه جمهوری اسلامی جنایتکار انتظاری جز این داریم ؟!همگی همت کنیم و این ننگ را از سرزمین پاک ایران بزداایم .ما ایرانیها توانائی این کار را دارم ،آن روز در نیست.(س.سلطانپور )
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
واکنشها به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل:
نتانیاهو: این جسورانه‌ترین و شجاعانع‌ترین سخنرانی 30 اخیر است
سوئد: سخنرانی اشتباه در زمانی اشتباه
درگیری مرگبار میان کردها و ترکمن‌ها در کرکوک + عکس
 تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها در تهران، صدای مردم را درآورد: اذیت به مستضعف تا کی؟ 
عکس/ اجرای حکم شلاق پناهجویی که از نروژ به ایران دیپورت شد
پاسخ وزیر دفاع آمریکا به یک سوال کلیدی/ چرا آمریکا هیچ یک از موشک‌های کره شمالی را سرنگون نکرده؟  
 عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، چهارشنبه 29 شهریور، 20 سپتامبر
تبلیغ طارمی برای سخنرانی متهم آمریت حمله به سفارت عربستان + عکس 
6 نکته درباره حذف و تغییر متن سخنرانی ترامپ توسط صداوسیما
+ فیلم / دفاع مترجم صدا و سیما از سانسوری که کرد
 عکس/ زخمی های روز گذشته حمله نیروهای ناجا و بسیج به کارگران آذرآب اراک
عکس/ محموله ١٠٠٠ تني كمك هاي ايران به «مردم مظلوم» شهر ديرالزور 
وظیفه مجلس خبرگان رهبری چیست؟
مسعود بارزانی شروط خود برای تعلیق همه‌پرسی را اعلام کرد 
آگهی های تجارتی