به ما بپيونديد

4 سناریو از خوابی که ترامپ برای ایران دیده است


به گزارش خبرگزاری آنا،رئیس‌جمهوری جدید آمریکا مدت کوتاهی پس از ورود به کاخ سفید، لفاظی‌های قابل پیش‌بینی خود علیه ایران را آغاز کرد و همزمان ضمن منع ورود ایرانیان به خاک آمریکا، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد. وب‌سایت واشنگتن اگزمینر از پایگاه‌های خبری متعلق به جمهوری‌خواهان در گزارشی به اقدامات احتمالی ترامپ درباره ایران پراخته است.

وب‌سایت واشنگتن اگزمینر نوشته است،  دونالد ترامپ طی روزهای اخیر اعلام کرده که وضعیت ایران را زیرنظر دارد و آماده است به اقدامات ایران واکنش مناسب نشان دهد. او حتی گفته که ممکن است از گزینه نظامی علیه ایران استفاده کند.
در جریان کارزار انتخاباتی سال 2016 نیز موضوع ایران از جمله جدی‌ترین مباحثی بود که ترامپ به نحوی تهاجمی به آن می‌پرداخت. با وجود این باید پرسید که دولت جدید آمریکا چه گزینه‌هایی در مقابل ایران و اقدامات آن برخوردار است.
تصور می‌شود شعاع اقدامات واکنشی احتمالی آمریکا محدود بوده و از جمله نتواند گزینه نظامی را که ترامپ مدعی امکان استفاده از آن شده است، دربرگیرد. بعید است روسیه به عنوان جدی ترین بازیگر بین المللی گزینه نظامی علیه ایران را تحمل کند. می‌توان گزینه‌های احتمالی ترامپ را چنین در نظر گرفت:

1- تحریم‌های بیشتر غیر هسته‌ای
ترامپ پیشتر در روز سوم فوریه (15 بهمن) و به دلیل آنچه آزمایش موشکی بالستیک ایران خوانده است، علیه 25 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی تحریم‌هایی را برقرار کرد. به‌نظر می‌رسد ترامپ امکان برقراری تحریم‌های بیشتری در خصوص فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و همچنین آزمایش‌های موشکی ایران دارد. این اقدامات از سوی نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره نیز مورد حمایت است.
سناتورها مارکو ربیو، جان کرنین و تاد یانگ پیشتر، پیشنهاد تحریم‌های علیه ایران را به دلیل نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و اقدامات تجاوزگرانه ارائه کرده بودند. پیشنهاد آنها به‌ویژه تحریم‌های سنگینی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد می‌کرد.

2- معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی
دولت ترامپ مکررا تهدید کرده که ممکن است یک دستور اجرایی صادر کرده و در آن سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند. پیشتر نیروی قدس یعنی یک یگان ویژه داخل سپاه پاسداران رسما به عنوان یک گروه تروریستی معرفی شده بود؛ اما معرفی کل سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی هم باعث فشار بر ایران خواهد شد و همچنین به پیچیدگی‌های منطقه‌ای بزرگی منجر می‌شود. از جمله مشخص نیست درباره نیروهای عراقی که متکی به کمک‌های سپاه پاسداران علیه داعش می‌جنگند چه اتفاقی خواهد افتاد.

3- بازنگری در تحریم‌های گذشته
موسسات ایرانی که پیش‌تر به واسطه اقدامات هسته‌ای تحت تحریم بودند با اجرای برجام از تحریم خارج شدند. حالا ترامپ می‌تواند این موسسات را مجددا بررسی کرده و با عناوین دیگری از جمله کمک به تروریسم یا نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دهد. شرکت دولتی ایران‌ایر چندی پیش یک قرارداد با شرکت بویینگ به ارزش 17میلیارد دلار امضا کرد. این شرکت می‌تواند از جمله هدف تحریم ترامپ قرار گیرد.

4- تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه
ترامپ می‌تواند با افزایش حضور نظامی ایالات متحده در خلیج فارس پیام آشکاری به ایران ارسال کند که فعالیت‌هایش دیگر از منظر واشنگتن قابل تحمل نیست. در زمان اوباما اقدامات ایران مورد تحمل بود؛ از جمله اینکه آمریکا در برابر بازداشت 10 ملوان آمریکایی هیچ اقدامی انجام نداد.
لفاظی‌های ترامپ و مواضع اولیه او نشان می‌دهد وی قصد دارد از این موضع منفعلانه در مقابل اقدامات ایران فاصله بگیرد. این اقدام حتی با حمایت برخی از مشاوران سابق باراک اوباما همراه است. ریچارد نیفو، کارشناس مسائل تحریم در دولت اوباما می‌گوید: «افزایش حضور نظامی در خلیج فارس باعث افزایش تنش‌ها نخواهد شد. این همان راهکاری است که دولت ترامپ دنبال می‌کرد.»

[کد مطلب: 124819] [تاريخ انتشار: بيست و ششم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 01:57:04 توسط ملت خرناس کش
ایران احتیاج به یک وطن پرست واقعی در ارتش (نه سپاه پاسداران) داره که با یک کودتای نظامی ایران رو از هرچی آخوندِ پاک کنه...مثل ژنرال ال سیسی که مصر رو از دست احمق مرسی نجات داد...و من اطمینان دارم که بزودی اینچنین خواهد شد...نه‌ جنگ با کشوری دیگر نه کشتار ملت در خیابان ها...فقط کشتار آخوند‌ها از دم.... آخوند رو گذاشتیم مصدر قدرت حالا توش موندیم....باز بگو مرگ بر شاه...
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۷ ، 22:44:22 توسط martin
البته راهای مناسسب دیگری که هم به نفع ملت ایران و منطقه باشد وجود دارد، منتها و غربیها بیشتر به فکر منافع خود هستند. برای مثال تشویق مردم ایران وگروها یا سازمانهای فعال خارج از کشور و پشتیبانی از اقلیتهای مذهبی و قومی ، و دموکراسی برای ایران. بدون اینکه امریکا وارد جنگ بشود میتوان بزرگترین دردسرها را برای رژیم اخوندی درست کند. البته کشورهای غربی و امریکا اگر به نفعشان باشد این کار را خواهند کرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۷ ، 21:01:46 توسط بیداری ایرانی
خطاب به کاربران زیر- جناب نکته سنج و جناب رضا: امثال شما ها 38 سال است میگوئید براندازی رژیم ملاها از باید از درون ایران صورت بگیرد ولی میبینیم که رژیم محکمتر از دیروز بر تخت قدرت نشسته و از ایرانیهای درون ایران سواری میگیرد. رژیم و نوکرانش به خوبی میدانند که چگونه هر صدای اعتراض مخالفی را در نطفه خفه کنند و برای همین به مخالفینش کمتر فرصت برای متحد شدن میدهند و در نتیجه در بین مخالفینش اتحاد عمل مشترک بر علیه رژیم نمیتواند شکل بگیرد تا وارد عمل شوند. حرفهای شما در حد تعارف کردن با رژیم باقی میماند. چطور مردمی که با رژیم دارند سازش میکنند و اعتراضات مردم در درون ایران کمرنگ و ناچیز است انتظار میرود بر نهادهای سرکوب رژیم مثل پاسداران و بسیج پیروز شوند که همگی جیره خوار رژیم هستند؟ تازه راه حل شما برای مردم ایران بسیار خونین تر خواهد بود. مگر ندیدید که ماموران رژیم ملاها در سوریه حتی دستور بمباران کردن سر مخالفین رژیم اسد را دادند و بمب شیمیائی زدند. شما فکر نمیکنید اینها برای حفظ نظام اسلامی حاضر به سنگفرش کردن خیابانهای ایران با اجساد ایرانیها هستند. صبر کنید تا ببینید حمام خون را!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۷ ، 20:11:08 توسط نکته سنج
هر اقدامی که دولت ترامپ انجام دهد، برای ملت ایران ثمری ندارد. این دیو امریکائی نه با رژیم ایران، که با مردم ایران خصومت دارد و نمونه آن دستور منع ورود ایرانیان به امریکاست که آنرا جلو گیری از ورود "آدمهای بد" میخواند. مسئله ملت ایران حکومت آخوندی و ولایت بی شرمانه فقیهان است که دنیا را با ما دشمن کرده و راه حل این مسئله فقط بدست و حمت و غیرت مردم ایران است که باید برخیزیم و خود کشورمان را از چنگال اهریمن حکومت اسلامی در آورنم. مردم باید از تجربه شکستن قلاده شاه تجربه بگیرند و بدانند که افراد سپاه پاسداران و بسیج هم اینک به ظلمی که آخوند ها کرده و میکنند آگاهند . آنها باید به ملت بپیوندند، همانطور که همافران شاه پیوستند و فرماندهان خود را به رگبار بستند و دست بدست ملت گذاردند. ترامپ ها و سیاسیون در دیگر کشورها دلی برای ایران نمی سوزانند وتنها به فکر منافع خودشان هستند. ترامپدر روز نشستن به صندلی دفتر بیضوی (Oval Office) سه بار فریاد زد "اول آمریکا" ما هم باید اراده کنیم و صدهاباراز ته دل فریاد بآوریم که"اول ایران" و برای تحقق آن حرکت کنیم. زنده باد حکومت ایرانی با شعار "اول منافع ایران!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۷ ، 19:24:46 توسط رضا
جناب بیدار ایرانی-گزینه نظامی بدترین راه حل برای کشور و ملت ایران است.تغییر باید از درون ایجاد شود والا آمریکا فقط به منافع خودش فکر میکند و مطمئنا" هر اقدامی انجام دهد در درجه اول به ضرر ملت ایران تمام خواهدشد. این نوع تفکر یعنی سرنگونی نظام "به هر قیمتی" تنها یک تفکر کین حویانه و فاقد تعقل است که هیچ منفعتی از آن برای ملت و کشور ایران متصور نیست.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۵ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۷ ، 13:47:46 توسط بیدار ایرانی
اگر سریع میخواهیم به نتیجه مثبت براندازی رژیم ملاها برسیم بهترین گزینه روی میز اقدامات نظامی است چونکه این رژیم زورگو به مردم ایران خودش فقط حرف زور میفهمد و با تهاجم نظامی میشود نظام اسلامی در ایران را در اسرع وقت نابود کرد. راه حل دوم که میتواند جوابگو باشد گزینه تشدید تحریمهای اقتصادی است تا شریان اقتصادی رژیم ملاها خشک شود و اگر درآمد نفتی نداشته باشند آنوقت مردم ایرانی گرسنه به جانشان خواهند افتاد. ولی اینراه سرنگونی رژیم ملاها طولانی و کم ثمر است چونکه رژیم میتواند با کمک چین و روسیه و غیره کشورهای مزدور تحریمها را دور بزند. تا فشار نظامی و اقتصادی روی رژیم ملاها نباشد این احمقها تن به امتیاز دهی به مردم نمیدهند و همه ثروتهای ایران و مردش را در سوریه و دیگر کشورهای عربی بی همه چیز هزینه جنگ و جدال میکنند. بعد از برداشته شدن تحریمها پس از قرارداد هسته ای برجام خود وزیر کابینه دولت بوده که چند روز میگفت تا حالا میلیاردها دلارهای آزاد شده حتی دلاری به ایران نیامده. پس این پولها کجا رفته؟مستقیم به جیب روسها برای هزینه جنگ ملاها در سوریه و یمن و غیره.راه حل: تنها دوتا موشک به مقر رهبر
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ به گیرنده های خود دست نزنید، درست دیديد این خبرنگار خبرگزاری تسنیم است!
عکس/ تقلید مقامات جمهوری اسلامی از یادداشت برداری مقامات کره شمالی هنگام دیدار با رهبرشان
فیلم/ رفتار وحشیانه  گشت ارشاد
فیلم/ تهدید مردم با سلاح کلت توسط پلیس در شهر الیگودرز
کاریکاتور/ گشت ارشاد
جزئیات ناکام ماندن انفجار هواپیمای اماراتی 
عکس/ تماشاگران بازسازی صحنه سرقت مسلحانه از طلا فروشی در منطقه عباس اباد 
آبروریزی رفتار داعشی و وحشیانه گشت ارشاد صدای چند آخوند را درآورد
متهم سرهای بریده خیابان شیخ بهایی: خیلی کار خوبی کردم! / ساواکی بودم و تا انقلاب به ساواک گزارش می‌دادم / چهار لیسانس دارم
نیروی دریایی آمریکا عملیات‌های خود در سراسر جهان را متوقف می‌کند 
فیلم/ معتادان خیابان شوش تهران / از دستاوردهای 39 ساله حکومت اسلامی
بحرین استان ایران است و باید پس گرفته شود
آگهی های تجارتی