به ما بپيونديد

واکنش منفی خامنه‌ای به آشتی ملی؛‌ یک تیر و چند نشان


ایران وایر: رهبر جمهوری اسلامی امروز در واکنش به پیشنهاد «آشتی ملی» محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران گفت: «این حرف بی معنی است.»
پیش از این «صادق لاریجانی»، رییس قوه قضاییه ایران نیز گفته بود پیشنهاد آشتی ملی‌ موضوعیت ندارد.

آشتی ملی به طور عمده متوجه پایان بخشیدن به مجموعه اختلافات و درگیری های سیاسی پس از انتخابات سال ۸۸ است. «مصطفی تاج زاده»، فعال اصلاح طلب گفته بود نتیجه آشتی ملی باید رفع حصر از رهبران «جنبش سبز» باشد.

در حالی که رهبران اصلاح طلب این پیشنهاد را برای حل مشکلات بین گروه های سیاسی، به ویژه اصلاح طلبان و اصول گرایان مطرح کرده بودند، علی خامنه ای امروز تفسیر دیگری از آن ارایه داد و گفت مردم ایران با هم قهر نیستند که آشتی کنند.
او در عین حال کنایه وار به اصلاح طلبان گفت مردم با کسانی که با «لودگی،‌ قساوت و بی حیایی» جوان بسیجی را در عاشورای ۸۸ در خیابان لخت کردند و کتک زدند، آشتی نمی کنند.

اشاره او به سلسه درگیری هایی است که پنجم و ششم دی ماه سال ۸۸ در تهران و پس از راهپیمایی معترضان به نتیجه انتخابات این سال رخ داده بود. بدین ترتیب، او هم کماکان خشم خود را نسبت به اصلاح طلبان بروز و هم نشان داد پیشنهادهای آشتی جویانه آن ها را جدی نمی گیرد.

چنین رفتاری از این منظر معنادار است که اندکی پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی،‌ نیروهای اصلاح طلب با تاکید بر این که هاشمی مهم ترین کانال ارتباطی بین آن ها و خامنه ای بود، خواستار برقراری تماس مستقیم و ایجاد یک کانال ارتباطی بین خود و رهبر شده بودند.

اظهارات امروز خامنه ای نشان داد تمایلی به پذیرش چنین پیشنهادی نیز ندارد. او پیش از این به صراحت گفته بود رهبران جنبش سبز باید به خاطر طرح بحث تقلب در انتخابات عذرخواهی کنند.

نیروهای نزدیک به رهبر نیز شرط بازگشت و فعالیت اصلاح طلبان به رهبری خاتمی را اعلام مرزبندی او با رهبران جنبش سبز تعیین کرده بودند. در حالی که هر دو شرط محقق نشده اند، می توان گفت رفتار خامنه ای چندان غیرمنتظره نیست.

واکنش منفی خامنه ای هم چنین می تواند وضعیت سیاسی پیش از انتخابات را کماکان پیچیده و مبهم نگه دارد. در هفته های اخیر، با اوج گرفتن بحث درباره رفع حصر از رهبران جنبش سبز، این احتمال مطرح بود که او برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات و کاهش تنش های داخلی، با این موضوع موافقت کند. واکنش امروز نشان داد که او دغدغه مهمی در این زمینه ندارد. او در بخشی از سخنانش گفت: «کسانی که با اصل انقلاب مخالف بودند و می گفتند انتخابات بهانه است و اصل نظام هدف ما است...عده ای معدود و یک قطره کوچک هستند.»‌

پیش از این رسانه های تندرو به طور مرتب شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» را منتسب به اصلاح طلبان و نشان دهنده نیت سیاسی آن ها می دانستند. تعبیر خامنه ای نشان می دهد او وزن نیروهای اصلاح طلب و منتقد را به اندازه ای نمی داند که بخواهد در شرایط برابر با آن ها مذاکره کند و تن به پیشنهاد آشتی ملی بدهد که احتمالا از سوی اصلاح طلبان یک بازی برد-برد تلقی می شود.
عبارت «یک قطره کوچک» یادآور جمله مشهور محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری سابق ایران است که معترضان به نتیجه انتخابات را «خس و خاشاک» توصیف کرد.

خامنه ای هم چنین امروز درباره سیاست های دولت روحانی با لحن منفی سخن گفت. او گفت بی‎کاری، رکود و گرانی از مشکلات مهم کشور است، مردم گله مندند، دولت باید در زمینه اقتصاد مقاومتی گزارش بدهد و فروش بیش تر نفت به معنای اقتصاد مقاومتی نیست. وی توضیح داد سخنانی مانند این که اگر «برجام نبود، وقوع جنگ حتمی بود»، القای مسوولان اروپایی و یک دروغ محض است.

این انتقادات گسترده و صریح را در ماه های اخیر بسیاری از رسانه های تندرو علیه دولت روحانی مطرح کرده بودند و مهر تایید رهبر جمهوری اسلامی بر آن ها می تواند دامنه مانور رسانه های و انتخاباتی تندروها را وسیع تر و قدرتمندتر کند.

بازی علنی خامنه ای هم چنین دست حسن روحانی برای تثبیت موقعیت سیاسی و ایفای نقش قدرتمندتر در سیاست داخلی را می بندد؛ هدفی که برای او حتی مهم تر از به حاشیه راندن اصلاح طلبان است.

[کد مطلب: 124895] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 17:19:57 توسط پارسایان
واضح و مبرهن است که ٱیت الشاه علی الخامنه ای همچنان در عالم هپروت جفنگ میبافد و در اصل جواب بیلاخ بزرگ خاتمی را با فحش و فغان داد.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با شانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 08:17:13 توسط a
اصرار حجت الاسلام خامنه ای بر کینه جویی .آخوند آدمكش
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 22:43:25 توسط سهراب
اینها همه فتنه گرند https://freetehran.wordpress.com/category/iranian-green-revolution/page/3/#jp-carousel-147
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 21:22:05 توسط شامپو
آدم ميماند چگونه بهتر از اردلان رب كلام را بيان كند. خامنه اى هم با تمام سنگينى گوش و خودرا مطلقا به خريت و نفهمى زدن كه البته در مورد ايشون خيلى هم طبيعتا نهادينه شده از تولد بزودى " صداى انقلاب" را خواهد شنيد. اين جبر تاريخ براى ديكتاتور هاست بگذريم كه در مورد شاه ظلم شده بود و او هرگز نه مثل آخوند آدمكش بود و نه مثل آخوند جماعت جنايتكار و خاين به وطن و مردمش و البته تو كله ما كردنند او بره فرشته مياد و خمينى بى احساس مخوف هيولا با اير فرانس وارد بر شانه مردم جاهل حق نشناس شد كه البته تا امروز هنوز داريم هزينه ميدهيم تا بالاخره عقل بر جهولت فارغ آيد و تشخيص ملى دوست از دشمن در هر لباسى. جوانان و زنان سلحشور ايرانى امروز در آستانه آن تحول بزرگ قرار دارند. خامنه اى و قبيله به قرون پيش تعلق دارند نه آينده و به اون قسمت تاريك تاريخ رجعت داده خواهند شد فرارى نيست.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 18:54:52 توسط بابک
اردلان به راستی و خیلی جالب و دقیق حق مطلب را بیان کرد زیرا علی خامنه ای و شرکا لایق و سزاوار همین واژگان هستند اضافه کنم به آقای علی خامنه ای بگویم مطمئن باش هیچ فردی از مردم ایران دوست, هرگز قصد آشتی با شما را ندارد و ملت وطن دوست ایران هرگز جنایات 38 ساله نظام نا پاک شما را فراموش نخواهد کرد. آنهایی هم که حرف آشتی را بیان می کنند منظورشان چیزی بجز سهیم شدن خود در بازی قدرت و غارت کشور نیست. ایران باید بدست ایرانی و بدون دخالت دین و مذهب اداره و مدیریت شود تا این ننگی که بر پیکره ایران و ایرانی وارد کردید پاک کند که عزت و عظمت دوباره خود را به دست آورد و به جهانیان نشان دهند همانطور که ایرانی های مقیم آمریکا و اروپا می درخشند و زن و مرد دوش به دوش هم در بزرگترین مراکز علمی جهان صاحب عزت و اعتبار اخلاق و علم هستند.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 18:14:30 توسط اردلان
اصلاً این خاتمی و اصلاح طلبان نمیخواندبفهمند یا قبول کنند یا باور کنند که خامنه ای به خاطر از دست دادن بیضه هاش در انفجاری که باعث چلاق شدن دستش هم شد معنی خا،،،ه مالی رو نمیتونه درک کنه چون سالهاست که از دست دادشون ،،رفتار و خیره سری خامنه ای شباهت زیادی به آقا محمد خان قاجار یا همون حواجه قاجار داره ،،اینجور افراد چون فاقد جوهره وجودی مردانگی هستند خیلی خطرناک و یکدنده هستند ندارند ،،آقای محمد خاتمی لطفاً سعی نکن که خواجه سید علی رو محک بزنی که ممکنه شیاف سمی بهت تزیرق کنند همون کاری که با مرحوم سعیدی سیرجانی انجام شد البته به دستور رفسنجانی پدر بزرگ اصلاحات.حالا هی بمالید چیزی که وجود خارجی نداره جاشو میمالید .این قبر یا امامزاده ای که بالا سرش گریه میکنید خالی هست و مرده توش نیست .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
پای نزدیکان بابک زنجانی به دادسرا باز شد+ عکس
دیوارکشی دربرابر ساختمان مجلس متوقف شد + عکس
عکس/ احسانى يكى از سرداران سپاه قدس هنگام ترک جلسه با مسئولان اتحاديه ميهنى كردستان عراق
پشت پرده قرارداد میلیاردی دو شرکت نوپای ایرانی و نروژی 
کاریکاتور/ بدهی نفتی میلیاردی احمدی‌نژاد
آيا ترامپ به اتهام آزار جنسی از مقام ریاست جمهوری عزل خواهد شد؟ 
هشدار «ترامپ» به «مک کین»: مواظب باش؛ یک روزی جوابت را خواهم داد 
فیلم/ دیکتاتوری آخوندی حتی در یک برنامه زنده تلویزیونی/ قرائتی "آقای دوربینی" را بیرون کرد!
عکس/ باز هم شکلات و حجاب (مقایسه مورد علاقه آخوندها)
فیلم/ اعتراض یک هموطنان در مترو : ای مردم چرا در برابر ظلم سکوت کرده اید...
توزیع اجازه‌نامه والدین در خوابگاه دختران!  +عکس
اعزام بیکاران ایرانی به ۴ کشور
آگهی های تجارتی