به ما بپيونديد

استراتژی ترامپ در برابر جمهوری اسلامی؛ تغییر رژیم یا مهار آن؟


رادیو فردا، حسین علیزاده: با تغییر رییس جمهور آمریکا این پرسش مطرح است که استراتژی ترامپ در برابر جمهوری اسلامی چیست؟ تغییر رژیم یا مهار رژیم؟

اوباما از همان آغاز جای تردید باقی نگذاشت که استراتژی تغییر رژیم در ایران را در سر ندارد. او در مناسبت های مختلف از جمله پیام های نوروزی اش عنوان کامل «جمهوری اسلامی ایران» را به کار می بست. پیام های محرمانه او به آیت الله خامنه ای همگی دلالت بر این داشت که او به راه دیگری غیر از تغییر رژیم می اندیشید؛ راهی که از آن به عنوان دکترین قدرت هوشمند (smart power) نام برده می شد.

بنابر این دکترین، آمریکا از ترکیبی از قدرت نرم افزاری و سخت افزاری خود در مقابله با جمهوری اسلامی بهره جسته و هدف از آن نه تنها اطمینان از توقف جهت گیری نظامی برنامه هسته ای تهران بود بلکه دیگر هدف آن -بنا به مصرح کلام اوباما- «تغییر رفتار رژیم» و نه تغییر رژیم بود.

با تغییر بنیادینی که در رهبریت آمریکا صورت پذیرفته آیا ترامپ به تغییر رژیم می اندیشد؟ و یا ترامپ دکترین قدرت هوشمند را به منظور تغییر رفتار رژیم سرلوحه خود قرار خواهد داد؟ صرف نظر از این دو گزینه، گزینه سوم به کار بستن دکترین مهار ایران (containment) است.

حسین موسویان یکی از دیپلمات های ارشد جمهوری اسلامی گمان دارد که به دلیل اکثریت جمهوریخواهان در کنگره و ترکیبی که در کابینه ترامپ کنار هم گرد آمده اند، مدل مقابله با جمهوری اسلامی در دوره کنونی، گزینه نخست یعنی تغییر رژیم است. چنین ریل گذاری برای سیاست خارجی آمریکا دست کم سه همکاری جهانی را نیاز دارد: همکاری مسکو، همراهی اتحادیه اروپا، همسویی جهان عرب.

از این سه، تقریبا جهان عرب به رهبریت عربستان نوک پیکان خود را مقابله با تهران قرار داده است. عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در گفتگو با دبیرکل جدید سازمان ملل، تهران را یک «تهدید» توصیف کرده است. چنین موضعی صرفا موضع ریاض نیست. ریاض با استفاده از ابزارهای خود در شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی هر سه این سازمان را پشت خود دارد.

همراهی اتحادیه اروپا با ترامپ به میزان زیادی متناظر بر رفتار دولت آمریکا با اتحادیه اروپا است. بعید بتوان انتظار داشت اتحادی را که در سوی آتلانیک در زمان اوباما شاهد بودیم ترامپ بتواند شکل دهد به ویژه اگر سیاست نزدیکی آمریکا به مسکو اتحادیه اروپا را برنجاند.

اما، همسویی مسکو با آمریکا شاید مهم ترین پارامتر باشد که اگر ترامپ موفق به ایجاد پل مستحکمی با پوتین شود آنگاه می تواند برای تغییر رژیم در ایران برنامه مدونی را تدارک ببیند.

دکترین مهار

برنامه تقابل دولت ترامپ با جمهوری اسلامی می تواند یک برنامه حداکثری و یا یک برنامه حداقلی باشد. برنامه حداکثری تحقق بخشیدن به گزینه تغییر رژیم است که موانع جدی در برابر خود دارد. از آنجایی که ترامپ معتقد به دکترین قدرت هوشمند نیست و اساسا برروی گزینه تغییر رفتار رژیم نیز حسابی باز نکرده ناگزیر گزینه بعدی او به کار بستن «دکترین مهار ایران» است که پیشتر سرلوحه سیاست خارجی بیل کلینتون در تقابل با ایران و عراق زمان صدام بود. این دکترین با نام مهار دوگانه (Dual containment) و با هدف تامین امنیت اسرائیل و حمایت از کشورهای عرب توسط مارتین ایندیک طراحی و در دولت کلینتون به مورد اجرا گذاشته شد.

از میان چندین پارامتر این دکترین، لااقل سه سرفصل اصلی آن اینک نیز در دولت ترامپ به کار بسته خواهد شد. این سه عبارتند از:

• آرایش قوا در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه به نفع آمریکا.

• جلوگیری از مناسبات عادی تجاری و سیاسی ایران با کشورهای دیگر.

• عدم اعتقاد به اینکه می توان در ایران از میانه روها علیه تندروها استفاده کرد.

از میان این سه پارامتر، می توان تصور کرد که مورد نخست با استقبال کشورهای عرب خلیج فارس به ویژه عربستان مواجه خواهد شد تا آنجا که ائتلاف عربی که عربستان علیه حوثی ها سامان داده یکسره در راستای این ایده به کار گرفته خواهد شد.

در مورد دوم به احتمال قوی سیاست تشدید تحریم ها بر ایران به منظور هدف قرار دادن اقتصاد نحیف ایران در اولویت دولت ترامپ قرار خواهد گرفت. این دور از تحریم ها می تواند به بهانه برنامه موشکی ایران، نقض حقوق بشر و یا حمایت از تروریسم انجام پذیرد.

در سهولت مورد اخیر (حمایت از تروریسم) همین بس که سازمان همکاری اسلامی در آخرین اجلاس سران، مشخصا حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی و جمهوری اسلامی را حامی تروریسم دانست. چنین زمینه سازی آن هم از سوی معتبرترین سازمان در جهان اسلام راه را برای اعمال تحریم ایران از سوی آمریکا هموار می کند.

سیاست مهار ایران در یک کلام تشدید انزوای بین المللی را هدف نهایی خود دارد به گونه ای که ایران را به وضعیت پیش از برجام بازگرداند. در همین آغازین هفته های ورود ترامپ به کاخ سفید، او با این واقعیت کنار آمده که پاره کردن برجام (آن گونه که شعار انتخاباتی اش بود) به مصلحت نیست ولی این بدان معنا نیست که نتواند با تمهیدات مشابه آنچه اوباما به کاربست، ایران را به شرائط انزوای پیش از برجام باز نگرداند. گمان قوی همین است که در دیدار نتانیاهو با ترامپ یک یک راهکارهایی که تشدید انزوای ایران را هدف قرار دهد مورد بررسی قرار گیرد. در این استراتژی گزینه اقدام نظامی، گزینه نخست نیست. گزینه نخست به کار بستن تمامی تمهیداتی است که انزوای ایران را تشدید بخشد.

کاهش نفوذ ایران در خاورمیانه

خاورمیانه ای که اوباما به ارث گذاشت از نگاه ترامپ، اسرائیل و عربستان، خاورمیانه ای است که جولانگاه ایران شده است. عربستان در ترسیم نفوذ ایران در منطقه همیشه این گفته مقامات ایران را برجسته می کند که ایران اینک در چهار پایتخت عربی (صنعا، بغداد، دمشق و بیروت) حضور نافذ دارد. چنین خاورمیانه ای نه مطلوب عربستان است و نه مطلوب اسرائیل و آمریکا.

اگر استراتژی ترامپ، مهار ایران باشد باید تمهیداتی را در سر داشته باشد که بتواند نفوذ ایران را در یک یک این پایتخت ها بکاهد چرا که تهران به تک تک این کشورها به عنوان «عمق استراتژیک» خود می نگرد.

بی دلیل نبود که در تماس تلفنی نخست وزیر عراق با ترامپ حیدر عبادی نتیجه مذاکرات خود با ترامپ را این اعلام کرد که بغداد در تخاصم تهران و واشنگتن جانب «بی طرفی» را برخواهد گزید. گرچه مفاد مذاکره تلفنی عبادی و ترامپ به بیرون درج نکرده ولی می توان تصور کرد که مهم ترین خواسته ترامپ از عبادی مقابله با نفوذ ایران در عراق بود. چنین خواسته ای را عینا ترامپ از میشل عون نیز خواهد داشت.

[کد مطلب: 124953] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با شانزدهم فوريه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 09:32:10 توسط وطن دوست
بهترین گزینه حمایت از مردم برای شورش داخلی است که بدین شکل میتوان حکومت را متمرکز داخل کرد و وقتی در داخل شکست بخورد در خارج هم شکست خواهد خورد همانطور که میدانید حکومت همیشه از شورش مردم و حمایت ان توسط خارجیها وحشت دارد چون میدانند که فقط بدین شکل از بین خواهند رفت
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با شانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 18:24:58 توسط خسته
این دلقک هم تحلیل خوبی کرده ولی موارد موجود و گفته نتیجه گیری نکرده که احتمال کدام مورد بیشتره آیا اربابانش میرن یا حالا حالاها سرش تو آخوره؟؟
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۵ برابر با شانزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 17:50:57 توسط حقیقتگو
برخلاف تهدیدهای مطبوعاتی دولتمردان امریکا و چه در گذشته و چه در حال و چه در آینده به تغییر رژیم آخوندی ایران فکر نمی کند زیرا که تمامی مجلس نشینان و کنکره نشیناان و سیاستمداران امریکائی تمامی حق بگوش های کارتل های نفتی و بانکداران و سازنده گان صنایع نظامی امریکا که در جمع نیروی امپریالیست امریکا را تشکلیل میدهند هستند و در حقیقت این ها هستند که در امریکا جهت سیاست خارجی امریکا را تعیین می کنند نه بوش ها و نه اوباماها و نه ترامپ ها بدون اجازه آنها حق یک تازی و خودمختاری در سیاست خارجی امپریالیستی امریکا را ندارند..امپریالیست امریکا برطبق منافع اش در تمامی کشورهای خاورمیانه از ریشه و بن حکومت های مردم سالاری را اره کرد و بجای آنها حکومت آخوندوارانه مذهبی اسلامی را جانشین آن کرد و از این طریق به مکیدن مفت منابع این کشورها دسترسی پیدا کرد ...ترامپ برخلاف تصور همانند بوش ها و دادهوارهای توخالی و تهدیدهای ساده لوح گول زنانه و برای حفظ منافع امپریالیست امریکا در منطقه حتی از اسم بردن علی خامنه ای در هراس است چه برسد به تغییر رژیم آخوندی..
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ خنده تمسخر آمیز قرمانده سپاه هنگام ادای احترام به روحانی در سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق (جمعه)
فیلم/ جاده میناب و پخش شدن محموله تریاک در جاده
دینداران چپاولگر به زمینهای بهشت هم رحم نکردند و آنرا به فروش گذشته اند + عکس
عکس/ استقبال عجیب از مهر در قزوین در مقابل کلاس اولی ها !!
عکس/ تاریخ سازی برای خامنه ای/ عکس فتوشاپی خامنه‌ای روی جلد کتاب درسی/  تصویر مسجد جامع پس از آزادی خرمشهر که عکس خامنه ای را به آن اضافه کرده اند
خشم روس‌ها از انتشار ویدئوی جنجالی مورگان فریمن + فیلم
پاسخ ترامپ به رهبر کره‌شمالی 
عکس/  هیات دو بانوی دمشق!
نظر جانشین فرمانده اطلاعات سپاه درباره احتمال رفع حصر
فیلم/ مردم آزاری دینی مخصوص ماه محرم
عکس/ تابلو نصب شده در آبیک قزوین خطاب به دانشجویان: به صورت مختلط تردد کنید، به کمیته انضباطی و قوه قضائیه می فرستیم
توئیت نامفهوم احمدی نژاد در مورد ترامپ و مردم ایران
آگهی های تجارتی