به ما بپيونديد

 آلبوم نایاب از تهران در سال‌های اشغال


فرادید:  روایت تاریخ از  سال های اشغال ایران در جنگ جهانی دوم بمباران شهرها، قحطی و جان باختن شمار زیادی از غیرنظامیان است که اسناد مکتوب بسیاری از آن برجای مانده اما روایت های مصور از این حادثه تاریخی چندان زیاد نیست؛ "فرانسوا هورلی" عکاس استرالیایی یکی از معدود کسانی است که در آن زمان به ایران آمده و از کشور اشغال شده عکاسی کرده است.

در 3 شهریور  1320، نيروهاي متفقين شامل انگلیس و شوروی بدون توجه به بی طرفی ایران از جنوب و غرب و از زمین و هوا به ایران حمله کردند و شهرهای سر راه را اشغال کردند به سمت تهران آمدند.  اگرچه در آن زمان بهانه‌ متفقين براي حمله وجود عده‌اي جاسوس آلماني در ايران عنوان شد اما حوادث بعدی نشان داد اشغال ایران بخشی از نقشه جنگی متفقین علیه هیتلر بوده است. با یورش متفقین تمامي راه‌هاي كشور به خصوص خطوط راه آهن و شوسه تحت كنترل نيروهاي اشغالگر در آمد. نيروي كار ايراني براي تهيه تداركات ارتش‌هاي درگير در جنگ با نازل‌ترين دستمزد به كار گرفته شدند. منابع نفتي كشور غارت شد و بحران غذايي در كشور به اوج خود رسيد.

زمزمه‌های برکناری شاه نیز از جلسه اضطراری دولت شنیده شد؛ فردای اشغال ایران هيئت وزيران در حضور شاه در كاخ سعدآباد تشكيل جلسه داد و رضاخان در اين جلسه اعلام كرد كه ابتدا تصميم به خروج از کشور داشته است اما به توصیه مشاورانش ابتدا در دولت تغیراتی صورت دهد. بر این اساس محمدعلی فروغی را به نخست وزیری منصوب و او را مامور کرد با انگلیس و شوروی مذاکره کند اما شرط متفقین کنار رفتن رضاشاه از قدرت بود.

سرانجام رضاشاه ناچار به استعفا شد و توسط بریتانیایی‌ها بازداشت و به آفریقای جنوبی و سپس جزیرهٔ موریس تبعید شد و سلطنت به پسر و ولیعهد او محمدرضا منتقل شد؛ نیروهای متفقین نیز تا پایان جنگ جهانی ایران را تحت اشغال خود داشتند.

"فرانسوا هورلی" عکاس اهل سیدنی که در خلال جنگ جهانی دوم سفرهای متعددی به خاورمیانه داشت در سال 1943 میلادی- 1321 شمسی همزمان با مقطع مهم تاریخی ایران یعنی چندی پس از اشغال به دست متفقین وارد کشور شد. این فیلمساز و پژوهشگر استرالیایی در چند نوبت سفر بیش از 500 عکس از شهرهای مختلف ایران برداشت که بعهدا در مجموعه ای با عنوان "مسیر روسیه" به چاپ رساند. او در عکس هایش به زندگی مردم عادی، مناظر، بناها و ساختمان های شهری و روستایی در تهران، اصفهان، البرز، لرستان، شیراز بوشهر پرداخت و روایتی ناب از روزهای سخت تاریخ ایران فراهم کرد که هنوز به عنوان منبعی کم نظیر شناخته می شود. در زیر نگاهی می اندازیم به عکس هایی که او در سال 1321 از تهران برداشت. این عکس ها برای نخستین بار است که منتشر می شود.

آقای "جاکوبسن" دوست عکاس "فرانسوا هورلی" سوار بر کامیون، جایی در تهران


سه دیپلمات انگلیسی جایی در تهران مقابل دوربین عکاس


افسر انگلیسی در نمایی از میدان سپه تهران به رفت آمد مردم و اتومبیل ها نگاه می کند.


عکس یادگاری چند نظامی مقابل ساختمان باشگاه افسران وزارت جنگ در میدان مشق تهران


نمایی از میدان سپه در مرکز تهران(میدان امام فعلی)


نمایی از سفارت بریتانیا در قلهک


کودکانی که در مناطق روستای پس قلعه در شمیران زندگی می کنند در مقابل دوربین عکاس قرار گرفته اند.


نمایی از روستای پس قلعه در شمیران


نمایی از خیابان فردوسی تهران و نمای بیرونی ساختمان سفارت انگلیس


[کد مطلب: 124975] [تاريخ انتشار: بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و چهارم فوريه ۲۰۱۷ ، 00:53:02 توسط شمس
ادامه ....تا جایی که حتی رژیم شاه از اعضای این سازمان برای جاسوسی و شناسایی مبارزان و مخالفان و نفوذ به سازمانهایی که دیگر روسیه را کمونیست نمیدانستند استفاده کرد. بله توده در زمان شاه بخیانت کشیده شد اما همیشه در این مملکت سخن از خیانت توده ای ها بوده که کاسه لیسی قدرت را کرده اند آیا آقای آواره ، تا بحال تمامی احزاب مسلط بر جامعه در دوران پهلوی مزدوران امریکا و انگلیس نبوده اند؟ از زمان مشروطه انگلیس حامی اسلام و آخوند بوده و جمهوری اسلامی با وجود گرایش های روسی-پوتینی هنوز هم دستپرورده انگلیس و امریکاست. ولی شاهپرستان عزیز فقط بنظام سابق یعنی نوکر یک جانبه امپریالیسم امریکا توجه دارند و میپسندند. مسلما اگر امریکا ۱۰۰% این نظام را تأیید میکرد شما هم نظام پادشاهی را گِل میگرفتید
نوشته شده در تاريخ ششم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و چهارم فوريه ۲۰۱۷ ، 00:50:49 توسط شمس
برای آن آقایی که خودش را *دوست خطاب میکند من یادم نمی آید که با شاهدوست ها و ساواکی ها دوست بوده باشم. مشکل شما این است که نه نظرات مخالفینتان را درست میخوانید و نه بدون جهت گیری. پس برای افکار عقبمانده اگر یک کتابخانه هم نشان بدهی باز اما و اگر و چرایی هست. حالا باز شما بپرسید. اما این آقای *آواره میگوید: درست میگویید، آمریکا و انگلیس پس از خروج دست نشاندگان و مزدوران خود را در ایران حمایت میکردند. ولی نامی از حزب توده نمیبرید، که دست نشانده شوروی بود! آخر آواره جان مگر من از تمامی گروه های دست نشانده امریکا و انگلیس در ۹۰ سال اخیر اسمی برده ام که از حزب توده مزدور شوروی نام ببرم؟ حزب توده ایران تنها حزب ظاهر چپ ای بود که در دوران جنگ جهانی و بعد از سرنگونی رضاخان در ایران با گرایشات روسی رشد کرد و بعد از کودتای ۳۲ و خیانت این حزب، تبدیل به زایده زشت شوروی شد. تا جایی که حتی رژیم شاه از اعضای این سازمان برای جاسوسی و شناسایی مبارزان و مخالفان و نفوذ به سازمانهایی که دیگر روسیه را کمونیست نمیدانستند استفاده کرد. بله توده در زمان شاه بخیانت کشیده شد اما همیشه در این مملکت سخن از..ادامه
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۱۷ ، 12:48:37 توسط آواره
اکر قدری به بطن کار فکر کنیم، نتیجه میگیریم که استالین جوجه هایش را در مقابل "قرارداد نفت شمال" فروخت.....پیش از آن هم پشتیبانی ارتش سرخ از فرقه دمکرات آذربایجان "کمک معنوی!" بود.درست میگویید، آمریکا و انگلیس پس از خروج دست نشاندگان و مزدوران خود را در ایران حمایت میکردند. ولی نامی از حزب توده نمیبرید، که دست نشانده شوروی بود.
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۱۷ ، 07:34:05 توسط دوست
آقای شمس جالب است چند کتاب برای مطالعه به ما خوانندگان برای جریانات دو جنگ جهانی و نقش روس ها معرفی کنید تا ما هم بتوانیم از منابع دست اول شما بهره گیریم. شما کتب دوره پهلوی را رد می کنید. نظامی کمونیستی را با قضاوت نوشته های شما باید رد شود. پس یک خواننده عادی از کجا باید مطالب صحیح را بدست آورد بجز نویسنده فرهیحته و بی غرضی چون شما
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۱۷ ، 04:24:46 توسط آواره
خوشحالم از اینکه آذربایجان به ایران برگشت و جزیی از جمهوری های قلابی مستعمره بلشویکی نشد. هر حزبی که جیره خوار خارجی باشد از اصالت خارج میشود، خواه حزب توده باشد، خواه حزب اراده ملی سید ضیاء، خواه فرقه دمکرات آذربایجان (البته در نخستین سالهای گشایش حزب توده برخی از وطن دوستان به آن گرویدند ولی وقتی پته مزدوری آن روی آب افتاد قطع رابطه کردند)، دیکتاتوری بد است، چه دیکتاتوری شرقی باشد چه غربی، اسعمار بد است چه در هند و افریقا باشد، چه در اروپای شرقی. هر چند که نظام کمونیستی شکست خورده و از صحنه رو به اخراج است و متاسفانه نظام سرمایه داری هنوز پا برجاست، ولی آنهم دیر یا زود به تعدیل خواهد کشید. در ضمن تنها زمانی که در ایران، آزادی نسبی وجود داشت، فاصله بین شهریور بیست تا مرداد 32 بود. باور ندارید؟ مقالات محمد مسعود (در روزنامه مرد امروز)، و کریمپور شیرازی( در روزنامه شورش) را بخوانید.
نوشته شده در تاريخ سوم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و يکم فوريه ۲۰۱۷ ، 17:04:49 توسط شمس
ادامه.. واحدهای ویژه (نوهد) در باغشاه که فقط از چتربازان امریکایی بود معنای اشغال ندارد اما حمایت معنوی روسها از مبارزات مردم گیلان و آذربایجان جرم محسوب میشود. مسلما منهم اعتقاد دارم که کمونیسم و سوسیالیسم (مثل اروپای شرقی) زورکی نباید باشد و مردم با آگاهی کامل خواهان آن باشند هر چند نیروهای ارتجاع و امپریالیست در مقابل آن می ایستند. جمهوری جوان آذربایجان برنامه های بسیار پیشرفته و مردمی داشت که تقسیم اراضی خانها و کوتاه کردن دست مذهب از زندگی مردم و برابری زن و مرد از جمله برنامه های فرقه دموکرات بود که بختیاریها و قشقایی ها بعنوان نیروهای نظام ! دست به چپاول تبریز و کشتار مردم زدند خیابانهای تبریز و مهاباد تا ۶ ماه شاهد دار زدن و آویختن مبارزین کرد و ترک بود. گاهی بهتر است تاریخ را بروایت شاه و سرمایه داران نخواند. جای شرم است که آدم از شاه کودتاچی و رزم آرا و قوام حمایت کند و فراموش کند انتخاب ملت در واقع چیز دیگری بود.
نوشته شده در تاريخ سوم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و يکم فوريه ۲۰۱۷ ، 17:03:30 توسط شمس
آقای آواره ، من نگفتم بمیل خود یا بزور بیرون بردند. اولا امریکا و انگلیس وقتی میرفتند مزدور و نوکر گماشته خودشون را جانشین خودشان کردند و قولها ازش گرفتند ولی روسها فقط از احزاب چپ حمایت میکردند. روسها در شرایط بعد از جنگ و ویرانیهای آن بخاطر آلمان در صدد بازسازی کشورشان بودند و پذیرفتند در قبال قرارداد نفت که همیشه (تا دوره مصدق) متعلق به انگلیس بود ایران را ترک کنند. جمهوری نوجوان آذربایجان برهبری پیشه وری نه سلاح کافی داشت و نه ارتش منظم و همین باعث شد تا ارتش جنایتکار شاه که در برابر نیروی اشغالگر حتی یکروز هم مقاومت نکرده بود در آذربایجان با کمک تبلیغاتی ملاهای پلیدی چون آیت العضما !! شریعتمداری انگلیسی دست بقتل عام زنان و مردان بیسلاح بزند و این ننگ تاریخی برای همیشه هم برای شاه و هم آنها که جمهوری آذربایجان را در مقابل نفت فروختند بر پیشانی شان باقی بماند. البته از نظر شما ۵۰ هزار مستشار امریکایی در زمان شاه که در ایران بودند معنای اشغال ندارد. واحدهای ویژه (نوهد) در باغشاه که فقط از چتربازان امریکایی بود معنای اشغال ندارد اما حمایت معنوی روسها از مبارزات مردم گیلان و ...ادامه
نوشته شده در تاريخ يکم اسفند ۱۳۹۵ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 22:28:51 توسط آواره
من نه بیسوادم، نه کتابها خوانده ام، نه برده امپریالیستم، نه نوکر کمونیستم، اطلاعات علط هم نه بکسی میدهم، نه از کسی میپذیرم. کتاب خوانده محفل ما میگوید: ( بعد از پایان جنگ انگلیس و روس نیروهای خود را بیرون برد"ند") روسها نه فقط نیروهای خود را بیرون نبردند، بلکه با پشتیبانی نیروهای نظامی خود ایران را به تجزیه کشاندند. تا آنجا که نیروهای ارتش سرخ در شریف آباد جلوی حرکت ارتش ایران که برای رفع فتنه به آذربایجان میرفت گرفتند. کار به شكایت ایران از شوروی، شورای امنیت کشید. کلاه گشادی که قوام السلطنه "با وعده دادن امتیاز نفت شمال" ( قرارداد قوام- ساچیکف) برسر رفیق استالین گداشت، در تاریخ ثبت است. با این حیله بود که دو سال پس از پایان جنگ شوروی نیروهایش را از ایران بیرون برد و پیشه وری و غلام یحیی نیز بسوی دامان استالین گریختند و آذربایجان آزاد شد.
نوشته شده در تاريخ يکم اسفند ۱۳۹۵ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 21:51:25 توسط mazdak
افراسیاب تو چقدر سخن بیهوده میگی! برگرد برو بابا به همون تورانت حال داری. کجای کشورهای آزاد کسی رو برای سنگ اندازی میکشن؟ اینقدر مهمل نگو.
نوشته شده در تاريخ يکم اسفند ۱۳۹۵ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 08:07:42 توسط افراسیاب
در مورد محمد رضا پهلوی او اف ۱۴ میخرید با تعلیم خلبان میشد هشتاد میلیون دلار به پول امروز آن پول میشه بیشتر از پانصد میلیون دلار ولی یک متور آب چاه برای دهات ها نمیخرید که روستائی بلند نشه کوچ کنه بیاد تهران حلبی آباد درست کنه و بعد هم بشه سیاه لشگر آخوندها٬ در آزادترین کشورها اگر کسی یک سنگ کوچک به شیشه بانک بزنه همونجا پلیس یک تیر میزنه به مغزش و اگر زنده ماند سی سال هم بهش زندان میدن میگن تو میخواستی بانک بزنی به محمد پهلوی میگفتن شاها چه نشستی فلان بانک رو سوزوندن میگفت میدونم میگفتن فلان سینما رو با کلی آدم آتش زدن میگفت میدونم میگفتن ریشوها با آخوندها پیت بنزین برداشتن از شمال تا جنوب رو دارن میسوزونن میگفت میدونم به سر و پای زنها اسید میپاشن تیغ میزنن این چه وضعیتی میگفت میدونم برای همین من اگه برم فلان میشه بسار میشه آنها هم میگفتن بله قربان بله قربان علاحضرت فرمان همایونی دادن از دماغ هیچکس خون نیاد
نوشته شده در تاريخ يکم اسفند ۱۳۹۵ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 07:48:31 توسط افراسیاب
درست آلمانها در رقابت با انگلیس زمان رضا شاه جاده تونل راه آهن و دانشگاه ساختن ولی خیلی چیزها در تاریخ رو پهلوی ها سانسور کردن مثلا زمان رضا شاه بیشتر حیوانات بزرگ ایران منقرض شدن از جمله شیرها خود غربیها نوشتن اکثر رودخانه های ایران گاومیش وحشی و شیر آسیائی داره وقتی رضا شاه از ایران رفت تمام شیرها و گاومیش ها منقرض شده بودن و ببرهای شمال کشور تعدادشون خیلی کم شده بود آلمانها با ساخت و سازهاشون ضربه بدی به محیط زیست ایران زدن ولی مردم عادی چی میفهمن عقلشون به چشمشونه میگن جنگل رو بکن ما ویلا بسازیم بعد میگن خدا پدرش رو بیامرزه چقدر سازندگی کرد خوب مگه حالا نمیبینید ریزگردها آب و برق خوزستان رو قطع کرده و همه دارن کور میشن تهران که پر از قنات بود با آب سرد یخ وسط تابستان و آنهمه باغ زرد آلو گیلاس توت سیب قندی شده بتن و آسفالت و کثافت و سرطان و پر معتاد و آخوند و پاسدار حتی گفتن کلاغ ها هم دیگه وارد تهران نمیشن خوب استارت ش رو از آنموقع زدید حالا دارید میوه اش رو میخورید این یک واقعیت سوزش نداره فحش دادن نداره
نوشته شده در تاريخ يکم اسفند ۱۳۹۵ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 05:10:07 توسط مرشد
گل بگیرند دهنت رو بابک عزیز که دقیقا حرف دل بنده را زدید. ببینید چقدر خیابانها تمیز و مرتب است درحالی که‌ مملکت تحت اشغال بود. حسرت می خورم ایکاش یک تار موی رضاخان کبیر به تن پسر بی عرضه و الدنگش بود که اینطور مملکت رو به تباهی کشوند و تقدیم آخوند مفت خور کرد تا سیاه ترین دوران تاریخ مملکت ایران رو رقم بزنه
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 23:36:44 توسط شمس
حسن آقا پسر خوب! اتفاقا من اصلا منم منم نمیکنم ولی دوست دارم با کسی که بحث میکنم اقلا دو تا کتاب خوانده باشه و به شنیده ها یا افکار خودش یا اینکه بهتر است چیزی بگوییم و غیره اکتفا نکند. من عاشق تاریخ هستم البته چون تاریخ نویسان همیشه مدافع قدرت بودند تاریخ را هم بمیل خود دستکاری میکردند ولی واقعیات غیرقابل انکار است. الان هم یک بخشی از تاریخ نویسان که راجع به شاه یا خمینی نوشته اند از دور و بریان و وزرا و آشنایان آنها هستند شاید ۱۰۰ سال دیگر یک ایرانی به آنها مراجعه کند ولی خوشبختانه دوران علم و الکترونیک است و به سادگی کسی را نمیشود گول زد. حالا شما وقتی اینترنت جلوی شماست از من فاکت میخواهی؟ اگر من دروغ میگویم شما دلیل بیاور که من اشتباه میکنم. اتفاقا من برای افرادی مثل شما گفتم که این شما و این اینترنت. در مورد بچه مشهد هم عرض کنم که چیزی بنام کینه توزی را در این مورد قبول ندارم چون شما اولین کامنت من را ببینید من اعتراض کردم که در این مقاله نام امریکا را بعنوان یکی از متفقین اشغالگر فراموش کردند بنویسند.
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 23:19:15 توسط اشغال شده
ظاهرا عده ای نمیدانند که رضا خان به دامن فاشسیم هیتلری افتاد و این هیتلر بود که بر اساس مدارک تاریخی استحکامات ارتش نازی را برای رسیدن به خلیج فارس و شرق آسیا در ایران ساخت و نه رضا خان . به معماری ساختمانها،تونلها،جاده ها و راه آهن ایران نگاه کنید تماما آلمانیست و همین امر یعنی نوکری رضاخان برای ارتش جنایتکار نازی و هیتلر بود که ایران را به اشغال متفقین در آورد، پس با ای رفتار ایران در جنگ بی طرف نبوده است.
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 22:22:45 توسط طرشتى
شمسى و افراسياب باز هم وراجى كردند. اينها دست وردار نيستند با كامنتهاى سر در گم و ابتدايى خود با ديگران در ميفتند. جالبه هواى همديگر رو هم دارن و خود رو خيلى مطلع ميدونن.
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 20:36:25 توسط حسن
آقای شمس آنقدر ادعای کتاب و تاریخ داری آدم فکر می کنه همین الان با پیرنیا و اقبال و زرین کوب و .......توی یک جلسه بودی و به ما خوانندگان لطف کردی و دو جمله ای نوشتی. کمی از منم منم کم کن و بر اساس واقعیت و فاکت نظر بده شمس الدین
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 17:49:02 توسط افراسیاب
بچه مشهد پول نفت نوشته نشده خود نفت ساخت سیمان مواد شیمیائی داره که از نفت گرفته میشه همینطور آسفالت و رنگ و هزار جور مواد ساختمانی ایرانیها نفت نمیخرن و وارد نمیکنن مفت از زیر میکشن استفاده میکنن تا تمام شه بعد که تمام شد تو زنده نمیمونی پول نفت رو البته همش نه ولی بیشترش رو حکومت قبل و حالا میدزدیدن و میدزدن یا برای قدرت خودشون استفاده میکنن سران حکومت اسلامی چند صد میلیارد دلار پول نقد دارن که تازگی افشا شده حسین اوباما ۲۸۰۰ گرین کارت نذری بینشون پخش کرده برای سرمایه هاشون هم چراغ سبز داده بوده با پهلوی هم همینطور کردن و کسی نمیدونه چقدر پول دارن پهلوی ها دزد و فاسد و ترسو بودن همه ژنرالهاشون هم ترسو و بدبخت از چهارتا آخوند شکست خوردن خود شاه بیعرضه ترین و بدبخترین رئیس مملکت بوده تمام کشور رو آخوندها آتش میزدن از بانکها تا سینماها ولی او همینطور میشست نگاه میکرد تا اینکه خاک برسرش شد
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 13:58:15 توسط بچه مشهد
من کامنتهای این آقای افراسیاب و آقا شمس را بارها خوانده ام و دلم میسوزد که تا این حد در مورد همه چیز و همه کس منفی و کینه توزانه فکر میکنند. برادر تا دیروز میگفتید رضا شاه گذاشت انگلیس ها نفت ایران را بچاپند و ببرند (قردادی که زمان قاجار بسته شده بود و ارتباطی به رضا شاه نداشت) حالا میگویید اینها را پول نفت ساخت! آن درآمد محدود نفت از چندین سال قبل از روی کار آمدن رضا شاه هم بود . رضا شاه چندین سال با انگلستان جنگید تا بالاخره قرارداد شرم آور قاجار با دارسی را به نفع ایران تغییر دادتا بتواند برنامه های عمرانی اش را پیاده کند. کمی انصاف بدون تعصب علامت مردانگی است .
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 13:41:23 توسط شمس
طرف اسمش میرزا است بمن میگه برو این حرف را در مساجد بزن ! هاهاها
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 13:38:50 توسط شمس
اونموقع که من داشتم نظرم را مینوشتم میدونستم چندتا آدم بیسواد تاریخ نخوانده یا از روی لجالت این نوشته را نمی پسندند مثلا طرف سرباز قزاق را با سرباز ارتش سرخ اشتباه میگیرد. مثلا مهتری سفارت انگلیس را با افسر کمونیست اشتباه میگیرد و انگار انگلیس سید ضیا را با کودتای ارتش بسرکردگی رضاخان بقدرت میرساند و رضاخان را نخست وزیر میکند و انگلیس خبر ندارد رضاخان کیست. بعضی ها با افکار کودکانه انگار با تغییر واقعیت میخواهند با من مبارزه کنند. خوب مرد حسابی اینکار شما مثل همان کار خامنه ای است که میگوید مردم در سال ۸۸ بسیجی را لخت کردند. هر آدم ساده و بیسوادی اگر گوگل کند یا ویکیپدیا را نگاه کند بحرفهای شما خواهد خندید . حالا هرچه میخواهید بگویید. بابک عزیز از تمیزی تهران گفتی! الان هم خبرگزاری های خارجی وقتی به تهران و اصفهان می آیند همیشه از شمال تهران و جاهای قشنگ و تمیز آن فیلم میگیرند. باور نداری bbc و cnn را ببین.
نوشته شده در تاريخ سی ام بهمن ۱۳۹۵ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 07:47:10 توسط افراسیاب
این تهران درون عکسها و یا تهران امروز رو نفت ساخته تقریبا در عرض صد سال تمام آن دشت بزرگ تبدیل شده به یک شهر عظیم که با حومه آن بیست میلیون جمعیت داره به رضا شاه و جمهوری اسلامی مربوط نیست وقتی صادرات نفت ایران بپایان برسه و تولید نفت جهان خیلی افت کنه دیگه نمیشه برای آن مردم در آن دشت غذا و مایحتاج ضروری آورد و ایران نمیتواند برای مردم خودش گندم برنج بخرد یکدفعه و خیلی سریع مردم تهران بدون غذا و آب و برق و دارو و لباس میشن میلیونها نفر پیاده از آن دشت یا شهر میزنن بیرون بدنبال غذا و هر چی سر راهشون باشه میخورن و میسوزونن این اتفاق برای انگلیس و آمریکا هم میافته تمام ساختمانهای تهران ساختمون پلاسکو میشه خیلی سریع آن دشت بزرگ تبدیل میشه به شهر ارواح هیچکس آنجا نمیتواند زنده بماند چون غذا نیست این اتفاق تا بیست سال دیگه میافته بستگی به ظرفیت تولید نفت و گاز جهان و رشد جمعیت داره٬ وقتی جمعیت مثل امروز سریع رشد کنه منابع طبیعی هم تصاعدی خورده میشه همین حالا هم شروع شده و خیلی از کشورها پر آدم شده و مردم ناراضی همه چیز داره سرسام آور گران میشه و گیر دادن به مهاجرین
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 21:20:14 توسط بابک
وقتی آدم این عکسها رو میبینه پی به عمق عظمت رضا شاه و وطنپرستی او میبره. خیابانها تمیز و مرتب و انضباط حکمفرما حتی تحت اشغال. تمام این کارها رو طی ۱۷ سال کرد! کشوری که در زمان قاجار و با همدستی آخوندها نابود شده بود رو در عرض ۱۷ سال رو پا انداخت چون دست مفت خور آخوند رو از اون کوتاه کرد و مردم تنبل رو به کار واداشت. حال میبینیم که طی این ۳۸ سال این جماعت مفت خور شکم گنده بهمراه همپالگیهای دزد و قاب انداز و چاقو کششون چه بر سر این مملکت توانا آورده اند. اون خدا بیامرز با آن قامت کشیده و قدرتمند پس از ۱۷ سال بر اثر مرارتهای بی وقفه برای آبادانی ایران تبدیل به پیرمردی خمیده شده بود درحالیکه این مفتخوران وطنفروش در ابتدا با جثه ای نحیف آمدند اما در اثر مفت خوری و بی غیرتی، مثل علم الهدی و خاتمی و خامنه ای، چنان گردنی بهم زده اند که تبر آن را نمیزند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 16:49:45 توسط سامان
شمس حالت خوبه؟ نکنه خودت انگلیسی باشی! چون همیشه انگلیسی ها و عوامل اونها سعی میکنن رضاشاه رو عامل انگلیس معرفی کنن. رضا شاه افسر ارتش سرخ روسیه بود و از طریق کودتا قدرت رو دست گرفت. انگلیس التماس کرد که کنار بکشه، جمهوری اعلام کنه و آخوند انگلیسی، سید ضیا طباطبایی رو بکنه رییس جمهور که رضاشاه نپذیرفت و حکومت پادشاهی اعلام کرد. انگلیسها از حدود ۲۰۰ سال پیش که برای آخوندها لباس دوختن، همیشه تا انقلاب و آشوب ۵۷ تلاش می کردند آخوندها رو در ایران به قدرت برسانند و در آخر موفق شدند. زمان جنگ دوم جهانی رضاشاه بی طرفی اعلام کرد ولی با نازی ها زیر زیره متحد شد. محله "نازی آباد" تهران هم یکی ازشهرک های ساخت اونهاست. وقتی آلمان شکست خورد رضاشاه در آخر به جزیره موریس تبعید شد و آمریکا و ممدرضاشاه وارد صحنه شدند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 16:40:36 توسط سامان
شمس حالت خوبه؟ نکنه خودت انگلیسی باشی! چون همیشه انگلیسی ها و عوامل اونها سعی میکنن رضاشاه رو عامل انگلیس معرفی کنن. رضا شاه افسر ارتش سرخ روسیه بود و از طریق کودتا قدرت رو دست گرفت. انگلیس التماس کرد که کنار بکشه، جمهوری اعلام کنه و آخوند انگلیسی، سید ضیا طباطبایی رو بکنه رییس جمهور که رضاشاه نپذیرفت و حکومت پادشاهی اعلام کرد. انگلیسها از حدود ۲۰۰ سال پیش که برای آخوندها لباس دوختن، همیشه تا انقلاب و آشوب ۵۷ تلاش می کردند آخوندها رو در ایران به قدرت برسانند و در آخر موفق شدند. زمان جنگ دوم جهانی رضاشاه بی طرفی اعلام کرد ولی با نازی ها زیر زیره متحد شد. محله "نازی آباد" تهران هم یکی ازشهرک های ساخت اونهاست. وقتی آلمان شکست خورد رضاشاه در آخر به جزیره موریس تبعید شد و آمریکا و ممدرضاشاه وارد صحنه شدند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 12:54:13 توسط میرزا
کسی که مطلب قبلی را نوشته, و رضا شاه را گماشته انگلیس معرفی کرده باید بداند که هیچ نمیداند, و لطفآ اینجا با تاریخ تحریف شده بدست عمال جمهوری اسلامی جولان نده و برو این حرفها را تو مسجد بزن , چون اینجا کسی این اراجیف را قبول نمیکند. میرزا
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۵ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۱۷ ، 08:17:37 توسط شمس
گویا در این مقاله نویسندگان فرادید بعمد یادشان رفته نام امریکا را ذکر کنند جنوب ایران بوسیله انگلیسی ها و قسمت های مرکزی و پایتخت بوسیله امریکا و شمال ایران بوسیله روسها اشغال شد. بعد از پایان جنگ انگلیس و روس نیروهای خود را بیرون برد ولی امریکا بر تعداد مستشاران !! خود افزود . قبل از جنگ و تغییر جهت رضا شاه به آلمان نازی ،خطوط سیاست ایران را انگلیس تعیین میکرد چون رضاخان گماشته انگلیس بود ولی بعد از اشغال ایران امریکا به قدرت بزرگ دنیا تبدیل شده بود و امریکا خطوط سیاسی حکومت ایران را به شاه دیکته میکرد.
آگهی های تجارتی