سوله مديريت بحران ، خانه جودو شد
مستاجر: حسن کردمیهن، رهبر حمله کنندگان به سفارت عربستان


شرق: در ادامه واگذاري سوله‌هاي مديريت بحران به بانک‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني و شهربازي‌ها که پيش از اين واکنش و اعتراض اعضاي شورا را هم به دنبال داشت، «شرق» از واگذاري يکي ديگر از اين سوله‌ها مطلع شده است؛ سوله‌اي که حالا مدت‌هاست به سالني ورزشي با عنوان خانه جودوي علي حيدر تبديل شده است. اين سوله مديريت بحران که در منطقه ١٦ به عنوان يکي از محلات محروم تهران واقع است، سال‌هاست در اختيار حسن کردميهن قرار دارد؛ نام کردميهن در جريان حمله به سفارت عربستان و تشکيل دادگاه براي اين موضوع، اعلام و رسانه‌اي شد.

اگرچه در سال‌هاي اخير بارها در صحن علني شوراي شهر تهران درباره نحوه اداره و کاربري سوله‌هاي مديريت بحران در زمان غيربحران و نوع استفاده مردم از آنها، بحث و انتقاد وجود داشت و بارها درباره موضوع بازپس‌گيري سوله‌هاي بحران از سازمان مديريت بحران و مديريت مستقيم روي اين مجموعه‌ها صحبت شده؛ اما اين مجموعه‌ها همچنان سرشار از ابهام اداره مي‌شوند. مرداد امسال بود که رحمت‌الله حافظي، رئيس کميسيون سلامت محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران، از فروش و اجاره تعدادي از سوله‌هاي مديريت بحران شهر تهران از سوي شهرداري تهران خبر داد. او با ارائه مستنداتي، از اجاره و فروش شش سوله مديريت بحران در مناطق مختلف شهر تهران خبر داد و گفت: پايگاه سوله بحران پارک طالقاني در منطقه سه به باغ‌موزه دفاع مقدس، پايگاه شهيد عبادي در منطقه چهار به سازمان فرهنگي و هنري، پايگاه شهيد آبشناسان در منطقه چهار به شهربازي کودکان، پايگاهي در منطقه ۱۴ به معاونت اجتماعي شهرداري تهران و پايگاهي ديگر در منطقه ١٦ به مؤسسه‌اي مذهبي به نام بهشت موعود اجاره داده شده؛ همچنين پايگاهي ديگر در منطقه ١٢ به بانک شهر فروخته شده است. او چندي بعد با تکرار اين خبر و اينکه اين روند همچنان ادامه دارد، گفت: سوله‌هاي مديريت بحران در مناطق به برنامه‌هاي تلويزيون اختصاص يافته و سوله بحران‏ منطقه دو در اختيار برنامه خندوانه، ‏سوله بحران منطقه ١٢ در اختیار برنامه اکسير است وسوله ‏منطقه سه براي برنامه محرمانه، سوله ‏منطقه پنج براي برنامه عمو پورنگ و سوله بحران در ‏منطقه چهار براي شهربازي کودک اجاره شده است.

از آنچه اين عضو شوراي شهر تهران اعلام کرد و پاسخي که شهرداري تهران به اين موضوع نداد و روندي که ادامه دارد، مي‌توان به اين نتيجه رسيد که چنين روندي در گذشته، حال و آينده همچنان ادامه دارد و با اين حساب حتي اگر شهروندان شهر هم بدانند بر سر اموال عمومي شهر چه مي‌آيد و چه استفاده‌‌هايي از آنها مي‌شود، باز هم شرايط تغييري نمي‌کند؛ چراکه توافق‌ها و قراردادها جاي ديگري بسته شده‌اند. اما آيا اعتراض‌هاي مردمي درباره استفاده‌هاي غير از سوله‌هاي بحران مي‌تواند به نتيجه برسد؟ شهروندان يک محله در جنوب تهران که بعد از سال‌ها شاهد ايجاد يک سوله مديريت بحران در محله خود بوده‌اند و اميدوارند بتوانند از خدمات آن در شرايط غيربحران استفاده کنند، چه ميزان دلخور خواهند شد وقتي بدانند سوله مديريت بحران محله‌شان سال‌هاست در اختيار و انحصار يک فرد خاص با جريان همراه خود است؟ محله باغ آذري در منطقه ١٦ تهران، سال‌هاست که از اين موضوع رنج مي‌برد و اعتراضش را هم بارها به اعضاي شورا و مديران محلي و شهردار شهرشان رسانده‌اند؛ اما به نتيجه نرسيده‌اند.

ماجرا از اين قرار است که سوله مديريت بحران ازقضا و اتفاقي يا کاملا هماهنگ‌شده در نزديکي مسجدي به نام مسجد قدس در محله باغ آذري ايجاد شده. جوهري، عضو شوراياري محله باغ آذري منطقه ١٦، در اين رابطه در گفت‌وگو با «شرق» مي‌گويد: «ما بارها در جلسات علني و غيرعلني به آقايان درباره اين سوله و استفاده افراد خاص، تذکر داديم و خواستيم اين سوله را براي مردم بگذارند؛ اما توجه نکردند». جوهري مي‌گويد: «آقاي کردميهن که حالا چند سالي است معروف شده، از حدود پنج سال قبل اين سوله مديريت بحران را با گروهي که همراهش هستند، آن را به محل تجمع و تمرين کلاس ورزشي جودو و حالا هم فوتسال گذاشته‌اند». اين عضو شوراياري محله باغ آذري تهران مي‌گويد: «اين کلاس‌ها براي نيروهاي داخلي همين گروه است و از اهالي محل، نوجوانان و جوانان محلي کسي را وارد نمي‌کنند».

جوهري به تماس‌ها و نامه‌هاي مختلفي که درباره  اين سوله بحران از سال‌ها قبل داشته‌اند اشاره کرد و گفت: «اين موضوع را به آقاي چمران، رئيس شوراي شهر، به آقاي سروري، کميسيون حقوقي و آقاي پيرهادي که عضو هيئت‌رئيسه و مسئول بسيج شهرداري تهران است، گفتيم؛ اما پاسخي ندادند و اين روند همچنان ادامه دارد». او به جلسه‌اي که شوراياران منطقه ١٦، دوازدهم آبان سال جاري در حضور محمدباقر قاليباف، شهردار تهران، داشته‌اند اشاره کرد و گفت: «من در آن جلسه به طور صريح مسئله اين سوله بحران را در کنار ساير مسائل مطرح کردم و نام آقاي کردميهن را هم آوردم و گفتم از ما بهتران از اموال عمومي استفاده غير مي‌کنند و شما بايد جلوي اين کار را بگيريد؛ اما آقاي قاليباف با خنده سرش را تکان داد؛ همين».

محله‌اي که از آن صحبت مي‌شود، در خيابان بخارايي شمالي و ضلع غربي پارک بزرگ بعثت است؛ محله‌ای از محلات نسبتا محروم از نظر سرانه‌هاي شهري که تنها اندکي در سال‌هاي گذشته اين سرانه‌هاي ورزشي و فضاي سبز و فرهنگي‌شان رشد داشته است. جوهري به «شرق» مي‌گويد: «ما از اين افراد شناخت زيادي نداريم و جبهه‌گيري‌ای هم نسبت به آنها وجود ندارد و تنها مسئله ما گرفتن حق و حقوق مردم است».

به گزارش «شرق»، مجموعه‌اي که اهالي محله باغ‌آذري به آن اعتراض دارند و مي‌گويند محله استفاده و تردد ازمابهتران شده است، به نام خانه جودو «علي حيدر» محل برگزاري کلا‌س‌هاي جودو است که يکي از استادان اصلي آن حسن کردميهن است.

دراين‌باره تلاش شد تا با شهردار منطقه ١٦ صحبت کنيم و به تماس‌ها جواب داده نشد، اما محسن پيرهادي، مسئول بسيج شهرداري تهران و عضو هيئت‌رئيسه شوراي شهر تهران که در جريان اين موضوع بود پاسخ داد و گفت: «در اين مورد چندبار پيگيري و مکاتبه داشتم و از دو طرف خواستم تا درجلسه‌اي موضوع را حل‌وفصل کنند. از نظر من اين مؤسسه و مدير آن ظرفيت‌هاي خوبي در کارهاي جهادي دارند و مي‌توانند محروميت‌هاي اين محلات محروم را جبران کنند». او در پاسخ به اين سؤال که آيا از تغيير کاربري اين سوله آگاهي دارد يا نه، گفت: «من از نحوه واگذاري اين سوله اطلاع دقيقي ندارم، اما تغيير کاربري سوله‌هاي بحران در شرايط غيربحرانی مسئله جديدي نيست و مشکلي وجود ندارد».

کردميهن سال‌ها قبل‌تر از انتخابات سال ٩٢ و برنامه‌هاي انتخاباتي شهردار تهران در شهر کرج هيئت مذهبي و مؤسسه فرهنگي و سفرهاي جهادي و... داشت و به‌واسطه نفوذ در کرج هم بود که ستادهاي محمدباقر قاليباف بخشي از بار تبليغات را البته با تمايل و رضايت به او محول کردند. از کردميهن در ستادها و گردهمايي‌هاي چندهزارنفري انتخاباتي تصاوير و فيلم‌هاي زيادي وجود دارد که به‌عنوان‌نمونه در يکي از صحبت‌هاي خود درباره قاليباف اين‌طور مي‌گويد: «اين مرد از کودکي وقف اسلام بوده است، از هشت سال جنگ، ١٠ سال در جنگ بوده، از کردستان تا مرصاد بوده».

[کد مطلب: 125553] [تاريخ انتشار: نهم اسفند ۱۳۹۵ برابر با بيست و هفتم فوريه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 حافظان امنیت وطن! 
 گوشت‌های خر از کجا سر درمی‌آورند؟
پنج پاسخ به یک پرسش؛ چرا مذاکرات از وین به خلیج فارس منتقل شد؟
 شارلاتان کیست؟
 نوری همدانی برکناری طائب را به «توطئه دشمنان» نسبت داد
رئیسی : مردم نگران نباشند، ما برخی از گرانی‌ها را گذاشتیم برای سال آینده که فشار تورمی یکدفعه به مردم وارد نشود
 مدیر حوزه مدیرعامل ایران خودرو: حضور روحانیون باعث آرامش‌خاطر کارکنان شده است + عکس
 نیروی انتظامی ۲۲ گردشگر را در منطقه تفریحی املش گیلان بازداشت کرد
 گروه سایبری گنجشک درنده مسئولیت حملات علیه صنعت فولاد را پذیرفت + عکس
سران گروه ۷ هم پوتین را مسخره کردند هم وعده ۶۰۰ میلیارد دلاری برای مهار چین دادند 
 تغییر فرمانده محافظان خامنه‌ای بعد از برکناری طائب؛ نگرانی از نفوذ گسترده اسرائیل
 ریسک سوار شدن هواپیما در ایران به شدت بالاست