به ما بپيونديد

عکس/ بچه تهرونی ها ۱۲۰ سال قبل

بچه تهرونای ۱۲۰ سال قبل (حدود ۱۲۷۵-۱۲۸۵ )


[کد مطلب: 127436] [تاريخ انتشار: سی ام فروردين ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با بيست و دوم آوريل ۲۰۱۷ ، 20:03:05 توسط شاپور از اسلو
رضا شاه کبیر که بود و یا خمینی جنایتکار چه کرد، را میبایست بکل فراموش کنیم. بر خلاف ملل دولتمند دیگر، ایرانیان ملتی ضد دولت میباشند. در اصل هرکه سزاوار همانست که بر وی میبینیم. همان کسانیکه توسط رضا شاه برای تحصیل به اروپا رفتند، در بازگشت علیه وی و اقدامات مثبتش او را بیسواد خواندند. ما محتاج چنین حکومتی جنایتکار بودیم تا کمی بخود بیاییم و معنی مشارکت و تلاش دسته جمعی برای ساختن مملکت را بفهمیم. گران تمام شد ولی ارزش داشت.
نوشته شده در تاريخ يکم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با بيست و يکم آوريل ۲۰۱۷ ، 15:42:22 توسط آواره
دکتر مصطفی حبیبی گلپایگانی ( بنیانگزار رشتۀ اسیب شناسی وناشر نخستین مجلۀ پزشکی در ایران)، دکتر محمدعلی ملکی (از پیشگامان مبارزه با مالاریا در ایران)، دکتر ابراهیم چهرازی ( از بنیانگزاران روانپزشکی در ایران)، عبدالحسین میرسپاسی( از بنیانگزاران روانپزشکی در ایران)، دکتر ابراهیم نعمت اللهی ( از بنیانگزاران انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران)، دکتر نصرت اللـه باستان (استاد چشم پزشکی در دانشگاه تهران)، دکتر محمد قریب (دارنده نشان "لژیون دونور" بالاترین نشان ملی فرانسه) و بسیاری دیگر در رشته های فنی و مهندسی و ریاضی و دیگر رشته ها (جمعاً 640 نفر که با شروع جنگ جهانی دوم متوقف شد)......آیا آموزش و بهره برداری از این افراد در جامعه عقب افتادۀ آنروزها خیانت بود و اشتباه؟
نوشته شده در تاريخ يکم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با بيست و يکم آوريل ۲۰۱۷ ، 14:34:07 توسط آواره
من منکر دیکتاتوری و زشتکاری های رضاشاه نمی شوم، برعکس شما، هردو روی سکه را میبینم، اگر عصبانی نمی شوید و تهمت بیجا نمیزنید، نام بعضی تحصیلکرده های زمان رضاشاه را که به خرج دولت برای دانش اندوزی به اروپا فرستاده بود به نظر مبارک میرسانم: دکتر تقی ارانی (از بنیانگزاران جنبش کمونیستی ایران)، خلیل ملکی (منشعب از حزب توده و بنیانگزار"نیروی سوم")، انور خامه ای (دارای درجۀ دکترا از دانشگاه تهران و از دست پروردگان وکتر ارانی)، دکتر رضا رادمنش (از بنیانگزاران جنبش کمونیستی ایران و حزب توده)، دکتر مرتضی یزدی (از بنیانگزاران حزب توده)، نصرت‌الله جهانشاهلو افشار (کمونیست، از شاگردان دکتر ارانی در دانشگاه تهران)، دکتر مهدی آذر (از بنیانگزاران رشتۀ طب داخلی در ایران)،
نوشته شده در تاريخ يکم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با بيست و يکم آوريل ۲۰۱۷ ، 12:02:42 توسط سوال
رضا خان قلدر که بقول خودتون بیسواد بود قهم و شعور اینکار ها رو نداشت. داشت؟ اگه داشت که با نمیداد دهان فرخی یزدی روزنامه نگار آزادیخواه را بدوزند و بعد هم با آمپول هوا او را بکُشند. رضاخان و پسرش سگ های زنحیره ای امپریالیسم بودند، آنها دیکته میکردند رضاخان قلدر و پسر قاتلش آزادیخواهان را شکنجه نمیکردند و نمیکشتند. تازه مگه به زور حجاب را از سر زنان کشیدن میشه هنر؟؟؟ خنده دارترین حرف این آواه اینه که میگه رضاخان قلدر روشنفگران جامعه را گسترش دارد...ولی نمیگه اگه رضاخان روشنفکری سرش میشد چرا فرخی را کُشت؟ بهرو دبی در حال حاضر یکی از مدرن ترین شهرهای دنیاست آیا این دلیل روشنفکری حاکمیت دبی میشه؟ البته اینها دوست دارند نادان بماند و گرنه چطور شد که مردم وقتی "شاه شاهان" را سرنگون کردند امپریالیستها آخوندها را جایگزین آن کردند؟ الیته این برای مغزهای صفر کیلومتر تقریبا محال است.
نوشته شده در تاريخ يکم ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با بيست و يکم آوريل ۲۰۱۷ ، 06:58:12 توسط آواره
شما (و همۀ آخوندها) راست میگویید اینها همه و همه نقشه استعمارگران امپریالیست بود.: کشف حجاب و تغییر لباس، آغاز ورود زن ها به جامعه، ساختن فرهنگستان، بستن مکتب ها و ایجاد دبستان، دبیرستان و دانشگاه، تربیت آموزگار، دبیر و استادان دانشگاه، بجای ملاها، ساختن بیمارستان و جاده و راه آهن، سلب حق قضاوت از آخوندها و ایجاد دادگستری، لغو کاپیتولاسیون (با روسیه)، کسب حق چاپ اسکناس، گسترش طبقه متوسط و روشنفکران جامعه، و غیره. (برای یادآوری: لباس روستاییان در اغلب کشورها با شهرنشینان فرق دارد)
نوشته شده در تاريخ سی و يکم فروردين ۱۳۹۶ برابر با بيستم آوريل ۲۰۱۷ ، 20:54:17 توسط تاریخ دان به آواره
در جواب آواره, دوست عزیز پوشایدن لباس به سبک اروپائیها فقط در شهرهای بزرگ ایران و کشورهای اطراف رواج یافت و روستائیان همان لباسهای سنتی خودرا می پوشیدند و می پوشند.......اما در مناطقی از ایران حتا در شهرها هم مردم لباسهای سنتی خود را می پوشند به عنوان مثال در اکثر شهرهای کردستان مردم لباس کردی که عبارت از شلوار کردی و سرپوشی که شبیه عمامه است بر سر میگذارند, در بلوچشتان, بلوچها لباس سنتی خودشان را که عبارت از یک پیراهن بلند اکثرن سفید رنگ و شلوار گشادی که خیلی شبیه شلوار کردیست بر تن میکنند, در استان خوزستان هم خیلی از مردم لباسهای عربی بر تن دارند........خوشبختانه اینترنت در اختیارتانه و میتواند صحت عرایض بنده را از روی عکسهای اینترنت ببینید...........عکسهای دلخراش زلزله بوئین زهرا در سال 1341 و در زمان جمهوری اسلامی زلزله بم میتواند گویای البسه مردمان روستائیان ایرانی باشد.....
نوشته شده در تاريخ سی و يکم فروردين ۱۳۹۶ برابر با بيستم آوريل ۲۰۱۷ ، 06:16:06 توسط بهرام
شال کمر، لباده و تنبان، یک جفت کفش یا گیوه رخت کلی مردان آن دوران بوده که یواش یواش جایش را به کت و شلوار و پیراهن داده. گیوه از زندگی اکثر مردان کنونی رخت بربسته و انواع گوناگون کفشهای چرمی و غیر چرمی پاپوش مردان کنونیست. تنها چیزی از پوشیدنیهای آن دوران که دیگر چندان رایج نیست، کلاه و دستار است که بر سر داشتن آن ارجح بر تمام پوشیدنیها بوده، همانگونه که در تصویر هیچکس را بی کلاه یا دستار نمی بینید در حالی که پسرک بینوا در ردیف جلو سوی راست حتی با پای برهنه کلاه بر سر دارد.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم فروردين ۱۳۹۶ برابر با بيستم آوريل ۲۰۱۷ ، 01:55:01 توسط پرشه
شلوار لی و پرشه سرجاشه ولی تکیه و زنجیرزنی و فال بین و دعا نویس و چاه جمکران و دخیل به امامزاده و ............برگشته به 120 سال پیش, این بیشتر اهمیت داره تا لباس..........
نوشته شده در تاريخ سی و يکم فروردين ۱۳۹۶ برابر با بيستم آوريل ۲۰۱۷ ، 01:30:30 توسط آواره
رضاشاه دیکتاتور بود، مخالفانش را میکشت، بیسواد بود، بقول آحوندها تریاکی هم بود، وهزار عیب دیگری هم داشت. با تمام بدیهایش، مکتب حانه ها را بست و بجایش دبستان و دبیرستان ساخت. بجای ملاها، آموزگار و دبیر تربیت کرد، دانشجو به خارج فرستاد، با بازگشت آنها دانشگاه و بیمارستان ساخت، فرهنگستان زبان فارسی تأسیس کرد (که بازدهی درخشانی داشت)، محکمه های شرعی با حاکمان آخوندش را ممنوع و اخوندها را از حق قضاوت منع کرد، بجایش دادگستری را بنا نهاد. جاده ساخت، راه آهن ساخت، کارخانجات بسیاری در ایران آغاز به کار کردند. مگر افغانستان زیر نفوذ انگلستان نبود؟ چرا ین اتفاقات در آنجا نیفتاد؟ چرا لباس و پوشش و کشف حجاب در عراق وعربستان وکشورهای دیگر خلیج فارس که کاملاً زیر نفوذ و یا مستعمرۀ انگلیس بودند رخ نداد؟ اینها و بسیاری دیگردر 16 سال!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم فروردين ۱۳۹۶ برابر با بيستم آوريل ۲۰۱۷ ، 00:22:16 توسط علی اکبر
زیر این کلاههای نمدی، انواع شپش قاپ میندازن!!
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۷ ، 22:46:06 توسط بچه شهر رى
چه خوب تمدن ٢٥٠٠ ساله و تمدن عسلامى در عكسها نمايانه.
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۷ ، 21:23:40 توسط آرش رحمانی پور
تیتر بسیار هوشمندانه و طناز بود.
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۷ ، 20:23:29 توسط shaker elnazdoust
این یکی که تقار رو سرش است الان پورشه سوار میشه بغلش هم یک پنت هاوس داره . شکر الناز دوست
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۷ ، 18:28:48 توسط خیّام
همون زمان بچه های آبادان شلوارِِ لی میپوشیدن و عینک ِری بان میزدن.
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۷ ، 18:04:58 توسط تاریخ دان
تعجب نکنید 120 سال قبل در کشورهای اطراف ایران هم سر و وضع شهرنشینان به همین شکل بود.........در افغانستان و ترکیه و عراق که بخشی از مستعمرات عثمانی بود لباس و سر و وضع مردم بهتر از این نبود..........تعغیرات بعد از خاتمه جنگ جهانی اول و تقسیم مستعرات عثمانی بین انگلستان و فرانسه شروع شد...........در ایران هم که متاثر از این تعغیرات بود رضا شاه ظهور کرد که او هم دقیقن مامور اجرای این تعغیرات در ابران شد.........شروع فرنگی مآبی که عبارت از پوشیدن کت و شلوار و زنان بی حجاب با شکل و شمایل زنان اروپائی در کل خاورمیانه..........متاسفانه همانطور که گفتم این تعغیرات چون سطحی بود و شامل آموزش حقوق بشر و دمکراسی اروپائی نمیشود, 120 سال بعد یعنی امروز در ایران و افغانستان و عراق شکست خورد و ما شاهد برگشت به گذشته هستیم ........
آگهی های تجارتی