به ما بپيونديد

غذایی که زمین افتاده؛ بخوریم یا نخوریم؟!


باورهای قدیمی می‌گوید، اگر غذایی را که روی زمین افتاده در همان پنج ثانیه‌ اول بردارید، خوردنش اشکالی ندارد!

به گزارش جام جم آنلاین، آخرین باری که غذا از دستتان کف آشپزخانه افتاد و در یک یورش ناگهانی به داخل بشقاب منتقلش کردید، کی بود؟ نکند شما هم معتقدید اگر غذایی را که روی زمین افتاده، زود بردارید، دیگر آلوده نیست و می‌توانید با خیال راحت نوش جانش کنید؟

جالب است بدانید، نتایج پژوهشی که در دانشگاه آستون انگلیس انجام شد، این طرز تفکر را ثابت کرده است. در این پژوهش مشاهده شد، اگر غذایی را که روی زمین افتاده در همان ثانیه‌های اول بردارید (حداکثر پنج ثانیه)، احتمال این که آلوده نشده باشد بیشتر است، اما اگر غذا مدت طولانی روی زمین باقی بماند، فرصت کافی خواهد داشت تا باکتری‌هایی مانند اِشریشیاکلی یا اِستافیلوکوکوس اورِئوس را از سطحی که روی آن افتاده، به خود جذب کند.

در این پژوهش تأکید شده است، نوع غذا و جنس سطحی را که غذا با آن برخورد کرده، نباید نادیده گرفت. مثلا احتمال انتقال باکتری‌ها به غذا از روی فرش یا موکت در مقایسه با سایر سطوح کمتر است، در حالی که اگر غذایی مرطوب مدتی طولانی‌تر از پنج ثانیه روی سطوحی مانند پارکت یا سرامیک و کاشی باقی بماند، احتمال آلوده شدنش به باکتری‌های موجود در سطح بیشتر است.

در پژوهشی دیگر که در دانشگاه راتجِرز آمریکا انجام شد، دانشمندان احتمال آلودگی به باکتری اِنتِروباکتِر آئِروژِنز از سطوح مختلف به انواع غذاها را بررسی کردند. نتایج این پژوهش نیز نشان داد، فقط مدت زمان باقی ماندن غذا روی زمین نیست که احتمال جذب باکتری‌ها را افزایش می‌دهد، بلکه سایر عوامل از جمله نوع غذا و جنس سطح به همان اندازه حائز اهمیت است. گاهی این قبیل عوامل به حدی تأثیر می‌گذارند که باکتری‌های موجود در سطح بلافاصله، حتی در مواردی در کمتر از یک ثانیه، به ماده‌ غذایی انتقال می‌یابند.

در این پژوهش، چهار نوع ماده غذایی شامل هندوانه، پاستیل، نان خالی و ترکیب نان و کره و سطوحی از جنس استیل ضدزنگ، سرامیک، چوب و موکت مورد آزمایش قرار گرفتند. همان‌طور که انتظار می‌رود، هندوانه بیشترین احتمال جذب باکتری و پاستیل کمترین احتمال جذب را دارد. دانشمندان رطوبت را مهم‌ترین عامل افزایش‌دهنده سرعت انتقال باکتری‌ها می‌دانند. همچنین سطوحی مانند سرامیک و استیل در مقایسه با موکت در انتقال آلودگی موفق‌تر هستند، اما احتمال انتقال آلودگی از سطح چوب در مقایسه با سایر سطوحی که در این پژوهش بررسی شدند، متغیرتر است.

براساس نتایج یک نظرسنجی تلفنی در آمریکا، شیوع رفتار برداشتن غذا یا چنگالی که کف زمین افتاده در بین مردان قابل ملاحظه‌تر است. این یافته در نظرسنجی دیگری که شامل 500 شرکت کننده بود نیز ثابت شد. 81 درصد زنان شرکت‌کننده به قاعده پنج ثانیه‌ای پایبند بودند، این در حالی است که فقط 64 درصد جمعیت مردان شرکت‌کننده به پیروی از این قاعده ادعا کردند. هنوز علت دقیق این تفاوت رفتاری کشف نشده است، اما می‌توان نتیجه گرفت که مردان نسبت به تمیزی غذا حساسیت کمتری نشان می‌دهند.

منابع: ساینتیفیک امریکن و نیویورک تایمز

[کد مطلب: 127450] [تاريخ انتشار: سی و يکم فروردين ۱۳۹۶ برابر با بيستم آوريل ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha

حروفی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد! Captcha:
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ عکسهای بدون شرح
عکس/ شنبه بازار انزلی
قدیمی‌ترین شهر زنده دنیا + عکس
فیلم/ زنی که از 2 بچه شیر مراقبت میکرد و آن ها را به باغ وحش اهدا کرده بود پس از 7 سال به دیدار آن ها در باغ وحش میرود / واکنش شیرها رو ببیند
عکس/ توی این عکس قدیم تهران سه چیز هست که دیگه نیست
عکس/ معرفى رهبر ايران به عنوان ديكتاتور در كتاب درسى جامعه شناسى سوئد
یک ایرانی شکارچی متفاوت‌ترین عکس کسوف + عکس
عکس یک کنسرت/ فرق وزارت کشو و پلیس ایران و افغانستان (قوه قضائیه سرکوبگر و سراپا فاسد ایران جای خود دارد)
عکس/ بحران کم آبی در خراسان شمالی
عکس/ صحنه ای جالب از پناه گرفتن بزکوهی از چنگال گرگ
یک شهروند مصری مدعی شد گنج قارون را پیدا کرده است + فیلم
عکس / دانستنی های مصور
آگهی های تجارتی