به ما بپيونديد

«با حمله‌ی آمریکا، نابودی برنامه‌ی هسته‌ای ایران حتمی است»

دويچه وله : یکی از کارشناسان نظامی اسرائیل در روزنامه‌ی معتبر آلمانی "دی‌‌تسایت" نوشته است که نیروهای عظیم هوایی آمریکا قادرند اگر نه تمام اما شمار زیادی از مناطق استراتژیک ایران را از بین ببرند.

هفته‌نامه‌ی آلمانی "دی تسایت" در شماره‌ی روز پنجشنبه (۲۸ ژانویه) خود، مقاله‌ای از یکی از کارشناسان نظامی اسرائیل به‌نام مارتین فان کرفلد در بار‌ه‌ی احتمال حمله‌ی نظامی آمریکا و اسرائیل به ایران در بخش "دیدگاه‌ها"ی این روزنامه منتشر کرده است. این مقاله که عنوان آن "با بمب اتمی کنار آمدن" است، ضمن شرح تاریخچه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای ایران، توضیح می‌دهد که این طرح ابتدا در زمان شاه ریخته شده و سپس جمهوری اسلامی درصدد پیاده کرده آن برآمده است.

 این نویسنده سپس در بخش دیگری از مقاله‌ی خود به وضعیت استراتژیک ایران در زمان شاه و پس از انقلاب ۱۹۷۹ می‌پردازد و به‌ویژه تأکید می‌کند که نیروهای آمریکایی "از سال ۲۰۰۱ به‌تدریج ایران را در محاصره گرفته‌اند: «در غرب از سوی عراق، در شمال شرقی از سوی آسیای مرکزی، در شرق از طرف افغانستان و در جنوب از سوی کشورهای منطقه‌ی خلیج». او هم‌چنین اضافه می‌کند: «اگر آمریکا به ایران حمله‌کند، مثل حمله‌ی نظامی این کشور به عراق در سال ۲۰۰۳، نیروهای نظامی ایران توان مقابله با آن را ندارند.»  فان کرفلد پافشاری ایران را بر ساختن بمب اتمی در چنین چارچوبی می‌بیند و معتقد است که این کشور، به هر حال می‌کوشد به سلاح هسته‌ای دست یابد، «بدون توجه به این که دولت اوباما چه موضعی در برابر ایران اتخاذ کند». فان کرفلد، سپس با تفاهم می‌نویسد: «راستش را بخواهید، اگر من هم جای ایران بودم، همین کار را می‌کردم.»

 ایجاد شکاف

موضوع شیوه‌های تاکتیکی احمدی‌نژاد در رابطه با برنامه‌ی هسته‌ای ایران بخش دیگری از این مقاله را تشکیل می‌دهد.  فان کرفلد این تاکتیک‌ها را این‌گونه تقسیم‌بندی می‌کند: «مخفی‌ساختن و ظاهرسازی کردن، کلک زدن و فریب دادن، زبان‌بازی و تهدید.» او برای این شیوه‌ها، مثال‌هایی هم ارائه می‌دهد: مثلاً «ایران امروز می‌گوید، ما هرگز از حق خود برای غنی‌‌سازی اورانیوم نمی‌گذریم و فردا خواستار ادامه‌ی مذاکرات می‌شود.» به‌نظر نویسنده‌ی مقاله، هدف ایران از اعمال چنین شیوه‌های متضادی «ایجاد شکاف در صفوف مخالفان غربی خود» است.

مارتین فان کرفلد معتقد است که قصد احمدی‌نژاد از بکارگیری این روش‌ها، اتلاف وقت در جهت دستیابی به موادی است که برای ساختن بمب اتمی ضروری است. این امکان به‌نظر نویسنده‌ی مقاله به‌زودی به واقعیت تبدیل می‌شود: «به این شرط که معجزه‌ای رخ نکند.» در این صورت این سئوال مطرح می‌شود که «غرب با چه خطری روبروست؟»  مارتین فان کرفلد خود پاسخ می‌دهد: «به احتمال قوی یک ایران صاحب بمب اتمی همان اندازه خطرناک یا بی‌خطر است که کره‌ی شمالی، پاکستان، اسرائیل، چین، فرانسه، بریتانیای کبیر، روسیه و از همه کم‌‌اهمیت‌تر آمریکا؛ همگی این کشورها سال‌هاست به بمب اتمی دست‌یافته‌اند.»

خطر بیشتر

این کارشناس نظامی اسرائیلی، در بخشی دیگر از مقاله‌ی خود به برخورد "جنجال‌برانگیز" آمریکا در رابطه با کشورهای جدیدی که می‌کوشند به سلاح اتمی دست‌یابند، می‌پردازد و شرح می‌دهد که این "ابرقدرت" در شست سال گذشته به مقابله با هر کشوری برخاسته که درصدد برآمده به قدرت اتمی تبدیل شود. فان کرفلد دلیل این واکنش را چنین توضیح می‌دهد: «آمریکا مایل است تا آن‌جا که امکان دارد، انحصار داشتن بمب اتمی تنها در اختیار چند کشور بماند»، از این‌رو «هربار دلایلی ارائه می‌دهد که چرا کشور تازه‌وارد به کلوب صاحبان بمب‌اتمی، نسبت به اعضای دیگر این جمع، صلح جهانی را بیشتر به خطر می‌اندازد». این کارشناس می‌نویسد که در طول این شصت سال، آمریکا صدها بار اعلام کرده که "خطر انفجار بمب اتمی از سوی این کشورها حتمی است: «خدا را شکر که این تهدید‌ها، به اجرا درنیامده است. برعکس؛ در مناطقی که بمب اتمی وجود داشت، بین قدرت‌های بزرگ جنگی درنگرفته است» .
 
نابودی برنامه‌ی هسته‌ای ایران

 نویسنده‌ی مقاله‌ی "با بمب اتمی کنار آمدن" در بخش ‌پایانی آن، هم‌چنین این احتمال را  بررسی می‌کند که آیا آمریکا یا اسرائیل می‌توانند با حمله‌ی نظامی به ایران به برنامه‌ی اتمی این کشور خاتمه بدهند، یا آن را برای مدت مدیدی به تعویق بیندازند؟ پاسخ وی این است: «احتمالاً بله. نیروهای عظیم هوایی آمریکا می‌توانند شمار زیادی، اگر نه تمام مناطق استراتژیک ایران را نابود کنند. برای چنین حمله‌ای، واحدهای کارآ و مبرز متعددی باید به‌کار گرفته شوند که قطعاً با خسارات سنگینی همراه خواهد بود. این حمله‌ها حداقل هفته‌ها و ماه‌ها به طول خواهد انجامید.»

[کد مطلب: 12809] [تاريخ انتشار: نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با سی ام ژانويه ۲۰۱۰ ، 03:27:56 توسط مسيح
من نميدونم شما كي هستيد وچه پدر كشتگي با ملت ايران وبا اين سرزمين داريد من نميدانم به كجا وابسته هستيد شمارو ميگم نويسنده ومنعكس كننده پيك ايران من يكي از خوانندگانتون هستم وهمه مطالبتونو مي خونم ولي شما حرفهاي بي ربط مي زنيد وخيلي خوشتون مياد كه ايران را ويران كنيد وخوشتون مياد تمام دنيا به ايران حمله كند غير از اينه؟ هر چند منم خوشم نمياد وضع مملكت ما اينطور پيش بره وروز به روز بدبخت تر بشيم لا اقل شما هيزوم بيار واتش بيار معركه نشيد ترا خدا*********** پ ا : مقاله از دويجه وله است.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 19:05:14 توسط کورش
به امید خدا آمریکا بزودی به این حکومت بی ناموس حمله می کند و مردم ایران فرصتی پیدا می کنند تا تیر خلاص را به سر این جنایتکاران شلیک کنند و آنها را برای همیشه به زباله دان تاریخ بفرستند.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 17:36:06 توسط باکویی-مسکو
مرگ بر این دولت مردم فریب وخدا شر اینها را از سرملت ایران کم کنه این شاءالله
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 14:43:44 توسط abdi
نويسنده مقاله نيز بايد بداند كه حتي با بمب اتمي هم نمي شود از مرزهاي ضد قانوني اسرائيل دفاع كرد بشر قرن بيست و يكم ميبايست مسائل و مشگلاتش را از روي خرد و منطق حل و فصل كند اسرائيل عليرغم تمام خشونت ها و كشتارها و با داشتن تمامي ادوات جنگي حتي بمب اتم هرگز روي آرامش و صلح را نديده است جهان ميبايست بطرف منع ساخت و منهدم كردن سلاح هاي كشتارجمعي پيش برود
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 08:33:33 توسط سالار
واقع بین باشیم حکومت طالبان و صدام با حمله امریکا فرو ریخت با دست خالی نمیشود ایران را ازاد کرد اگر شدنی بود تو این سی سال شده بود. مبارزه مسلحانه هم که شدنی نیست چون ملت که به اسلحه دسترسی ندارند در ضمن اموزش نظامی ندیده اند مگر در شرایطی که یکی از قوای سه گانه به ملت بپیوندند مانند همافران نیرو هوایی در زمان شاه..وجود نیروی اموزش دیده در کنار مردم مسلح شده مثمر ثمر است در غیر این صورت با تظاهرات های ماهی یکبار و عدم اطلاع رسانی در گستر ایران این حکومت رفتنی نیست از تهران دوازده میلیونی تو تمام این تظاهراتهابعد از ان اجتماع عظیم خرداد ماه بیشتر از پانصد هزار تا یک میلیون بیرون نیامده اند بله درست است همین درصد کم این وحشت زیاد را در دل خون اشامان ایجاد کرده ولی باور من این است کافی نیست اطلاع رسانی و اگاهی مردم خیلی کم است.امریکا و اسراییل با ان هم امکانات و فناوری مدرن اگر نمی خواهند به ایران حمله کنند لااقل با ایجاد فرکانسهای قوی ماهواری و رادیویی که از پارازیت مصون باشند سطح اگاهی مردم را در جای جای ایران بالا ببرند بنظر من هزینه اش از حمله و لشگر کشی بسیار بسیار کمتر است.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 07:38:16 توسط بیمار
این تجزیه وتحلیلهای در مورد ساختن بمب اتمی،فقط یک موضوع کهنه و انحرافیست،خود انها میدانند که در سال 1985 مقدار زیادی پلوتونیوم ،جهت ساختن بمب اتمی ،که دیگر بدرد روسها نمیخورد،به مبلغ زیادی به ایران فروخته شد.و در حال حاضر ،بمبهای بسیار قویتر و مخربتر از بمب اتمی ساخته شده و لی داشتن تاسیسات اتمیست که میتواند کشوری را به قدرتی برساند و نه انهم تائین کننده .این موش و گربه بازی اتمی فقط مصرف تبلیغاتی دارد.اماحمله نظامی به هر بهانه و شکلی، بسیار غیر انسانیتر و مخربتر است و جای توجیه ندارد .زیرا جهان امروز با دست اوردهای علمی و تکنولوژی روبروست که میتواند نوعی جنگ تبلیغاتی را بوجود اورد که نیازی به توپ و تفنگ نباشد وخیلی هم ارزانتر و موثرتر است. کسانی که بر طبل جنگ وحمله نظامی میزنند ،جانیانی هستند که منافع خود را با نابودی هست ونیست کشوری و ملتی،میابند و این سیاست جنگطلبانه،باید افشا و نابود گردد.استبداد با جنگ،موافق است و فلسفه قدرت اوست.نابود باد استبداد به هر شکلش ورنگش..
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 07:22:55 توسط mohammad ahwazi
ما خوزستاني ها ركوردار شش سال موشكباران و بمباران و توپخانه و غيره در جنگ به اصطلاح حق عليه باطل بوديم شهر كوچك دزفول با خوردن ٣٠٠ موشك اسكاد ديگر جايي سالم برايش باقي نماند ولي رژيم جمهوري اسلامي همچنان نداي جنگ جنگ تا پيروزي و راه قدس از كربلا ميگذرد و چرت و پرت هاي ديگر سر ميداد. تا اينكه اين شتر در خانه آنها تهران و قم نشست. به ياد مياورم گوينده بخش فارسي تلويزيون بغداد را كه شب بعد از اصابت موشك اسكاد يا الحسين خودشون را به تهران و قم اطلاعيه نظامي را اينطور شروع كرد; شب گذشته موشكهاي الحسين خميني و رفسنجاني دجال را از خواب بيدار كرد و همچنين به لانه فساد آخوندها قم اصابت كرد. اينجا بود كه ديگر جنگ خوب نبود چون حالا خودشون را نشانه گرفته بود نه خوزستان و ايلام و كردستان را و جام زهر نوشيد و سقط كرد. و نيز بعد از حملات ١١ سپتامبر و تهديدهاي اوليه آمريكا آخوندها از ترس شعار مرگ بر آمريكا را براي چند هفته تعطيل كردند. تمام هارت و پورت هاي كه ميشنويم همش بلوف است و بس???
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 05:15:00 توسط mojrem
If you still hope for foreign help or intervension in order to change the regime, then that is a good enough reason for not protesting against them. A regime which is set with the help of others would not serve iranian people. Please read the history.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 04:34:01 توسط ترسیدم
از این رژیم یاغی و ادم کش بعید نیست بمب هایش را روی سر مردم کشور خودش هم خالی کند از حالا باید بترسیم یک روز از خواب پا شدیم با بمب های اتمی این گوساله ها کشته شویم خدا به ما رحم کند اگر غربی ها زودتر جمهوری اسلامی را نابود کرده بودند حالا این قدر اضطراب مردن نداشتیم ما که ایرانی هستیم از این بمب ها می ترسیم چه برسد به کشورهای غربی و شرقی.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 04:27:27 توسط مملي ف
با درود. هر چه به پايان عمر ننگين اين رژيم قرون وسطايي نزديكتر ميشويم , صداي طبل جنگ هم بلندتر ميشود , گويي ظن همكاري و همياري قدرتها و بده بستان شان با اين جانوران كريه و خونخوار به يقين تبديل شده و از اين طريق , نخست اين شيادان را مجالي دوباره براي ادامه ي تخريب كشور داده و بعد مهمتر از همه مبارزات برحق مردم ايران يكبار ديگر نه تنها سركوب بلكه از طريق بمبارانهاي طولاني , كه ايران را به ويرانه اي واقعي و جهنمي هولناك تبديل خواهد كرد , از ميان خواهند رفت و پروسه را شايد قرنها به عقب بياندازد. روز ٢٢ بهمن و روزهاي بعدش تنها فرصتي است كه ما ملت داريم و بايد نهايت استفاده را از اين روزها برده و به اين دجالان بزدل بارديگر و با قدرت هر چه تمامتر نشان دهيم چه كسي صاحبخانه و ولي است و چه كساني دزد و خائن و جاني! ممكن است در اين روزها انسانهاي بيگناه ديگري اعدام شوند دردناك است ولي بايد به احترام خون و جان آنها هم كه شده بمبارزه ادامه بدهيم و يقين داشته باشيم كه راه آنها درست بوده و هست!!!
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 04:23:39 توسط nas
دخالت نظامي آمريكا در شرايط حساس فعلي كه رژيم در شرف سرنگوني است ميتواند منجر به منحرف كردن مسير دموكراسي در ايران و يا نهايتا سركوب آن شود كه شايد قصد آمريكا در صورت حمله همين باشد , زيرا رژيم با تحريم بنزين و يا تحريم هاي مشابه و حمايت غرب از جنبش مردم ايران با يك تلنگر سرنگون خواهد شد. بعد از سقوط رژيم , دموكراسي در ايران ميتواند به كشورهاي خاورميانه كشيده شود _ آيا اين چيزي است كه كشور هاي غربي ميخواهند?
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۸۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۱۰ ، 04:19:07 توسط فريد
اولين بمبي كه بخوره تو ايران ملت ايران تمام اين رژيم رو از بالا تا پائين نابود ميكنن فقط در يكي دو روز ايران در حال انفجار است بانكها ورشكسته كارخانجات تعطيل همان مانده بمب آمريكا هم بخوره تو كله مردم ايران عراق نيست جمهوري اسلامي قدرت صدام رو هم ندارد رژيمي در حال سقوط و نيروهاي ريزش كرده فقط توي دوتا پايگاه مزدورانشان بمب بخوره ديگه كسي رو ندارن مردم رو با باتوم بزنه.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ حجاب اجباری دختران فوتساليست ایران و حجاب اختیاری فلسطینی ها  
واکنشها به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل:
نتانیاهو: این جسورانه‌ترین و شجاعانع‌ترین سخنرانی 30 اخیر است
سوئد: سخنرانی اشتباه در زمانی اشتباه
درگیری لفظی صالحی با وزیر انرژی آمریکا 
درگیری مرگبار میان کردها و ترکمن‌ها در کرکوک + عکس
عکس/ فروش ميوه به صورت سيار با استفاده از ماشين آتش نشانى (اموال عمومى)
نامه‌ای از دبی: کارگر جنسی هستیم، چطور به ایران برگردیم؟
 تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها در تهران، صدای مردم را درآورد: اذیت به مستضعف تا کی؟ 
عکس/ تهیه اسکناس اقلیم کردستان عراق به نام "دراو" برای پس از همه پرسی استقلال
بابک زنجانی از دادگاه اخراج شد 
زنجانی: نهایت کار برای من اعدام است
قاسم سلیمانی: سوره‌ای به نام سوره مدافعان حرم نازل شد
پاسخ وزیر دفاع آمریکا به یک سوال کلیدی/ چرا آمریکا هیچ یک از موشک‌های کره شمالی را سرنگون نکرده؟  
 عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، سه شنبه 28 شهریور، 19 سپتامبر
آگهی های تجارتی