اعلان جنگ خامنه ای علیه روحانی:
خامنه ای به پیروان خود دستور داد هرطور که می‌خواهند و هر زمان که می‌خواهند به دولت حمله کنند


درست هنگامی که همه نگاه‌ها نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان به حملات روز چهارشنبه به آرامگاه خمینی و مجلس شورای اسلامی بود و موج پیام‌های رهبران بسیاری از کشورها در محکومیت حملات و همدردی با بازماندگان جان باختگان به سوی حسن روحانی سرازیر، علی خامنه‌ای در اظهار نظری که به دلیل صراحت، کم سابقه است، به پیروان خود دستور داد هرطور که می‌خواهند و هر زمان که می‌خواهند به دولت حمله کنند.

خامنه‌ای، در اظهار نظری کوتاه و نیم دقیقه‌ای، حتی بدون آنکه با مجروحان و خانواده های جان باختگان حملات روز چهارشنبه تهران ابراز همدردی کند، این حملات را ترقه‌بازی خواند و در عوض بدون هیچ پرده‌پوشی، دولت حسن روحانی و شخص او را هدف تندترین حملات خود قرار داد.

خامنه‌ای، ابتدا به اظهارات حسن روحانی در باره سند ۲۰۳۰ یونسکو واکنش نشان داد و حرف‌های او را به کلی رد کرد. آقای روحانی با انتقاد از حملاتی که پس از سخنان خامنه‌ای در باره این سند متوجه او شده بود، دلیل موضع‌گیری منفی رهبر جمهوری اسلامی را گزارش‌های نادرستی خواند که به او داده می‌شود.

اما خامنه‌ای با رد این موضوع تاکید کرد: "آنهایی که خیال می‌کنند ما گزارش درست نگرفته‌ایم؛ نه، گزارش‌های ما گزارش‌های درستی است. حرف من این است که نظام آموزشی کشور نباید بیرون کشور نوشته بشود."

او در حمله به حسن روحانی، کمتر از یک ماه پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری، به طرفداران خود دلداری داد و گفت آنها نباید ناامید شوند: "اینکه حالا یک جایی ما گفتیم [ولی] نشد، در یک جایی فلان مقصود را داشتیم [ولی] تحقّق پیدا نکرد؛ مطلقاً بایستی اجازه ندهید که یأس و ناامیدی بر شما غالب بشود."

آتش به اختیار
خامنه‌ای سپس با تاکید بر اینکه موانعی بر سر راه رسیدن به اهداف مورد نظر وجود دارد، به طرفداران خود توصیه کرد که به دنبال راه حال باشند: "یک بخش دیگر از واقعیّات این است که شما وقتی آرمان‌گرا هستید و می‌خواهید به سمت این آرمان حرکت بکنید، باید توجّه داشته باشید که این‌جوری نیست که انسان با معجزه خودش را به آرمان بتواند برساند؛ نه، مشکلاتی وجود دارد، موانعی وجود دارد؛ لابه‌لای این موانع باید راه را پیدا کرد."

با این حال، به نظر می‌رسد که خامنه‌ای چندان هم منتظر یافتن این "راه" از سوی مخاطبانش نشد و در توصیه ای که بیشتر به اعلام جنگ علیه دولت شبیه است، گفت:" اینجا فرمانده دستورِ آتش‌به‌اختیار می‌دهد. خب شما افسرهای جنگ نرمید -قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشید- آنجایی که احساس می‌کنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمی تواند درست مدیریّت کند، آنجا آتش‌به‌اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید."

خامنه‌ای البته جای تردیدی باقی نگذاشت که منظورش از دستگاه مرکزی که دچار اختلال شده، چیزی جز دولت حسن روحانی نیست و دستور او به عنوان مثال شامل قوه قضاییه، نهادهای تحت نظر رهبر و نهادهای انتصابی نمی‌شود.

او با اشاره‌ای صریح به تلاش‌های حسن روحانی برای پخش دعای ربنای محمدرضا شجریان از تلویزیون گفت: "‌گاهی اوقات انسان احساس می‌کند دستگاه‌های مرکزی فکر و فرهنگ و سیاست و مانند اینها دچار اختلالند، دچار تعطیلند... ناگهان می‌بینید مثلاً فرض کنید اینکه فلان آهنگ قبل از افطار پخش بشود یا نشود، می‌شود مسئله‌ی اصلی؛ نامه‌نگاری می‌کنند! پیدا است که این دستگاه اختلال پیدا کرده که مسئله‌ اصلی را از مسئله‌ فرعی تشخیص نمی‌دهد و یک مسئله‌ اصلاً بی‌اعتبارِ بی‌اهمّیّت فرعی را به‌عنوان یک مسئله‌ اصلی، درشت می‌کنند. وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا جای همان آتش‌به‌اختیاری است که عرض کردم."

به این ترتیب، در تصویری که خامنه‌ای تصویری ترسیم می‌کند، عرصه مناسبات رهبر و رئیس جمهوری، آن هم تنها کمتر از یک ماه پس از انتخابات، صحنه جنگی پایان نیافته است و اگر در انتخابات نتیجه دلخواه به وجود نیامده و به گفته او، رابطه با قرارگاه قطع شده، اکنون او به عنوان فرمانده به گردان‌های تحت مسئولیتش دستور آتش به اختیار می‌دهد.

چنین دستوری تنها می‌تواند برآمده از شکافی به ظاهر پرناشدنی باشد که در یک سوی آن، خامنه‌ای و نهادهای عمدتا غیرانتخابی تحت نظر او ایستاده‌اند و در سوی دیگرش حسن روحانی و نهادهایی که برآمده از رای و صندوق رای هستند.

با این همه، نباید گمان برد که این اختلاف که اکنون با به کارگیری اصطلاحاتی نظامی مانند افسران آتش به اختیار، بیشتر به دشمنی شبیه است، امری صرفا خصوصی و معطوف به فرد و در اینجا به عنوان مثال حسن روحانی است. بن مایه و دلیل اصلی این اختلاف، ناسازگاری دو نهاد ولایت فقیه و ریاست جمهوری در همه ابعاد حقوقی و حقیقی آن است.

آقای روحانی سال ها از مورد اعتمادترین چهره‌ها نزد خامنه‌ای بود و طولانی‌تر از هر فرد دیگری در جمهوری اسلامی نماینده او در شورای عالی امنیت ملی بوده است. او حتی چندی پیش نیز گفت که با نامزدی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ نیز موافق بوده است. اما همین فرد، زمانی که با اتکا به رای شهروندان به قدرت می‌رسد و مبنای مشروعیت قدرتش نه احکام انتصابی ولی فقیه، بلکه آرای شهروندان می‌شود، به شکلی خودکار در مقابل رهبر جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد. این سرنوشت مشابه تمامی روسای جمهوری در جمهوری اسلامی بوده است، فارغ از نزدیکی و دوری آنان به رهبر وقت.

خامنه‌ای در سخنان روز چهارشنبه خود حتی نیازی نمی‌بیند که پنهان کند "بعضی‌ها، از بچه‌های خوب و انقلابی" تعجب می‌کنند که او چرا مدام می‌گوید در انتخابات شرکت کنید و از رهبر جمهوری اسلامی گله‌مند می‌شوند که چرا مدام مردم را به شرکت در انتخاباتی فرا می‌خواند که در همین نظام و برای همین نظام برگزار می‌شود.

چنین نگاهی به انتخابات و تمایل به حتی مشارکت کمتر در انتخابات در ميان"بچه‌های خوب و انقلابی"، پیامدهای روشنی دارد که نپذیرفتن و یا گردن نگذاشتن به نظر و رای اکثریت تنها جلوه‌ای از آن است.
استفاده از نهادهای تحت کنترل و نیز گروه‌های فشار، که بسته به زاویه دید ناظر اسامی مختلفی داشته و دارند مانند نیروهای حزب الله، ذوب شدگان در ولایت، لباس شخصی‌ها یکی از اصلی‌ترین ابزار خامنه‌ای در این مقابله و منازعه حقیقی-حقوقی بوده است.

با وجود چنین پیشینه‌ای، هنوز صدور دستور آتش به اختیار شگفت انگیز می‌نماید.

تصور کنیم که خامنه‌ای نه رهبر جمهوری اسلامی، بلکه رهبر اپوزیسیون برانداز و مخالفان دولت بود که هدفی جز سرنگونی قدرت مستقر نداشت. در چنین موقعیت فرضی، آیا او می‌توانست دستوری فراتر از این به نیروهای تحت نظرش بدهد که آتش به اختیار، هر کجا، هر زمان و هر طور که خواستند به حریف یعنی دولتی که هنوز یک ماه از پیروزی‌اش با نزدیک به ۲۴ میلیون رای نمی‌گذرد، آتش بگشایند؟
جمشید برزگر
تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

[کد مطلب: 130664] [تاريخ انتشار: هجدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با هشتم ژوئن ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 06:59:29 توسط پیر مغان
خامنه ای می خواهد همان ضربه ای را که بر خاتمی در دور دوم ریاست جمهوریش وارد آورد و تا حدودی او و اصلاح طلبان طرفدارش را در نزد مردم بی اعتبارکرد, مجدداً ولی کوبنده تر تکرار کند تا از دل آن احمدی نژاد دیگر برای دور بعدی انتخابات بیرون بیاید.برای خردمندان خودکامگی خامنه ای کاملاً محرز شده است و این خودکامگی تا بدانجاست که کشور را در شرایط بسیار خطیری قرار داده است.متاسفانه عده ای از هواخواهان خامنه ای که نه بمنظور مطامع مادی بلکه از روی ساده اندیشی او را قدیسی می دانند که فرامین خود را مستقیماً و نه با واسطه از امام زمان دریافت می کند و به همین جهت اوامر او را کورکورانه و حتی بدون تامل و تطبیق این دستورات با قرآن و سنت پیامبر و سایر پیشوایان دینی مذهب تشییع اجرا می کنند در حالیکه متوجه نیستند اعمال آنها کشور و حتی آخرتشان را به تباهی می کشاند.درست مانند متعصبین سنی مذهب که نه از روی تعقل و تعمق در کتاب و سنت, خون بیگناهان را بر زمین می ریزند.هیچ دین الهی تحریف نشده ای و نه حتی هیچ مکتب فکری که از ذات انسانیت برخواسته باشد تسلط مطلق یک فرد بر جامعه و کشتار بیگناهان را بر نمی تابد.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 06:10:31 توسط کارن
آقای برزگر بازیگر حرفه ای بنگاه سخن پراکنی آیت‌الله بی بی سی اتفاق خاصی نیفتاده است،گرکها اندکی علنی تر جهت به غارت بردن تتمه دارایی های ایران زمین به جان یکدیگر افتاده مشغول دریدن همدیگر شده اند
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 05:16:59 توسط مجید
خامنه ای از رهبری سالها است که ساقط شده است . یک آخوند بیشعور عقده ای مفلوک که فکر میکند راه حل همه چیز را میداند دقیقن مثل ترامپ. او همچنین باعث صدمات و دو دسته گیها و خودسریهای فراوان در دولت و اجتماع ایران شده است. مرگ بر او و مرگ بر این حکومت نکبتش باد
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 04:30:16 توسط ابجد
ٱیت الشیطان خامنه ای اینگونه به کشته شدگان ادای احترام کرد و گفت به تخ....
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 04:20:36 توسط خیام
خامنه ای انقدر نسبت به کشته شدگان و مجروحین بی تفاوت است که بجای اینکه بگوید این تراژدی بسیار بزرگ و غم انگیزی بود ، در عوض جان مردم را کم اهمیت جلوه میدهد و ٱنرا با یک ترقه بازی تشبیه میکند. اگر یکی از نمایندگان اصولگرا کشته شده بود ٲیا باز هم میگفت این تعداد مردمی که کشته شدند به بیضه ام!!!؟
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 01:34:52 توسط محسن
از همه بیشتر ایت الله بی بی سی و قلم به دستان ذوب شده در ولایت سفیه نگران تعمیق شکاف در راس رژیم و از دست دادن آب و نان و روزی خفت بار خود هستند. چنان حقوق و گوند و دلاری به بی بی سی و به اصطلاح تحلیل کرانش می رسد که حتی از سر ما خوردگی "دکنر" شیاد روحانی و باند وی نکرانند....
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۷ ، 00:22:41 توسط مهدی
آقای جمشید برزگر شما انقدر موضوع را جدی نگیرید.همه اینها از دولت و حکومت همه از اعضای یک خانواده هستند.این جنگهای زرگری هم برای مشغول کردن ذهن من و شماست.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 نام شهرهای ایران که زیر پوشش استارلینک قرار دارد
روحانی دیر آمد و زود رفت
شام آخرِ دولت با آقا
تهران : شلیک گازاشک آور و تیر به سوی هنرمندان پس از سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر جمهوری اسلامی»
گزارش پزشکی لو رفته در ایالات متحده؛ جنگ با کرونا تغییر کرده است 
 آیا استعفای خامنه‌ای جمهوری اسلامی را نجات می‌دهد؟ 
 کاریکاتور / مراسم تنفیذ
این هم دلیل قطع اینترنت در اهواز
 ترور یک فرمانده تیپ الحشد الشعبی در بابل
"در بدرقه او که به امید ملی خیانت کرد"
لحظه هولناک فروریختن پل امیرده بابل در سیل دیروز- این پل جاده ارتباطی با چندین روستا در بابل بود
 تجمع و پیام جمعی از مردم مشهد / یکشنبه 10 مرداد
شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه » در اصفهان بامداد شنبه ۹مرداد ۱۴۰۰آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی