به ما بپيونديد

آیا «صعود به مرحله حذفی جام جهانی» هدف فوتبال ایران است؟


عصرایران ؛ مهدی شادمانی - یک هفته پس از صعود ایران به جام جهانی همه جا صحبت از اولین صعود به مرحله حذفی جام جهانی است. صعودی که مردم انتظارش می کشند کی روش هدف گذاری اش کرده و رییس جمهور به عنوان فرد اول اجرایی ایران قول همه گونه حمایت را داده است. حالا فوتبال ایران خواه ناخواه به تابستان ۲۰۱۸ و رویای روسی صعود به یک هشتم نهایی فکر می کند و هدف فوتبال ایران همان جا شده است.

اما آیا این هدف خوبی است؟ و اصولا این هدف چطور به دست می آید؟ برای رسیدن به این جواب بد نیست یک بازگشت به عقب با تیم ملی والیبال داشته باشیم. تیمی که یکبار تا استانه المپیک رفت و یکباربه المپیک رسید. مسیر رسیدن به هدف والیبال کاملا مشخص بود. مربی درجه یک ، بازی ‌های دوستانه با تیم های صاحب نام و کیفیت خودباوری بازیکنان.

البته ما در والیبال و فوتبال و مدل آماده سازی و امکانات لازم تفاوت هایی زیادی داریم و مضاف به آن در والیبال بازیکنانی در کلاس یک جهانی داشتیم که فعلا در فوتبال نداریم.ضمن اینکه در والیبال جز 12 تیم برتر دنیا قطعا هستیم اما در فوتبال نه . با این همه در اشل هایی می شود این دو ورزش را در ایران با هم مقایسه کرد.

یعنی اگر هر دو را ورزش قهرمانی در نظر بگیریم فوتبال ایران برای رسیدن به هدف ،به چندین و چند بازی تدارکاتی نیاز دارد که برای بازیکنان برند تیم ملی جابیافتد و خودشان را باور کنند. در اصل ما برای صعود به مرحله حذفی نیاز به کسب توانایی برای شکست دادن یک تیم آفریقایی و یک تیم لول دوم آمریکای جنوبی یا اروپایی داریم.

البته گروه بندی ایران در مسابقات ۲۰۱۴ به نسبت برای صعود آسان بود اما ما از پس نیجریه و بوسنی برنیامدیم و حالا باید این کار را بکنیم. یعنی از شانس های دو بازی نوددقیقه ای به نفع خودمان استفاده کنیم تا به مرحله بعد برسیم. این برنامه ریزی برای صعود نه اینکه خوب نباشد اما فقط به برندسازی منجرمی شود. یعنی همین چیزی که برای والیبال رخ داد هر مرحله صعود ایران در جام جهانی نام تیم ملی را بزرگ تر می کند اما آورده دیگری ندارد.

کما اینکه اینروزها در والیبال هم با همان مشکل مواجه هستیم. ایران به برند بزرگی در والیبال جهان تبدیل شده اما تنها تیمی است که بابازیکنان اصلی به مسابقات رفته و نتیجه نمی گیرد. این نشان می دهد فرایند برند سازی برای والیبال از خودش مهمتر شده وما به چنین روزی افتاده ایم.

در فوتبال هم پیش از حضور درجام جهانی اگر هدف گذاری ها درست و درمان انجام نشود رکورد شکنی بر پیشرفت اولویت پیدا می کند و ۴سال دیگر دودش به چشم همین فوتبال می رود.

مسیر فوتبال ایران به لطف کی روش تاامروز مسیر درستی بوده . اونسل فوتبالی را عوض کرده و در طول ۶ سال فنی و غیر فنی روی نام هایی چون مجیدی رحمتی نکونام تیموریان حیدری و علی کریمی خط کشیده و قبل از اعلام خداحافظی خود بازیکنان کنارشان گذاشته.

با این مربی می شودبه رویای صعود به مرحله بعد هم فکر کرد همان طور که با ولاسکو می شد. چون این مربیان فرایند محوری و سازمان یافتگی را خوب بلدند وحتی اگر بگویند هدف شان صعود است شما می بینید که نسل سازی را هم همزمان انجام داده اند .

اما برای سازمان ورزش ایرانی این هدف خود سم است. همان سمی که به جان والیبال افتاده اگر قرار است امروز رییس جمهور برای بازی های دوستانه کاری بکند و خرجی بکند خوب است اما سازمان فوتبال ایران اول برای هر رده سنی ملی اش شامل نونهالان نوجوانان جوانان امید وبزرگسالان به یک زمین چمن خوب نیاز دارد که می شود ۵ زمین در حالی که امروز از یک زمین سالم به غیر از زمین شماره یک آزادی که مخصوص مسابقه است هم بی بهره ایم

هدف فوتبال ایران باید حضور در سقف فوتبال آسیا باشد که امروز بعد از شش سال به ان رسیده ایم هدف بعدی مان هم باید حفظ این جایگاه باشد که باز از فوتبال پایه و استعدادهایمان می اید. حضور در رده های بالای جام جهانی لذت بخش و هیجان انگیز است اما هدف خوب رسیدن به اینجایی است که رسیده ایم و البته حفظ ان.
هدف فوتبال اگر توسعه پایدار باشد و تیم ملی به سیستمی برسد که مدام زایش داشته باشد ایران به آن چیزی که باید رسیده والا که فقط با هدف نتیجه گرایی و صعود به مرحله حذفی جام جهانی به سرنوشت تیم ملی والیبال دچارخواهد شد. 

[کد مطلب: 131298] [تاريخ انتشار: بيست و نهم خرداد ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
درگیری فیزیکی در اردوی استقلال 
پیشنهاد نجومی سلتیک به آزمون 
قدوس: بعضی سوئدی‌ها به من می‌گویند وطن‌فروش/ زلاتان نه! دایی و کریمی اسطوره‌هایم بودند 
لغو دیدار توگو جدی است؟ 
گزینه اصلی استقلال برای جانشینی منصوریان مشخص شد 
منصوریان از سرمربیگری استقلال استعفا کرد 
لیگ برتر فوتبال / استقلال یک - ذوب آهن یک/ ادامه بحران نتیجه‌گیری در استقلال 
دستیار ایرلندی جانشین علی منصوریان شد 
 ليگ برتر فوتبال/ تساوی سپاهان و پرسپولیس با چاشنی دعوا
ليگ برتر فوتبال/ پیروزی گسترش فولاد مقابل سیاه‌جامگان
ليگ برتر فوتبال/ استقلال خوزستان صفر - سپیدرود صفر
آگهی های تجارتی