به ما بپيونديد

دانشگاه در حکومت اسلامی/ سوال فقهی احمقانه در آزمون عمومی کنکور برای «گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی»! 


محمدعلی موحد عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در یادداشتی با عنوان”استهزای دین است یا افسوسِ دانش؟” در روزنامه‌اطلاعات به‌بهانه نقدیک سوال کنکور، به موضوعی فقهی پرداخت و نوشت:

کفاره کسی که با خوردن آب یا با خوردن خاک روزه خود را عمداً باطل کرده، چه تفاوتی با هم دارد؟

۱) «اولی باید برای هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد و دومی باید برای هر روز به شصت فقیر طعام دهد»
۲) «اولی نیاز به قضای روزه ندارد و دومی باید هم قضا کند و هم کفاره بدهد»
۳) «اولی در انتخاب نوع کفاره آزاد است و دومی باید کفارة جمع بدهد»
۴) «اولی باید دو ماه روزه بگیرد و دومی باید به شصت فقیر اطعام دهد»

این‌که در بالا خواندید، آخرین سؤال از بیست و پنج سؤال زیر عنوان «فرهنگ و معارف اسلامی» است (شماره ردیف ۷۵) که همین امسال ـ صبح پنجشنبه ۱۵ر۴ر۹۶ ـ در آزمون عمومی کنکور برای «گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی» [آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌های کشور ـ سال ۱۳۹۶] مطرح گردیده است.

ظاهر امر دلالت دارد بر اینکه به نظر طرّاحان این سؤالات، که مدیران و مدبّران نظام آموزشی کشور و متولیان نظارت بر صحّت و سلامت آن نظام می‌باشند، اصلاح دانشگاه متوقف است بر اینکه دانش‌آموز پیش از ورود در ساحت مقدس دانشگاه باید با حداقلی از فرهنگ و معارف اسلامی آشنا باشد و این سؤالات نموداری از آن حداقل است.

این‌که گفتم «حداقل»، مبتنی بر این ملاحظه است که سؤالات برای «گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی» طرح شده است و نه برای مثلاً گروهی که بخواهد در علوم اسلامی توغل داشته باشد و متخصص و صاحب‌نظر در این علوم به شمار آید.

پس برمی‌گردیم به سؤالی که متن آن را در صدر مقال آوردیم: سؤال مبتنی است بر این فرض که ماهِ رمضان است و شخصی مسلمان در۳۷درجه حرارت طبیعی بدن، که به لحاظ فیزیکی در کمال صحت و سلامت است، تصمیم می‌گیرد که عمداً روزه‌خواری کند.

این شخص محترم یک بشقاب خاک و یک قدح آب در جلوی خود دارد و می‌خواهد روزه واجب را با خوردن یکی از آنها بشکند و چون در عین ارتکاب به معصیتِ روزه‌خواری هم مقیّد به احکام شرع است و هم ذهنیّتی حسابگر دارد، می‌خواهد ببیند کدام یک بیشتر صرفه می‌کند: اول آب را بخورد بعد خاک را؟ یا بالعکس روزه را با تناول مُشتی از خاک بشکند و آنگاه قدح آب را سر بکشد؟ ارتکاب کدام یک از دو شقِ معصیت، برایش سهل‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود؟

دانش‌آموزی که در برابر چنین مسأله‌ای قرار می‌گیرد، قاعدتاً باید در سلامت عقل چنین آدمی شک بکند؛ کسی که عالماً و عامداً می‌خواهد خاک بخورد تا به شرف عظیم روزه‌خواری نائل آید! همچو آدمی مسلماً دیوانه است و دیوانه مرفوع القلم است. شرع برای عقلاست و نه برای مجانین.

آری، آن شخصِ مفروض، آن معصیت‌کارِ سیه‌روزگار را دیوانه باید خواند؛ اما کسانی را که چنین مسائلی را به نام «فرهنگ و معارف اسلامی» قالب می‌زنند و آن را شرط ورود نوجوانان به دانشگاه قرار می‌دهند، چه باید نامید؟

چرا فقهای عصر کامپیوتر و الکترونیک دم برنمی‌زنند و اجازه می‌دهند این نوع مسائل به عنوان «فرهنگ و معارف اسلامی» مطرح شود و نسل جوان را بیش از آنچه هست، از دین و دانش بیزار گرداند؟ 

[کد مطلب: 133144] [تاريخ انتشار: بيست و ششم تير ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم تير ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم ژوئيه ۲۰۱۷ ، 04:20:46 توسط عزيز
دين و مخصوص دين اسلام و مذهب شيعه همان خرافات و عقايد انسانهاي بدوي سرچشمه گرفته حالا در ايران دزداني پيدا شدنند كه مسائل جوك و بدور از حقيقت را تبديل به قانون مدني و كشوري كردنند و به ريش تمدن و فرهنك مردم ايران مي خندنند اما اين دزدان شانس خوبي هم ندارند امروز در اين زمان حتي انسانهاي بي سواد و مذهبي نه فقط در ايران بلكه در سراسر جهان مردم رو به علم اوردنند تا جاي كه رهبر كاتوليكهاي جهان بهشت و جهنم و داستان نوح و پنچ روز خلقت جهان را داستان خيالي و بدور از واقعيت إعلام كرد
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم تير ۱۳۹۶ برابر با هجدهم ژوئيه ۲۰۱۷ ، 12:07:19 توسط دانشجو
انتظار داشتید آخوند یا شبه آخوندی که هر دو شبه انسان هستند سوال‌های در مورد کوانتم یا سیارات و کائنات و ریاضی‌ و فیزیک و ربات و از این قبیل طرح کنه ؟ یکی‌ باید به طراح بی‌ سواد و شیّاد این سوال بگه مرتیکه اگر کسی‌ خاک بخوره که مشگل روانی‌ داره البته تو و اجدادت روانی‌‌های بدون علاج بودید و هستید.اگر اوضاع به همین منوال پیش بره سوال سال آینده خیلی‌ سخت تر و ولایت مدار تر میشه که از رساله علما استخراج و سوال میشه که نردبانی‌ که علما برای عمل سیاسی عبادی با شتر استفاده میکنند چند تا پله داره؟.۱-۲تا ،۲- ۴تا ،۳- ۷تا ،پس چند تا؟.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم تير ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۱۷ ، 13:41:01 توسط بهمن
سوال بسیار جالبیست،تمام انهایی که زمین و اب و جنگل مملکت را بالا میکشند ،نه تنها مسلمانان با ایمان هستند ،بلکه پیشنماز ،و راهنمای مسلمین هستند (برادران لارِیجانی)
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم تير ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۱۷ ، 13:01:33 توسط az Norway
کاملا اشتباه میکنید, این سوال احمقانه نیست, بلکه خود مذهب است که برای احمق هاست. خوبی این مذاهب ابراهیمی این است که میتوانید هزاران عیب و ایراد ازش بگیرید که با منطق و علم اصلا سازگار نیست, در اصل هدف هم همان است. چرا؟؟؟ برای اینکه وقتی شما قبول میکنید که مسلمان /مسیحی یا یهودی هستید یعنی در اصل همه قوانین و افکار ان را هم قبول میکنید, آدم ۹۳۰ سال عمر کرد,مسیح مرده ها را زنده میکرد, خدا زمین و زمان را ۵-۶۰۰۰ سال پیش آفرید وووووو درست مثل تایید کردن عضویت در فیس بوک که همه شرایط را باید قبول کرد (آیا همه خطوط کوچک و شرایط چندین صفحه را میخوانند؟؟؟؟) مؤمن یعنی نه گفتن به منطق و آری گفتن به خرافات
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم تير ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۱۷ ، 12:07:31 توسط مهمان
این سئوال که در مقایسه با افاضات علمای اعلام از قبیل بوی عطر مدفوع بزرگان که شب و روز از رسانه ها پخش میشود چیزی نیست !
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ جاده میناب و پخش شدن محموله تریاک در جاده
عکس/ اجرای حکم شلاق پناهجویی که از نروژ به ایران دیپورت شد
دینداران چپاولگر به زمینهای بهشت هم رحم نکردند و آنرا به فروش گذشته اند + عکس
تبلیغ طارمی برای سخنرانی متهم آمریت حمله به سفارت عربستان + عکس 
فیلم/ دستبند زدن مامور پلیس به فردی که بااو تصادف کرده! - قم
پاسخ ترامپ به رهبر کره‌شمالی 
وظیفه مجلس خبرگان رهبری چیست؟
6 نکته درباره حذف و تغییر متن سخنرانی ترامپ توسط صداوسیما
+ فیلم / دفاع مترجم صدا و سیما از سانسوری که کرد
 عکس/ زخمی های روز گذشته حمله نیروهای ناجا و بسیج به کارگران آذرآب اراک
ارسال محموله سلاح های آمریکایی به کردهای سوریه  +عکس
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، پنجشنبه 30 شهریور، 21 سپتامبر
احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ! 
آگهی های تجارتی