آیا هدف ربایندگان اسناد به جا مانده از رفسنجانی وصیت نامه وی بوده است؟


فاطمه هاشمی،اعلان کرد که وصیت‌نامه پدرش ربوده شد. او در مصاحبه‌ای با روزنامه جهان صنعت،  گفت: "همان موقعی که پدرم فوت شدند، آقایان آمدند و هرچه بودونبود را با خودشان برداشتند و بردند."

پیش‌ازاین، هم‌زمان با فوت رفسنجانی، فرزند دیگر وی درباره اعلام وصیت‌نامه‌ای که در صداوسیما از سوی محسن‌هاشمی قرائت شده تصریح کرد : "وصیت‌نامه‌ای که چند روز بعد از رحلت پدرم در رسانه ملی توسط محسن قرائت شد، مربوط به سال 79 است. یعنی آن وصیت‌نامه قدیمی بود و ‌پدر در آن نوشته بودند که "وصیت‌نامه بعدی را می‌نویسم"، اما بعد از کلی جست‌وجو، وصیت‌نامه بعدی هیچ‌وقت پیدا نشد. نه در منزل و نه در دفتر کار پدرم هیچ اثری از آن نبود. دقیقاً به خاطر دارم که حدود 4 یا 5 سال پیش پدرم به همراه مادرم در حال نوشتن وصیت‌نامه‌ای بودند و حالا خیلی مشتاق هستیم بدانیم که آن وصیت‌نامه کجاست؟"

اکنون، فاطمه هاشمی می‌گوید "ما به دنبال وصیت‌نامه آیت‌الله ‌هاشمی بودیم و پیش خودمان فکر کردیم که شاید وصیت‌نامه آنجا (در دفتر رفسنجانی در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام) باشد، برای همین به دفتر کار ایشان رفتیم تا داخل کشو و گاوصندوق را ببینیم اما دیدیم که کشوها و گاوصندوق خالی است." هنوز مرجعی به‌طور رسمی درباره پلمپ دفتر مشاوران رفسنجانی و تخلیه ادعایی اسناد از دفتر او توضیحی نداده است.

برخی منابع ربودن این اسناد را به "اطلاعات مهم و محرمانه‌ای" ربط می دهند که در نزد هاشمی رفسنجانی بود. مدتی پس از فوت  او یکی از مشاورانش ابراز داشت که هاشمی رفسنجانی درباره مخالفانش می‌گفته است که "این‌ها از این می‌ترسند که من مطالبی را که دارم، بیان کنم ولی روزی بیان خواهم کرد. مطالبی دارم که اگر یک ورق از آن‌ها منتشر شود پدر همه این‌ها درخواهد آمد."

حال مشخص نیست که دعوای اصلی  بر سر وصیت‌نامه رفسنجانی است یا این اسناد و مدارک؟ آیا رفسنجانی وصیت‌نامه ای از خود باقی گذاشت؟ چه چیزی می توانست در آن وصیت نامه بوده باشد که عده ای در جستجوی آن هستند؟

می توان قبول کرد که رفسنجانی وصیت‌نامه جدیدی از خود بجای گذاشت. به‌احتمال زیاد به‌عنوان یک فرد معتقد به اسلام چنین کاری را انجام داد. طبق شرع اسلام وصیت‌نامه نوشتن جز "مستحب بسیار مؤکد" است و حتی در قرآن آیه ای به این امر اختصاص داده شد. رفسنجانی در طول عمر خویش نشان داد که حاضر نیست از هیچ "مستحبی" بگذرد. جمع‌آوری مال‌ومنال و تمرکز قدرت در دستان خویش و در نظر گرفتن مصلحت نظام و اسلام از مستحباتی بود که همواره در زندگی بدان وفادار بود. عموماً در اسلام وصیت‌نامه اختصاص به مسائل مالی و تعیین وصی و قیّم برای فرزندان دارد. طبق معمول فرهنگ اسلامی، رفسنجانی فرزند مذکر ارشد خود را وصی اعلان کرد. البته نیازی به تعیین قیّم برای فرزندانش و اداره اموالش نبود. ماشاءالله فرزندان وی از چنان "مکنت و عزتی" برخوردارند که حتی خود را قیّم مردم ایران می دانند.

ازنظر مالی نیز روحانیون حاکم نیازی به تقسیم اموال ندارند. همه می‌دانند که اغلب روحانیون زمانی که به قدرت رسیدند برای مستضعف نمایی خود مستقیم مالک اموالی نشدند. بیشتر ثروت بادآورده و رشوه های دریافتی را به نام اعضای فامیل و نزدیکان خود کردند. نطفه پدیده آقازاده از آن دوران بسته شد. تاریخا نیز روحانیون از خمس و زکات و اداره اموال موقوفه به حداکثر سود می جستند بدون اینکه ازنظر حقوقی آن‌ها را مستقیماً به نام خود کنند. وانگهی نیازی نبود که چنین وصیت‌نامه ای در گاوصندوق مجلس تشخیص مصلحت نگهداری شود.

ازاین‌رو به نظر می رسد فرزندان رفسنجانی دنبال وصیت‌نامه مالی وی نیستند. می ماند وصیت‌نامه سیاسی. بعید به نظر می رسد که رفسنجانی وصیت سیاسی کرده باشد. او سیاستمداری باهوش و زیرک بود که می‌دانست تاریخا کسی به وصیت سیاسی افراد هرچقدر هم در نظام مهم بوده باشند عمل نمی کند. هر دوره‌ای معضلات و مشکلات سیاسی ویژه خود را دارد و نمی توان بر مبنای وصیت سیاسی این یا آن شخص بدان‌ها برخورد کرد. خود وی مگر با وصیت‌نامه خمینی چه کرد؟ چقدر بدان وفادار ماند؟ یک نمونه اش برقراری دوستی با عربستان بود که خمینی برقراری رابطه با آل سعود را منع کرده بود.

تنها می ماند مدارک و اسنادی که زمانی بدرد افشاگری از این یا آن مقام جمهوری اسلامی می خورد. فرزندان هاشمی دنبال چنین اسناد و مدارکی هستند. رفسنجانی زمانی استوانه نظام محسوب می شد. اغلب کسانی که به مقامات بالا دست یافتند حداقل دوره‌ای خود را به این ستون خیمه آویزان کرده بودند و اوامر او را به اجرای گذاشتند. رهبر شدن خامنه ای تنها یک مورد برجسته است. رفسنجانی در جریان تمامی نقشه ها، برنامه ها، توطئه چینی ها برای حذف رقیبان و سرکوب مردم بود. البته رفسنجانی به آن اندازه نیز حیله گر بود که برای روز مبادا چنین اسناد و مدارکی را برای پیشبرد رقابت های سیاسی خود با دیگران جمع‌آوری کرده باشد. هرچند که وی همواره مصلحت کل نظام و آقایان حاکم را در نظر می گرفت. همانند کتاب خاطراتش که بسیاری از مسائل  را مسکوت گذاشت یا سربسته طرح کرد.

درهرصورت این اسناد و مدارک است که هواخواه دارد. سران جمهوری اسلامی به‌ویژه نهادهای امنیتی به‌اندازه کافی تجربه کسب کرده اند که جلو انتشار چنین اسنادی را بگیرند. تجربه منتظری برایشان زنگ خطر مهمی بود. منتظری با انتشار نامه خمینی مبنی بر قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67 و بعدها انتشار نوار صوتی هیئت مرگ، به مشروعیت خمینی و نظام جمهوری اسلامی ضربه زد. قطعاً دستان رفسنجانی در این زمینه‌ها از منتظری پُرتر بود. همین امر موجب شد که سریعاً گاوصندوق وی با فرمانی از بالا خالی و ضبط شود. احتمالاً آقایان  توجیه یا کلاه شرعی نیز می‌توانند برای دستبرد خود داشته باشند. طبق توضیح المسایل های قرون وسطایی، "كسي كه سمّي خورده است كه موجب هلاكت است، اگر وصیت كند، وصیت او صحيح نيست." با این اعمال است که بازار شایعات رونق می گیرد. فوت فرد 82 ساله ای که سابقه ناراحتی قلبی داشته نیز توطئه قلمداد می گردد. این امر نشان از بی پایگی مفرط رژیم در افکار عمومی است. 

اینکه تا چه حد برخی از اسناد هنوز در اختیار فرزندان رفسنجانی باشد مشخص نیست. آن‌ها که تحت آموزش‌های پدر خویش قرار داشتند انواع معامله‌گری و بده و بستان‌های سیاسی را فراگرفتند و می دانند که در رقابت‌های سیاسی باید مصلحت نظام را بالاتر از هر چیز قرار داد. به نظر نمی‌رسد، حداقل فعلاً  از دیگ افشاگری‌های شان بخاری بلند شود. همانند پدر که صندوقچه اسرار نظام را با خود به گور برد و نگفت گه فی‌المثل چگونه دقایقی پیش از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفت تیرماه 1360 جلسه را ترک کرد و چه کسانی او را باخبر کرده بودند؟ ماجرای مک فارلین چه بود؟ چگونه به امام زهر خوراند؟ چگونه یک‌شبه خامنه ای را رهبر کرد؟ سر یادگار امام (احمد خمینی) را چگونه زیرآب برد؟ و ....

شاید  در فردای جمهوری اسلامی، تاریخ‌نگاران و مردم ایران بتوانند به برخی اسنادی که رفسنجانی پنهان کرده بود، دست یابند و از توطئه‌چینی‌های بیشمار در این نظام با خبر شوند. این حق همگان است که دریابند در یکی از تیره‌وتار ترین ایام تاریخ ایران چه بر سر مردم گذشت، چه جنایت‌های در پشت پرده  سازمان یافت و چگونه حاکمان  ضمن پیشبرد طرح‌های سرکوبگرانه‌شان علیه مردم، علیه خود توطئه چیدند. این بخشی از روند کسب آگاهی سیاسی است. کشف توطئه جذبه خاص خود را برای فهم فرایندهای سیاسی دارد. اما این توطئه نیست که سیاست را تعیین می کند، این سیاست است که از ابزار توطئه سود می جوید. به‌ویژه آنکه ما با نظامی روبرو هستیم که دائما با منطق "انجمن اخوت دزدان" اموراتش پیش می رود.
رامین دادخواه
برای پیک ایران

[کد مطلب: 138598] [تاريخ انتشار: پانزدهم مهر ۱۳۹۶ برابر با هفتم اکتبر ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ شانزدهم مهر ۱۳۹۶ برابر با هشتم اکتبر ۲۰۱۷ ، 09:45:27 توسط az Norway
در کنار وصیت نامه "دزدیده شده اش " دفتر خاطراتش پیدا شد!!!! سال ۱۹۷۵ بود با جیمی به استریپ باری در NY رفتیم دختر نازی رویه میز من لخت میرقصید که یک مرتبه روبروی من با ۲ پایه باز نشست, و من با دیدن "......." یک مرتبه بفکر طرح پرچم ایران افتادم, موضوع را با جیمی در میان گذاشتم که بامن هم عقیده شد و کلی هم حال کردیم , موضوع را به "آقا" گفتیم که تایید کردندو دستور تولید انبوه ان را به چین دادیم . انفجار مجلس:ملت نا ئیو خیال میکردند که انقلاب کردند و میتوانند با "رای" خود نماینده تعیین کنند!!!با برنامه از پیش آماده شده حساب همه "۷۲" تن را رسیدیم که آب از آب هم تکان نخورد ......جنگ با عراق: بعد از پاک سازی مخالفان ان جنگ از پیش برنامه ریزی شده را راه انداختیم, اخه دوستان اسراییلی,روسی,آمریکایی و اروپایی اسلحه هایشان در انبارها باد کرده بود و با این خدمت بزرگ هم مشکل انها حل شد, و هم اقتصادشان بهتر شد و هم خودمان جایمان را محکم کردیم. . اگر مرگ من مشکوک بود بدانید کار همین علی است ,این حروم زاده نمک نشناس را با آنکه یکشبه "پدر خوانده" کردم , نباید بهش اعتماد میکردم............
نوشته شده در تاريخ پانزدهم مهر ۱۳۹۶ برابر با هفتم اکتبر ۲۰۱۷ ، 23:00:46 توسط علی
بسیار مقاله خوب و تحلیل واقعی هست .موفق باشید .
نوشته شده در تاريخ پانزدهم مهر ۱۳۹۶ برابر با هفتم اکتبر ۲۰۱۷ ، 16:27:27 توسط مجسن
در تایید کامل دو هم وظن جواد و az Noeway اضافه می نمایم خرید وقت برای بقای ننکین رژیم با علم کردن پروژه "اصلاحات" و به میدان آوردن جنایت کاران و شیادانی نظیر روحانی و خاتمی و گرم کردن "تنور انتخابات" و "پایین کشیدن فتیله در شرایط رشد اعتراضات مردمی" نابودی اساس اقتضاد کشور و فروختن ان به صندوق بین المللی پول قتل عام زندانیان دهه 60 سرکوبی مردم شریف و آکاه و مبارز کردستان فهرمان سرکوبی جنبش دانشچویی و هزارو یک جنایت دیگر از این گور به گور شده....
نوشته شده در تاريخ پانزدهم مهر ۱۳۹۶ برابر با هفتم اکتبر ۲۰۱۷ ، 12:49:41 توسط جواد
وصیت نامه یک قاتل ودزد و وطن فروش و بی مغز چی می تواند در آن باشد او هم مانند دیگر جنایت کاران و وطن فروشان در نزد ایرانی ها چون چنگیز و دیگر غارت گران عصر قدیم و حال نفرین شده بوده و خواهند بود.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم مهر ۱۳۹۶ برابر با هفتم اکتبر ۲۰۱۷ ، 08:13:12 توسط az Norway
خب که فکر میکنید چی میشد؟؟؟تصورش بکنید پیدا و فاش میشد. وصیت نامه مالی: حدود ناقابلی ۲۰ میلیارد یورو در بانکهای لوگزامبورگ دارم,۵۰ میلیارد $در بانکهای آمریکایی, ۵۰ میلیون £ در انگلیس, چند میلیارد ناقابل و کوچکی در برزیل,آلمان,فرانسه وووووو ای وای داشت یادم میرفت در روسیه هم چندین میلیاردی برای روز مبادا گزاشته بودم. در ضمن چندین همسر و فرزند دیگر هم در عراق,سوریه, انگلیس وووووو دارم که سهم آنها یادتان نرود. وصیتنامه سیاسی: "این انقلاب" (تعویض ستاره ها با عمامه ساخت "برادر بزرگ" بود و بقیه همه فقط سر تا سر دروغ. وصیتنامه دینی:اگر صفحه آخر قرآن را بدقت نگاه کنید بصورت نامرئی (با آپ پیاز یا لیمو) نوشته شده made in UK . وسلام
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
واکنش تند یحیی گل‌محمدی به کلیپ جنجالی پسر سفیر پیشین ایران در ونزوئلا 
 فيلم/ زندگی لاکچری پسر احمدی نژاد 
عکس/ یک فروچاله نسبتاً بزرگ به مساحت یک هزار مترمربع در نزدیکی روستای کردآباد
فیلم/ بخشی از سخنان حسن رحیم‌پور ازغدی در تجمع ۲۵ مردادِ طلاب در قم، که جنجال آفرید
فيلم/ افزایش بی‌سابقه قیمت بلیت هواپیماهای داخلی و وضعیت هواپیمای تهران - تبریز؛ «پر از خالی»؛ ۲۹ مرداد
کاریکاتور/ آقازاده چوپان
هراس حکومت اسلامی از اعتراضات مردمی
فيلم/ نصب میکروفن درون درخت‌های شهر تهران!
فيلم/ هجوم مأموران در ساعت ۷:۳۰ صبح روز ۲۷ مردادماه به منازل اهالی کوچه امامزاده ده ونک و تخریب وسایل و درب منازل 
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
واکنش روزنامه "جمهوری اسلامی" به یک شعاردر قم + عکس
فيلم/ اعلام برائت پدر ساشا سبحانی از پسر! 
کره‌شمالی با پیشنهاد آمریکا موافقت کرد 
آگهی های تجارتی