"فارین پالیسی": اعلام سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی، قمار خطرناک ترامپ است


رادیو فرانسه : در آستانه اعلام استراتژی کلی آمریکا در قبال ایران از سوی دونالد ترامپ، نشریه آمریکایی "فارین پالیسی" Foreign Policy روز چهارشنبه، ١١ اکتبر گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در شرف اعلام مخرب ترین رویکرد سیاست خارجی آمریکا از هنگام جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی است. "فارین پالیسی" می نویسد در حالی که رویکرد از پیش اعلام شده ترامپ که گفته بود پایبندی ایران به توافق اتمی را تأیید نخواهد کرد با مخالفت های بسیار زیادی در سطح بین المللی و آمریکا روبرو شده است، به نظر می رسد که دونالد ترامپ در شرف اعلام اقدام گسترده تری با نتایج بسیار خطرناک علیه ایران است. ترامپ با توصیه "فوکون" های ضد جمهوی اسلامی ایران، در نظر دارد که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی، همسنگ با القاعده و داعش اعلام کند.

"فارین پالیسی" می نویسد که اعلام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی اثرات فوری و بالقوه خطرناک و مخربی به همراه خواهد داشت. نتایج این رویکرد می تواند در خاورمیانه بازتابی گسترده داشته باشد. سپاه پاسداران بخش عمده ای از نیروهای رسمی نظامی یک کشور عضو سازمان ملل متحد است که تا کنون به تمامی تهدید هایی که جمهوری اسلامی ایران را تهدید می کند، واکنش نشان داده است.

نشریه آمریکایی می نویسد: این درست است که سپاه پاسداران همچون رژیم حاکم بر ایران، آمریکا و اسرائیل را دشمنان اصلی جمهوری اسلامی محسوب می کند و از گروه هایی در منطقه حمایت و پشتیبانی می کند که در نگاه برخی در آمریکا سازمان های تروریستی محسوب می شوند، اما این موضوع معمولاً به نحو دیگری در ایران تعبیر می شود. وقتی مردم ایران سخنان و رویکرد خصمانه اسرائیل و آمریکای تحت رهبری ترامپ نسبت به ایران را می بینند، اعلام برگزیدن سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی از سوی دونالد ترامپ با نگاه بسیار تردیدآمیزتوأم خواهد بود. مردم ایران، پس از اقدامات دولت آمریکا برای ممانعت از صدور ویزا برای ورود شهروندان ایرانی به آمریکا، سخنان دونالد ترامپ در مجمع عمومی سالانه سازمان ملل در باره بزرگداشت مردم ایران را فاقد اصالت و اعتبار می دانند. در چنین شرایطی، گذاشتن نام سپاه پاسداران در لیست سیاه سازمان های تروریستی، تردیدهای مردم ایران نسبت به مقاصد دونالد ترامپ را افزایش می دهد. مقاصدی که بسیاری از ایرانیان آن را خصمانه توصیف می کنند. در صورتیکه نهادی که از ایرانیان و همسایگان ایران در برابر تهدید گروه دولت اسلامی و دیگر سازمان های تروریستی دفاع می کند، از سوی آمریکا به عنوان سازمان تروریستی شناخته شود؛ بعضی از ایرانیان در این اقدام، اعلام جنگ آمریکا علیه کشورشان را می بینند.

گذاشتن سپاه پاسداران در لیست سیاه تروریسم نه تنها بر روی نیروهای نخبه نظامی در ایران تأثیر خواهد گذاشت، بلکه این موضوع می تواند بر روی شهروندان عادی ایرانی نیز تأثیر بگذارد. سپاه پاسداران یکی از واحدهای نظامی عمده جمهوری اسلامی ایران است که تعداد بسیار زیادی سرباز وظیفه در تشکیلات خود دارد. خانواده این شهروندان عادی ایرانی چه واکنشی نسبت به رویکرد ترامپ خواهد داشت که یک شبه در می یابند که دولت آمریکا فرزندان و برداران آنان را در لیست سیاه تروریست جای داده است.

"فارین پالیسی" می نویسد ایران در خصوص اقدام دونالد ترامپ در باره عدم تأیید پایبندی ایران به توافق اتمی رفتاری صبورانه در پیش گرفته است، اما در صورتی که دونالد ترامپ اعلام کند که سپاه پاسداران را در لیست سیاه ترویسم می گذارد، ایران فوراً واکنش نشان خواهد داد. در این راستا، فرمانده کل سپاه پاسداران پیش تر در باره این موضوع به آمریکا هشدار داده است که در صورت اجرای این تصمیم، پایگاه های آمریکایی را باید به خارج از تیررس 2 هزار کیلومتری موشک های سپاه انتقال دهند.

این نشریه آمریکایی همچنین می نویسد: موضوع دیگری که دولت آمریکا در باره سپاه پاسداران فراموش کرده است، نقش این نهاد در فعالیت های اقتصادی ایران است. این رویکرد پس از پایان یافتن جنگ میان ایران و عراق آغاز شده است. هنگامی که تعداد بسیار کمی از شرکت های خارجی حاضر به فعالیت در اقتصاد ایران بوده اند.

هم اکنون، سپاه پاسداران آنچنان در فعالیت های اقتصادی ایران وارد شده است که برای همه بسیار مشکل است که شرکتی را در ایران پیدا کنند که به نحوی هیچ وابستگی با سپاه و یا نهادها و شرکت های زیر مجموعه ای سپاه وافسران سابق سپاه پاسداران نداشته باشد. در صورتیکه سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام شود، در چنین شرایطی تمامی شرکت ها و نهادهایی که با سپاه ارتباط دارند، هر چند این ارتباط بسیار جزیی باشد، مبدل به شرکت های غیر مجاز می شوند که با یک سازمان تروریستی تعامل دارند. "مایک پومپئو" رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پیش از انتخاب خود این موضوع را برای دونالد ترامپ تصریح کرده است.

"فارین پالیسی" به رسم نتیجه می نویسد: دونالد ترامپ به رغم خواست تمامی متحدان نزدیک به آمریکا، به جز بنیامین نتانیاهو به نحو مصرانه و لجوجانه این روند تخریبی را دنبال می کند.

دونالد ترامپ هشدارهای صدها تن از سیاستمداران، تحلیگران و محقیقین و روزنامه نگاران برجسته آمریکایی و مستقل را در باره لزوم پایبندی آمریکا به توافق اتمی نادیده گرفته است. همه آنان بر این اعتقاد هستند که رویکرد ترامپ به ضد منافع آمریکا است. بسیاری از آنان می گویند که اقدام دونالد ترامپ در باره عدم تأیید پایبندی ایران به توافق اتمی مطمئناً زمینه ساز یک بحران عمیق خواهد بود.

"فارین پالیسی" ادامه می دهد: قماربازان هنگامی که چند بار پیاپی دست نمی آورند و می بازند، برای جبران باخت خود، "داو" خود را دو برابر می کنند. دونالد ترامپ با انگشت گذاشتن بر سپاه پاسداران ایران و معرفی این نهاد به عنوان یک سازمان تروریستی به راهی قدم خواهد گذاشت که مردم ایران را بیش از پیش از آمریکا دور می کند و این اقدام می تواند راه را برای یک درگیری خطرناک و مخرب منطقه ای هموار کند.

دونالد ترامپ با این اقدام شاید بتواند باخت های گذشته خود را تا حدودی جبران کند، اما واقعیت آنست که وی در این راه شرطبندی بسیار بدی را انجام داده که می تواند موجب باخت همه جانبه وی شود.

[کد مطلب: 138994] [تاريخ انتشار: بيستم مهر ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم مهر ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 11:01:32 توسط تهمتن - ش
آقای بهرام !! شما نوشته اید " من به کثافکاریهای سپاه با مردم ایران کاری ندارم " ﴿ ؟؟؟!!! ﴾ که اتفاقا ما ملت ایران با این تبهکاران جنایتکار بر خلاف شما؛ با آنان کار داریم !! ۲ - در مورد تصمیم امریکای ترامپ؛ نه شما تصمیم گیرنده هستید و نه من ونه لابی های مزدور حکومت اسلامی در امریکا !! ۳ - هر رسانه در سیستم های دمکراتیک؛ تا زمانی معتبرند که جهت گیری و طرفداری از حزب و یا گروهی نکنند. آیا رسانه های مورد اشاره شما و کثیر همنوع دیگر؛ و معتبر دیروز؛ در مورد انتخابان سال گذشته جهت گیری برای خانم کلنتون و دمکرات ها نکردن ؟؟!! چند رسانه از ترامپ دفاع کرد ؟؟؟ یا اینکه نوشته اید "تعجب از نا آگاهی و تفاسیرعجیب وغریبی که ملت میکنند" ﴿؟؟!!﴾ این ملت از چه چیزی ناآگاه ست ؟؟ که شما را به تعجب واذاشته است ؟؟ اتفاقا مردم ایران آگاهی و رشد فکری را در شعار " اوباما اوباما ﴿ دمکراتها؛ واشنگتن پست؛ فارین پلیسی... ﴾ با ما هستی یا اونا ﴿ حکومتاسلامی ﴾ در سفاک ترین حکومت های جهان؛ نشان دادند ؟؟!! دوست عزیز بهرام؛ ما ایرانی هستیم و الویت نخست ما منافع مان ست و نه اینکه در کشوری ذیگر چه میگذرد !؟ موفق باشید
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم مهر ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 03:21:17 توسط بهرام
تهمتن ! زیاد تتد نرو همین الان محبوبیت جمهوری خواهان و از جمله خود ترامپ که به زیر ۳۱ درصد رسیده خود گویای خیلی چیزهاست. من به کثافتکاریهای سپاه با مردم ایران کاری ندارم ولی چیزی که نمیدانی این است که ترامپ در اینجا بشدت منفور است و همه جمهوری خواهان مجلس از الان برای دوره بعد به فعالیت و دست و پا افتادند تا مردم بهشان دوباره رای بدهند. فارین پالیسی نشریه وزین در حد واشنگتن پست هست من از نا آگاهی شماها تعجب میکنم و بیشتر از تفاسیر عجیب و غریبی که ملت میکنند‌.
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 19:24:57 توسط LORESO
گفته صالحی رئیس انرژی‌ اتمی‌ رژیم را بخوانید در همین وب سایت ، و مقایسه کنید
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 19:17:47 توسط LORESO
این چرندیا ت را لا بی‌‌های حکومت جانی اسلامی به اسم انجمن ایران‌آمریکا ( مزدورانی مثل تریتا پارسی‌، امیر احمدی‌ و ..) نوشته اند .
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 16:46:38 توسط مخسن
نام گذاری سپاه تروریستی و حون ریز و ضد بشری پاسدارن در لیست تروریست ها نه تنها لازم و اچباری و مطابق با نیاز زمانه است و نه اتها بر محبوبیت ترامپ اضافه خواهد نمود هیچ خطری برای امریکا ندارد و جتی الان هم خیلی دیر شده است. به قول دوستان هم وظن و آگاه و مبارز - کامنت های زیر - این چرندیات ساخته و پرداخته خود چ ا و لابی های انها در اروپا و امریکا می باشد. اکثریت مردم ایران بی صبرانه منتظر این نام گذاری و اعمال تحریم های بیشتر و شدبد تر علیه طویله دولت و رژیم چ ا می باشند....
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 15:59:57 توسط تهمتن - ش
نخست اینکه اینمقاله مصارف داخلی بر علیه پیروزی های دونالد ترامپ داشته و کاملا بحزب شکست خورده دمکرات ها وهیلاری کلنتون و اوباما وابسته ست !! کاری ندارد؛ این رسانه را گول کنید تا سرسپردگی این رسانه به دمکراتها را خود به بیند. اما به آن هم احتیاجی نیست و کافی ست به دروغکویی چند مورد در باره برادران قاچاقچی توچه کنید که چکونه به بزرک نمایی کاذب پرداخته ست !! از تعداد سربازان سپاه که حدود صدو هشتاد هزار نفرند !! که با احتساب خانواده هایشان کمتر از یک میلیون از جمعیت هشتاد و پنچ میلیونی مردم ایران اند ؟؟!! حال همین جمعیت هم اکثرشان از حکومت اسلامی متنفر و منزجرند؛ اما این رسانه بخوبی میداند که جامعه امریکا از امار و ارقام جمعیتی ایران اطلاعی ندارند و به همین خاطر دست بدروغگویی میزند ؟؟!! اما این رسانه قطعا از نام بردن سپاه پاسداران بعنوان برادران قاچاقچی بوسیله مردم ایران آگاه ست وگذشته از آن؛ از فسادمالی و غارت این نهادحکومتی هم آگاهی کامل دارد؛ اما چرایی اینمقاله؛ بازهم برمیگردد به پیروزی های بی در پی ترامپ؛ و جلوگیری از آن در نتایج شکست مفتضحانه دمکراتها در انتخابان کنگره سال آینده ست.
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۷ ، 15:12:19 توسط بینا
این فارین پالیسی چقدر از جمهوری اسلامی پول گرفته؟!!!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ متهم اصلی اختلاس 13 هزار میلیاردی مدیرعامل ثامن الحجج در کنار علم‌الهدی و دادستان کل کشور
فیلم/این زن با‌حجاب توی واگن زنانه‌ی مترو انقدر به این دختر جوان تذکر داد که دختر هم عصبانی شد و گفت یا تمام کن یا لباسم را در میارم، برو جلوی تجاوز سعید طوسی‌ها را بگیر،..
عکس/ مردم بصرە بنر خامنەای و خمینی را بە آتش کشیدند‏/ شامگاه ۲۴ تیرماه
فيلم/ تیکه شدید مهران مدیری به فساد بانکی ووامهای میلیاردی!
امروزدریافت‌های میلیاردی دومجری تلویزیون (مهران مدیری و احسان علیخانی) ازموسسه ثامن الحجج تیترسایتهای خبری بود 
طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن ایرانیان خارج از کشور
* بالاخره نهاد دستور دهنده ی پخش اعترافات مائده هژبری مشخص شد
* پاسخ حجتی کرمانی به جنتی که گفته بود که در شورای نگهبان فقط یک رای دارد
صوت/ فایل صوتی درز کرده از مکالمات سلمان خدادادی نماینده متجاوز مجلس آخوندی 
پدر داماد روحانی: دختر روحانی 25 سال است که ساکن اتریش است
فیلم/ احترام به اعتقادات دیگران در دین اسلام
واکنش مطهری به پخش تصویر رییس‌جمهور کرواسی در تلویزیون ایران: این آغوش، جنسی نبود بلکه مادرانه بود/ این صحنه‌ها نباید پخش می‌شد/ تیمی که قهرمان شد تیم فرانسه نبود
فایننشال تایمز. امکان انقلاب علیه ملاها در ایران
با بی‌ثباتی که در خیابانها هست یک انقلاب و تغییر رژیم میسر شده است
فيلم/ صف طولانی و ازدحام جهت دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه خمینی 
آگهی های تجارتی