به ما بپيونديد

احضار رییس ستاد روحانی در کردستان توسط وزارت اطلاعات؛ ساعت‌ها بازجویی‌ همراه با توهین


یک منبع آگاه از احضار جلال جلالی‌زاده، نماینده سابق مجلس و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ایران اسلامی توسط وزارت اطلاعات خبر داده و به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که ماموران وزارت اطلاعات در هتل لاله تهران ساعت‌ها از این فعال سیاسی کرد بازجویی کرده‌اند.

این منبع آگاه به کمپین گفت که برخوردهای ماموران وزارت اطلاعات با آقای جلالی‌زاده خیلی تند و توهین‌آمیز بوده و به او گفته‌اند که حق مصاحبه و هیچ گونه فعالیتی ندارد.

جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی کرد، در مجلس ششم، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران بود، تنها عضو اهل سنت شورای مرکزی حزب مشارکت به شمار می‌آمد و اکنون عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ایران اسلامی است. او رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در کردستان بود. یک منبع آگاه در مصاحبه با کمپین گفت که روز چهارشنبه آقای جلالی‌زاده احضار و تهدید شده است. او گفت: Kمحل احضار هتل لاله بود با این توجیه که ما احضار نکرده‌ایم و بلکه دعوت کرده‌ایم برای گفتگو ولی برخوردهای خیلی تند و توهین آمیزی کرده‌اند و به آقای جلالی‌زاده گفته‌اند که انتخابات تمام شده و بهتر است ساکت باشد و به خانواده‌اش برسد.»

این منبع به کمپین گفت: «دکتر جلالی‌زاده از سال ۸۳ هر از چند گاهی از سوی وزارت اطلاعات احضار می‌شد اما این احضارها را خبری نمی‌کرد. او رییس ستاد انتخابات آقای روحانی در کردستان بود و بعد از انتخابات کمیته‌ای برای پی‌گیری مطالبات مردم کردستان تشکیل شده بود که آقای جلالی‌زاده و همه گروه‌های فعال کردستان در این کمیته عضو بودند و مطالبات وعده داده شده از سوی آقای روحانی را پی‌گیری می‌کردند. وزارت اطلاعات چند بار او  را احضار کرد و گفته بودند که باید این کمیته تعطیل شود. این بار وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی او را احضار کرده و به او که رییس ستاد انتخاباتی خود روحانی در کردستان بوده گفته‌اند که چرا در انتخابات شرکت کردی و چرا از مردم خواستی در انتخابات شرکت کند. گفته‌اند حالا رای مردم کردستان را جمع کردی ولی دیگر حق نداری فعالیت سیاسی بکنی بنشین سر جایت و ساکت باش برو درس بده و به خانواده‌ات برس و کاری به این کارها نداشته باش.»

این منبع مطلع به این گفت‌وگوها افزود: «هدید کرده‌اند که قلم دکتر جلالی زاده زهرآگین و حرف هایش مسموم و انتقادات‌اش مخرب است. گفته‌اند اینکه رییس ستاد روحانی بودی حق نداری پی‌گیر این مسائل باشی و در نهایت گفته‌اند که نباید هیچ گونه فعالیتی داشته باشد و پی‌گیر مطالبات باشد. از نوشته‌ها و مصاحبه‌های در مورد مسائل کردستان و پی‌گیری‌های او درباره استاندار سنی و وزیر سنی خیلی ناراحت بودند. به خصوص اینکه دکتر جلالی‌زاده و عده‌ای از فعالان سیاسی کردستان اخیرا به قم رفته و با آقای مکارم شیرازی دیدار کرده بودند. ماموران وزارت اطلاعات از این دیدار که پی گیری مطالبات اهل سنت بود عصبانی بودند.»

جلال جلالی‌زاده پیشتر در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفته بود که که «اهل سنت در ایران عامل پیروزی کاندیداهای اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست جمهوری است اما بعد از انتخابات، مطالبه‌های آنها به فراموشی سپرده می‌شود و از حقوق قانونی خود هم برخوردار نمی‌شوند.»

او به کمپین گفته بود: «آقای روحانی اصلا حاضر نیست کسی را ملاقات کند یعنی من واقعا تعجب می‌کنم حتی مسوولان ستادهایش را نمی‌بیند. من چندین سال پیش نماینده بودم هنوز هم حتی نیمه شب مردم زنگ می‌زنند از ما درخواست و انتظار دارند. به نظر من اگر وضعیت اینطور پیش برود که از اهل سنت استفاده ابزاری شود اهل سنت لازم نیست بگذارد هر سال مورد سواستفاده قرار بگیرند. رای بدهند و وقتی کاندید اصلاح‌طلبان پیروز شد بگویند متاسفانه از پشت پرده با شما مخالفت می‌کنند. حتی هنگامی که به موقع استعلام می‌رسد وزارت اطلاعات دولت می‌گوید جواب استعلام اهل سنت را منفی می‌دهد و به نظر من اقای مولوی حق داشته که به عنوان التیماتوم هشدار داده هرچند مورد انتقاد برخی اصلاح‌طلبان قرار گرفته که در دوره احمدی‌نژاد، وضعیت اهل سنت خوب نبود و اصولگرایان توجهی به اهل سنت نکرده‌اند. اما باید گفت که بافت فکری و پایگاه اجتماعی و عقیدتی اصولگرایان آن است. اما از اصلاح‌طلبان که شعار ایران برای همه ایرانیان و شعار قانون اساسی و اجرای عدالت می‌دهند انتظار می‌رود که بعد از چندین دوره حمایت یک اقدام مثبتی انجام دهند.»

[کد مطلب: 141511] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم آبان ۱۳۹۶ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ تصویری که صداوسیما آن را سانسور کرد
فيلم/ شب گذشته مردم با هم مرزهای ممنوعه نظام حاکم بر ایران را در نوردیدند 
فیلم/ حمایت قاطع مردم از دختری که روسری از سر برداشت و پلیس نیز در مقابل این اتحاد تنها نظاره‌گر بود
فيلم/ رضاشاه روحت شاد؛ واکنش مردم دیشب تهرانپارس فلکه اول بعد از بازی فوتبال ایران و مراکش بعد از حمله ماموران 
انعکاس جهانی دلجویی قوچان‌نژاد از بازیکن مراکش 
فيلم/ ماموران منفوری که مخالف  شادی مردم بعد بازی با مراکش بودند با شعار عقده ای بدرقه شدند 
«تجاوز گروهی به ۴۱ دختر در ایرانشهر»
فيلم/ تظاهرات نه به حجاب اجباری در قزوین 
واکنش رسانه‌های عربی به بُرد ایران برابر مراکش
عکس/ تردد طالبان با موتورهای پلاک تهران در خیابان‌های کابل 
عکس/ اقدام عجیب بخش رسانه‌ای وزارت امور خارجه اسراییل: در صفحه فارسی آرزوی بُرد برای ایران و در صفحه عربی، آرزوی بُرد برای مراکش! 
فيلم/ زن غرق در ولايت: من دنبال جامعه ايی هستم با نگاه بد حجاب را سرزنش کنند و پليس او را بگيرد
آگهی های تجارتی