در شناخت بیشتر وحید حقانیان


این مقاله در 5 مارس 2011 در سایت کمی سبز منتشر شده است.
 
وحید حقانیان در خانواده ای مذهبی و روحانی در سال ۱۳۴۰ در محله‌ای در جنوب غربی تهران بنام ۱۶ متری امیری به دنیا آمده است ، پدر او شیخ حسین خوانساری تا اواخر دهه شصت پیشنماز مسجد لولاگر  و مدتی هم  در مدرسه علمیه  آقا مجتبی تهرانی مشغول تدریس جامع المقدمات و اخلاق بوده است ، شیخ حسین خوانساری در سال ۱۳۷۹ دیده از جهان فروبست.

وحید در خلال مبارزات  انقلاب اسلامی یکبار در سال ۱۳۵۶ به همراه تعداد دیگری از جوانان محل  در حین پخش پیامهای آیه الله خمینی در محلات غرب تهران دستگیر می شود که البته پس از گذشت یک هفته به علت صغر سن مورد عفو و بخشش قرار می گیرد و آزاد می شود . به گفته خود او همین بازداشت نقطه عطفی می شود در زندگی وی آنچنان که در خلال سالهای ۱۳۵۷ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی در همکاری با کمیته های انقلاب اسلامی در غرب تهران و همچنین گروه ضربت غرب تهران به فرماندهی آیه الله ایروانی بوده است.

 نهایتا وی پس از اخذ دیپلم از دبیرستان قائم مقام فراهانی در سال ۱۳۶۳ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در می آید.

او از معدود پاسدارانی است که بدون داشتن سابقه نظامی به سرعت  پس از عضویت در سپاه دارای منصب فرماندهی می گردد ، چرا که در سال ۱۳۶۴ وی فرمانده گشت های انتظامی امنیتی سپاه پاسداران در تهران موسوم به " گشت ثارالله " می گردد .

فرماندهی گشت ثارالله آن سالها در مجاورت کاخ سعد آباد تهران در پادگان امام علی بوده است و نکته جالب دیگر آن که وحید از جمله افرادی بوده است که بسیاری به شوخی آنرا جزو املاک آن پادگان می نامیده اند ، چرا که این پادگان در گذر سالها در بین نیروهای سپاه چندین بار تغییر کاربری داده است و وحید حقانیان همچنان در آن پادگان مشغول خدمت بوده است . و در همین پادگان بود که سرنوشت وی رقم خورده است .
وی گرچه ماموریت خطیر و مهمی در تهران داشته است اما از جبهه‌های جنگ نیز غافل نبوده است و در سال ۱۳۶۶ در عملیات بیت المقدس سه بشدت از ناحیه شکم و پا مجروح می گردد که اثرات آن هنوز در هنگام راه رفتن وی مشهود است .

وحید پس از پایان جنگ عزم تحصیل می نماید و در دانشگاه تهران در رشته اقتصاد تحصیل نموده است .

وی پس از تشکیل نیروی قدس سپاه پاسداران به آن نیرو می رود و در معاونت فرماندهی کشورهای بلوک شرق فعالیت می نماید .

در سال ۱۳۷۱ در بحبوحه جنگ بالکان بین مسلمانان بوسنی و هرزه گوین و صربستان ، فریدون وردی نژاد مشهور به « حاج نعیم » که در آنزمان از فرماندهان ارشد نیروی قدس بود به وحید حقانیان  دستور اعزام به بوسنی را می دهد و وحید به دلایل خصوصی که مربوط به به دنیا آمدن سومین فرزند وی می شده است از قبول این ماموریت سرباز می زند و از وردی نژاد می خواهد که فرد دیگری را برای این ماموریت انتخاب نماید اما وردی نژاد با توجه به آشنایی وی و تخصص وی در کشورهای اروپای شرقی اصرار می نماید که وی حتما باید به این ماموریت اعزام گردد و او نیز همچنان از این ماموریت سرباز می زند تا اینکه یکروز پس از اتمام نماز جماعت در نمازخانه پادگان امام علی  هنگامیکه سردار وردی نژاد او را می بیند با پرخاش به وی می گوید پاسداری که دستور مافوقش را اجرا نمی کند نمازش هم قبول نیست و کار به درگیری فیزیکی می کشد و وردی نژاد در مقابل دیگر پاسداران سیلی به گوش وحید می زند !

وحید همانروز استعفای خود را می نویسد و گزارشی از ماوقع را نیز با توجه به اینکه همسر وی از نزدیکان و  خویشاوندان حجت السلام محمدی گلپایگانی مسئول دفتر رهبری بوده  به دفتر رهبری ارسال می نماید .

از منتهاالیه راست به چپ: اصغر حجازی، محمدی گلپایگانی و وحید حقانیان

آن درگیری برای هر دو طرف البته عاقبت ساز شد !  وردی نژاد پس از اعلام شکایت وحید و پیگیری دفتر بازرسی رهبری از سپاه پاسداران منفصل خدمت می گردد و او نیز با چرخشی عجیب به یکباره  پس از آن انفصال از خدمت اصلاح طلب شد  و  با حمایت محمد خاتمی توانست ابتدا رئیس سازمان خبرگزاری و پس از آن سفیر ایران درچین گردد . و وحید حقانیان نیز نیز برای ادامه خدمت به دفتر رهبری می رود .
وی تا سال ۱۳۷۹ در دفتر امنیت بیت رهبری در کنار اصغر میر حجازی فعالیت می نمود که نقش بسزایی در هدایت و سازماندهی فعالیتهای جناح راست بر علیه اصلاح طلبان داشته و در اواسط سال ۱۳۸۰ نیز به عنوان معاون اجرایی دفتر رهبری منصوب گردید.

وحید حقانیان گرچه بر اساس ضوابط و شرایط ترفیعات و درجات نظامی پرسنل سپاه پاسداران با توجه به سابقه عضویت و تحصیلات و حضور در جنگ و ماموریتهای محوله شرایط را برای اخذ درجات نظامی افسری ارشد را داشته است اما هیچگاه تا زمان حضور رسمی‌اش در سپاه پاسداران یعنی در خلال سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۱ دارای درجه نظامی نگردید اما در میان اعضای بیت و پاسداران مشهور به " سردار وحید " گردیده است.

وحید با توجه به سابقه فعالیتش در سپاه یکی از سرپلهای ارتباطی و کلیدی سپاه پاسداران و دفتر رهبری می باشد وی با توجه به قرابت صمیمی‌ای که با « مجتبی خامنه‌ای » هم دارد یکی از نزدیکان و مهمترین فرد  دفتر رهبری می باشد.

وی همچنین نقش بسیار عمده و کلیدی‌ای در شهردار شدن محمود احمدی نژاد داشته است ، در سال ۱۳۸۲ که دومین دوره شورای شهر تهران مشغول کار انتخاب شهردار بودند وی به همراه محمد رضا باهنر با حضور در جلسات شورای شهر تفهمیم می نمایند که نظر دفتر رهبری برای شهرداری پایتخت محمود احمدی نژاد می باشد .

همین جلسه و رایزنی آنچنان قدرتی به احمدی نژاد داد که وی علنا همه جا خود را منصوب دفتر رهبری می دانست آنچنان که نه مجلس و نه شورای شهر هیچگاه جسارت آنرا نیافتند تا به امروز از وی درباره ۳۰۰میلیارد تومان هزینه بدون سند در شهرداری تهران پرس و جو و تحقیق نمایند ، این اختلاس واضح مربوط می شود به دو سال آخر شهرداربودن  احمدی نژاد .

در اولین دوره کاندیداتوری محمود احمدی نژاد در نهمین دوره ریاست جمهوری در حالی که وی با شکست در تمام انتخاباتی که تا بحال کاندیدا شده بود ( وی در سال ۱۳۷۷ در انتخابات نخستین دوره انتخابات شورای شهر تهران شرکت کرد، اما رأی نیاورد. مجددا در سال ۱۳۷۸ نیز، در ششمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی زیر عنوان «فهرست ۳۰ نفره ائتلاف خط امام و رهبری» در کنار هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی و غلامعلی حدادعادل در انتخابات شرکت کرد اما باز  شکست خورد ) وحید و مجتبی خامنه‌ای توانستند در شب انتخابات در آخرین لحظات شمارش آرا با اعلام اینکه نظر مقام معظم رهبری ، احمدی نژاد است اقدام به تقلب و جعل رای نمایند ، مهدی کروبی که خود را برنده انتخابات می دانست بعدها در افشاگری‌هایش و شکایتش پس از انتخابات برای اولین بار از دخالتهای آقازاده مجتبی خامنه‌ای و « آقا وحید » پرده برداشت .
در دهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز مجددا وحید در کنار مجتبی خامنه‌ای نقشی اساسی در سازمان دادن پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ۲۲ خرداد بازی کردند و پس از آن نیز با سازماندهی بسیج و سپاه کار سرکوب بی‌امان مخالفان را برعهده گرفتند .

حمایت وحید حقانیان از احمدی نژاد گرچه در نهمین دوره ریاست جمهوری در پشت پرده بود اما در دهمین دوره انتخابات و کودتای مشترک بیت رهبری و سپاه بر علیه آرای ملت آنچنان واضح و مشخص بود که در مراسم تنفیذ دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، در میان تعجب همگان، حکم تنفیذ رااو  به علی خامنه‌ای تحویل داد تا او به نوبهٔ خود آن را به احمدی نژاد تحویل دهد. در حالیکه این کار معمولا توسط رئیس جمهور قبلی یا رئیس مجلس خبرگان یا افرادی در رده‌های مشابه همچون ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌گرفته‌است.

 وی همچنین در مراسم تحلیف احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی حضوری بسیار پر رنگ داشت و در ردیف اول مجلس دقیقا در میان فرماندهان رده اول نظامی کشور ایستاده بود تا اینطور به نظر برسد که او دارای مقام بالاتری از تمام نظامیان حاضر نظیر فیروزآبادی و جعفری است .

اکنون نیز این روزها آنچنان که از بیت مهدی کروبی خبر می رسد او یکی از طراحان و ناظران اصلی بازداشت مهدی کروبی و مهندس موسوی بوده است  سایت رسمی مهدی کروبی از شب بازداشت وی اینچنین یاد می نماید : " در شب آدم ربايي، آقاي وحيد از مسئولين رده بالاي دفتر رهبري و معاون اجرايي ايشان؛ به همراه چندين نفر ديگر با حضور در منزل آقاي كروبي، شخصا فرماندهي اصلي اين كار را به عهده داشته و آقاي كروبي و خانم فاطمه كروبي را از منزل بيرون نموده و به مكان نامعلومي منتقل كردند. همچنين نيروهاي تحت فرمان ايشان تمامي كتاب ها، اسناد شخصي،داروها و حتي برخي اجناس و اسباب هاي منزل را نيز خارج نموده و به تاراج بردند. همچنين اين نيروها شروع به تعويض تمامي قفل هاي منزل نمودند. "

آنچنان که نزدیکان مهدی کروبی می گویند : " ما معتقديم مسئوليت اين آدم ربايي سياسي بر عهده شخص رهبري بوده و آقاي وحيد به عنوان عاليترين مقام دفتر و نيز معاون اجرايي ايشان، مجري اين طرح بوده است" .

البته در سرکوب رهبران و معترضان جنبش سبز بار دیگر نیز نام وی رسانه‌ای شده بود آنزمان که ابوالفضل فاتح در خاطرات خود نوشته است که نامه سری و دست نویس آقای موسوی را به دفتر رهبری می برد و « آقا وحید » از وی می خواهد که انتخابات را تمام شده تلقی کند و به پیروزی احمدی‌نژاد تن در دهند .

وحید حقانیان یکی از نسل سومی‌های کارگزاران جمهوری اسلامی است که اکنون در کنار امثال کسانی چون ؛ مجتبی خامنه‌ای ، محمود احمدی نژاد ، حمید نقاشان ، سعید جلیلی و ... قرار دارد ، توانمندی این نسل آنچنان است که توانسته اند بزرگان بی‌شماری از کارگزاران جمهوری اسلامی را یا خانه نشین و یا منزوی نمایند ، افرادی همچون هاشمی رفسنجانی ، حسن روحانی و ... .

این نسل حتی در میان خودی‌هایشان  نیز آنچنان حضورشان پر رنگ است که به عنوان مثال در دفتر رهبری دیگر علی اکبر ناطق نوری که بیش از دو دهه مسئول بازرسی دفتر رهبری بوده است و یا اصغر میرحجازی که سالها از وی به عنوان منشی امنیتی مخصوص رهبری نام برده می شد نیز دیگر آن قدرت و نفوذی را ندارند که در گذشته داشته اند.

اما تجربه زمامداری خامنه ی ثابت کرده است عاقبت وحید حقانیان این سردار بی‌لباس و نشان دفتر رهبری دو چیز است یا به عاقبت سعید امامی که روزگاری جزو محارم دفتر رهبری بود آنسان که خامنه‌ای زن و فرزند خود را به او می سپرد تا به سفر خارج از کشور ببرد و عاقبت آمپول هوا نصیبش شد و یا پس از گذشت روزگاری نه چندان دور در گذر زمام همچون ناطق نوری که روزگاری امین و چشم و گوش رهبری بود محو و کمرنگ می گردد ، خامنه‌ای در این بیست سال رهبری‌اش ثابت کرده است برای حفظ قدرتش تا به انتها با هیچ کس نخواهد ماند و هرکس تاریخ مصرف خودش را خواهد داشت .

[کد مطلب: 141816] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم آبان ۱۳۹۶ برابر با نوزدهم نوامبر ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصویر‌هایی از زندگی زهرا و پری‌گل در محله‌ی دروازه غار
 بهروز وثوقی، «خاتمی، میرحسین موسوی و مخملباف» را عامل ممنوع‌التصویری خود اعلام کرد
فارس: وزیر کشور(جلاد آبان 98) به کرونا مبتلا شد
سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان: تمام تلاشم را کردم تا اسدالله اسدی از آلمان به ایران بازگردانده شود 
پاسخ تهدیدآمیز مدیرعامل قشم‌ایر به شکایت مسافر از ازدحام در هواپیما 
 فساد بنیاد تعاون سپاه؛ ۴ میلیارد دلاری که نوک قله یخ است
آیا بشار اسد از کره ماه ۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات به ما تحویل می دهد؟ 
 رستم قاسمی: سوریه قرار است هزار میلیارد تن فسفات به ما بدهد
 احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/  باید معلوم باشد در عرصه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع چه كسی تصمیم‌گیر است
روزنامه کیهان خواستار بازگشت هیئت‌ مذاکره کننده ایرانی از «وین» شد 
 «بشار اسد حاضر بود در ازای جولان، روابطش را با ایران قطع کند»
 گسیل نیروهای ضد شورش به روستای کربال در حسن آباد (فارس) برای سرکوب اعتراض اهالی آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی