به ما بپيونديد

همزمان با محدودیت‌های مداوم، پرستو فروهر با شکایت وزارت اطلاعات روحانی، دادگاهی می‌شود

پرستو فروهر، طراح، هنرمند و فرزند مرحوم داریوش و پروانه فروهر که روز یکشنبه، ۲۰ آبان ماه برای برگزاری مراسم نوزدهمین سال‌ روز قتل سیاسی والدین‌اش به ایران سفر کرد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که دو اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات براساس شکایت وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی به او منتسب شده است. وزارت اطلاعات در زمانی این شکایت را علیه یکی از قربانیان نقض حقوق‌بشر منتشر کرده است که منشور حقوق شهروندی توسط دولت روحانی منتشر شده است.

او پیش از سفر به ایران با انتشار یادداشتی در وب سایت شخصی‌اش اعلام کرده بود که روز چهارم آذر ماه، سه روز پس از سالروز قتل پروانه و داریوش فروهر، قرار است در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» محاکمه شود.

پرستو فروهر در مصاحبه با کمپین درباره اتهامات خود گفت: «بعد از انتشار یک عکس در اینترنت در سال گذشته و فضاسازی‌ها و موجی که از تهمت و افترا در فضای مجازی و بعد فضای رسانه‌ای ایجاد شد وزارت اطلاعات کارهای هنری من را مصداق توهین به مقدسات گرفته و شکایت کرد. آذرماه گذشته هم وکیلم، هم خود من در دادسرای اوین توضیحات زیادی دادیم و من سه بار در سال گذشته که برای همین به دادسرای اوین احضار شده بودم تمام توضیحات را درباره اتهام توهین به مقدسات دادم و به نظرم می‌آمد که پاسخی برای توضیحات من ندارند. درواقع آن عکس را بهانه کردند ولی گفتم که آن عکس ربطی به من ندارد. این مثال را هم زدم که فرض کنید یک شاعری، شعری گفته و این شعر را یک نفر در یک نامه عاشقانه و یک نفر در یک نامه توهین آمیز نقل قول می‌کند، کسی نمی‌رود یقه شاعر را بگیرد. اگر هم کسی اینجا عکسی منتشر کرده ربطی به من ندارد که چه استفاده ای از کار هنری من شده.»

خانم فروهر به کمپین گفت: «درباره اتهام تبلیغ علیه نظام هم گفتند که شما مصاحبه می‌کنید و دستگاه امنیتی را با تفسیر سیاسی از قتل پدر و مادرتان محکوم به قتل می‌کنید. خب مشخص است که دستگاه امنیتی پدر و مادر مرا کشته است. خودشان گفته‌اند که آنها کشته‌اند. یا گفتند که خانم فروهر هرسال می‌آید ایران که مراسم بگیرد و دیگران سواستفاده می‌کنند. یکی از پرسش‌ها هم این بود که شما چرا احمدآباد رفتی؟ درواقع پایه و اساس چندانی ندارد و من امیدوار بودم که با تمام توضیحاتی که ما هم شفاهی و هم کتبی دادیم و وکیلم لایحه آخرین دفاع  را نوشت برای این اتهامات برائت بدهند. به خصوص اینکه بیشتر تاکیدشان در سوال‌های بعدی صرفا مربوط به پیگیری‌های مربوط به قتل پدر و مادرم بود و درمورد توهین به مقدسات هیچ حرفی دیگر زده نشد. ولی پرونده را با هر دو اتهام، به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع داده‌اند.»

وزارت اطلاعات دولت روحانی، شاکی پرونده است

پرستو فروهر به کمپین گفت که شاکی او وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی است. او گفت: «تقریبا همزمان با انتشار منشور حقوق شهروندی از من شکایت کرده‌اند. یعنی همان دولتی که دارد منشور حقوق شهروندی منتشر می‌کند و از احترام به مردم حرف می زند و از اینکه بایستی حریم‌شان نگه داشته شود، وزارت اطلاعات همان دولت از من شکایت می‌کند و با توجه به اینکه عاملین قتل پدر و مادر من، همه ۱۸ متهم، کارمندان این وزارت بودند واقعا آدم مات می‌ماند از این قضیه که آخر چطور؟ مصداق‌هایی که برای تبلیغ علیه نظام عنوان کرده‌اند همه بر می‌گردد به تلاش‌هایی که من برای یادآوری و دادخواهی کرده‌ام. می‌گویند چرا می‌آید ایران و مراسم که ممنوع می‌شود مصاحبه می‌کند. خب من اعتراض می‌کنم. این حق‌کشی است که انجام می‌شود و من اعتراض و اطلاع رسانی می‌کنم. کدام یک از اینها تبلیغ علیه نظام است؟ یا همین که با تفسیر سیاسی از کشته شدن پدر و مادرش، دستگاه امنیتی را محکوم می‌کند. خب این را هم می‌خواهید به فراموشی بسپارید؟ این دستگاه امنیتی، خود اطلاعیه داد که کارمندان این وزارت این کار را کرده‌اند.»

پرستو فروهر همه‌ ساله برای گرامیداشت و دادخواهی ناتمام قتل والدینش به ایران سفر می‌کند اما دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی هر ساله از مراسم گرامیداشت قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای جلوگیری می‌کنند. او در همین زمینه به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرده است. خانم فروهر به کمپین گفت: « دوازده سال است که اجازه برگزاری مراسم نمی‌‌دهند و همیشه من به این مساله اعتراض می‌کردم در حد اطلاع رسانی و در گفتگو با رسانه‌ها. ولی این بار به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرده‌ام که این ممنوعیت چه دلیلی دارد و چه نهادی مانع است.»

پرستو فروهر در یادداشتی پیش از سفر به ایران نوشته است اگرچه روند دادخواهی قربانیان قتل‌های سیاسی در جمهوری اسلامی، به دلیل بی‌توجهی حکومت تا کنون ناتمام و گاه فرساینده و نفس‌گیر شده، اما یادآوری خواسته‌ها و تکرار فاجعه می‌تواند به ابزاری بر علیه بی‌تفاوتی و فراموشی بدل شود و استقامت را افزایش دهد. پرستو فروهر در انتهای یادداشتش نیز تاکید کرده دادخواهی مسئولیتی جمعی و مدنی است: «با این ‌همه همچنان باور دارم که تنها در تداوم ایستادگی و پافشاری بر دادخواهی می‌توانیم به شکستن این تله امید بندیم، و سهم خود را در ساختن زندگی به تحمیل‌های حاکمان و ترس‌ها و ضعف‌های خود وا ندهیم. دادخواهی مسئولیتی‌ست جمعی و مدنی؛ اما وقتی بار این مسئولیت بر زمین می‌ماند، ضرورت برداشتن آن هم بزرگ‌تر.»

[کد مطلب: 141985] [تاريخ انتشار: سی ام آبان ۱۳۹۶ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۱۷] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام آبان ۱۳۹۶ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۱۷ ، 20:55:17 توسط خوش خیال
شما هم دلت خوشه خانم فروهر..........خانه از پایبست ویران است.......
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
یادداشت علی اکبر جوانفکر/  چرا احمدی نژاد اژه ای را عزل مرد؟
آخوند ( آیت‌الله) گرامی: میان دو نفر درگیری و زد و خورد ایجاد شد یک طرف روحانی بود، یک نفر هم نیامد که به او کمک کند
علی کریمی ستاره سرشناس فوتبال ایران، بابت حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری از مردم عذرخواهی کرد
ورود و خروج بیش از ۵ میلیون تومان توسط مسافران ممنوع شد
فیلم/ حمید بقایی: آقای لاریجانی! بی‌جا می‌کنی به مقدسات توهین می‌کنی
واکنش کرملین به موضع‌گیری اردوغان درباره اسرائیل 
حمید بقایی به رئیس اطلاعات سپاه:  فرزندخلف» پدرت نیستی اگر ظرف 24 ساعت مستنداتت کیف 2 میلیاردی را ارائه ندهی
تلگرام از سال آینده پولی می‌شود
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، پنجشنبه 23 آذر، 14 دسامبر
پاسخ احمدی نژاد به نامه عضو مجلس خبرگان رهبری:  مقامات معادل نظام نیستند / آیا می دانید در بازداشتگاههای اختصاصی نهادهای امنیتی چه میگذرد؟/  آیا درباره نارضایتی عمومی و اعتراضات مردم اطلاع دارید؟
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، چهارشنبه 22 آذر، 13 دسامبر
نان کنجدی اجباری است! 
آگهی های تجارتی