لوموند: «اعتراضات ایران به نفع روحانی تمام شد»


روحانی در حالی از حق اعتراض مردم دفاع می‌کند که پس از فروکش کردن نا‌آرامی‌ها با افتخار از «جمع کردن» اعتراضات سخن گفت. نقش روحانی در سرکوب اعتراضات به همین جا محدود نمی‌شود، زیرا عاملان برخورد با نا‌آرامی‌ها نه سپاه تحت امر رهبر، بلکه نیروی انتظامی بوده که به دستور وزارت کشور عمل می‌کند.

به گزارش یورو نیوز، خشم و اعتراض ایرانیانی که در روزهای اخیر به خیابان آمدند، تاکنون بیش از هر کس دیگری به نفع حسن روحانی، رئیس جمهوری تمام شده است.

روزنامه فرانسوی لوموند در مقاله‌ای با یادآوری برخی سخنان روحانی پس از فروکش کردن اعتراضات اخیر در ایران به تحلیل مواضع 'فرصت‌طلبانه' او پرداخته است. تحلیل‌گر لوموند می‌نویسد: «رئیس جمهوری ایران مصمم است تا از جنبش اعتراضی اخیر که به تظاهرات و درگیری در بیش از ۸۰ شهر ایران انجامید، نهایت استفاده را ببرد و این را تا کنون با موضع‌گیری‌های خود نشان داده است. ایرانی‌ها دیگر تظاهرات نمی‌کنند، اما روحانی در پس ظاهر مثبت خود، سیاست خشنی را پنهان کرده و می‌خواهد از همان اعتراضی که آن را 'دائمی' خوانده، برای پیشبرد سیاست خود استفاده کند.»

به نوشته لوموند، آقای روحانی حتی در روز ۱۸ دی از این که عامل اعتراضات اخیر به انگیزه‌های اقتصادی صرف «تقلیل» داده شود، اعلام نارضایتی کرده بود. اشاره این روزنامه به سخنان رئیس جمهوری در جمع برخی از اعضای کابینه است که همان روز در خبرگزاری ایسنا منتشر شد. او در آن روز گفت که مردم می‌خواهند «به نظرشان گوش داده شود» و محدود شدن خواست مردم به اقتصاد را «آدرس غلط و توهین به مردم» خواند. به گفته روحانی، «بعضی‌ها تصور می‌کنند که مردم فقط پول و اقتصاد می‌خواهند، اما [...] مگر می‌شود آزادی و زندگی مردم را با پول خریداری کرد؟»

جزئیات سخنان حسن روحانی در نشست وزیر و مدیران وزارت دارایی در تاریخ ۱۸ دی را در این پیوند خبرگزاری ایسنا ببینید.

لوئی امبر، خبرنگار لوموند با یادآوری این سخنان روحانی می‌نویسد که رئیس کابینه اعتدال‌گرای ایران با مقابله با نهادهای انتصابی به ویژه سپاه پاسداران و قوه قضائیه، در فکر تقویت موضع خود مبنی بر اعمال اصلاحات در ساختار رژیم است. به این ترتیب به نظر می‌رسد حسن روحانی قصد دارد به شعارهای تند معترضان علیه رهبر به طور غیر مستقیم و تلویحی مشروعیت بدهد. روحانی حتی انتقاد از سید علی خامنه‌ای را بدون نام بردن از او جایز دانسته و گفته بود: «هیچ استثنایی در کشور برای انتقاد کردن وجود ندارد و در کشور ما معصوم نداریم.»

روحانی: مردم باید احساس کنند در رسانه‌ها می‌توانند حرف‌هایشان را بیان کنند

در مقاله لوموند همچنین نظر احمد سلامتیان، تحلیل‌گر سیاسی مقیم پاریس ذکر شده که می‌گوید: «در اعتراضات اخیر بخشی از پرهای کل نظام کنده شده است اما کسی که در این میان کمترین آسیب را دیده، روحانی بوده است. او خوب می‌داند کسی که ایران را از این بحران بیرون بیاورد در سه سال آینده دست بالا را در جمهوری اسلامی خواهد داشت.» منظور سلامتیان از سه سال آینده، مدت زمان باقی‌مانده از دوره دوم ریاست جمهوری روحانی است.

روحانی در حالی از حق اعتراض مردم دفاع می‌کند که تنها اندکی پس از فروکش کردن نا‌آرامی‌ها با افتخار از «جمع کردن» اعتراضات سخن گفت. تحلیل‌گر لوموند با یادآوری این مطلب می‌افزاید که نقش روحانی در سرکوب اعتراضات به همین جا محدود نمی‌شود، زیرا عاملان برخورد با نا‌آرامی‌ها نه سپاه پاسداران تحت امر رهبر، بلکه نیروی انتظامی بوده که قاعدتا تحت مدیریت و دستور وزارت کشور عمل می‌کند.

لوموند می‌نویسد عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران که خود یکی از چهره‌های شناخته‌شده اصولگرایان است، پس از خاموش کردن خیزش معترضان که کشته شدن حداقل ۲۱ نفر و زندانی شدن دست کم ۳۷۰۰ نفر را در پی داشت، از سوی چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب و اعتدالی هم مورد تقدیر قرار گرفت. از سوی دیگر وزارت اطلاعات نیز که بخشی از دولت و تابع دستورات رئیس جمهوری است، در خاموش کردن اعتراض‌ها به ویژه از طریق دستگیری افراد نقش عمده‌ای داشته است.

در عین حال نقش دولت آقای روحانی در سرکوب اعتراض‌ها چندان به چشم نیامد زیرا اصلاح‌طلبان از همان آغاز از معترضان برائت جسته و در این راه موفق شدند بخش بزرگی از طبقه متوسط جامعه شهرنشین ایران به ویژه در شهرهای بزرگ را با خود همراه کنند. به نوشته لوموند، این ناهمراهی با حرکت‌های اعتراضی مردم، دقیقا همان چیزی است که به تثبیت قدرت و موقعیت روحانی در روزهای اخیر انجامیده است.

به رغم آن که در شروع ناآرامی‌ها تظاهرکنندگان شعار «مرگ بر روحانی» هم سر داده بودند، اما در ادامه اصلاح‌طلبان با تلاش خود کاری کردند که شهروندان طبقه متوسط و مرفه از ترس سقوط جایگاه روحانی و پیروزی جناح تندرو، وارد آوردگاه اعتراض نشده و حتی با آن مخالفت کنند.

لوموند با ذکر این نکته می‌نویسد روحانی پیروز این میدان بود زیرا حتی توانست صدای مخالفان خود را که از زمان انتخابات ریاست جمهوری رهایش نمی‌کردند، ساکت کند و برتری خود را به ویژه در برابر برادران لاریجانی به رخ بکشد. برای تحلیل‌گر لوموند، این که بعد از اعتراض‌ها، مجلس حاضر شد در برابر جناح روحانی در ماجرای اختصاص بودجه به برخی نهادهای مذهبی عقب‌نشینی کرده و در نهایت بودجه ملی را با تغییراتی بپذیرد، نشان از پیروزی دیگری برای رئیس جمهوری ایران در برابر رئیس مجلس شورای اسلامی و جناح منتقد دولت است.

لوموند نتیجه می‌گیرد که مجموع این رویدادها به تقویت بیشتر جایگاه دولت و تضعیف منتقدان آن انجامیده به طوری که صفوف خود اصولگرایان نیز پس از این حوادث دچار تشتت بیشتر شد. این روزنامه دست چپی فرانسوی در همین مورد می‌نویسد که برای مثال، فردی همچون محمدحسین جعفریان، شاعر و روزنامه‌نگار که دچار معلولیت ناشی از جنگ است و از حامیان معروف ابراهیم رئیسی، رقیب روحانی محسوب می‌شود، عملکرد رئیس جمهوری را در مبارزه با فساد اقتصادی و اداری نهادینه در کشور می‌ستاید. جعفریان به روزنامه لوموند می‌گوید: «واکنش روحانی [به اعتراضات اخیر] منطقی و خردمندانه بود. او حق دارد از فساد و مشکلات اقتصادی به عنوان عوامل اصلی اعتراض سخن به میان آورد.

[کد مطلب: 146259] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم دی ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۱۸ ، 22:35:50 توسط چهلچراغ
روزنامۀ "فیگارو" چاپ پاریس در شمارۀ امروز خود مقاله ای در ستون "بحث و نظر" به چاپ رسانده تحت عنوان "ایران، آتش بس بر روی بشکۀ باروت" که به ناآرامی های دی ماه این کشور اختصاص دارد. نویسندۀ این مقاله، "ران هاله‌وی"، راهنمای تحقیق در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، نوشته است که از قرار تظاهرات ضدحکومتی که در بیش از نود شهر ایران و با شرکت دهها هزار نفر برگزار شد رو به آرامی نهاده است، هر چند هیچ یک از مشکلاتی که منشاء اعتراض های اخیر خیابانی در ایران بوده از میان نرفته و تنفر و انزجاری که محرک این اعتراض ها بوده رو به خاموشی نگذاشته است. "ران هاله‌وی" تصریح می کند که عاملان اجتماعی اعتراض های اخیر ایران، توده های محرومی هستند که از این پس علیه حکومت مذهبی به پا خاسته اند. این اعتراض ها، به گفتۀ "ران هاله‌وی"، ثمرۀ کشوری است که اکثریت جمعیت ۸٠ میلیون نفری اش را جوانان زیر ٣٠ سال تشکیل می دهند؛ کشوری که در آن ۴٨ میلیون نفر دارای تلفن های همراه هوشمند هستند و شبکۀ اجتماعی "تلگرام" ۴۰ میلیون نفر عضو دارد.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۳۹۶ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۱۸ ، 21:03:12 توسط سیاوش ـ ا
روزنامه لوموند را در ردیف مطبوعات دست چپی شمردن به آن اندازه احمقانه است که موسوی وآخوند خاتمی را اصلاح طلب ،و خمینی را ضد امپریالیست بشماریم .لوموند یک روزنامه میانه است و خوانندگانش بخشی از بورژوازی متمایل به چپ میانه و روشنفکری .اما آنالیز قیام دی که به سود روحانی گویا تمام شده است نیز بشدت احمقانه است .متأسفانه منابع خبری لوموند و حتی روزنامه لیبراسیون که تمایل بیشتری به چپ دارد جناح به اصطلاح طلبان رژیم اسلامی است و خبرنگاران این دو روزنامه و دیگر رسانه های تلویزیونی نقش سیاستمداران فرانسوی و سخنگویان منافع اقتصادی اتحادیه اروپا را بر عهده دارند تا روزنامه نگاران بیطرف. و این سیاست مشمئز کننده در سالهای اخیر و بویژه در قیام مردم ستمکشیده ایران در چند روز پیش با مسخ اخبار به سود رژیم جنایتکار حاکم بر میهنمان کاملا قابل مشاهده بود .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
فيلم/ داعشِ وطنی را ببینید که بخاطر حجاب ، دختر مردم را میزند 
فيلم/ یک استاد دانشگاه در شبکه ۴: آیا مرگ بر آمریکا گفتن، عمل انقلابی است؟/ اگر رضاشاه اون نوسازی‌ها را نمی‌کرد شما چیزی در حد افغانستان بودید 
پاسخ ظریف به علی کریمی
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
معرفی ۲۰ کشور باکیفیت برتر برای زندگی / بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟ / رتبه ایران؟
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
آگهی های تجارتی