در دفاع از آزادی پوشش از جمله حجاب مریم رجوی / عبدالستار دوشوکی


زلف برباد بده تا بدهی بربادش

شگردهای ماهرانه جمهوری اسلامی در تحریف و به بیراهه کشاندن مبارزات آزادیخواهانه و بر حق ملت ایران مقوله ناآشنایی برای آنهایی که علاوه بر مو پیچش مو را نیز می بینند، نیست. جنبش شجاعانه "دختران خیابان انقلاب" که بر علیه جبر و سیستم سلب اختیار نظام استبداد آغاز شده است رژیم را هراسان نموده و به احتمال زیاد سربازان گمنام امام زمان برای قلب این مطالبه برحق و واپیچاندن آن به بیراهه به تکاپو افتاده اند. جنبش متهورانه  "دختران خیابان انقلاب" برای حق اختیار زن و آزادی پوشش و نفی "زورگویی" آغاز شده است. این وظیفه همه آزادیخواهان است که از این جنبش پاسداشت و پاسداری بکنند، تا بدانجا که حتی زنانی که بدلایل گوناگون از جمله باورهای مذهبی، فرهنگی، سنتی و غیره به حجاب باور دارند، از این حرکت دلاورانه در راستای حق آزادی پوشش زن حمایت بکنند.

بلافاصله بعد از فراگیر شدن جنبش "دختران خیابان انقلاب" جمهوری اسلامی تلاش نمود آن را با "قرآن سر نیزه کردن" صدر اسلام مقایسه کند. خوشبختانه این شگرد آنها با ملت ایران درنگرفت؛ و جنبش ادامه پیدا کرد و حتی محجبه ها نیز به آن پیوستند. نگارنده همیشه حق آزادی پوشش زنان در کشورمان را جزو لاینفک حق انکارناپذیر آزادی انسان دانسته و می دانم. و به همین دلیل از جنبش حق طلبانه "دختران خیابان انقلاب" حمایت می کنم. زیرا آنها خطر کرده و برای حق آزادی پوشش قیام کرده اند. و این نکته کلیدی این جنبش است: "حق آزادی پوشش". حق آزادی پوشش با پرخاشگری بر علیه زنان محجبه و دریدن روسری و چادر آنها (یعنی کشف حجاب از نوع رضا شاهی) کاملا در تضاد است. چند روز پیش حسن روحانی بمناسبت آغاز دهه فجر ادعا کرد که ملت ایران هرگز به نظام پادشاهی بر نمی گردند. مسئولین مختلف نظام نیز بعد از قیام دی ماه ادعا کرده اند که عده ای با شعارهای حمایت از رضا شاه می خواهند کشور را به دوران رضاشاه برگردانند. این بن مایه تبلیغاتی و مضمونی است که رژیم جمهوری اسلامی در ناکارا و خنثی نمودن حقانیت مطالبت مردم دنبال می کند.

افراط و تفریط دو روی سکه نارواداری و ناآزادگی هستند. همانگونه که دو عمل کاملا بر عکس می توانند دقیقا یک معنی را در عرصه عمل تداعی کنند، از جمله کلاهبرداری و کلاه گزاری. حجاب اجباری به همان انداره محکوم است که حجاب را از سر باورمندان دریدن و به اصطلاح کشف حجاب تحکمی بر علیه آن قشر از زنانی که با اختیار و آزادی روسری یا چادر به سر دارند.  مقاله ای را در برخی از سایت های معتبر خواندم بنام "مریم خانم، لچکت را از سر بردار"، که بعقیده من دم خروس سربازان گمنام امان زمان در زیر حجاب گمنام آن هویداست.

این مقاله تحت نام مستعار رها حنیف ‌نژاد ظاهرا توسط زنی نوشته شده است که ادعا می کند در داخل ایران زندگی می کند و از یک خانواده مجاهد می آید. او از مریم رجوی و بقیه زنان مجاهد درخواست می کند: " شما هم به جنبش زنان ایران بپیوندید و آن لچک را از سر بردارید". او سپس می نویسد " من از یک خانواده مجاهد می‌آیم و در خانواده من کسی هست که روسری از سرش برداشته و به شکل علنی برعلیه تحمیل حجاب اعتراض نموده است". حال سوال اساسی اینجاست که چرا خود این خانم حجاب خود را بر نداشته است و فقط به کشف حجاب یک عضو دیگر خانواده خود افتخار می کند.

ایراد اساسی دیگر به نوشتار فوق در نقض احترام به حق آزادی پوشش زن است. و اینکه نمی توان و نباید با تحکم و توهین از دیگران خواست که حجاب خود را از سر بردارند؛ یا بر سر بگذارند. همانگونه که می توان به یک آخوند یا مامور متعصب گشت ارشاد گفت: "به شما چه مربوط که کسی حجاب بر سر دارد یا ندارد". دقیقا همین جمله را باید به این به اصطلاح "رها خانم" گفت که  متاسفانه خود ایشان هنوز هم از تفکر استبدادی تحکم به دیگران رهایی نیافته است.

نکته تامل برانگیز دیگر در نوشتار فوق تکیه بر مسخره شدن مجاهدین توسط چپی ها است و با تمسک و بهره‌ بری ابزاری از ذهنیت تاریخی "آمریکایی ستیزی" بخشی از جنبش چپ، آن دسته از نئوکانها و جمهوریخواهان آمریکایی را که خواهان سرنگونی نظام هستند و دشمنی آشکار خود را بر علیه جمهوری اسلامی عیان نموده اند، "فاشیستی ‌ترین عناصر آمریکایی" می خواند. بسیاری از هموطنان با بخش هایی از سیاست های آمریکا یا با برخی از شخصیت های آمریکایی همسوئی ندارند. اما بصورت ماهرانه ای در کنار جمهوری اسلامی قرار نمی گیرند و آمریکایی هایی را که علنا از قیام دی ماه حمایت کردند، فاشیست ترین عناصر آمریکایی نمی خوانند. و یا میلیون ها زن محترم ایرانی را که به دلایل فرهنگی و مذهبی و سنتی حتی در یک حکومت سکولار دمکرات نیز حجاب بر سر خواهند داشت را "لچک به سر" قابل مسخره نمی دانند.

جوهر ذاتی و کــُنه مطلب نگارنده نه در مقام دفاع از یک گروه، بلکه احترام به حق آزادی پوشش همه زنان ایرانی و مسلمان است. ما باید با نفی تفریط و افراط و مذموم شمردن حجاب اجباری و یا کشف حجاب اجباری و یا تحکم الزام آور به دیگر زنان ( حتی مخالفین سیاسی خویش)، ناخواسته مروج نارواداری یکسویه نشویم. نباید اجازه داد تا جمهوری اسلامی در زیر حجاب های پنهان و نهان با شگردهای زیرکانه اینگونه به جامعه القاء کند که جنبش "دختران خیابان انقلاب" بر علیه حجاب اجباری درخواستی برای بازگشت به ۱۷ دی ۱۳۱۴ (دوران قانون کشف حجاب) می باشد. شوربختانه پوشش نوشتار متناقض رها خانم توسط برخی از سایت های معتبر مغایر با حق آزادی پوشش زن به عنوان یک پرینسیب تخطی ناپذیر می باشد. در ضمن مهم نیست این زن یا زنان چه کسانی باشند. حق آزادی پوشش حق همه زنان است (چه زنانی که با آنها موافق هستیم و چه با آنهایی که مخالف سیاسی هستیم).

رسیدن به آزادی و آزادمنشی فقط تغییر حکومت نیست، بلکه تغییر فرهنگ و نگاه است که باید از درون تک تک ما آغاز شود. به چالش کشیدن افکار ضد دمکراتیک و شخم زدن دردآور اذهان نابردار برای ایجاد بستر لازم جهت رشد رواداری و احترام دمکراتیک (حتی به افکار و رفتارهای مخالف) ملزوماتی هستند که باید به آنها پرداخته شود.  برای رشد نهال دمکراسی و تفکرات آزادمنشی نمی توان با پرخاشگری توهین آمیز و سلب اختیار اجباری پوشش از بخشی از زنان، از آزادی پوشش بخش دیگری از زنان دفاع کرد. تا نتوانیم این مقوله بدیهی و اصل بنیادین دمکراسی را درک یا تمرین کنیم، نمی توانیم ادعا کنیم که از تعصب و ضدیت و استبداد درونی "رها" شده ایم. آنچه را بر خود نمی پسندیم، بر دیگران نیز نپسندیم؛ و اجازه ندهیم با سوءاستفاده از مخالفت و یا ضدیت ما با جریانات سیاسی مخالف، بنیان آزادگی و دگراندیش پذیری ما را در جهت نفی اصول بنیادین دمکراسی (از جمله حق آزادی پوشش برای همه بدون استثنا) نفی کنند.

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
doshoki@gmail.com

[کد مطلب: 147456] [تاريخ انتشار: چهاردهم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سوم فوريه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هشتم اسفند ۱۳۹۶ برابر با بيست و هفتم فوريه ۲۰۱۸ ، 16:18:50 توسط shapour
بیدلیل نیست که نام این جمع بدعت گذار (فرقه اهریمن) است. با همه چیز کار دارند و از همه چیز برای شروع جنایت و ایجاد افکار و اعمال اهریمنی استفاده میکنند. زیاده روی تا بدانجا که خودشان هم در معرض یک قتل عام عمومی قرار گرفته اند
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۶ برابر با بيست و چهارم فوريه ۲۰۱۸ ، 20:55:55 توسط مریم ماه تابان ...
با خودم می گفتم این غیر ممکن است که دوشکی چنین مزخرفاتی نوشته باشه. خانمم گفت که مریم خانم اگر دیگه برورویی نداره روش خیلی زاده و پول و پله هم بسیار داره. و دوشکی رو مش کوکش کرده. یعنی مشدیانه کوکش کرده.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۶ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 10:55:32 توسط زری از تهران
این آقای دوشکی دو شک بر من وارد کرد! دوباره فهمیدم با این اسلام نمی شود مقاربت کرد، و دیگر اینکه بچه بازی پیامبر تا دست در بترجچای شیعه و سنی رفته و زخمی کاری برشان وارد کرد ه و با دعا و دود و دم آنان را بیحس کرده است. زنانی چهردر بسری که فهمیده اند پیامبر با دختر بچه ی سه ساله بوده و در شش سالکی بر او دخول کرده یعنی تجاوز کرده و باز هم حجاب بر سر می کنند اگر واقعا بدانند که چنین بوده و آأنرا کاری خوب بدانند تا احمقند یا بیشرفتند و یا روسپیانی هستند که در زیز چادری ننگین پنهان شده اند. حتا اگر آنکس خون من و یا مادر من باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم بهمن ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 17:47:42 توسط جابر از اهواز
آقای دوشوکی واقعا براتان متاسفم. اسلام دین ضد بشر است. دین ضد زن است. پیامبر برای پنهان کردن بچه۳ ساله و بعد از دخول۶ ساله ای که بر دوش میکشیده، عایشه ححاب را نازل کرده. چرا که چشم چرانی های مردان فلان بدست و حریص عرب او را حسود و روانی کرده بوده. خصوصا بعد از آنی عایشه به آن محمد که سن آقا بابای او را داشته خیانت می کند و با آن مردی را که اسمش یادم رفته عشق بازی می کند. طبق اخبار آن مرد برعکس پیامبر چنان با عایشه لطافت میکند که عایشه حتا شعری عاشقانه نیز در مورد آن مرد عرب و آن شب می سراید. فکر می کنم علی دشتی به آن پرداخته است. حالا سرکار عالی از حجاب زنی چون مریم رجوی که در فساد مالی و اخلاقی و آدمکشی و غربی کشی و شیعه و سنی کشی در ایران و عراق اگر بدتر از او وجود داشته باشد حتما خامنه ای و سعید طوسی و روحانیوننددفاع می کنید.عمیقا مرا از خودتان ناامید کردید.فهمیدم واقعا بیخود و بی جهت از شما چندین بار دفاع کرده ام. رقبای گفتگو حق داشتند.شما حتا وجدانتان را برای دفاع از غیر قابل دفاع زیر پا گذاشتید.و البته کار خوبی کردید بالاخره می بایستی یکجایی ما این دم خروس روشنفکری شما را ببینیم
نوشته شده در تاريخ هفدهم بهمن ۱۳۹۶ برابر با ششم فوريه ۲۰۱۸ ، 06:45:38 توسط آواره
برخی از جملات و اظهار نظراتی که این روزها زیاد می شنویم و نمادی از روشنفکری گوینده میتواند داشته باشد، مانند: "عقاید، مسلک ها، و باورهای هر انسانی قابل احترام است"یا "آزادی پوشش خانمها و آقایان باید حق مسلم انهاست"آیا این آزادی مطلق پوشش بدون هیچ حد و مرزی باید اجرا شود یا باید برای آن حد و مرزی قائل شویم؟ایا من باید برای آن آیین و مسلکی که همخوابگی با دختر نه ساله تجویز میکند احترام بگذارم؟آیا من باید به آن ایین و مسلکی که فرمان قتل مرا بدلیل باورهایم صادر می کند احترام بگذارم؟در مورد پوشش انسان ها هم باید محدودیت هایی برای آن قائل شویم،آیا پوشش روبنده و برقع (که خود نوعی از حجاب است) برای خانم ها مجاز است؟آیا مردها هم میتوانند از این پوشش زنانه استفاده کنند؟! یا این آزادی پوشش ویژۀ خانم ها است وبس؟ آیا در زمان مسافرت عکس در گذرنامه باید به چه صورتی باشد؟ چه کسانی میتوانند این عکس گذرنامه ببینند و آنرا با صاحب گذرنامه تطبیق دهند؟ آن روی سکه هم قابل ذکر است که آیا مرد و یا زنی میتواند با یک پوشش کوچک بدن نما در جوامع عمومی ظاهر شود؟ من که از این روشنفکر بازی ها خسته شده ام!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۶ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۸ ، 11:35:26 توسط تهمتن - ش
آقای دوشکی؛ باتمام احترامی که برای شما قائلم؛ نکاتی را در این مقاله طبق آزادی بیان بررسی کرده و توصیح میدهم. در کنار حجاب باورمندان﴿ اسلام ﴾ شیعه دوازده امامی و باور به غیبت امام زمان و نابرابری حقوق زنان با مردان و دیگر تبعیض های درون این باور؛﴿اسلام﴾؛ هم این مقوله ها در دمکراسی می گنجد ؟؟!! باور داشتن به یک اصل﴿حجاب﴾ لاجرم اصول دیگر را هم بهمراه دارد؛ أنهم کسانیکه پایه و اساس شان به این باور تبعیض آمیز و مرتجع وابسته ست. اما معتقدم که همانطورکه این گروه اسلامگرا؛ شیر را از پرجم برداشته بودند؛ - که هیچ ربطی به رژیم شاه نداشت؛ - مجبور به تصویر شیر بر چرچم شدند!! اینبار هم "فرصت را طلب" کرده وخانم رجوی که نزدیک به ۳۰ سال رئیس جمهور این گروه ست !! روسری - توسری را بکنار خواهدگذاشت !! درضمن چاشنی کردن نوشته آن خانم از ایران درمقاله تان هم چیزی ازعمل ضدتبعیض این باور﴿اسلام﴾ از باورمندی دختران مبارز خیابان انقلاب؛ به یک اصل ضدزن این باور کم نمیکند؛ بلکه اصل این حرکت زنان مبارز به ستون های دیگر این باور خونریز و تبیعیض وعقبمانده کشانده خواهدشد. این خیزش همه جانبه است.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۶ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۸ ، 02:02:01 توسط بينا
آقاى دوشوكى انتخاب پوشش هر زن و مردى بطوريكه شما هم اشاره كرده ايد حق شخصى است و كسى به هيچ وجه حق ندارد در آن دخالت بكند. ولى در مورد افرادى كه فعاليت سياسى مخصوصأ در رده هاى بالا مى كنند مسئله فرق مى كند. اگر فعال سياسى معتقد است كه فقط براى گروه خاصى ( مخصوصأ اگر اين گروه محدوديت هاى ايدوئولوژيكى دارد) فعاليت مى كند، بطور حتم خود را به شكل و شمايل آن گروه در مى آورد . رهبران سياسى كه معتقد به آزاديهاى عمومى هستند نمى توانند و نبايد خود را در شكل و شمايل افرادى كه به محدوديتهاى ايدوئولوژيك معتقد هستند در بياورند. نمونه اش را ملت ايران ٤٠ سال است تجربه مى كند، ملت به يك روحانى كه حرفهاى مخالف چيزى كه ظاهرش نشان مى داد مى زد اعتماد كرد و ديد كه چطور مملكت به مالكيت اين گروه خاص درآمد. مارگزيده از ريسمان سياه مى ترسد . اين خانم هم اگر مى خواهد از آزادى ها دفاع كند بايستى قبل از هر چيز خودش را از اسارت ايدئولوژى خاصى كه دارد در بياورد . البته كسى مجبورش نمى كند ولى با پوشش فعلى ايشان نمى تواند ادعاى گذر از ج ا بكند زيرا كه خودش بزرگترين سمبل ديكتاتورى ج ا را روى سرش دارد.
آگهی های تجارتی