دکتر سیدامامی؛ قتل، نه خودکشی


مرتضی کاظمیان، زیتون: دکتر کاووس سید امامی، استاد جامعه‌شناسی و علوم‌سیاسی، و کنش‌گر ارجمند محیط زیست، در زندان جمهوری اسلامی کشته شده است.

دکتر سیدامامی خودکشی نکرده؛ در قتل او هیچ شائبه‌ای وجود ندارد. تردیدی اگر هست، در چگونگی قربانی‌شدن این فرهیخته‌ی وطن‌دوست است. آیا فشارهای حاد جسمی و روانی مستقیم منجر به درگذشت ایشان شده، یا ـ حتی در صورتی‌که ادعای مقام‌های قضایی درست باشد ـ فشارهای سهمگین در بازداشت‌گاه و بازجویی، استاد انسان‌دوست و اهل طبیعت را ناگزیر از ستاندن جان خود کرده است؟

تفاوتی نمی‌کند. درهر دو صورت، مقام‌های امنیتی و قضایی متولی بازداشت غیرقانونی دکتر سیدامامی باید درباره این مرگ تلخ پاسخ‌گوی افکار عمومی ـ به‌ویژه دانشگاهیان و دوست‌داران محیط زیست ـ باشند و مورد بازخواست قضایی قرار گیرند.

قریب به اتفاق کسانی که طعم بازداشت‌های غیرقانونی و فضای غیرانسانی سلول‌های انفرادی و بازجویی را در جمهوری اسلامی چشیده‌اند، گواه بر این ادعا هستند که فشار روانی یا تهدید و خشونت کلامی و فیزیکی و نیز بدرفتاری و شکنجه روانی و جسمی را ـ در شکل‌های مختلف و بسته به قربانی، به میزان‌های متفاوت ـ تحمل کرده‌اند. مجموعه فشارهای غیرانسانی و غیرقانونی که با هدف اعتراف‌گیری انجام می‌شود، و به عزم همراهی متهم با پروژه نهاد متولی بازداشت.

فشارهای مزبور می‌تواند جان بازداشت‌شده را بستاند یا او را در دوراهی ماندن و مردن، به ستاندن جان خویش ـ برای خروج از مهلکه ضدانسانی ـ سوق دهد.

به بیان دیگر، این تنها اعدام‌شدگان در جمهوری اسلامی نیستند که مستقیم قربانی استبداد دینی شده‌اند؛ برخی دیگر سکته کرده یا از عوارض رنگارنگ خشونت‌ و شکنجه ـ در جریان بدرفتاری یا پس از آن ـ جان سپرده‌اند. افزون بر اینها، بس پرشمارند قربانیانی که برای سال‌ها عوارض خشونت کلامی و روانی و فیزیکی را در ابعاد گوناگون تحمل کرده و می‌کنند، و ای‌بسا که بعدتر به سبب عوارض دوران بازداشت و بازجویی و زندان، عمری کوتاه‌تر داشته و جان باخته‌اند.

در مورد اخیر، آن‌چه رخداد را بس ناگوار می‌سازد، قربانی‌شدن استاد مظلومی است که مشهور بوده به داشتن دغدغه‌ی حفظ محیط‌زیست و طبیعت ایران‌زمین. دکتر سیدامامی و شماری دیگر از پاک‌دست‌ترین و شریف‌ترین کنش‌گران محیط زیست، به‌جای آن‌که قدر بینند و مورد حمایت واقع شوند، با نگاه «توطئه‌محور» نهادهای امنیتی، هدف اتهام «جاسوسی» قرار می‌گیرند؛ بازداشت می‌شوند و ـ بی‌گمان ـ برای پذیرفتن اتهام‌های غیرمستند و ناروا، ‌فشارهای غیرانسانی را (از سلول انفرادی تا بازجویی خشونت‌بار و …) تحمل می‌کنند.

و ناگاه دستگاه قضایی خبر می‌دهد که استاد نجیب و فروتن و ایران‌دوست، «خودکشی» کرده است!

قتل استاد و وظیفه سه قوه

حسن روحانی بانی منشور حقوق شهروندی بوده و از این مقوله گفته است؛ حالا چشم رأی‌دهندگان به او و بلکه نگاه تمامی شهروندان دغدغه‌دار حقوق بشر به چگونگی مواجهه‌ی رئیس‌جمهور با این رخداد اسف‌بار است.
روحانی می‌تواند به گفتاردرمانی بسنده کند و می‌تواند گامی فراپیش نهاد و کمیته‌ای را پی‌گیر موضوع کند. بی‌توجهی رئیس‌جمهور به فاجعه، مساوی خواهد بود با افزایش بی‌اعتمادی به توان و بضاعت دولت اعتدال‌گرا و ریزش هرچه بیشتر بدنه حامی دولت.

در سطحی دیگر، نمی‌توان از کنار وظیفه قوه مقننه گذشت. نمایندگان مدعی اصلاح‌طلبی و پاسداشت حقوق شهروندان مکلف به تعقیب ریشه‌ها و دلیل وقوع این قتل ـ و موارد مشابه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه گذشته ـ هستند. تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، و پرسش از مسئولان امنیتی و اطلاعاتی و قضایی، غیرقابل صرف‌نظرکردن است.

و سرانجام، باید منتظر واکنش رئیس قوه قضائیه ماند. صادق لاریجانی با حکم رهبر جمهوری اسلامی، ریاست هیئت امنای دانشگاه امام صادق را برعهده دارد که دکتر سیدامامی در آن تدریس می‌کرد. هرچند سابقه صادق لاریجانی نیز در دفاع از حقوق اساسی شهروندان، امیدی برنمی‌انگیزد، اما همچنان مسئولیت اصلی متوجه اوست و جامعه ناظر اقدام و واکنش وی.

تا هنگام نگارش این یادداشت، واکنش دادستان پایتخت به قتل، هم مأیوس‌کننده بوده و هم البته قابل پیش‌بینی. او دکتر سیدامامی را متهم به جاسوسی دانسته و قتل‌اش را نیز خودکشی خوانده است.

هیچ شهروند منصفی، خودکشی دکتر سیدامامی وطن‌دوست را در شرایط بازداشت و به اتهام جاسوسی نخواهد پذیرفت؛ او مستقیم یا غیرمستقیم به قتل رسیده است.

پرسش اصلی آن است که مسببان و عاملان اصلی و فرعی کشته‌شدن این استاد ایران‌دوست و دغدغه‌دار طبیعت و انسان، چه کسانی هستند و چرا چنین ستمی را علیه او روا دانسته‌اند؟

[کد مطلب: 148118] [تاريخ انتشار: بيست و سوم بهمن ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم فوريه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 07:39:33 توسط Ashena
این جنایت از چند وقت پیش کلید خورد٬ از زمانی که قرار شد به دو طابعیتی بود مقامات رسیدگی شود. از قبل نقشه این جنایات طراحی شده بود و با تصویب رسیدگی به دو تابعیتی بودن افراد به این کارشان شکل قانونی دادند. داستان پاسپورت انگلیسی داشتن لاریجانی چرا دنبال نشد؟ این همه دزد اموال مردم و اختلاسگر که دو تابعیتی بودند و از کشور فرار کردند چرا پیگیری نشد؟ آقا زاده هایی که فرزندشان در خارج از ایران متولّد شدند و بطور اتوماتیک دو تابعیتی حساب میشوند چرا پیگیری نمیشود؟ این خودکشی کاملآ دروغ است٬حتّی اگر بپذیریم که خودکشی بوده باز مسولین زندان باید جوابگو باشند. ادعا میکنند که فیلمی وجود دارد که نشان میدهد زندانی خود را برای خودکشی آماده میکند!! اگر مسولین از طریق دوربین جاگذاری شده رفتار زندانی را در سلول کنترل میکردند چرا مانع خودکشی نشدند؟ هر روز جنایتی تازه.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 05:35:19 توسط Daneshd
It is very clear that this killing is done by revolutionary gaurd the lie of his suiside is just for cover up.I wonder why you think rouhani can do anything he is with others and he will do whatever he can to protect the system as always.I do not understand your doubt about him after so many years
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 05:05:08 توسط shapour
فهمیدن دلایل قتل فرزندان ایران، در خیابان و زندانها، همانا کینه هزار و چهارصد ساله آیین اهریمن از سرزمین ماست. رفتار و سیاست های جمهوری اسلامی را موبمو در تاریخ سیصد ساله ایران بعد از حمله اعراب بخوانید. نام کتاب (سه قرن سکوت) است که بزودی بعد از سقوط آریین اهریمن در کشورمان، جلدی زرین بنام ۱۴۰۰ سال سکوت نوشنه خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم بهمن ۱۳۹۶ برابر با دوازدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 20:42:59 توسط کوروش
هر کسی که کلمه ای یا اقدامی عملی برای حفظ یا نجات ذره ای از کشور در فکرش و یا در عملش باشه قربانی تیغ بدستانی مثل سردار قاتل ذوالقدر و یا امثال سعید امامی ها خواهد شد ، اگر خاتمی این بی شرف دروغگو ماجرای قتلهای زنجیره ای رو به پایان میبرد و دستور دهندگان و مجریان رو به حکم عدالت می سپارد ما الان تا این حد کشته نداده بودیم ، تمام هستی کشور و مردم توسط اصلاح طالبان وجه المصالحه قرار گرفته تا استخوانی برای جویدن به دندان بکشند ، بعد از تظاهرات دی ماه ما مردم ایران هیچ پشتیبانی نداریم حتی ظاهری ،، هیچ کس از حقوق ملت دفاع نمی کنه و هر دو طیف رژیم اسلامی دست به دست هم نخبگان و دلسوزان و مغزهای متفکر رو بدونه ذره ای ترحم به تیغ جلاد می سپارند ، امثال سعید طوسی ها و مرتضوی ها و سرداران دزد سپاه ، شهردار تهران و صدها مفسد اقتصادی و اجتماعی با وجود پرونده های سنگین و جرمهای ثابت شده آزاد هستند و افرادی مثل آقای امامی به جرم میهن دوستی به خاک سپرده میشوند ، لحظه ای تفکر به این موضوع که ایشون استاد دانشگاه در خارج از کشور بوده واقعا باعث نمیشه که از زنده بودن خود احساس شرم کنیم، ۲۵ بهمن همه با هم
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
فيلم/ داعشِ وطنی را ببینید که بخاطر حجاب ، دختر مردم را میزند 
فيلم/ یک استاد دانشگاه در شبکه ۴: آیا مرگ بر آمریکا گفتن، عمل انقلابی است؟/ اگر رضاشاه اون نوسازی‌ها را نمی‌کرد شما چیزی در حد افغانستان بودید 
پاسخ ظریف به علی کریمی
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
معرفی ۲۰ کشور باکیفیت برتر برای زندگی / بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟ / رتبه ایران؟
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
آگهی های تجارتی