چرا کشورهای پیشرفته آمار تولید علم خود را منتشر نمی کنند؟/  جمهوری اسلامی تنها کشوری هست که رشته علم سنجی در ان دایر است!


ایران آنلاین: چرا کانادا، فرانسه، استرالیا، انگلستان، ژاپن و ... همانند ایران آمار تولید علم خود را منتشر نمی کنند؟ محال است آمار تعداد مقالات منتشر شده ژاپن را بیابید. چرا؟ چرا فقط کشورهایی مانند پاکستان، برزیل و هند عطش آمار مقالات دارند؟اگر آیین نامه ارتقا اساتید دانشگاه تا ده سال دیگر همین باشد، ما علاوه بر سرآمدی در تولید مقاله، بیشترین استاد تمام دنیا را نیز خواهیم داشت!

* جالب است بدانیم که ما تنها کشوری هستیم که رشته علم سنجی در ان دایر است؛ چراکه فقط ما سرگرم علم سنجی خودمان هستیم. ما بالاترین انتشار مقالات در این حوزه را در اختیار داریم.
 
*  هدف علم سنجی که از حوزه کتابداری آمده است، در واقع مجله سنجی است نه حقیقت علم. علم سنجی قدرت تحلیل محتوای علم را ندارد. مبدع این اصطلاح اصلاً چنین منظوری  نداشته است. علم سنجی صرفاً بیانگر شاخص های کمّی است نه کیفی.
 
* در سنت های اصیل علمی، تولید مقاله هیچ گاه نشان دهنده تولید علم نبوده است. راجرز کتابی نوشته به نام اشاعه نواوری. تا به حال 2500 مقاله در خصوص این کتاب منتشر شده است. این مقالات تولید علم نیست، یک مناقشه علمی است. این نبردهای علمی زمینه ساز تولید علم است نه الزاما خود علم.
 
* کشوری مثل انگلستان بیش از سی سال است که از سنت publish or perish گذشته است.
 
* حدود 400 جایزه علمی در دنیا وجود دارد که هیچ یک از شاخص های ISI استفاده نمی کنند.
 
* در سنت پژوهشی انگلستان اصلاً به شاخص های ISI، ضریب تأثیر و مانند آن توجهی نمی شود. آنها مجدد به ارزیابی مقالات به شیوه خودشان مبادرت می کنند و به پرداخت پژوهانه و مانند آن  .. اقدام می کنند.
 
* نظام رتبه بندی دانشگاه های ایران بر اساس نظامی است که خارج از ایران برنامه ریزی می شود و ما بین المللی کار کردن را با اعمال این شاخص ها اشتباه گرفته ایم در حالی که خود آمریکا که واضع ISI است، به طور ناچیز از این نظام استفاده می کند.
 
* ایران از بیانیه سانفرانسیسکو که هشداری به همه بود درس نگرفت. در این بیانیه بیش از چند هزار دانشمند و پژوهشگر و حدود 800 مجله علمی معتبر دنیا اعلام کردند که مبنا را در ارزیابی ها بر اساس مجلات قرار ندهید.
 
* از یکی از اساتیدی که 400 مقاله بین المللی داشتند سوال کردم فقط یکی از مشکلاتی را که در کشور حل کرده اید نام ببرید؟ پاسخ سکوت بود.
 
* از مدیران کشور 97% از مقالات ISI استفاده نمی کنند، 93% نیز مجلات داخلی را نه می شناسند و نه از آنها استفاده می کنند؟! برای چه کسی می نویسیم؟
 
* وقتی شاخص ارزیابی اچ اندیکس شد، پژوهشگر با چه انگیزه ای روی پروژه ملی کار کند!؟
 
* دلیل عمده این اتفاق این است که وزارت علوم ارزیابی ها را به سیاست گره زده است و افراد تنها به فکر ارتقای خویش هستند نه کشور./ گزیده هایی از سخنرانی چشمه سهرابی

[کد مطلب: 148186] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 17:37:42 توسط حقیقتگو
کشورهای صنعتی و پیشرفته کره زمین هرگز و هرگز سرمایه ملی علمی و پژوهشی مخترعان و کاشفان شون را برجماعتی عبابردوش و برده گان اسلامی و جنایتگران و استبدادگران منتشر نخواهد کرد و اگر بدون تعارف بله بدون تعارف کشورهای صنعتی دنیا تمامی آنچه که از دست آورد مخترعان و کاشفان و سازنده گان همه شکل و فرمی ابزارالات صنعتی و برقی و تلفنی و بیمارستانی و اتومبیل سازی و حتی چرخ خیاطی سازی و غیره را از ایران و دیگر کشورهای اسلام زده جمع آوری کنند تمامی خلق الله کشورهای اسلامی حتی امکان بافتن پارچه و دوختن آن برای تنبانشون را هم نداشته و نخواهند داشت و درحقیقت محض همان غارنشینانی هستند که با طلوع خورشید به چپاول همدیگر مشغول میشوند و با غروب کردن خورشید باید بدرون غارهایشان بروند - همان بس که کشورهای پیشرفته صنعتی هیچگونه تاکنون محترمانه درصدد برنیامده اند کشورهای اسلامی را در تحریم همه کونه اختراعاتشون قراردهند- حالا مشتی بسیجی و پاسدار حیون صفت مفت خوار ایران آن لاین که بیشرمانه دانسته از علم اینترنت و نیروی برق و تلفن و ماهواره استفاده می کنند که تماما" اختراعات خارجی هاست حالا چنین ادعاهائی دارند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
واکنش تند یحیی گل‌محمدی به کلیپ جنجالی پسر سفیر پیشین ایران در ونزوئلا 
 فيلم/ زندگی لاکچری پسر احمدی نژاد 
عکس/ یک فروچاله نسبتاً بزرگ به مساحت یک هزار مترمربع در نزدیکی روستای کردآباد
فیلم/ بخشی از سخنان حسن رحیم‌پور ازغدی در تجمع ۲۵ مردادِ طلاب در قم، که جنجال آفرید
فيلم/ افزایش بی‌سابقه قیمت بلیت هواپیماهای داخلی و وضعیت هواپیمای تهران - تبریز؛ «پر از خالی»؛ ۲۹ مرداد
کاریکاتور/ آقازاده چوپان
هراس حکومت اسلامی از اعتراضات مردمی
فيلم/ نصب میکروفن درون درخت‌های شهر تهران!
فيلم/ هجوم مأموران در ساعت ۷:۳۰ صبح روز ۲۷ مردادماه به منازل اهالی کوچه امامزاده ده ونک و تخریب وسایل و درب منازل 
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
واکنش روزنامه "جمهوری اسلامی" به یک شعاردر قم + عکس
فيلم/ اعلام برائت پدر ساشا سبحانی از پسر! 
"لطفا مزاحم طلبه پلاکارد به دست نشوید"
آگهی های تجارتی