اتهامات سنگین دادستان تهران علیه کاووس سیدامامی که در قید حیات نیست و فعالان محیط زیست


سه هفته پس از بازداشت شماری از فعالان محیط زیست در ایران، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران آنها را متهم کرده که "با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت‌های سه گانه‌ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند".

به گزارش دویچه وله، به گفته دولت‌آبادی "متهمان" در سفرهای متعدد به "سرزمین‌های اشغالی" از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده" به دنبال اجرای پروژه مشترک  با سازمان سیا و موساد در جهت ایجاد بحران در برخی از حوزه‌های زیست محیطی ایران بوده‌اند.

ایران از سال‌ها پیش با  بحران‌ زیست محیطی متعددی دست به گریبانگیر است که از نگاه متخصصان عمدتا با سوءمدیریت و فساد مرتبط است.

پروژه منارید پروژه‌ای مربوط به سازمان ملل است که معطوف به حفظ و نگهداری زیست محیط کشورهاست.

اتهامات شدید علیه کاووس سیدامامی

حرف‌های دولت‌آبادی به طرح  اتهام  "ایجاد بحران‌های زیست محیطی در ایران"  محدود نمانده، بلکه او به بازداشت‌شدگان اتهامات دیگری مانند "جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده در حوزه دفاعی و موشکی" هم نسبت داده است: «دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا با هویت معلوم در پوشش‌های مختلف به ایران و برخی از استان‌های کشور سفر کرده‌اند که از جمله اهداف آن‌ها، ایجاد موسسه‌ای در قالب فعالیت‌های زیست محیطی بوده و طبق اسناد موجود، این موسسه در حدود یک دهه قبل در ایران با طراحی آمریکایی‌ها برای تحقق اهداف مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع‌آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه‌های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است.»

 دولت‌آبادی اتهام عضویت و پشتیبانی مالی موسسه زیست محیطی میراث پارسیان را داشتن سه تابعیت و اتهام کاووس سیدامامی که در زندان به طرز مشکوکی درگذشت را دو تابعیتی بودن او دانسته و افزوده است: «عضو موثر و مدیر این موسسه کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می‌یافته است. این شبکه در پوشش اجرای پروژه‌های علمی و زیست محیطی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام می‌نموده است.»

دادستان تهران در ادامه اعضای موسسه "حیات وحش میراث پارسیان" را متهم کرده است که "در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت‌های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می نموده‌اند."

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر موسسه حیات وحش میراث پارسیان در اوایل بهمن ماه بازداشت شد. هومن جوکار مدیر پروژه یوز آسیایی، مراد طاهباز فعال محیط زیست و میراث فرهنگی و همچنین نیلوفر بیانی همسر جوکار، مشاور سابق محیط زیست سازمان ملل و برنامه‌ریز مؤسسه حیات وحش از همکاران سیدامامی بودند که همزمان با او دستگیر شدند.

کاووس سیدامامی روز ۱۹ بهمن به طرز مشکوکی در زندان جان باخت و دستگاه قضایی علت آن را "خودکشی" اعلام کرد. اظهارات دادستان تهران در حالی عنوان می‌شود که توضیح قوه قضائیه در مورد مرگ کاووس سیدامامی با ناباوری افکار عمومی مواجه شده و فشار بر این قوه برای توضیح واقعیت ماجرا رو به فزونی است.

از سوی دیگر، با توجه به رویه‌های بحث‌انگیز قضایی و بازجویی در ایران، در باره صحت و سقم اتهامات تازه دولت‌آبادی علیه اعضای موسسه میراث پارسیان نیز ابهامات زیادی وجود دارد و ارزیابی این اتهامات  بدون دسترسی یک گروه مستقل و بی‌طرف به متهمان غیرممکن تلقی می‌‌شود.

[کد مطلب: 148192] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 19:10:36 توسط آذر
دستگاه قضایی ج-ا، اگر نگوییم فاسدترین، حداقل یکی از فاسدترین بخشهای حکومتی است و کیست که این را نداند؟!! ازجمله عملکرد دستگاه قضایی و بهره‌گیری از دادگاه و زندان برای سرکوب اعتراضات سال ۸۸ و اعتراضات دی‌ماه ، دستگیری و زندانی کردن ۵۰۰۰ نفر که حداقل ۵۰۰ نفرشان همچنان در زندان هستند، کشته شدن چندین نفر در زیر شکنجه، و صدور احکام زندان و شلاق در شهر “درود” برای دستگیرشدگان در چند روز گذشته، کارنامه دستگاه قضایی در سرکوب اعتراضات دی‌ماه تا این‌جا است. همه چیز در این دستگاه قضایی با پول قابل معامله است. اساسا دستگاه قضایی یکی از وظایفش در حکومت، حمایت از فاسدانی است که اموال مردم را غارت کرده و به مکیدن خون مردم مشغول‌اند، دزدانی چون مالکان مجتمع نیشکر هفت‌تپه، هپکو، معدن طلای آق دره و موسسات مالی. فساد آن قدر زیاد و آشکار شده که حتا خودشان نیز قادر به کتمان آن نبوده و از“فساد نهادینه شده” در ج-ا، سخن می‌گویند، و البته که مبارزه با فساد کار دستگاه فاسد قضایی نیست.دستگاهی که رئیس آن سالانه ۲۵۰ میلیارد سود بانکی ۶۳ حساب بانکی را بدون آنکه حساب و کتابش را به کسی پاسخ دهد، به جیب مبارک می‌ریزد.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۸ ، 18:39:00 توسط لاشخورها
این جماعت بهتره سناریو نویس تائتر و سینما بشند!!................اول سناریو رو نوشتند و بعد به ضرب شکنجه های روحی و روانی قرون وسطائی از متهمین اعتراف کتبی و شفاهی گرفتند که این اعمال را انجام دادند................هدف تنها و تنها گروگان گیری و آدم فروشیست که متاسفانه درآمد خوبی شده برای لاشخورهای جمهوری اسهالی............
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
فيلم/ داعشِ وطنی را ببینید که بخاطر حجاب ، دختر مردم را میزند 
فيلم/ یک استاد دانشگاه در شبکه ۴: آیا مرگ بر آمریکا گفتن، عمل انقلابی است؟/ اگر رضاشاه اون نوسازی‌ها را نمی‌کرد شما چیزی در حد افغانستان بودید 
پاسخ ظریف به علی کریمی
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
معرفی ۲۰ کشور باکیفیت برتر برای زندگی / بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟ / رتبه ایران؟
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
آگهی های تجارتی