عکس/ اندوه کوچ در سایه‌ خشکسالی


مهاجرت از روستاهای شهرستان بوشکانِ دشتستان چند سالی است که روندی رو به‌رشد را طی می‌کند. روستاهای منطقه که هریک با روستاهای اقماری کوچک و بزرگ پیوند خورده‌اند، به دلیل خشکسالی، کمبود آب و کاهش بارندگی رنگ زندگی را از یاد برده‌اند. مهاجران، روستاییانی هستند که تاب زندگی در دورافتاده‌ترین مناطق را از دست داده‌اند و انگشت‌شمار خانواده‌های باقیمانده در روستاها، تنها به دلیل نداشتن توان مالی یا علاقه به زادگاه با رنج زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. بیکاری از دیگر عوامل اثرگذار در روند مهاجرت روستاییان به شهرهای دور و نزدیک است، افزون بر آن دسترسی دشوار به امکانات درمانی و بهداشتی در اثر ناهواری جاده‌های مواصلاتی شهر به روستا در کنار نبود مدرسه و امکان تحصیل از دیگر عواملی است که جوانان و خانواده‌ها را وادار می‌کند خانه‌های خشتی و سنگچین خود را رها کرده و با کمترین درآمد به امید زندگی بهتر روانه‌ی غربت شوند. اعتیاد میان جوانان در حال شیوع است و سیگار و قلیان بخشی از تفریح آنها را به خود اختصاص داده است.

[کد مطلب: 149873] [تاريخ انتشار: شانزدهم اسفند ۱۳۹۶ برابر با هفتم مارس ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم اسفند ۱۳۹۶ برابر با يازدهم مارس ۲۰۱۸ ، 23:46:07 توسط بچه آدم احمق
خدا پدر ان عکاس بد همه چیز رو نیاامرزه که اومد این چنتا عکس رو از ما گرفت , هزار و یک بدبختی ما کم نبود حالا انگ احمقی و بیشعوری نفهمی و ... به ان اضافه کردن .... شما آدمای دانا و کاردان متونید قدم رنجه کنید یه سری بما بزنید و از ان خرد و آگاهیتان بما یاد بدید ؟ راستی یه خورده از ان آب پاکتون هم بیارید که تشنه نمونید که مثل ما از بی ابی بلا نسبت له له بزنید و احمق و نادان بشید. راستی تهران کجاست ؟ شما هم بچه تهرونید ؟
نوشته شده در تاريخ نوزدهم اسفند ۱۳۹۶ برابر با دهم مارس ۲۰۱۸ ، 18:48:49 توسط احمد
متاسفانہ حکومت اسلامی در ھیچ زمینہ آئی بخصوص در اب سرمایہ گذاری و مدیریت نکرد،من خاطرم ھست در کشوری مثل المان با داشتن رودخانہ ھای بزرگ و بارندگی زیاد با ھمہ این مزیت ھا دقیقا از سال ۸۲ میلادی ۳۶ سال پیش شروع بہ اگاھی رساندن بہ ملت برای مصرف اب یادم ھست یک عکس کہ از یک شیر اب یک قطرہ اب در حال ریخت بود و زیر ان نوشتہ بود ھر قطرہ بہ حساب میاد،تمام اب مصرفی بدون استثنا در المان کہ بہ لولہ ھای اب وصل شدن بعد پاکیزگی دوبارہ بر میگردد ،تمامی بارندگی در ھمہ جا ھائی کہ اسفالت شدہ بدون اسثسنا در اتوبان ھا ھم بہ لولہ ھا اب متصل ھستند،در خانہ ھائی کہ بیشتر از حد معین کاشی یا سنگ کاری شدہ باشد باید بہ لولہ اب مصرفی وصل شوند،البتہ از مصرف کنندہ ھم مالیات میگیرند واقعا زیاد ھم نیست اما بہ کشورشان رسید گی میکنند ،چہ بگم ،ھمہ بدبختی ھا از جھل و نادانی ھست،اینطور نیست؟
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۶ برابر با هشتم مارس ۲۰۱۸ ، 11:51:31 توسط Nia
من هم کاملاَ موافق و هم رآی با نظرات و حرفهای آقای "نکته سنج" هستم.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۶ برابر با هفتم مارس ۲۰۱۸ ، 19:50:57 توسط نکته سنج
فکر بسیارکردم که چه بنوسم وچه کسی رامحکوم بنامم وچه کسی را حاکم. آیا رژیم سفاک موروثی خمینی دجال محکوم این جراحت اجتماعی است؟ یانادانی وبیفکری خود این محرومان؟ ایا ما ملت یادنخواهیم گرفت که باقهر طبیعت مبارزه کنیم ومانندبسیاران جماعات دیگر که بجای تسلیم و احتمالا فرارایستادند وطبیعت را وادار به تسلیم کردند وبرکمبودها غلبه نمودند. ما که برای حل مشکلاتمان همواره مشکل جدید میتراشیم وبجای قبول زحمت زندگ ازامامزاده هاطلب معجزه میکیم ویا نیامدن باران را میخواهیم بانماز باران علاج کنیم وحتی درمناط بهترمانند تهران و شهرای بزرگ بجای رعایت مصرف آب باید پیاده روجلوی خانه مان را با شیلنگ آب تصفیه شده هر بعد ازظهر بشوئیم و هر کس را که بما اخطار کند مورد حمله قرار میدهیم زیرا تا اب تصفیه شده داریم بیخیال مردمیکه اصلا آب ندارند هستیم، وازهر طریق که شده پول لازم را بدست آوزده ایم وبیاد آنان که ندارند نیستیم. با این رفتار وطرز فکر آیا لیاقت ما بیش از آنست که نصیب ماشده است؟ آیا ما انتظار داریم که بجای خامنه ای خانم مرکل رهبرما میشد؟ یادمان رفته که (خلایق هرچهلایق!!)
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۶ برابر با هفتم مارس ۲۰۱۸ ، 12:23:11 توسط ایرانی لامذهب
خدای مسلمانان هم پس از پیدایش طالبان و داعش از انان روی برگردانده است. خشگسالی بی همتای دو دهه گذشته در افریقای مسلمان نشین _(شمال)- و خاور میانه و ایران و افغانستان و پاکستان و بخش مسلمان نشین هندوستان و شمال بنگلادش و اسیای مرکزی و شرق چین و ... همه گواه این روگردانی خدای انان از ایشان است. بیچاره این مردمانی که خدایشان همین اب باریکه را هم از انان دریغ کرده است و اینان نه در دزدیها و حیف و میل کردن بیت المال دست داشته اند و نه در ویرانگری و قتل و غارت طالبان و داعش
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصاویر سکس زوج دانمارکی روی یکی از اهرام مصر جنجالی شد
مردی که ۲۷ سال است که در فرودگاه آتاتورک زندگی می‌کند
فیلم/ شیری در حال تسلیم شدن در مقابل 20 کفتار است که یکباره یک شیر دیگر برای نجات آن می شتبابد
ادعای دانشمند ناسا: موجودات فرازمینی رباتیک به زمین سفر کرده‌اند
فیلم/ یکی از سخنان رهبر  تحمیلی که همه ملت ایران با آن کاملا موافقند و آنرا قبول دارند...
فيلم/ گشت و گذاری در خیابان های تهران؛ اوائل دهه ۴۰ خورشیدی 
فیلم/ روزی که گوسپندان تصمیم گرفتند چوپان نمی‌خواهند
فيلم/ لحظه به ثمر رسیدن اولین گل تاریخ ایران در جام‌جهانی توسط زنده ياد ايرج دانایی‌فرد 
عکس/ تعدادی از بهترین عکسهای نشنال جئوگرافیک در سال 2018
 «پیرترین» زن ایران درگذشت
کشف اجداد جدید انسان
اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشت/ خداحافظ آقای دانایی‌فر 
آگهی های تجارتی