خداحافظی با ماهی‌ها به دلیل تداوم گرم شدن زمین


دانشمندان هشدار می‌دهند با تداوم روند فعلی گرم شدن کره زمین در آینده دیگر ماهی چندانی در دریاها و اقیانوس‌های جهان وجود نخواهد داشت و انسان باید با این آبزیان خداحافظی کند.

به گزارش مهر بر اساس همین بررسی ظرف ۳۰۰ سال آینده و با گرم شدن جهان و به خصوص ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب، حداقل ۲۰ درصد از میزان جمعیت انواع ماهیان موجود در آب‌های اقیانوس اطلس جنوبی کاسته خواهد شد.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌ساز تلاش کرده‌اند تا تاثیر گرمایش کره زمین بر زندگی و حیات آبزیان را بررسی کنند تا مشخص شود نتیجه این تحول در قرن‌های آینده چه خواهد بود. در اولین گام تغییرات ناشی از این پدیده طی ۳۰۰ سال آینده بررسی شده است.

بر همین اساس، گرم شدن کره زمین تولیدمثل ماهیان را مختل کرده و حیات ۲۴ درصد از گونه‌های آبزی که اولین حلقه از زنجیره غذایی ماهیان محسوب می‌شود را به خطر انداخته است و در نهایت آنها را از بین می‌برد. دیگر تاثیر مخرب این وضعیت کاهش ۴۱ درصدی ذخیره ذرات کربن در عمق دریاهاست.

با کاهش ذخایر غذایی ماهی‌ها و برهم خوردن اکوسیستم اقیانوس‌ها آنها چیز زیادی برای خوردن نخواهند داشت و به تدریج از بین خواهند رفت. میزان کاهش ماهی‌ها در اقیانوس‌ها و دریاهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و به عنوان مثال رقم آن در اقیانوس اطلس شمالی تا سال ۲۳۰۰ به رقم نگران کننده ۶۰ درصد می‌رسد.

ماهیگیری و فروش انواع ماهی منبع تامین درآمد و زندگی ۱۰ تا ۱۲ درصد از کل مردم جهان بوده و تقریبا ۱۷ درصد از مردم جهان از ماهی به عنوان منبع اصلی تامین پروتئین خود استفاده می‌کنند. لذا کاهش جمعیت ماهی‌ها می‌تواند پیامدهای خطرناک اقتصادی و سیاسی نیز در بسیاری از کشورهای جهان داشته باشد.


[کد مطلب: 150331] [تاريخ انتشار: بيست و دوم اسفند ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی