به ما بپيونديد

بر سر ساختمان پیشین سفارت ایران در بن آلمان چه خواهد آمد


چند نفری که خود را "آنارشیست" می‌نامند از روز ۸ مارس ساختمان خالی سفارت پیشین ایران در بن را "اشغال" کرده‌اند. پلیس مداخله نکرده و ایران واکنش نشان نداده است. گفته می‌شود ایران از ده سال پیش قصد فروش این ساختمان را دارد.

به گزارش دویچه وله در شهر بن آلمان، در یکی از مناطق نسبتا گران شهر از نظر زمین و ملک، یک ساختمان شش طبقه با کاشی‌کاری‌های آبی‌رنگ در نمای ساختمان، نگاه رهگذران را به سوی خود می‌کشد. این ساختمان متفاوت از بناهای اداری اطراف، با معماری ایرانی (اسلامی)، ساختمان سفارت پیشین ایران است. سفارتی که سال‌هاست خالی مانده است.

سفارت پیشین ایران در شهر بن اما چند روزی است که مهمانان ناخوانده‌ای دارد. روز ۸ مارس مصادف با روز جهانی زن، عده‌ای وارد ساختمان شدند و سفارت پیشین ایران را به "اشغال" خود درآوردند، آنها پلاکاردهایی از پنجره‌ها آویزان کردند که تصاویر برخی زندانیان سیاسی ایران بر روی آنها به چشم می‌خورد.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت منتسب به این گروه منتشر شده‌است، اعلام شده که این گروه روز ۸ مارس را آگاهانه برای اشغال ساختمان سفارت پیشین ایران در شهر بن انتخاب کرده است تا با این کار همبستگی خود را با مبارزات برابری‌خواهانه‌ی زنان در ایران و جهان اعلام کند.

یکی از معترضان روز پنجشنبه در پاسخ به بخش فارسی دویچه وله گفته بود، ما را "آنارشیست" بنامید و انگیزه این حرکت را سیاسی ذکر کرده بود. او که به پرسش‌های دویچه وله پاسخ می‌داد، دلیل اشغال ساختمان را از جمله خالی بودن آن و اعتراض به کمبود مسکن در بن عنوان کرده بود.

در بیانیه منتشر شده از سوی این گروه هم، دلیل اصلی اشغال ساختمان خالی سفارت ایران، "مسئله کمبود مسکن و توسعه‌ی شهری ناعادلانه" عنوان شده ‌است. آنها می‌گویند به افزایش اجاره‌بها و شمار خانه‌‌های خالی در این شهر معترض‌اند. این گروه در بیانیه‌ی خود می‌نویسد: « ما با نگرانی شاهد سیاستی نئولیبرالی هستیم که شهروندان کم‌درآمد را کنار می‌زند و چهره شهر را با ساختمان‌های بزرگ اداری، یکدست و بی‌هویت می‌کند». این گروه می‌نویسد که برای مبارزه با این روند است که دست به اشغال سفارت ایران زده است.

ایران نه واکنشی نشان داده و نه شکایتی کرده است
#

[کد مطلب: 150352] [تاريخ انتشار: بيست و دوم اسفند ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم اسفند ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۸ ، 09:55:51 توسط ایرانی بدبخت
ساختمان سابق اداری صدر اعظم آلمان و ده ها وزارتخانه در شهر بن خالی اند. حتی ساختمان سفارت عربستان هم خالی است. دیواری کمتر از اموال ایران گیر نیاوردند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ تصویری که صداوسیما آن را سانسور کرد
فيلم/ شب گذشته مردم با هم مرزهای ممنوعه نظام حاکم بر ایران را در نوردیدند 
فیلم/ حمایت قاطع مردم از دختری که روسری از سر برداشت و پلیس نیز در مقابل این اتحاد تنها نظاره‌گر بود
فيلم/ رضاشاه روحت شاد؛ واکنش مردم دیشب تهرانپارس فلکه اول بعد از بازی فوتبال ایران و مراکش بعد از حمله ماموران 
انعکاس جهانی دلجویی قوچان‌نژاد از بازیکن مراکش 
«تجاوز گروهی به ۴۱ دختر در ایرانشهر»
فيلم/ ماموران منفوری که مخالف  شادی مردم بعد بازی با مراکش بودند با شعار عقده ای بدرقه شدند 
فيلم/ تظاهرات نه به حجاب اجباری در قزوین 
واکنش رسانه‌های عربی به بُرد ایران برابر مراکش
عکس/ اقدام عجیب بخش رسانه‌ای وزارت امور خارجه اسراییل: در صفحه فارسی آرزوی بُرد برای ایران و در صفحه عربی، آرزوی بُرد برای مراکش! 
عکس/ تردد طالبان با موتورهای پلاک تهران در خیابان‌های کابل 
فيلم/ زن غرق در ولايت: من دنبال جامعه ايی هستم با نگاه بد حجاب را سرزنش کنند و پليس او را بگيرد
آگهی های تجارتی