اعتراض وکیل دادگستری از عدم تائید صلاحیتش در مرحله دادگاه: رویه شعبه ۱۵ غیر قانونی است


یک وکیل دادگستری می گوید بر خلاف تبصره ماده ۴۸ که در مورد مرحله دادسرا است قاضی شعبه ۱۵ او را در مرحله دادگاه از وکالت محروم کرده است.

به گزارش کلمه، علی مجتهد زاده در گفت و گو با خبرنگار امتداد، اظهار داشت: صبح روز چهارشنبه وقتی برای پیگیری پرونده موکلم به شعبه پانزده دادگاه انقلاب رفتم رئیس دادگاه به موکل من گفته بود که من باید صلاحیت وکیل شما را استعلام کنم و بعد اعلام کردند صلاحیت شما از سوی رئیس قوه قضائیه تائید نشده است. این در حالی است که تبصره ماده ۴۸ در این نکته صراحت دارد که ورود وکیل برای پرونده‌های امنیتی تنها در مرحله “دادسرا”، منوط به تائید رئیس قوه قضائیه است. در دادگاه به هیچ وجه چنین چیزی نداریم و اقدام قاضی این شعبه کاملاً خلاف قانون است. طبق قانون حضور هیچ وکیلی در پرونده‌های امنیتی در مرحله دادگاه منعی ندارد و این عمل سلیقه شخصی است.

وی ادامه داد: من همزمان با این پرونده در مرحله دادسرا هم پرونده دارم که در این مرحله با وجود این که ماده ۴۸ مخصوص این مرحله است در صلاحیت من هیچ شبهه ای وارد نشده است. این موضوع متاسفانه در یک شعبه خاص اتفاق می افتد که برخلاف قانون قصد دارد متهم را از داشتن وکیل محروم کند.

این حقوق دان ابراز داشت: من هنوز نمی دانم که این موضوع اولاً واقعاً از طرف ایشان مورد استعلام قرار گرفته است یا نه و از طرف دیگر جوابی از سوی قوه قضائیه دریافت شده است یا نه، اما در هر صورت چه تصمیم قضائی باشد چه تصمیم اداری، باید کتباً به من ابلاغ شود تا من بتوانم در دیوان عدالت اداری شکایت کنم. چون من در حال حاضر هر جایی برای شکایت مراجعه کنم از من حکم کتبی می خواهند؛ بر مبنای کلام شفاهی که نمی شود برای کسی حکم صادر کرد. به نظر من این شکل برخورد به خاطر این است که وکیل را از پیگیری پرونده خسته کنند تا به دنبال کار موکلش نرود.

مجتهد زاده با تاکید بر این که من هنوز نمیدانم این صحبت رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به موکلم، مبنی بر این که صلاحیت من از سوی رئیس قوه قضائیه مورد تائید قرار نگرفته است، صحیح است یا نه، گفت: به هر جهت ما مجبوریم مبنا را بر صحت حرف ایشان بگذاریم که در این صورت قوه قضائیه باید به من این موضوع را اعلام کند. هر چند خوشبختانه قوه قضائیه تا به حال در این مرحله به هیچ وکیلی ایرادی نگرفته است. تنها رئیس شعبه ۱۵ است که این رویه را در مورد وکلا در پیش می گیرد. مثلاً اطلاع دارم قبلاً در مورد آقای ترک همدانی این ایراد را گرفته‌اند و این بار هم به من، ایشان می گوید من نام شما را برای استعلام به قوه قضائیه فرستاده‌ام و تائید نشده است. اما چون چیزی به من کتباً ابلاغ نشده است من نمی توانم این موضوع را قبول کنم.

این وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: واقعیتش این است که تقریباً هیچ وکیلی برای حق وکالت به سراغ پرونده‌های سیاسی و اجتماعی نمی رود. این بخش از کار وکلا، برای اعتقادشان است. به همین دلیل آقایان می خواهند با این بهانه گیری ها وکلا را از پیگیری پرونده های سیاسی منصرف کنند، هر چند حضور ما در برخی از شعبه‌های مانند همین شعبه ۱۵، مانعی برای قضات نیست. من نمی دانم دلیل حساسیت ایشان به من برای چیست؛ ما نه اهل مصاحبه با شبکه‌های خارجی هستیم نه تا به حال حرفی خلاف عرف و قانون زده‌ایم.

وی تاکید کرد: دلیل اصلی نگرانی من از این برخوردها با وکلا که جزئی از خانواده قوه قضائیه هستند، این است که این موضوع اگر اعتراضی به آن نشود کم کم به یک رویه غیر قانونی تبدیل شود. بنابراین ما از رئیس محترم قوه قضائیه می خواهیم که اگر در مورد هر وکیلی موردی هم هست به صورت کتبی اعلام کنند که فردا اگر کسی برای وکالت به من مراجعه کرد فکر نکنند من می خواهم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنم.
#

[کد مطلب: 150372] [تاريخ انتشار: بيست و دوم اسفند ۱۳۹۶ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
وضع دشوار آقازاده‌ها در ینگه دنیا!/ کدام یک از مقامات ایرانی نگران لغو اقامت فرزندشان در آمریکا هستند؟ +عکس
 آیا در پاسپورت‌های ایرانی تراشه جی‌پی‌اس نصب می‌شود؟
فيلم/ یکی از شهروندان تراشه‌ای را از داخل پاسپورت ایرانی خارج می‌کند 
عکس/ مراسم سنگ زدن به يوتيوب در نمایشگاه تهاجم فرهنگی با حضور سردار نقدی
افزایش خیانت در زندگی‌ زناشویی در ایران
یک نویسنده ایرانی به اتهام تجاوز جنسی به اعدام محکوم شد 
چرا خامنه‌ای نگران سال ۹۸ است؟
سردمداران جمهوری اسلامی همه از يک نوعند
فيلم/ ادعاهای تاج زاده در مورد حوادث اول انقلاب و سال 88  
ضرب و جرح فرزند یکی از نمایندگان مجلس
مانور ناو دریایی آمریکا در نزدیکی ایران
پشت ماجرای دستگیری یکی از مدیران شرکت چینی «هواوی» در کانادا 
چه بر سر سفره‌های ایرانی آمده است؟
وزیر دولت احمدی‌نژاد از اوین آزاد شد 
آگهی های تجارتی