تحلیل/ چرا روسیه به تهدیدات خود عمل نکرد؟ 


يورونيوز  : سه شنبه ۱۰ آوریل/ ۲۲ فروردین را می‌توان نقطه عطفی در تنش‌های میان روسیه و ایالات متحده دانست. جایی که الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان در اظهاراتی کم‌سابقه به آمریکا و هم‌پیمانانش هشدار داد: «در صورتی که حمله‌ای موشکی به سوریه انجام شود، ما نه تنها خود موشک‌ها که حتی مبدا شلیک موشک‌ها را هم مورد هدف قرار خواهیم داد.»

بعد از این اظهارات بود که دونالد ترامپ ۱۱ آوریل در توییتر با انتشار پستی تند، به روسیه آماده‌باش داد که منتظر «موشک‌های تر و تمیز، زیبا و هوشمند» آمریکا باشد. رئیس جمهور آمریکا هرچند در ادامه و در توییت‌های بعدی از تندی زبان خود کاست اما بعد از آن مشاجره همه منتظر بودند تا واکنش روسیه به حمله احتمالی آمریکا و متحدینش را ببینند.

اما پس از حملات ۱۴ آوریل، آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه، نه تنها مبدا ارسال موشک‌ها هدف قرار نگرفت که حتی خود موشک‌ها هم از سوی روسیه تعقیب نشد. اما چرا روسیه به تهدیدات خود عمل نکرد؟ آیا اساسا آن تهدید صرفا یک لفاظی از سوی سفیر روسیه در لبنان بود و راهبرد مسکو متفاوت از آن‌چیزی است که سفیرش در بیروت به زبان آورد؟ یا همراهی بریتانیا و فرانسه با آمریکا سبب شد مسکو از تهدیدات خود عقب بنشیند؟ یا اینکه تهدیدات روسیه باعث شد سطح حملات واشنگتن، پاریس و لندن تنزل یابد؟

شاید پاسخ تک کلمه‌ای برای این پرسش وجود نداشته باشد چرا که احتمالا مجموعه‌ای از عوامل در واکنش روسیه دخیل بوده است.

ابتدا سطح و عمق حملات به سوریه را بررسی کنیم. طبق گزارشات رسمی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک از سوی متحدین به روسیه شلیک شده است. یک مقام عالیرتبه ارتش روسیه در این خصوص می‌گوید: «از ۱۰۳ موشک ارسالی ۷۱ عدد از سوی سامانه دفاعی سوریه منهدم شده و به هدف نخورده است.» وزارت دفاع روسیه نیز گفته است سوریه از سیستم موشکی قدیمی زمین به‌ هوا اس-۱۲۵ و سامانه موشکی بوک که محصول شوروی سابق هستند استفاده کرده است.

همچنین طبق گزارشات، هیچیک از پایگاه‌های روسیه در سوریه مورد هدف قرار نگرفته است. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفته حملات آمریکا و متحدانش متوجه پایگاه‌های روسی نبوده است. در این بیانیه همچنین امده: «موشک‌های شلیک شده در نزدیکی مناطق تحت حفاظت روسیه در طرطوس و حمیمیم نبوده‌اند.»

طبق اعلام رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تنها سه نقطه یعنی یک مرکز تحقیقاتی در دمشق که ظاهرا با فعالیت‌های بیولوژیک و شیمیایی مرتبط بوده، یک انبار تسلیحات شیمیایی در غرب حمص و همچنین یک انبار تجهیزات و تسلیحات شیمیایی در نزدیکی حمص مورد هدف قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر آن‌طور که ژنرال دانفورد رئيس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد، هیچ برنامه‌ای برای ادامه یا گسترش این عملیات وجود ندارد.

از سوی دیگر وزیر دفاع فرانسه هم اعلام کرده پیش از حمله، به روسیه در این خصوص اطلاع داده شده است. هرچند آمریکا این موضوع را تکذیب کرده است.

اما واکنش روسیه به مجموعه این تحولات تنها به محکوم کردن گذشت و واکنش عملی در این راستا از کرملین مشاهده نشد. هرچند ممکن است روس‌ها در روزهای اخیر کمک‌های اطلاعاتی و مستشاری در این رابطه به سوری‌ها داده باشند. کمااینکه یکی از مقامات عالی‌رتبه سوریه در این خصوص گفته‌است: «با اطلاع و مشاوره روسیه در روزهای اخیر، مراکز نظامی که از سوی آمریکا و متحدینش مورد حمله قرار گرفت را تخلیه کرده بودیم»

اما در مجموع به نظر می‌رسد هر دو طرف هزینه و خطر وقوع یک درگیری مستقیم را درک کردند. ترامپ در سخنرانی معروفش در ۳۰ مارس اظهار داشت: «به دلیل هزینه‌های فراوانی که حضور در سوریه برای آمریکا به همراه داشته، قصد دارد از این کشور خارج شود.» تنها چند روز بعد و در ۴ آوریل، رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی دیگر به عربستان پیشنهاد داد، اگر خواهان حضور ایالات متحده در سوریه است باید هزینه این حضور را بپردازد. درعین حال اما ترامپ به دنبال یک درگیری جدی با روسیه نبود و هرچند در مقابل اظهارات سفیر روسیه در لبنان واکنش تندی نشان داد، اما به این نکته هم توجه داشت که در حملات موشکی‌اش در سوریه به نقاط حساس روسیه نزدیک نشود.

در عین حال هنوز نباید ماجرای واکنش‌های روسیه را تمام شده دانست. وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود پس از پایان حملات ائتلاف به سوریه اظهار داشته: «موضوع تحویل سامانه ضد موشکی اس ۳۰۰ به سوریه را بررسی خواهیم کرد.»

مجموعه این تحولات نشان می‌دهد که آمریکا و متحدینش یا تهدید روسیه را جدی گرفته‌اند و یا نخواسته‌اند به تنش‌های بیشتر با پوتین دامن بزنند. میزان ضربه‌ای که آمریکا و متحدینش وارد کردند، به آن اندازه نبود که روسیه بخواهد واکنش شدید و مستقیمی نشان دهد. ضمن اینکه روسیه هم می‌داند دست زدن به واکنشی شدید در مقابل حملات هوایی نسبتا محدود واشنگتن، لندن و پاریس می‌تواند چه هزینه‌های وحشتناکی به همراه داشته باشد. ضمن اینکه دو طرف به خوبی دریافته‌اند با بازی تهدید طرف مقابل می‌توانند به خوبی از عواقب و سطح اقدام رقیب بکاهند. 

[کد مطلب: 152585] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم فروردين ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 05:58:25 توسط Ashena
البته این به معنای تهدید به جنگ در خاک ایران نخواهد بود یعنی حمله نظامی به ایران نخواهد شد چون عواقب بسیار خطرناکی دارد و به نفع هیچکس نیست و ایران هم از این مسله آگاه هست بهمین دلیل از جنگ کلامی دست برنمیدارد و مانور میدهد. جنگ با ایران در سوریه٬یمن و از طریق اقتصادی خواهد بود و باز این ملّت فلک زده ایران که باید جور بیخردی و جهالت دولت مردان ایران را بکشد
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم فروردين ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 05:57:18 توسط Ashena
و این پیامی بود به ایران از طرف روسها تا فردا مدعی نجات سوریه نشوند و ادعای ارث نکنند. از تمام شواهد پیداست که روسها از حمله موشکی آگاه بودند و حتی به روسیه گفته شده بود که از چه کوریدور هوایی استفاده خواهد شد٬ با این وجود فقط نشست و تماشا کرد و بعد از حمله هم داستان شورای امنیت و تهدیدهای الکی. روسها هم میدانند که این مانور موشکی هدفش ایران بود پس چه بهتر که مداخله نکند٬ هر چند توان مقابله هم نداشت. روزهای قبل تهدید کرده بود که مبدا موشکها (ناوهای آمریکایی) را هم مورد حمله قرار خواهد داد. سه کشور در این حمله شرکت کردند٬ آمریکا که با فرجام مشکل دارد٬ فرانسه و انگلیس که تلاش میکنند در مورد برجام و مسایل موشکی با ایران صحبت کنند وقتی دیدند با مذاکره خالی کاری از پیش نمیرود یک نمایش موشکی را هم چاشنی کردند تا ایران حواسش را جمع کند هم پای مذاکره موشکی بنشیند و هم آماده خارج شدن از سوریه شود....ادامه
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم فروردين ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 05:41:31 توسط Ashena
حالا کم کم همه به این نتیجه رسیده اند که جنگ سوریه رو به اتمام است و ماموریت ایران برای پاکسازی و امن کردن سوریه برای اسراییل تمام شده و باید کم کم زحمت را کم کند چون اسراییل حضور ایران در سوریه بعد از جنگ را نخواهد پذیرفت٬ ولی حالا اسراییل یک همرای تازه هم پیدا کرده که روسیه است. روسها نمیخواهند منافع بازسازی سوریه را با ایران تقسیم کنند و در ضمن وجود ایران با توجه به سیاستهای جنگ طلبی و ضد اسراییلیش میتواند به ضرر روسها تمام شود به این دلایل خواستار خروج ایران از سوریه خواهد بود٬ شاید این نقشه روسها از همان آغاز جنگ بود و شاید هم در طول این هفت سال با رایزنی اسراییل به این فکر افتاد چون روسها همیشه با اسراییل رابطه خوبی داشتند. خیلی جالب است که روسها که با اسراییل رابطهَ خوبی دارند با ایران که میخواهد اسراییل را از روی نقشه زمین بردارد با هم همکاری نظامی در همسایگی اسراییل دارند!! روزی که اعلام کردند جنگ با داعش تمام شده و در ایران از قاسم سلیمانی تمجید و تعریف میشد و سعی میکردند از او قهرمان ملی بسازند٬روسها مدال افتخار این پیروزی را بگردن یک فرمانده سوری آویختند٬...ادامه
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم فروردين ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 05:34:32 توسط Ashena
موشک باران کردن سوریه توسط آمریکا و انگلیس و فرانسه به بهانه تنبیه اسد انجام گرفت ولی در واقع پیامی بود به ایران در مورد حضورش در سوریه. ایران با مداخله کردن در سوریه کاری را کرد که اسراییل میخواست٬ بعد از آغاز جنگ در سوریه اسراییل نگران قدرت گیری مسلمانان تندرو در سوریه بود٬ اسراییل ترجیح میداد و میدهد که اسد بر سر قدرت بماند تا مسلمانان تندرو و بهمین دلیل هیچگاه خواستار رفتن اسد نبود و نیست و حتی با دولت اوباما که میگفت اسد در آیندهَ سوریه جایی نخواهد داشت موافق نبود. ایران و روسیه بخاطر منافع خود وارد این کارزار شدند٬ روسیه بخاطر حفظ پایگاه دریاییش در سوریه و فروش تجهیزات نظامی و ایران بخاطر توهم خلافت اسلامی در منطقه و با این طرح که از طریق سوریه میتواند به مرزهای اسراییل و جنوب لبنان نزدیک شود و در ضمن میتواند پل ارتباطی از طریق عراق و سوریه به لبنان برقرار کند.روسیه و سوریه بدون کمکها مالی و نظامی ایران توانایی پاکسازی سوریه را نداشتند٬ ایران میلیاردها دلار در سوریه خرج کرد به اضافه افراد و تجهیزات سپاه و در اختیار گذاشتن تجربیات جنگی.....ادامه
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۸ ، 21:41:28 توسط علی
ابر قدرت ها تا حدی در مقابل هم قرار می‌ گیرند که منافعشان به خطر نیفتد نه امریکا و نه روسه هرگز بخاطر کشورهای دست نشانده خود وارد جنگ نمی‌شود و این کشورهای تخت سلطه هستند که قربانی خواهند شد .
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۸ ، 16:05:33 توسط مهدی
روسها گفتند اگر به سوریه موشک پرانی بشه . ما هم آنها را خواهیم زد و احتمالأ مبدا آنها را هم بزنیم.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
شاگردان غفار عباسی در مشهد بست نشسته‌اند
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
فیلم/ به کوری چشم آخوندها نوروز زنده تر از همیشه
کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
فیلم/ چهارشنبه سوری سال ۹۷، کرمانشاه: فریاد «مرگ بر بسیجی»
فیلم/  درگیری های شب گذشته در دزفول سه کشته بجا گذاشت
فیلم/ چهارشنبه سوری شهرک اکباتان (تهران)
فیلم/ از درگیری های شب گذشته در دزفول (2)
آگهی های تجارتی