"خطر سبقت ازدواج سفید از ازدواج رسمی در ایران"به گزارش بهار نیوز: مجید ابهری آسیب‌شناس و جامعه‌شناس درباره تعریف ازدواج سفید گفت: «ازدواج سفید» به نوعی هم‌زیستی که هیچ‌گونه نوشته و تعهدی قانونی، فردی و حقوقی میان زن و مرد برقرار نباشد اطلاق می‌شود. از ازدواج سفید با عنوان «همباشی سیاه» نیز یاد می‌شود. در این نوع همزیستی زن و مرد بخاطر مسائل جنسی با یکدیگر زندگی را تشکیل داده و هر زمان که تمایل در این افراد فروکش کند یکدیگر را رها خواهند کرد.این رفتارشناس درباره علت افزایش گرایش به ازدواج سفید در جوانان اظهار کرد: از یک سو مشکلات ازدواج دائمی و از سوی دیگر فرار از مسئولیت توسط جوانان باعث افزایش این نوع ازدواج شده است. توقعات عجیب دختران و پسران ازدواج رسمی را کاهش می‌دهد. وقتی دختری یک کیلو بال مگس و یک تن پوست پیاز مهریه می‌کند جوانان مجرد را از ازدواج رسمی می‌ترساند.

او ادامه داد: دشواری‌های ازدواج از نظر مسکن اشتغال تورم و گرانی به عنوان عوامل اصلی کاهش ازدواج رسمی مطرح می‌شوند. همچنین توقعات دختران ایرانی بالا رفته است و مهریه‌های سنگین و غیرمتعارف درخواست می‌کنند. جهیزیه‌های غیرمتعارف باعث شده است پسران و دختران جوان نسبت به ازدواج ترسی عمیق داشته باشند و خانواده‌ها نیز به علت عدم توانایی حمایت فضا را برای جوانان محیا نکنند.این جامعه‌شناس درباره تاثیر ازدواج سفید بر ازدواج رسمی گفت: ازدواج سفید بر کاهش آمار ازدواج رسمی اثرگذار است. درست است که ازدواج دائمی تنها برای رفع نیازهای جنسی صورت نمی‌گیرد اما اصلی‌ترین بخش آن را نیاز جنسی متقابل زن و مرد به یکدیگر تشکیل می‌دهد. زمانی که این غریضه از روش‌های دیگر برطرف شود نیاز به ازدواج دائمی کم خواهد شد.

او ادامه داد: ترس از تعهدات ازدواج رسمی نیز باعث می‌شود جوانانی که نیازهای غریضی جنسی‌شان تامین شده، به سمت همباشی سیاه بروند. امروزه با گسترش ازدواج سفید آمار ازدواج رسمی پایین آمده و به جایی رسیده است که حدود ۳۰ میلیون جوان مجرد که درصد زیادی از آن‌ها سن ازدواج را رد کرده‌اند، در جامعه ما وجود داشته باشند.این آسیب‌شناس با بیان این‌که «فرزندانی که از روابط در ازدواج سفید به دنیا می‌آیند بلاتکلیف خواهند ماند» درباره مضرات ازدواج سفید بیان کرد: ازدواج سفید علاوه بر به دنیا آوردن فرزندان بلاتکلیف زمینه را برای ایجاد فحشا آماده می‌کند. زمانی که یک دختر در چنین رابطه‌ای با یک پسر زیر سقف می‌رود چون تعهدی میان این دو ایجاد نشده است رابطه‌شان از هم گسسته می‌شود.او همچنین افزود: در چنین وضعیتی دختر مجبور به پیدا کردن فرد دیگری برای ادامه زندگی خواهد بود. همین پیدا کردن فردی دیگر و افراد دیگر موجب می‌شود گاهی حتی در یک سال خانمی با ۸ مرد همخانه می‌شود. درصد بسیار ناچیزی از این دختران و پسران بیش از یک سال به همباشی سیاه ادامه خواهند داد.

ابهری همچنین اشاره کرد: طبق آمار این روابط کوتاه مدت هستند زیرا از نظر اخلاقی، حقوقی و شرعی تعهدی در این میان وجود ندارد. هیچ امر تحکیم‌کننده‌ای وجود ندارد و ممکن از یکی از طرفین ازدواج سفید صبح از خواب بیدار شود و تصمیم بگیرد رابطه را تمام کند، هیچ عامل بازدارنده و تعهدی رسمی مانع این فرد نخواهد بود.او درباره جایگاه اخلاق فردی در ازدواج سفید گفت: طرفداران این سبک ازدواج اخلاق فردی را عامل پایداری ازدواج سفید می‌دانند اما من به عنوان یک رفتارشناس با این نظر مخالف می‌کنم، زیرا ازدواج سفید جوان‌های ایرانی را تنوع‌طلب می‌کند. زمانه‌ای که یک مرد و زن ۵۰ سال در کنار هم زندگی می‌کردند، گذشته است.این جامعه‌شناس ادامه داد: اکنون جوانان ایرانی در وضعیت ظاهری، نحوه انتخاب لباس و پوشش، آرایش و روابط اجتماعی تنوع‌طلب شده‌اند. دختران و پسران کسی را بهتر از شریک خود ببیند به سمت آن می‌روند و دوست دختر و دوست پسر خود را رها می‌کنند، زیرا تعهدی در این نوع روابط وجود ندارد.
#

[کد مطلب: 152794] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۷ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم فروردين ۱۳۹۷ برابر با هجدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 01:15:22 توسط رحمان
در پاسخ به لیلا: شما از این کارشناس چه انتظاری دارید؟ که بیاید ریشه تمام عواملی که ما را به این روز انداخته را توضیح دهد؟ او دارد از یک اسیب بزرگ صحبت میکند و قصد ارایه راه حل هم ندارد چون اگر بگوید میرود جایی که عرب نی انداخت این با شنونده است که برود ببیند برای علاج درد چه میگویند و چه باید کرد متخصصین که شوالیه نیستند که بروند جلو برای من و تو بجنگند
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۷ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 21:53:17 توسط سامان
پایان نامه برای مدرک کارشناسی و یا دکترای ه این رفتارشناس، آسیب‌شناس و جامعه‌شناس رو کی نوشته براش؟ مدرکش رو از دانشگاه آزاده دکتر ولایتی گرفته یا سهمیه بسیجی بوده؟ یا احتمالا کارشناسی رو با حقه و پارتی بازی از ایران گرفته و با چپاندن خودش به دانشگاه های آلمان دکترا از آخن در آلمان گرفته! حرف های سطح بالا زده دکتر اینجا .. شتر گاو پلنگ .. گنجشک رو رنگ کرده تا قناری بفروشه، سنت ه خاورمیانه و ایرانی. مسائل پایین تنه جزو احکام اسلامی و شرعی ست، چطور جرات کرده این "کارشناس بعد از این" راجع به احکام ولایت فقیه اظهار نظر کنه؟! نئوزو بلالله!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۷ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۸ ، 12:59:30 توسط لیلا
درود این اسیب شناس و رفتار شناس متاسفانه خود نیز مبتلا به عدم شناخت از مسائل زیر بنایی است که طی روندی طولانی منجر به عدم تعهد و تنوع طلبی در بین اقشار مختلف و در اینجا جوانان میشود چرا که خود دست پرورده و اموزش یافته چارچوبی است که در ان تمام مسائل پایه ایی در علوم اجتماعی و انسانی مخدوش و نابود شده است جامعه ایی که فرهنگش را سازمانهایی نظیر تبلیغات اسلامی و ارشاد ! ساخته و بزور هزارصداو سیما و رسانه نتوانسته اند نهادینه اش نمایندمجموعه اخلاقیات و فرهنگی که با تبع بشر در تضاد و تناقض است فقط با ذکر یک مثال کوچک میتوان به این چند گانگی الگوهای رفتاری و اخلاقی *هیچ و پوچ*در بعد کلان نگریست تا در یافت که زوال باورها و اعتقادات ، و عدم جایگزینی با معیارهای رفتاری منطبق با واقعیات مادی و معنوی تا چه اندازه در سقوط اخلاق و رفتار اجتماعی تاثیر گذار هستند به گمان من این رفتار شناس در چهار چوب نظام اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی، که انسانی مستبد و بغایت عقب مانده مانند خمینی سفاک اقتصادش را مال*خر*مینامید و با پیروی از او نسخه میپیچد، پاسخ این رفتار شناس فقط همین ،حالا که عسل نمیدهی نیش مزن
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
افشای پشت پرده داماد وزیر اطلاعات توسط روحانی جنجالی +عکس
فیلم/ این هم از کارناوال عزاداری حسین در رودسر
استفاده از هر فرصت برای کمی شادی
فيلم/ حمله خشونت‌آمیز یکی از مسافران هواپیمایی ماهان به زنی که از دیدگاه او‌ حجاب مناسبی نداشت 
چه کسی سنگ قبر نخست‌وزیر ایران را شکست؟
اسرائیل تصویر هوایی کاخ اسد را منتشر کرد!
حضور خانواده ملی‌پوشان والیبال در استاديوم بازی ايران و کوبا باعث پخش نشدن بازی تیم ملی شد! + عکس  
احتمال تغییر نام دریای خزر
 عکس/ بساط نوحه خوانی و سينه زنی در حضور روحانی!
عکس/ دیگ شهرداری شیراز به سرقت رفت
تلویزیون اسرائیل: هواپیمای ایرانی در فرودگاه دمشق هدف قرار گرفت
کاوه مدنی از برخورد مأموران امنیتی با او در بدو ورود به ایران خبر داد
عکس/ حمله به سفارت جمهوری اسلامی در پاریس
آگهی های تجارتی