یک جسد مومیایی شده و این همه پنهانکاری؟!


عصر ایران - پیدا شدن یک جسد مومیایی شده در نزدیکی مقبره تخریب شده پهلوی اول و در محدوده حرم حضرت عبدالعظیم، حرف و حدیث های فراوانی را به وجود آورده است و برغم وجود پرسش ها و ابهامات مربوط به آن، اطلاع رسانی درباره آن به طرز عجیبی بایکوت شده است؛ بدان حد که حتی به مقامات سازمان میراث فرهنگی و پزشکی قانونی نیز خبری در این باره نداده اند و مسوولان این دستگاه ها در گفت و گو با خبرنگاران مختلف، اظهار بی اطلاعی کرده اند.

این در حالی است که طبق قانون هر جسدی که کشف شود باید به پزشکی قانونی تحویل شود یا اگر واجد ارزش تاریخی باشد، به سازمان میراث فرهنگی.

اما آن طور که مسوولان این دو نهاد می گویند تا کنون جسدی به آنها تحویل نشده و حتی رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران نیز اعلام کرد که هنوز هیچ سازمانی در مورد جسد مومیایی شده در شهر ری پاسخ نداده است.

جالب اینجاست که حتی در یک مورد اصل پیدا شدن جسد از سوی یکی از مسوولان آستان حضرت عبدالعظیم حسنی تکذیب شد ولی خبر چنان وثاقت داشت که کسی این تکذیب ناشیانه را باور نکرد.

 هر چند که به صرف یک یا چند تصویر نمی توان قضاوت کرد ولی تکذیب ها و لاپوشانی ها، این گمانه که جسد پیدا شده، همان رضا شاه مومیایی شده است را تقویت می کند. مردم ایران در رفتارشناسی مسؤولان کشور خبره شده اند.

این حجم از مخفی کاری در مواجهه با یک جسد مومیایی شده، بی احترامی به مردمی است که در این باره پرسش دارند. هر مردمی در دنیا نیز اگر در موقعیت مشابهی قرار می گرفتند، خواستار شفاف سازی می شدند. این یک اتفاق نادر و تکرار نشدنی در تاریخ یک ملت می تواند باشد که ناگهان جسد مومیایی شده یکی از پادشاهان گذشته از زیر خروارها خاک بیرون آید؛  با این اتفاق اما در ایران، رفتاری عجیب و پر از دستپاچگی می شود.

رضای پهلوی، پادشاهی متعلق به گذشته است و اکنون هیچ خطری نه از جانب جسد او و نه بازماندگانش که در خارج از کشور به سر می برند، جمهوری اسلامی را تهدید نمی کند. آنچه نظام را تهدید می کند این است که مردم احساس کنند مسؤولان با آنها رو راست نیستند؛ خطر اصلی این است.

گیریم که جسد پیدا شده، متعلق به رضا شاه بوده باشد. چه می شود بگویند بله! جسد رضاشاه است و طبق قانون اسلام و جمهوری اسلامی، آن را به وراث قانونی تحویل می دهیم، مگر از یک جسد مومیایی شده می ترسیم؟!

واقعاً کدام یک چهره ای مقتدر، انسانی و اسلامی از نظام ترسیم می کند: این که بعد از شناسایی جسد در یک فرایند شفاف، قانون را درباره آن اجرا کنند و به بازماندگان تحویل دهند یا آن که آنقدر پنهانکاری کنند و ضد و نقیض بگویند و ابهام بر ابهام بیفزایند تا در تاریخ ثبت شود که معلوم نشد جسد را چه کردند؟!

[کد مطلب: 153464] [تاريخ انتشار: ششم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم آوريل ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم آوريل ۲۰۱۸ ، 13:34:17 توسط فردوسی
شاه پرستان همچو اسلامیون نیاز به پرستش یک سمبل دارند تا به گونه ای به حضور خود هویت و اعتبار ببخشند،و آن سمبل میتواند حتی یک جسد باشد، یا رهبر مقدس فاشیستهای تبهکارکه بخاطر داشتن هویت علیه بشریت دست به جنایات بزرگ میزد. ریشه های فاشیسم همواره در پرستش چیزی یا کسی عموما در اعماق تاریخ نهفته و حرفی مترقی و جهانی ندارد. بنظر میرسد خطی که دائم مسئله پیدا کردن یک جسد را در همه جار میزند آگاهانه یا ناآگاهانه در پی سمبلی برای پرستش میگردد.آیا نمیتوان بدون پرستش یک سمبل به حضور خویش اعتبار ببخشیم و در اعماق تاریخ به دنبال آن نباشیم. مردمان کشورهای متمدن اعتبارشان را از هیتلرهایشان و اعماق تاریخ نمیگیرند، آنان با تلاش و مبارزات گوناگون به خودشان و سرزمینشان هویت و اعتبار میبخشند.
نوشته شده در تاريخ ششم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم آوريل ۲۰۱۸ ، 11:38:12 توسط سیم آخر
میگن سگ از مرده گرگ هم وحشت دارد.ظاهرا آخوندا از جسد رضا شاه هم وحشت دارند، ببینید چطوری خشتک اینا رو کشیده بود. روحش شاد. هر چند که روحی هم وجود ندارد.
نوشته شده در تاريخ ششم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم آوريل ۲۰۱۸ ، 11:33:57 توسط رضا شاه
پنهان کاری و ضد و نقیض گویی البته که یک چهره اسلامی را ترسیم میکند. بدون طرف گیری مغرضانه، من این را به صراحت، بر اساس تجربه تاریخ و باورهای تهی اسلامی عرض می نمایم.
نوشته شده در تاريخ ششم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم آوريل ۲۰۱۸ ، 10:37:24 توسط مستعار
آخوندها از هر چیزی را که باعث تحریک احساسات ملی گرایی مردم ایران بشود مثل سگ وحشت دارند و آنهم رضا شاه ضد آخوند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
خبری باور نکردنی بعد از مرگ دو فوتبالیست ایرانی در گرجستان 
فیلم/ این فرد صادق و شجاع علیرغم اصرار خبرنگار صدا و سیماحاضر نشد دروغ بگوید
خودکشی دسته‌جمعی یک خانواده در منطقه تهرانپارس 
عکس/ اعتصابات سراسری معلمان امروز یکشنبه 22 مهر - 3
محکومیت حسن عباسی به ۷ ماه حبس به اتهام توهین به روحانی
 فیلم/  ضرب‌وشتم دو مأمور ناجا به دست مردم 
کریمی قدوسی دوباره پاپیچ محمد خاتمی شد
عکس/ سفارت جمهوری اسلامی در ترکیه پس از ادعای بمب‌گذاری
چرا حسن عباسی به حبس محکوم شد؟
جنجال واژه‌های جدید زیست‌شناسی و حدادعادل! 
 در حاشیه نماز جمعه امروز تهران: فحش به حسن روحانی
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، شنبه 21 مهر، 13 اکتبر
آگهی های تجارتی