درس‌های امپراتور ژاپن برای رهبر جمهوری اسلامی


فرزانه روستایی
در شباهت ایران امروز و ژاپن ۷۳ سال پیش، می‌توان به ماجرای تسلیم ژاپن در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم رجوع کرد. به دردناک‌ترین حادثه زندگی امپراطور ژاپن و آن شبی که امپراتور جوان تصمیم گرفت اولتیماتوم ژنرال مک آرتور فرمانده ارتش آمریکا را بپذیرد و ژاپن را تسلیم ارتش آمریکا کند. امپراتور هیات دولت و ژنرال‌ها را به کاخ امپراتوری دعوت کرد تا آن‌ها را در جریان تصمیم خود برای پذیرش اولتیماتوم آمریکا و تسلیم بدون قید و شرط ارتش این کشور قرار دهد. در ژاپن هم مانند ولایت فقیه ایران امپراتور چیزی بین سایه یا مهر خدا یا پسر خدا در زمین بود که از آسمان نازل شده است؛ با این تفاوت که در آن زمان هیچ شهروندی خود را مجاز نمی‌دانست تا صدای امپراتور را بشنود یا سیمای او را ببیند. تا حدی که اگر کسی با کاروان حامل امپراتور مواجه می‌شد باید سر خود را به قدری پایین می‌آورد یا به سمت دیگر بر می‌گرداند تا چیزی از امپراتور مقدس را رویت نکرده باشد .

امپراتور تصمیم گرفته بود تا نوار سخنرانی تسلیم خود را در حضور ژنرال‌ها ضبط کند یا آن را به اطلاع آن‌ها برساند. ژنرال‌های قدر قدرت ارتش که بعد از نابودی پایگاه دریایی پرل هاربر در هاوایی کم‌کم خود را برای بمباران لس‌آنجلس آماده می‌کردند، به التماس افتادند تا ژاپن تسلیم نشود .فرماندهان نیروی دریایی و هوایی مقابل امپراتور زانو زدند تا او را منصرف کنند. اما کشته‌شدن صدها هزار نفر که با بمب اتمی در هیروشیما و ناگازاکی دود شده بودند و صدها هزار نفر دیگر که با سوختگی‌های رادیواکتیو همه بیمارستان‌ها را پر کرده بودند، امپراتور را به نقطه بی‌بازگشتی رسانده بود تا آخرین چیزهایی که از ژاپن باقیمانده بود را نجات دهد.

هم‌زمان، ژنرال مک آرتور و هری ترومن، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، نیز دچار یک اختلاف نظر خطرناک بودند. مک آرتور خواستار صدور مجوز بمباران اتمی سومین شهر ژاپن بود اما رئیس‌جمهور‌ی آمریکا از امضای سندی که قتل عام هم‌زمان این همه انسان را صادر می‌کرد، امتناع داشت. با این حال، امپراتور در حالی جلسه با فرماندهان نظامی را ترک کرد که ژنرال‌ها از قبل صدها نفر را مامور کرده بودند تا با حمله به محل جلسه٬ نوار سخنرانی امپراتور را توقیف و نابود کنند. در جریان این کودتا و مبادله آتش بین سربازها و محافظان امپراتور ده‌ها نفر کشته شدند و ژنرال‌هایی که تا ساعتی قبل در مقابل هیروهیتو زانو زده بودند، حمام خونی از محافظان امپراتور به راه انداختند. ماموران و درباریان امین هیروهیتو از تونل‌های مخفی خود را به بیرون کاخ رسانده و ساعتی بعد نوار سخنرانی امپراتور را به رادیو بردند و در ۱۵ اگوست ۱۹۴۵ برای اولین بار در تاریخ ژاپن مردم صدای امپراتور را شنیدند که همه شروط ژنرال‌های آمریکایی را پذیرفته و ژاپن را تسلیم ژنرال مک آرتور کرد.

هیروهیتو تنها امپراتور تاریخ بشر است که در زمان حیات او کشورش دو بار به ابرقدرتی جهانی تبدیل شد و یک‌بار نیز در اثر جنگ کاملا ویران و تسلیم شد. ژاپن پس از تسلیم به آمریکا، با تنظیم بودجه‌ای که تقریبا هیچ بودجه نظامی یا دفاعی در آن تعریف نشده بود، بعد از بیست سال دوباره به یک ابر قدرت اقتصادی بی‌نظیر در جهان تبدیل شد و هیروشیما و ناگازاکی هم بهتر از قبل بازسازی شدند.

برخلاف آنچه در مورد امپراتور ژاپن نوشه شده٬ در تاریخ خواهد آمد که در زمان رهبر فعلی جمهوری اسلامی٬ کشور ایران دو بار در اثر دو تحریم بین‌المللی رو به ویران رفت و هیچ‌گاه کشور شاهد آبادانی چشمگیری هم نبود. اما برای اصلاح تاریخ هنوز فرصت هست و می‌توان از تجربه استثنایی امپراتور ژاپن بهره برد و کشور را از تبدیل شدن به یک لیبی یا عراق دیگر نجات داد، زیرا هر آنچه بر سر کشور بیاید تاریخ آن را به حساب دونالد ترامپ یا نتانیاهو نخواهد گذاشت. ولی در تاریخ خواهد آمد که رهبر۸۰ ساله ایران دریافت نکرد که کوتاه آمدن در دیپلماسی، عقب‌نشینی در جنگ و بعضا حتی تسلیم شدن به دشمن، همه و همه نماهای مختلف قدرت دیپلماسی-جنگ هستند٬ و اینکه آنچه نباید از دست برود خاک و آسایش مردمی است که بر روی آن زندگی می‌کنند.

بی تردید نظام بین الملل اصلا نظام عادلانه ای نیست، اما اینقدر هم که ما چهل سال علیه آن تبلیغ کردیم هم ظالمانه نبوده است. ۲۵۰ کشور از بعد از جنگ جهانی دوم تاکنون در کنار هم زندگی کرده اند و بعضا با هم اختلافی داشتهاند و کار به جنگ کشیده است. اما صلح و تبادل اقتصادی همیشه قاعده و جنگ استثنا بوده است. از میان همه کشورها فقط سه کشور ایران٬ کوبا و کره شمالی طولانی‌ترین تاریخچه درگیری با آمریکا را داشته‌اند. باز هم از میان این ۲۵۰ کشور فقط ایران است که به نمایندگی از جهان اسلام و اعراب و فلسطینی‌ها با اسراییل درگیر است و کوتاه نمی‌آید. نظام بین‌الملل امروز به گونه‌ای چیده شده است که حتی اختلاف داشتن با یک کشور هم زیاد از حد است٬‌اما جمهوری اسلامی این را درک نمی‌کند. به همین دلیل٬ تنها راهکار خروج ایران از بزرگترین تحریم تاریخ روابط بین‌الملل کنار آمدن با جامعه جهانی و کنار آمدن با آمریکا و نیز با اسراییل است. شک نکنید که اسراییل و بخش مهمی از جمهوری‌خواهان خواهان کنار آمدن با ایران نیستند و خواستار تخریب هر روندی در عادی‌سازی روابط با ایران هستند و از تنش با ایران سود می‌برند. اما شاید بتوان گفت ادبیات رهبر ایران و عملکرد گروه‌هایی که در دفتر او نفوذ دارند یا به قول خودشان از این دفتر الهام می‌گیرند بیشترین نقش را در زمینه‌سازی برای تخریب روابط جهان با ایران را بر عهده داشته‌اند و همیشه سرفصل سخنرانی‌های نتانیاهو علیه ایران از همین سخنرانی‌ها و لابی‌ها الهام گرفته شده است. برای خارج شدن از بحران فعلی رفع این نقیصه اهمیت زیادی دارد.

سرهنگ قذافی یا امپراتور ژاپن
توالی برخی از رخدادهای مهم کشور ایران را در لبه پرتگاهی قرار داده است که بی رودربایستی ادامه این روند بی‌شک به جنگ داخلی و تجزیه کشور و ضدیت با اسلام و آخوندکشی منجر خواهد کرد. هر قدر گفته شد و نوشتیم که با موشک ترامپ را آزمایش نکنید و برای اسراییل خط و نشان نکشید و عربستان سعودی را به دامان نتانیاهو نرانید و قوه قضاییه را فدای سعید طوسی و سعید مرتضوی نکنید٬ پای خود را در باتلاق یمن نکنید و استراتژی خانمان‌سوز «راه قدس از کربلا می‌گذرد » را در سوریه کپی پیست نکنید، گوش نکردند. تا اینکه امثال علی‌اکبر ولایتی و محسن رضایی و لشگری از امنیتی‌های سپاه و وزارت اطلاعات و لباس شخصی‌ها٬ و جاسوسان موساد و سازمان مجاهدین خلق، کشور را به روزی نشاندند که بیشتر شبیه بمب‌های عمل نکرده زمان جنگ شده است که بالاخره امروز یا پس فردا منفجر خواهد شد و همه‌ چیز و همه کس را با خودش به ته چاله‌ای می‌کشاند که به نفع هیچکس نیست.

در ایران همه فرصت‌ها با هم سوخت. برای اداره امور داخلی کشور سرکوب سیستماتیک و خفقان عمومی را انتخاب کردند. در سیاست خارجی کسانی که پشت پروژه آتش زدن سفارت عربستان قرار داشتند ماموریت داشتند تا کشور را به نقطه بی‌بازگشت امروز بکشانند. ادامه حضور ایران در سوریه و حیات خلوت سعودی‌ها به نفع ما نبود. فعالیت‌های هسته‌ای و صرف بیش از صد میلیارد دلار هزینه که ما می‌دانیم برای حفظ رژیم بوده است نه حفظ کشور٬ وبال گردن مردم ایران شده است. استفاده از موشک‌های صنایع دفاعی کشور در بازی‌های کودکانه علیه اسراییل٬ دفاع از صنایع موشکی کشور و بقای آن را بس دشوار کرده است. دشمنی با اسراییل و اصرار بر قضیه فلسطین که هیچ‌گاه ربطی به ایران نداشته است، کشور را بازیچه حزب‌الله لبنان و آلت دست نظامیان بی‌منطق کرد. با این حال٬‌ تا فرصت هست و می‌توان با کنار آمدن با جامعه جهانی و کنار گذاشتن سیاست خارجی ایدئولوژیک٬ به احتمال زیاد این نقصان‌ها را به فرصت تبدیل کرد.

دولت امروز ایران توانایی مقابله با اتحاد شیطانی عربستان سعودی٬ اسراییل و دولت آمریکا و نیز شبکه فلج‌کننده تحریم‌ها را ندارد و نباید با فرصت‌سوزی تنها راه خروج از این تونل وحشت را مسدود کرد. زیرا هدف از تحریم‌ها حتی تسلیم کشور ایران یا حتی Regim change هم نیست. پایان این تونل نابودی کشوری به نام ایران است که مردمی امیدوار دارد. حتی برای توسل به افسانه‌های ایران و کنام پلنگان و شیران نیز دیر شده است. اتحادیه اروپا توان و انگیزه‌ای ندارد تا برای حمایت از ایران در مقابل تحریم‌ها جهت تاریخ معاصر اروپا را عوض کند و در مقابل آمریکا بایستد. تحریم‌ها چیز زیادی از کشور باقی نخواهند گذاشت زیرا بعد از برجام نیز عملا هیچ‌گاه برداشته نشد. جدا از تحریم‌ها، خشکسالی یک سوم کشور را از هستی ساقط کرده و یک سوم دیگر در اثر آلودگی و تخریب محیط زیست و غبار در وضعیت فوق‌العاده به سر می‌برد.

شرایط امروز ایران کم و بیش به کشور ۷۳ سال پیش هیروهیتو شباهت یافته است. برای خارج کردن کشور از این بحران که تجزیه و نابودی کشور هدف آن است، تصمیمی به بزرگی تصمیم امپراتور ژاپن لازم است. امروز رهبر جمهوری اسلامی بر سریک دو راهی تاریخی قرار گرفته است که یک سر آن به سرنوشت کشور امپراتور فقید ژاپن منجر می‌شود و سر دیگر آن به سرنوشت سرهنگ قذافی در عقب یک وانت یا صدام حسین بالای چوبه‌ی دار.

هیچ تصمیمی به غیر از ارجاع به آرای عمومی به منظور سرشکن کردن فشار و از نو چیدن سیستم اداره کشور و بازگرداندن همه ایرانی‌ها به وطن قادر نخواهد بود کشور را از زیر بار این همه فشار خردکننده هدفدار نجات دهد.
به احتمال زیاد٬‌ دیری نخواهد پایید که سپاهی‌ها و لباس‌شخصی‌ها و تشکیلات مخوف امنیتی‌شان همانند ژنرال‌های ژاپنی که بالاخره رو در بایستی را با امپراتور کنار گذاشتند و با کودتایی ناکام همه را قصابی کردند برای اداره امور کشور شرایط فوق‌العاده اعلام می‌کنند و کشور با دشواری‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

فقط یک نفر است که تا دیر نشده هنوز می‌تواند مانع آخرین غلت جمهوری اسلامی و سپس کشور به ته دره شود. آن یک نفر رهبر جمهوری اسلامی است که در این سال‌های آخر عمر و بیماری٬ اگر همت کند و از خیر آبرو و تشکیلات امپراتورگونه خود به نفع ۸۰ میلیون ایرانی بگذرد، شاید در تاریخ برای این شجاعت مورد تمجید قرار گیرد.
منبع زیتون
 

[کد مطلب: 154899] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهاردهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهارم ژوئن ۲۰۱۸ ، 18:40:13 توسط ایرج واحدی
نظر برخی از خوانندگان بسیار بجاست. اول اینکه مقایسه یک اخوند و امپراتور هیروهیتو همانقدر بی ربط است که مثلا مقایسه کفش با بادنجون. برای هیروهیتو کشور و ملت مهم بودند. برای اخوند امت اسلام و ولایت (حد اقل بظاهر). دوم انکه بهیچ وجه اختلاف ترومن و مک ارتور انطور که نویسنده ادعا میکند بر سر بمب سوم نبود. این اختلاف بعد ها بر سر کره و چین بود. اگر تاریخ نمیدونید زحمت بکشید و مطالعه کنید. اگر این کار را نمیکنید حد اقل از انها که میدانند بپرسید. چرا خوانندگان جوان را گمراه میکنید؟ چه کسی به شما این حق را داده؟ مگر این سایت سر دبیر ندارد؟ اگر دارد چرا ایشان اجازه انتشار داده؟
نوشته شده در تاريخ دهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با سی و يکم مه ۲۰۱۸ ، 16:05:01 توسط گلابچی-ایران بزرگ
بعضی چیزهارا خودتان خوب میدانید و خوب خیلی چیزهاراهم نمیدانید ایران با ژاپن و لیبی و .‌‌..قابل مقایسه نیست.صاحب دارد و قدرتمند بوده و قدرتمندتر شده-مطمئن باشید که اگر ضعیف بود تا الان چندین بار مورد حمله مغولهای زمان قرار میگرفت. خودشان اعتراف میکنند که چندین بار میخواستند حمله کنند ولی منصرف شده اند. فکر میکنید بخاطر مردم ایران بوده؟ خیر! دشمنان بشدت از پاسخ ایران هراس دارند چراکه ایران یکی از بزرگترین قدرتهای نظامی حال حاضر جهان بوده و قدرت هسته ای بالقوه نیز میباشد و اگر دشمن خطایی بکند پاسخ ایران نیز برایشان پایان دهنده حیات کثیفشان خواهد بود و ان شاالله روزبه روز ایران بهتر خواهد شد و پیشرفت خواهد کرد-ما فرزندان و پیروان کسی هستیم که پدرش طومار صهیونیزم زمان خود را درهم پیچید و وقتی که کسی یاریش نکرد و به ظاهر شکست میخورد فرمود:هیهات مناالذله اگر صادق هستید نظر مخالفان خود را نیز بگذارید
نوشته شده در تاريخ نهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با سی ام مه ۲۰۱۸ ، 03:48:16 توسط مهرداد
خواندن این اراجیف از شنیدن هزارتا فحش بدتر است. این خانم فرزانه روستایی دارد جانماز رهبر را به چه بهایی آب میکشد؟ کشور ایران را تحریم ها از بین برده یا خرج کردن پول مردم ا یران در سوریه و لبنان و یمن و عرق و سراسر دنیا برای تروریسم؟ آیا امپراتور ژاپن مردمش را گرسنه نگاه میداشت و پول غذای آنها را خرج آدمکشی و تروریسم میکرد؟ خشکسالی و آلودگی آب و هوای ایران اتفاقی نبوده. نتیجه رانت خواری های بیشمار سپاه و رهبر است. گرسنگی مردم نتیجه فساد و رشوه خواری های رهبر و آقازاده ها و دور و بری هایشان است. تنها در سال گذشته 59 میلیارد دلار پول از ایران قاچاق شده باز این خانم برای رهبر کاسه لیسی میکند . مردم در خیابانها حرفشان را زدند و میزنند. خانم روستایی مردم را از کی میترساند؟ اتحاد شیطانی! عربستان و امریکا و اسراییل؟ ! یا اتحاد شیطانی سپاه و رهبر و اصولگرا و اصلاح طلب برای غارت و تخریب ایران؟ این مقاله را باید در کیهان منتشر کرد نه در سایت پیک ایران!
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۸ ، 14:48:56 توسط اراجیف
تجزیه هراسی از ترفندهای رژیم هست برای ترساندن مردم از سرنگونی رژیم رژیم ثابت کرده که فقط هنگامی که زور بالای سرش باشه مثل موش آبکشیده میشه و امتیاز میده اگر جهان واقعا رژیم رو تحریم همه جانبه اقتصادی دیپلماتیک سیاسی بکنه و همه سیگنالهای ماهواره ای رژیم رو قطع کنه رژیم خیلی دوام بیاره یک ماه هست
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۸ ، 11:31:14 توسط تهمتن - ش
آیا میشود آخوند علی خامنه ای را با امپراتور ژاپن مقایسه کرد ؟؟ آیا بر در و دیوار ژاپن؛ مرگ بر امپراتور نوشته میشد ؟؟ آیا نفرت عمومی مردم ایران از آخوند علی خامنه ای؛ با امپراتور آنزمان ژاپن وحتی این زمان در بین مردم ژاپن قابل مقایسه است ؟؟!!پس مقایسه این دو؛ در تضاد کامل ست؛ یکی را مردمش خودرا برای او به کشتن میدادند؛ دیگری؛ مرگ بر او میگویند و در اولین فرصت بدار اش میزنند. البته نویسنده در بخش پایانی مقاله هم؛ همین اخطار رااز سوی نیروهایی سرنگون طلب﴿مردم ایران﴾به این آخوند میدهد !! اما اخطار واصلاح او؛ ماندن درقدرت و استمرار حکومت اسلامی ست. - این نوشته؛ بوی اصلاح طلبان را میدهد؛ که البته خود اصلاح طلبان حتی درمجلس آخوندان؛ هم همین را میگویند !! نکات دیگر اینمقاله؛ که هدف نویسنده را بیشتر آشکارمیکند؛ لولو نشان دادن مجاهدین ست!! اما درجایی دیگر؛ نظام اسلامی آتش افروز را؛ که منطقه رابرای سالیان دراز به آتش کشیده؛ وهمین کشورهای مورد هجوم را؛ مانندخود آخوندان؛ اتحادشان را نامقدس خوانده و واکنش آنانرا؛ برعلیه"ایران"خوانده و نه رژیم !! نیروهای سرنگون طلب؛ بایدخطر سازش ملایان را جدی بگیرند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۸ ، 11:07:19 توسط سیاوش ـ ا
مشتی هزیان گوئی و آنالیزهای بی پایه واساس و مضحک و در نهایت راه حل های احمقانه ای که چگونه میتوان رژیم جنایتکار وضد ایرانی و رهبر فاسد و ددمنش آنرا از سرنگونی و نابودی محتوم نجات داد۰ از"روزی نامه نگار"ی وابسته به مطبوعات رژیم تبهکار اسلامی وبه اعتراف خودش فعال در کاغذ پاره های تبلیغاتی نظام ولایت مطلقه کریه از نوع ، تحریریه روزنامه‌های اطلاعات، جامعه، ‌توس، خرداد، فتح،‌ ضمیمه همشهری، شرق و از آبان ۸۶ مسئولیت در بخش بین‌الملل روزنامه اعتماد .مقایسه "جمهوری اسلامی غرق در ذلت و نکبت" متعلق به دستگاهها و سازمانهای مافیائی پاسداران وآخوندهای ایران ستیز و متنفر از فرهنگ و تاریخ ایران و در ضمن صد درصد وابسته و متکی به اراده و سیاستهای روسیه و چین با ژاپن بشدت ناسیونالیست دهه ۴۰ میلادی ویکی از شش قدرت صنعتی، اقتصادی ونظامی آنزمان نیز همچون دیگر مطالب مطرح شده در این نوشته نشانگر غرض ورزی و در ضمن بی اطلاعی از مسائل ایران و فقدان اعتبار و صمیمیت سیاسی اوست .
آگهی های تجارتی