خاطره مصنوعی ساخته شد


دانشمندان موفق به ساخت خاطره مصنوعی شدند که می‌تواند حافظه انسان را تا 40 درصد افزایش دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا ، مغز انسان پر از رمز و راز است که یکی از آنها نحوه دقیق علمکرد حافظه است. نظریه‌های زیادی درباره نحوه عملکرد حافظه در مغز وجود دارد اما پیشرفت‌های اخیر می‌تواند درک بهتری از این موضوع را برای دانشمندان به ارمغان بیاورد.

گروهی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و مرکز پزشکی ویک فورست موفق به توسعه سیستم مصنوعی جدیدی شدند. گفته می‌شود این سیستم از الگوی حافظه فرد استفاده می‌کند تا توانایی طبیعی مغز برای به یاد آوردن حافظه و رمزگذاری را بیاموزد. تحقیقات آنها روی حافظه کوتاه مدت شرکت‌کنندگان متمرکز بود. در پایان آزمایش‌ها و تست‌ها 35 الی 37 درصد بهبود در حافظه کوتاه مدت داوطلبان دیده شد. به گفته‌های دکتر رابرت همپسون، پروفسوری از مرکز پزشکی ویک فورست و یکی از سرپرستان این مطالعه، این گروه تحقیقاتی برای اولین بار از روشی مصنوعی برای افزایش عملکرد حافظه کوتاه مدت در داوطلبان استفاده کرده‌اند. وی افزود: «این اولین باری است که دانشمندان موفق به تشخیص الگوی حافظه یا کد سلول‌های مغزی بیمار شده‌اند و در اصل از این کدها استفاده کردند تا حافظه بهتر کار کند. این تکنولوژی گامی مهم به سوی بازیابی حافظه از دست رفته است».

این مطالعه بر بهبود عملکرد حافظه رویدادی در شرکت‌کنندگان متمرکز بود؛ دلیل انتخاب این بیماری این است که اختلال در حافظه رویدادی یکی از رایج‌ترین نوع فراموشی در بیماران مبتلا به آلزایمر، سکته مغزی و آسیب به سر است.

حافظه رویدادی به اطلاعات کاملا جدیدی گفته می‌شود که مدت زمان کوتاهی برای شخص مفید هستند؛ مانند این که وقتی به خانه رسیدید کلیدهایتان را کجا گذاشتید.

در مقابل، حافظه مرجع به اطلاعاتی گفته می‌شود که برای مدت زمان طولانی در مغز فرد ذخیره می‌شوند؛ مانند چیزهایی که در مدرسه یاد گرفته‌اید.

دانشمندان دو آزمایش مختلف روی داوطلبان، به‌خصوص بیماران مبتلا به صرع مرکز پزشکی ویک فورست، انجام دادند. ابتدا از شرکت‌کنندگان خواسته شد یک وظیفه ساده کامپیوتری مرتبط با حافظه را انجام دهند تا الگوهای عصبی یا کدهای آنها ثبت شود.

دومین وظیفه به آنها محول شد؛ در این قسمت به شرکت‌کنندگان یک تصویر بسیار متمایز نشان داده شد که با وقفه‌ای کوتاه همراه بود. سپس از آنها خواسته شد که این عکس را از میان چهار یا پنج عکس انتخاب کنند. در حالی که این آزمایش‌ها در حال انجام بود، دانشمندان همچنان به ثبت کدهای عصبی شرکت‌کنندگان ادامه دادند تا بعد بتوانند از کدهای مشابه روی خود بیماران استفاده کنند.

دانشمندان متوجه شدند که تحریک داوطلب با کدهای پاسخ درست (که در صورت صحیح بودن جواب شرکت‌کننده به ثبت می‌رسید) تا 40 درصد به آنها کمک می‌کند که نتایج بهتری بگیرند.

همپسون می‌گوید: «نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که می‌توانیم، محتوای حافظه بیمار را ثبت کنیم، آن را تقویت کنیم و به خود بیمار بازگردانیم. حتی در صورتی که حافظه فرد ضعیف هم باشد، امکان تشخیص الگوهای عصبی (که نشان‌دهنده تشکیل صحیح حافظه است) وجود دارد که این امر تمام الگوهای نادرست را حذف می‌کند».
*
 

[کد مطلب: 154917] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ بارش برف در صحرای آریزونای آمریکا باعث خلق این تصاویر زیبا و کم‌نظیر شده! 
فيلم/ افتتاح آژیر ظهور امام زمان! 
فيلم/ یک مشت گدازاده از راه رسیدند.... 
عکس/ روستای حیدره قاضی خان - همدان
شیطان 'شوخ' در اسپانیا جنجالی شد
بزرگترین پل چاپ 3 بعدی جهان ساخته شد
همه مردم دنیا زیر ذره‌بین جاسوسی گوگل
شکل‌گیری یک صفحه مدور یخی روی رودی در آمریکا
سرقت بزرگ‌ترین آثار هنری از برترین موزه‌های جهان 
یکی از عکاسان "رصدخانه جنوبی اروپا" تصویری زیبا از کهکشان‌ها و ستاره‌ها در آسمان شیلی به ثبت رساند.
رژیم غذایی گیاه‌محور؛ راه نجات کره زمین
جدیدترین اثر بنکسی بیش از صد هزار پوند فروخته شد
آگهی های تجارتی