موج محکومیت‌های گسترده جهانی علیه اسرائیل پس از رخدادهای خونین غزه


رادیو فرانسه: ساعتی پس از اعلام شکایت سازمان گزارشگران بدون مرز علیه اسرائیل به اتهام جنایت جنگی، دادستان دیوان بین المللی کیفری(لاهه) گفت که این در خواست را پی‌گیری خواهد کرد. در فردای کشتار غزه، که طی آن در حدود ۶۰ فلسطینی در اثر اصابت گلوله سربازان اسرائیلی کشته و دو هزار و ۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند، اسرائیل هدف امواج محکومیت های گسترده ای در سطح جهانی بود.از کشورهای چون ترکیه و آفریقای جنوبی که وارد یک تنش دپلماتیک با اسرائیل شدند، گرفته تا کشورهای آسیایی، اروپایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی و بسیاری از نهادهای بین المللی حقوق بشر و دیگر نهاد ها رویکرد اسرائیل  در غزه را محکوم کردند.

اسرائیل با شگفتی دریافت که کشورهایی چون بریتانیا، آلمان، بلژیک و سوئیس از ابتکار آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل بین المللی در باره وقایع خونین غزه حمایت می کنند. حتی فرانسه که به عنوان یک کشور دوست اسرائیل محسوب می شود سطح بالای خشونت بکار برده شده توسط اسرائیل علیه فلسطینان را تلویحاً محکوم کرد. ژان-ایو لو دریان وزیر امور خارجه فرانسه امروز گفت که "امنیت اسرائیل نمی تواند خشونت بکار رفته از سوی این کشور را توجیه کند."

"فاطو بن سودا" دادستان دیوان بین المللی کیفری(لاهه)  پس از طرح شکایت سازمان گزارشگران بدون مرز علیه اسرائیل به اتهام جنایت جنگی عصر امروز اعلام کرد که این دادستانی از نزدیک و با دقت اوضاع را پی گیری و رصد می کند و هرگونه جنایت مرتکب شده را که در چهارچوب صلاحیت این دیوان بین المللی باشد، بررسی می کند.

سازمان گزارشگران بدون مرز امروز اعلام کرد به اتهام ارتکاب جنایت جنگی  و کشتار روزنامه نگاران در نوار غزه علیه ارتش اسرائیل به دیوان بین المللی کیفری(لاهه) شکایت کرده است.

در شکایت سازمان گزارشگران بدون علیه اسرائیل به تک تیراندازانی در ارتش اسرائیل اشاره شده که ۲۰ روزنامه نگار فلسطینی در نوار غزه را با گلوله هدف قرار داده اند.

"کریستف دولوار" دبیر کل سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید مسئولین اسرائیلی نمی توانند وجود روزنامه نگاران در جمع تظاهر کنندگان در نوار غزه را انکار کنند.  به گفته "کریستف دولوار" اسرائیلی ها از وظیفه ابتدایی خود عدول کرده و با گلوله های واقعی روزنامه نگاران حاضر را که بر أساس میثاق های جهانی باید محافظت می شدند، مورد هدف قرار داده اند.

واما، تنها کشور بزرگ جهان که به تنهایی و بدون هیچ قید و شرطی به دفاع از اسرائیل برخاسته، آمریکا است.

شورای امنیت سازمان ملل امروز نشست فوق العاده خود را با محوریت بررسی اوضاع در غزه و کشتار فلسطینی‌ها توسط نظامیان اسرائیلی برگزار کرد.

در آغاز، جوانا ورونکا، نماینده لهستان در سازمان ملل که ریاست این جلسه شورای امنیت را به عهده داشت، از حاضران خواست برای فلسطینی‌هایی که در روز دوشنبه در غزه کشته شده‌اند، یک دقیقه سکوت برگزار شود.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در این نشست شورای امنیت مدعی شد: مکان سفارت ما تاثیری بر وضعیت بیت المقدس ندارد و این اقدام برای پیش‌دستی از مذاکرات صورت نگرفته است. وی همچنین مدعی که حماس  مردم را به حمله علیه اسرائیل تحریک کرده است.

هیلی همچنین گفت: حماس تظاهرکنندگان را به نزدیک شدن به حصار حائل میان غزه و اسرائیل تحریک کرد، همچنین بادبادک‌های کاغذی به آتش کشیده شده را برای ضرر رساندن به اسرائیل، به هوا می‌فرستاد.

نماینده آمریکا در شورای امنیت اعلام کرد: هرکس که می‌گوید خشونت‌ها در غزه به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس ارتباط دارد، بسیار اشتباه می‌کند.

درهمین حال، ریاض منصور، نماینده فلسطین اعلام کرد: اسرائیل عامل اصلی خشونت در منطقه است.

وی گفت: فلسطین نتایج هرگونه تحقیقاتی درخصوص کشتارهای اسرائیل در نوار غزه را می‌پذیرد، اما آیا  این آمادگی از سوی اسرائیل برای این مساله وجود دارد؟ وی گفت فلسطین بارها از شورای امنیت خواسته است تا به خشونت‌های اسرائیل پایان دهد.

فرانسوا دولاتر، نماینده فرانسه در شورای امنیت گفت: ما خواهان انجام تحقیقاتی شفاف درخصوص رخدادهای اخیر در غزه هستیم.

نماینده فرانسه تصریح کرد: ارتش اسرائیل نباید از خشونت بیش از حد علیه شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز استفاده کند.

از سوی دیگر، کارین بیرس، نماینده انگلیس در شورای امنیت عنوان داشت: نیاز مبرمی مبنی بر این امر وجود دارد که نسبت به واقعیت‌ها درخصوص هر آنچه که در غزه رخ می‌دهد، اطمینان حاصل شود. نمی‌توان حق فلسطینی‌ها را در برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز انکار کرد. اسرائیل نیز حق دفاع از مرزهای خود در مقابل حماس را دارد.

وی گفت: لندن از تحقیقات شفاف و مستقل درخصوص رخدادهای اخیر در غزه حمایت می‌کند. اسرائیل نیز باید خویشتن داری کرده و از خشونت بیش از حد اجتناب کند.

نیکولای ملادینوف، هماهنگ کننده ویژه روند صلح در خاورمیانه تصریح کرد: اسرائیل مسئول خشونت‌ها در غزه است.

در همین حال، عیاد العتیبی، نماینده کویت در سازمان ملل گفت: انتقال هیات‌های دیپلماتیک به بیت المقدس با قوانین المللی مغایرت دارد و به تنش‌ها دامن می‌زند.

وی گفت: کویت پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت پیشنهاد خواهیم کرد که با محوریت حمایت از غیرنظامیان فلسطینی است.

نماینده سوئد عنوان کرد: بیت المقدس  باید به عنوان پایتخت مشترک فلسطین و اسرائیل تعیین شود و تمامی طرف‌ها باید گام‌هایی را برای آرام کردن اوضاع اتخاذ کنند.

نماینده قزاقستان نیز گفت که  ما از اسرائیل می‌خواهیم تا استفاده از مهمات جنگی علیه غیرنظامیان را محدود کند.

نماینده بولیوی در جلسه شورای امنیت اظهار کرد: جامعه بین الملل در حمایت از فلسطینی‌ها طی سال‌های گذشته شکست خورده است. هیچ برابری میان طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی وجود ندارد.

[کد مطلب: 155063] [تاريخ انتشار: بيست و ششم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ این فرد صادق و شجاع علیرغم اصرار خبرنگار صدا و سیماحاضر نشد دروغ بگوید
سند چشم‌انداز ۱۴۴۴؛ دستپخت پسر خاله رهبری
کشف لامبورگینی ۲۴میلیاردی قاچاق در شیراز! + عکس
عکس/ سفارت جمهوری اسلامی در ترکیه پس از ادعای بمب‌گذاری
برخورد پلیس ترکیه با اقدام بیگانه‌ستیزانه در استان دنیزلی/ "ورود ایرانی ها و افعانی ها به این مغازه ممنوع است" + عکس
محکومیت حسن عباسی به ۷ ماه حبس به اتهام توهین به روحانی
عکس/ اعتصابات سراسری معلمان امروز یکشنبه 22 مهر - 3
کریمی قدوسی دوباره پاپیچ محمد خاتمی شد
چرا حسن عباسی به حبس محکوم شد؟
فیلم/ ورود نیروهای نظافتچی به کنسولگری عربستان در ترکیه، پیش از بازرسی مقام‌های ترکیه‌ای و تحقیق درباره جمال خاشقچی!
شرمندگی سناتور آمریکایی از احتمال ایرانی بودن پدرانش
تعدادی از فرزندان مقامات جمهوری اسلامی که در آمریکا درس می‌خوانند و زندگی می کنند
آگهی های تجارتی