به ما بپيونديد

میدان نبرد بعدی اروپا و آمریکا بر سر ایران: «سوئیفت» 


سام فلمینگ، فیلیپ استافورد و جیم برونسدن در فایننشال تایمز نوشتند: پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای؛ وزارت خزانه داری آمریکا درصدد است بار دیگر شبکه مالی سوئیفت را که با بانک مرکزی و موسسات پولی ایران همکاری می کنند مسدود کند. در این راستا آمریکا تمام پرداخت های سوئیفت را تحت نظارت قرار می دهد.

به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه در ادامه آورده است: سیستم سوئیفت بیشتر در جهت ارسال ودریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانکهای داخل کشور و بانکهای خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و مرکز آن در کشور بلژیک بوده است. اما اکنون آمریکا درصدد است تا از این طریق سیستم های پیام رسانی مالی و پرداخت های فرامرزی ایران را با مشکل روبرو کنند. پس از فشار آمریکا به کشورهای اروپایی برای اعمال تحریم علیه ایران، در سال 2012 سوئیفت ارتباط خود را با ایران قطع کرده بود اما پس از انعقاد برجام ارتباط خود را با ایران باز کرد.

اما پرسش اصلی این است که آیا اتحادیه اروپا با خواسته های آمریکا درزمینه مسدود کردن دسترسی ایران به سوئیفت همکاری می کند یا خیر؟ ریچارد نفیو استاد سیاست‎گذاری انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا بر این عقیده است: « به وضوح این تصمیم برای طرفین بسیار دشوار است و اکنون هیچ نشانه ای از این که دولت های اروپایی با این خواسته موافقت کنند دیده نمی شود.»

سوئیفت در بیانیه ای بر این تاکید کرد که درصدد است به عنوان یک سیستم مالی جهانی بی طرف عمل کند و همچنین تصریح کردند که در دستورالعمل وزارت خزانه‎داری ایالات متحده مبنی بر ممنوعیت ارائه خدمات به ایران تا اوایل ماه نوامبر فرصت باقی است. مدیران سوئیفت همچنین معتقدند که در قوانین اتحادیه اروپا تغییراتی شکل نگرفته و آن ها منتظر روشن شدن وضعیت از سوی مقامات آمریکا و اروپایی هستند. سوئیفت در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱ هزار بانک را در شبکه خود به هم متصل کرده و بیش از ۲۸ میلیون تراکنش داشته است.

الیزابت روزنبرگ مشاور پیشین وزارت خزانه داری آمریکا در زمینه تحریم علیه ایران و کره شمالی ( درسالهای 2009-2013) معتقد است : « حتی اگر اروپایی ها در زمینه سوئیفت با آمریکا همکاری نکنند این کشور می تواند از طریق راه های دیگری این تحریم ها را پیش ببرد.» اما یکی از این ایده ها این بود که وزارت خزانه داری آمریکا به طور کل به تحریم مجموعه ی سوئیفت دست بزند. اما وی این ایده را بسیار ضعیف دانست زیرا که در این شبکه مالی بزرگ 25 بخش قدرتمند از جمله بانک های مهم کشورهای غربی فعال هستند ؛ بنابراین آمریکا نمی‌‏تواند سوئیفت را تحریم کند. 

[کد مطلب: 155208] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با هجدهم مه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
هواپیماربایی در آسمان ایران 
ارز‌ها کجا رفته‌اند؟ 
فيلم/ سال ها گذشته ولی هنوز هم این بهترین مصاحبهﻯ پخش شده است!
بعد از ۱۵ یا ۱۶ سال هنوز حرفهايش تازگی دارد و هیچ چیز عوض نشده .. 
فيلم/ فراری دادن یک جوان توسط مردم، دیروز کامفیروز( استان فارس)یک جوان ۱۶ ساله رو بخاطر روزه خواری لت وپار کردن و درگیری شده و مردم جلو فرمانداری جمع شدن ( 3 فيلم)
فيلم/ از نتايج 40 سال حکومت اسلامی/ قمه کشی دختران دبیرستانی 
صداوسیما اسرار برنامه‌ی موشکی جمهوری اسلامی را به آمریکایی‌ها لو داد 
کاریکاتور/ تام و «مقام معظم جری»
قدرت تحریم‌ های آمریکا در حال محدود‌ شدن است
فيلم/ تیراندازی و واژگون کردن سایپا در سراوان توسط نیروی انتظامی بخاطر حمل بار انبه
نیروی انتظامی بعد از دیدن مجوز فرار کرده است 
کاريکاتور/ مراقب سگ ها باشین؛ کاریکاتور به مناسبت کتک خوردن فردی بخاطر سگ از یک ولایت مدار  
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، پنجشنبه 3 خرداد، 24 مه
واکنش گسترده کاربران توییتر به سخنان علی خامنه‌ای و تشبیه آمریکا و ایران به تام و جری 
آگهی های تجارتی