به ما بپيونديد

چرا اصول گرایان با FATF مخالفت می‌کنند


عصر ایران:  هرچند تصویب کلیات دو لایحۀ «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» و «اصلاح قانون تأمین مالی تروریسم» در مجلس شورای اسلامی گام دیگری برای بهبود جایگاه ایران در گروه ویژۀ اقدام مالی یا FATF به حساب می‌آید اما تا تأیید نهایی و تبدیل آن به قانون در گذر مخالفت‌ها و حساسیت‌ها گام‌های دیگری باقی‌مانده و البته جزییات هم باید به تصویب رسد و عجالتا کار در مرحلۀ بررسی پیشنهادها برای وارد شدن به جزییات در صحن علنی است.

لایحه‌ای که سال گذشته هم جنجال‌های زیادی را از جانب برخی نمایندگان اصول‌گرا و رسانه‌های رادیکال همفکرشان به دنبال داشت تا جایی که حتی «FATF» را ترکمانچای دوم خواندند. برخی هم می‌گویند وقتی خودمان قانون مبارزه با پول شویی خودمان را تصویب کرده ایم دیگر نیازی نیست دیگران بگویند چه موادی قید شود. در مقابل دولت هم توضیح می دهد به خاطر همین لایحه جدید نفرستاده و همان را اصلاح کرده اند.

جریان مخالف اما همچنان معتقد است مجلس با تصویب این لایحه  و با ظاهر کمک به شفافیت مالی بیشتر در ایران خواسته یا ناخواسته «اتاق جنگ آمریکا» را در قلب تهران تاسیس می کند!

در مقابل موافقان می گویند اگر می خواهیم از خدمات جهانی بانکی استفاده کنیم پیش شرط‌ ها را طبعا باید رعایت کنیم و بدون FATF چگونه وارد این تبادلات شویم؟

تلویزیون هم در برنامه ای این گونه استدلال کرد که اگر قبل تر به خاطر برجام می خواستیم بپیوندیم حالا که تکلیف برجام روشن نیست دیگر ضرورتی ندارد! به عبارت دیگر نشان می دهد صف آرایی ها از جانب مخالفان برجام است.

از این رو گزاف نیست اگر گفته شود بخش زیادی از منتقدان این موضوع، همان مخالفان برجام و حضور موثر ایران در عرصه‌های بین‌المللی هستند. موضوعی که در گفت‌وگوی «عصر ایران» با هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم مورد تائید قرار می‌گیرد.

این دانش‌آموخته دکتری اقتصاد به «عصر ایران» می‌گوید: گروه ویژه اقدام مالی «FATF» یک گروه مستقل فنی و غیرسیاسی است که برای ارتقای استانداردهای پول‌شویی در عرصه بین‌المللی فعالیت می‌کند.

حق‌شناس با ذکر این نکته که در دنیا کنوانسیون‌ها، پروتکل‌ها، مقررات پولی و مالی مختلفی توسط سازمان‌های بین‌المللی برای افزایش یا بهبود رفاه شهروندان ایجادشده است توضیح می دهد: برخی از این کنوانسیون‌ها در حوزه‌های تخصصی مانند سازمان هواپیمایی بین‌المللی هواشناسی،کشتیرانی، گمرکی و … است.

حتی افغانستان هم عضو سازمان تجارت جهانی است


معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران یاد آور شد:تعداد زیادی از کشورها یا بلافاصله این قوانین را می‌پذیرند یا با یک وقفۀ زمانی و با شروطی مقررات آن را قبول می‌کنند.

دکتر حق‌شناس مهم‌ترین سازمان اقتصادی دنیا را سازمان تجارت جهانی (WTO) معرفی کرد و گفت: در حالی که تقریبا همۀ کشورهای تاثیرگذار دنیا در این سازمان حضور موثر دارند هنوز ایران در این سازمان پذیرفته‌نشده است.

این نماینده سابق مجلس اضافه کرد: موضوع منحصر به کشورهای توسعه‌یافتۀ دنیا هم نیست کما این که کشوری مانند افغانستان که درگیر جنگ داخلی و مشکلات عدیده است نیز برای عضویت در این سازمان پذیرفته‌شده است.

حق‌شناس با تاکید بر این‌که اگر قرار است ما در چارچوب قواعد بین‌المللی با دنیا روابط تجاری و مالی داشته باشیم باید به عضویت نهادهای شناخته‌شده دربیاییم گفت: البته ممکن است در مواردی سازوکار و برخی قوانین و قواعد این سازمان‌ها را قبول نداشته باشیم.

ایران به موسسات پولی دنیا و ارزهای خارجی نیاز دارد


این کارشناس اقتصادی توضیح داد: اگر قرار است ما با دنیا نقل و انتقالات پولی داشته باشیم باید به عضویت گروه ویژه اقدام مالی «FATF» دربیاییم و قوانین آن‌ها را بپذیریم مگر این‌که بگوییم ما به بانک‌ها، موسسات پولی دنیا و ارزهای خارجی نیاز نداریم که طبیعتا در این حالت می‌توانیم بگوییم عضویت در این گروه را نمی‌پذیرم.

حق‌شناس با طرح این سوال که آیا با نپذیرفتن و عدم عضویت در این موسسات بین‌المللی مشکل ما حل می‌شود یا دوچندان خود پاسخ داد: «FATF» از آن دست قوانینی است که مبنا آن این است که نباید در سیستم مالی کشورها فرایند پول‌شویی اتفاق بیفتد و برای اثبات این موضوع همۀ کشورها باید به موسسات بین‌المللی امکان دسترسی به مناسبات مالی بانک‌هایشان را بدهند. هدف این است که کشورهای طرف قرارداد با یکدیگر اطمینان عینی برای عدم پول‌شویی را داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی البته رد نمی‌کند که ممکن است برخی از کشورها مانند آمریکا از این نوع اطلاعات سوءاستفاده و قوانین بین‌المللی را نقض کنند اما درعین‌حال می‌گوید اگر ما این قوانین بین‌المللی را نپذیریم با محدودیت در نقل و انتقالات مالی مواجه می‌شویم مانند شرایطی که در سال‌های گذشته داشته‌ایم.

 تلاش دنیا برای جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به شبکه مالی رسمی

حق‌شناس در تشریح لایحه جنجالی شدۀ دولت که نمایندگان مجلس در حال بررسی آن هستند گفت؛دو نکته در «FATF» وجود دارد: اول این‌که دنیا با نیت درست تلاش می‌کند پول‌های کثیف وارد جریان مالی نشود و پول‌های حاصل از فروش مواد مخدر، معاملات غیررسمی سلاح، قاچاق و کمک‌های مالی به تروریسم از این دست است.  مورد بعدی که می‌توان به آن توجه کرد رویه کشور ماست و این‌که طبیعی است ما در سیستم مالی رسمی خود هرگز به فکر کمک به فروشندگان مواد مخدر،قاچاق انسان و تروریست‌ها نباشیم.

این نماینده سابق مجلس یادآوری کرد: اما اگر قرار است درباره حضور و عضویت کشورمان در نهادهای بین‌المللی اما و اگر بیاوریم حتی حضور و عضویت ما در سازمان ملل هم می‌تواند جای نگرانی داشته باشد چون وقتی ما عضو این سازمان هستیم قطعنامه‌های آن را می‌پذیریم.

مثلا می‌توانیم بگوییم ما عضو این سازمان نباشیم و قطعنامه‌هایش را هم قبول نداشته باشیم درحالی‌که ما عضو این سازمان هستیم و قطعنامه‌هایی که در سال‌های گذشته درباره تحریم علیه ایران صادر شد را علی‌رغم آن‌که قبول نداشتیم ولی اجرایی کردیم.

[کد مطلب: 155213] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با هجدهم مه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
هواپیماربایی در آسمان ایران 
ارز‌ها کجا رفته‌اند؟ 
فيلم/ سال ها گذشته ولی هنوز هم این بهترین مصاحبهﻯ پخش شده است!
بعد از ۱۵ یا ۱۶ سال هنوز حرفهايش تازگی دارد و هیچ چیز عوض نشده .. 
فيلم/ فراری دادن یک جوان توسط مردم، دیروز کامفیروز( استان فارس)یک جوان ۱۶ ساله رو بخاطر روزه خواری لت وپار کردن و درگیری شده و مردم جلو فرمانداری جمع شدن ( 3 فيلم)
فيلم/ از نتايج 40 سال حکومت اسلامی/ قمه کشی دختران دبیرستانی 
صداوسیما اسرار برنامه‌ی موشکی جمهوری اسلامی را به آمریکایی‌ها لو داد 
کاریکاتور/ تام و «مقام معظم جری»
قدرت تحریم‌ های آمریکا در حال محدود‌ شدن است
فيلم/ تیراندازی و واژگون کردن سایپا در سراوان توسط نیروی انتظامی بخاطر حمل بار انبه
نیروی انتظامی بعد از دیدن مجوز فرار کرده است 
کاريکاتور/ مراقب سگ ها باشین؛ کاریکاتور به مناسبت کتک خوردن فردی بخاطر سگ از یک ولایت مدار  
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، پنجشنبه 3 خرداد، 24 مه
واکنش گسترده کاربران توییتر به سخنان علی خامنه‌ای و تشبیه آمریکا و ایران به تام و جری 
آگهی های تجارتی