چرا ایران عقب ماند و کره جنوبی پیش رفت؟


مجتبی لشکربلوکی
منبع: کانال تلگرام توسعه و اقتصاد

ما (یعنی ایران و کره جنوبی) با هم شروع کردیم؛ حدود شصت سال پیش! اما کره جنوبی اکنون جزو قدرت های اقتصادی جهان و دارای کیفیت زندگی بالاتری است. این در حالی است که ایران با وجود داشتن منابع غنی‌تر و شرایط مناسب‌تر عقب ماند! شاید بلافاصله چالش‌های خاص پیش روی ایران را برشمریم که از کنترل ما خارج بود. اما مشکلات پیش روی کره اگر از ما بیشتر نبود کمتر هم نبود.

کره جنوبی در عرض کمتر از بیست سال چهار بحران را تجربه کرد: استقلال از ژاپن، جنگ کره جنوبی و شمالی، انقلاب آوریل ۱۹۶۰ و کودتای نظامی. پس از جنگ دو کره و در ‌‌نهایت جدایی این دو از یکدیگر، نود درصد برق شبه جزیره و هشتاد درصد تولیدات معدنی و شیمیایی و فلزی در بخش شمالی قرار گرفت و کره جنوبی از این امکانات محروم شد و خروج تکنسین‌های ژاپنی نیز بر وخامت اوضاع افزود. حاصل این جنگ خانمان‌سوز چیزی جز کشته شدن پنج میلیون نفر کره نبود! اوضاع اقتصادی بسیار اسف‌بار بود. فقر کره جنوبی در زمینه منابع طبیعی باعث شد که تأمین غذای مردم نیز با دشواری‌ همراه باشد. درآمد سرانه اهالی این کشور در دهه ١٩٦٠ حدود هفتاد دلار بود یعنی کمتر از درآمد سرانه کشورهایی مانند هاییتی و اتیوپی. یعنی فقر مطلق!

اما چگونه کشوری اینچنین به درآمد سرانه ملی سی هزار دلار رسید؟ برای پیشرفت کره ریشه های متعددی برشمرده‌اند. در این نوشته کوتاه فقط می‌خواهم روی دو نکته تاکید کنم و برای ایران آینده درس بیاموزيم.

جلب اعتماد عمیق ملی و همگام سازی ملت

هنر حاکمیت کره جنوبی آن بود که مردم را همراه خود کرد و مناسبات ملی را به گونه ای چید که مردم، حاکمیت را باور کردند و همراه او شدند و در زمان های حساس نه در برابر و نه در کنار که در پشت حاکمیت ایستادند. بگذارید چند مثال کوچک بزنم:

دولت کره برای گرفتن وام های بین المللی به شدت در مخمصه افتاده بود. آمریکا آنان را پس زده بود. دولت کره هزاران کارگر معدن و پرستار به سوی آلمان غربی اعزام کرد. مزیت کارگران کره‌ای این بود که آنها از همه ملیت‌ها با سوادتر بودند. این کارگران درآمدهای خود را به کره می‌فرستادند و دولت کره با وجود کم بودن مقدار آن، با وثیقه گذاشتن این درآمدها به اخذ وام از بانک‌های خارجی از جمله دویچه بانک آلمان موفق شد.

طی بحران مالی ۱۹۹۷ ارزش پول کره سقوط کرد و قیمت طلا سیر صعودی سرسام‌‌آوری را آغاز کرد. در پاسخ به این اوضاع، مردم کره در کمپین ملی طلا با بخشیدن داوطلبانه طلا به دولت جهت فائق آمدن بر بحران جهان را شگفت‌زده کردند!

با شیوع آنفلوآنزای خوکی از مکزیک در سال ۲۰۰۹، کارکنان شرکت‌های کره ای در مکزیک با پوشیدن ماسک به کار خود ادامه دادند که نتیجه آن افزایش نفوذ شرکت‌های کره ای در آن بازار بود. این در حالی بود که کارکنان سایر ملت‌ها ترجیح دادند که برای حفظ سلامتی خود مکزیک را ترک کنند.

مهارت تبدیل کردن بحران‌های مالی به سکوهای پیشرفت

دومین متغیری که دوست دارم آن را برجسته کنم، مهارت تبدیل بحران به سکوی پرش است. چند مثال فشرده را با هم مرور کنیم:

سال ۱۹۷۳ میلادی جنگی بین اعراب و اسرائیل شروع شد و قیمت نفت بیش از سه برابر شد! این ضربه مهلکی بود به اقتصاد کره که یک قطره نفت نداشت و تازه شروع به سرمایه‌گذاری در صنایع مربوطه آن کرده بود. اما دولت کره یک تصمیم استراتژیک گرفت: تمرکز روی فرصت رشد بالای ساخت و ساز در خاورمیانه (به خاطر بالا رفتن قیمت نفت) و اعزام کارگران خود به منطقه و احداث پروژه‌هایی به ارزش سالیانه ۱۰ میلیارد دلار.

حدود سال ۱۹۹۷ بحران مالی آسیا از تایلند آغاز شد و کشورهای آسیای شرقی را فرا گرفت. شش شرکت از ده شرکت بزرگ کره ای تا مرز سقوط رفتند. دولت کره تا مرز ورشکستگی پیش رفت و زیر بار بزرگ ترین وام (قرض) تاریخ رفت. کره این وضعیت را به یک فرصت اصلاحات عمیق تبدیل کرد: شرکت های ورشکسته بسته و یا ادغام شدند و شرکت های بزرگ دست به تجدید ساختار زدند. دولت کره این تحولات را با قاطعیت عملیاتی کرد. نتیجه اصلاحات فوق العاده بود: ذخایر ارزی کره از چهار میلیارد دلار، به صد میلیارد رسید و کره سه سال زودتر وامش را پس داد! (برگفته از نوشته آقای دکتر زینت بخش)

فقط این دو عامل باعث پیشرفت کره نیست! در تحلیل پیشرفت کره به عوامل مختلفی از جمله تعامل پذیری بین المللی (دوستی با جهان)، فرهنگ سخت کوشی و انضباط و نگرش استراتژیک (انتخاب بخش بسیار محدودی از صنایع به عنوان صنایع راهبردی و حمایت ويژه از آنان در هر مقطع زمانی) و اجماع ملی را بر شمرده‌اند. اگر چرخ را از نو اختراع نکنیم و عصاره موفقیت های جهانی را با تجربیات بومی ترکیب کنیم و واقعا به آن پایبند باشیم، آنگاه ایران نیز می تواند راه شادکامی و پیشرفت را سریع تر طی کند.

[کد مطلب: 156346] [تاريخ انتشار: يازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با يکم ژوئن ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم خرداد ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 06:35:09 توسط کارگر
ادامه...مسئله دوم در بیسوادی و حماقت این شخص شاه الهی این است که هر کمونیستی و هر افکار انقلابی و رادیکال - باید توده ای باشد، یا او حقیقت را میداند و بعمد دروغ میگوید چون حزب توده نه کمونیست و نه انقلابی بلکه خائن است، یا از روی نادانی میگوید که فقط در همین سایت پیک ایران از تمامی گروه های چپ و انقلابی در سمت چپ صفحه نام برده شده بجز اکثریت و حزب توده که همکاران رژیم هستند. تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم خرداد ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 06:33:53 توسط کارگر
یک آدم بیسواد تاریخ نخوانده ای به اسم بچه مشهد که احتمالا از فامیلهای علم الهدی است حداقل نه گوگل نه ویکی پدیا نه تاریخ مشروطه کسروی و تاریخ ۱۸ ساله آذربایجان و ... را نخوانده و ندیده و از روی باد معده اظهار نظر میکند گویا یادش رفته که بدستور محمدعلی شاه ملک المتکلمین و میرزا جهانگیرخان و قاضی ارداقی را در باغشاه پس از شکنجه در برابر محمدعلی شاه کشتند. یادش رفته به ستار خان تیراندازی کردند که بعد همین زخم باعث مرگ او شد، یادش رفته که بدستور شاه لیاخوف روس مجلس را بتوپ بست و آزادیخواهان را کشت، یادش رفته که در باغ اتابک ۳۰۰ مشروطه خواه را به گلوله بستند و کشتند، آیت الله بهبهانی از سران مشروطه ترور شد، باقرخان در راه بازگشت به ایران با همراهان کشته شد، بپرم خان، سردار اسعد بختیاری ، حیدرخان عمو اقلو و شیخ محمد خیابانی و ... همه از فعالان مشروطه بودند که بعد یا در خلال مشروطه کشته شدند. مسئله دوم در بیسوادی و حماقت این شخص شاه الهی این است که هر کمونیستی و هر افکار انقلابی و رادیکال - باید توده ای باشد، یا او حقیقت را میداند و بعمد دروغ میگوید چون حزب توده نه کمونیست و نه انقلابی ..ادامه
نوشته شده در تاريخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با پنجم ژوئن ۲۰۱۸ ، 21:45:32 توسط افراسیاب
(دنباله) و اسلام شیعه هم با قدرت بجلو میره٫ به احتمال خیلی قوی این اتفاق خواهد افتاد٫ مردم ایران هیچ اعتقادی به نیاکان خود و تاریخ قبل از اسلام خود ندارن حتی مسخره هم میکنن اگر این ملت بعد از جمهوری اسلامی به قدرت اقتصادی مثبت و قوی دست پیدا کنه با تمام قدرت بساط شیعه گری رو توسعه میده بارگاه ها و فیضیه های بزرگ برای آخوندها میسازه آخوندها رو میگذاره روی تخم چشمش این در آینده صددرصد اتفاق خواهد افتاد ولی در وضعیت فعلی و این دوران ما فرصت پیدا کردیم که به اسلام ضربه بزنیم و اگرهم اقبال با ما بود حتی آخوندها رو دستگیر و اعدام کنیم
نوشته شده در تاريخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با پنجم ژوئن ۲۰۱۸ ، 21:20:03 توسط افراسیاب
آقای بچه مشهد نظرات شما کاملا درسته و ما هم میدانیم که اسلام در ایران ریشه کن نمیشود٫ توهین به دین اسلام و پیامبران آن یک روش مبارزه است برعلیه جمهوری اسلامی٫ البته این روش مبارزه برانداز نیست ایدولوژیک است٫ سوزاندن قران حمله به مساجد و حسینیها توهین به مقامات جمهوری اسلامی توهین به نیروهای نظامی و تهدید کردن آنان به مرگ و دائم به آنها یادآوری کردن که چه سرنوشتی در انتظارشونه٫ اینها اگر بطور گسترده و توسط میلیونها ایرانی ناراضی صورت بگیره تاثیر خیلی بدی تو روحیه نیروهای رژیم میذاره٫ روش دوم تبلیغ ایرانی گری و ناسیونالیسم ایرانی برکشیدن پادشاهان و بزرگان دینی قبل اسلام و هر ایدولوژی ضد اسلامی٫ البته اکثریت مردم و مخالفین جمهوری اسلامی انقلابیون اقتصادی هستند اینها فقط خواهان بهتر شدن شرایط اقتصادی هستند٫هم چپ ها که خواهان بهتر شدن حقوق کارگر و هم راست ها خواهان جزب سرمایه و دلار ارزان٫ هدف اینها از سرنگونی رژیم اقتصادی یعنی ما دوباره بر میگردیم به دوران پهلوی آخوندها هستند مسجد ساخته میشه یک جمهوری اسلامی ملایمتر با وضعیت بهتر اقتصادی و اسلام شیعه هم با قدرت بجلو میره
نوشته شده در تاريخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با پنجم ژوئن ۲۰۱۸ ، 10:55:44 توسط بچه مشهد
(دنباله) دوست محترم بیائیدقبول کنید که اگر همین فردا با یک معجزه دین اسلام در ایران پیرو نداشته باشد مردم ما کماکان همین خواهند بود که امروز هستند: پر مدعا ، از خود راضی ، بیرحم و مطلق گرا ! در همین صفحه نگاه کنید به نوشته شخصی بنام "کارگر" که همیشه در اینجا شعارهای توده ای میدهد. از نظر ایشان پادشاهان پهلوی هیچ کار مثبتی نکرده اند و محمد رضا شاه در مدت ۳۷ سال سلطنت تنها کارش (که در ان هم موفق نبوده!) "تامین خواسته های امپریالیستها یعنی سرکوب مبارزات مردم" بوده است. این شخص ادعای پا بندی به دین اسلام را ندارد ولی قادر نیست پیشرفتهای کشورش را ان دوران ببیند چون از نظر سیاسی مخالف کسی است که ان ترقیات را ممکن ساخته. ایشان همچنین مدعی است که "سران مشروطه بقتل رسیدند" که نمیدانم در کدام کتاب تاریخ چنین چیزی خوانده ! بله . تک تک ما ایرانیها همه چیز را میدانیم. نیازی به مطالعه و تحقیق نداریم. اگر با کسی مخالف هستیم میخواهیم سر به تنش نباشد و اگر موافقیم او خدای روی زمین میشود . البته بشرط آنکه منافع شخصی ما را تامین کند! حالا مطلق گرائی دین اسلام را هم اضافه کن میشود جمهوری اسلامی !
نوشته شده در تاريخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با پنجم ژوئن ۲۰۱۸ ، 10:30:35 توسط بچه مشهد
آقای افراسیاب شما متاسفانه مثل همه هموطنان باز گناه را انداختید گردن خدا و پیغمبر ! بنظر من هم اسلام دین بسیار عقب افتاده و مریضی است که حتا در همان دوران ظهور محمد هم از دنیای پیشرفته آنزمان عقب بوده . ولی درد امروز ایران را در دین خلاصه کردن بسیار نابجاست . بر خلاف تصور شما در بین همین ممالک اسلامی هم هستند کشورهایی که در ۴۰ سال گذشته پیشرفتهای چشمگیری داشته اند . شما اگر مالزی و دبی و قطر را در چهل سال پیش دیده بودید این حکم کلی را نمیدادید . مانند بسیاری از هموطنانمان ایرانیان را اشرف مخلوقات میدانید و به عربها توهین میکنید غافل از اینکه در بین همان مردم بقول شما "بیابانگرد" افرادی فهمیده که دلسوز وطنشان بوده اند و برای پیشرفت ملتشان تلاش کرده اند فراوانند . در مقابل رهبران جمهوری اسلامی را دارید که ملت و مملکت برایشان پشیزی نمی ارزند و فقط بدنبال امیال و منافع خودشان هستند. (دنباله دارد)
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با سوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 18:46:40 توسط كارگر
من نميدونم قسمت دوم را فرستادم يا نه.

پیک ایران : ما دریافت نکرده ایم.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با سوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 18:19:02 توسط كارگر
دليل عقبماندگى ايران،بايد پرسيد از چه چيزى؟ و از كجا؟ مسئله اين است كه حكومت ايران هم مانند بقيه كشورها نظام سرمايه دارى دارد اما سران حكومت هاى ايران در طول رشد سرمايه دارى در قرون ١٩ و ٢٠ همواره مزدور و وابسته بوده اند، در زمانى بعضى از روشنفكران ايرانى مثل امير كبير و يا سران انقلاب مشروطه يا مصدق با تلاش خود خواستند ضمن رشد سرمايه دارى و كمك به گذر از دوران فئودالى به كاپيتاليسم، سرمايه دارى داخلى را رشد دهند اما نوكران و مزدوران قدرت هاى بزرگ همچون پادشاهان قاجار و پهلوى با كنار آمدن با روس و انگليس و امريكا و .. هر بار تلاش بورژوازى ملى( سرمايه داران داخلى طرفدار رفرم) را سركوب كردند. اميركبير و سران مشروطه بقتل رسيدند، كودتا بر عليه حكومت هاى ملى انجام شد، رضا شاه مجلس را فرمايشى كرد، محمدرضا با كمك متحدين بقدرت رسيد و نه مردم، مصدق منتخب مردم بود ولى سرنگون شد، شاه نتوانست در تأمين خواسته هاى امپرياليستها يعنى سركوب مبارزات مردم ( بخصوص رشد روزافزون مبارزات مسلحانه چريكى) موفق باشد و با يك جلاد عقبمانده وحشى مثل خمينى تعويض شد. ايران در هيچ برهه اى نتوانست بر ...ادامه
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با سوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 11:34:19 توسط Mani
خواستیم اسمی را در گوگل جستجو کنیم تصویر آخوندها آمد. خواستیم اخبار را بخوانیم مطالب بسیار در رابطه با این موجودات کریه و تبهکار بود. بی جهت نیست که مردم ایران از افسرده ترین و غمگین ترین مردم جهان هستند. و تا زمانی که این اهریمنان و زیر مجموعه ی این غارتگران در ایران باشند ایرانی کوچکترین آرامش و امنیتی تجربه نخواهند کرد و بیماریهای روانی٫ گسترش شدید فساد٫ دوری از خرد و اخلاقیات نیکو انسانی افزایش بسیار پیدا خواهد کرد. کشوری که بجای مدرسه و کتابخانه دهها هزار مسجد مانند قارچ از همه ی جای آن بیرون زده است و با وجود و رشد آنها جهل٫خرافات٫بیرحمی و آخوند برای نابودی انسان و انسانیت به جامعه تراوش کرده است. انسان ایرانی دو راه در مقابل خود ندارد. یا حقیقت را ببیند و با اهریمنان و علت بوجود آمدن آنها را دریابد و با آنها نبرد کند. یا اینکه کوچکترین احساس مسيولیت نسبت به زندگی خودش و جامعه اش نکند و هم خود و هم جامعه اش را توسط آن اهریمنان نابود کند. ایرانی وقت زیادی برای انتخاب ندارد.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با دوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 13:10:53 توسط بیداری ایرانی- از آلمان
عامل اصلی عقب ماندگی ایران را جناب نویسنده نگفت شاید که شهامتش را نداشت که بگوید عامل اصلی بدبختی و عقب ماندگی ایران حضور اسلام در ایران بوده و هست که همیشه چوب لای چرخ ترقی و پیشرفت ایران و ایرانی گذاشته از دوران رضا خان گرفته تا پسرش که حداقل حرف رسیدن به تمدن بزرگ را میزد البته با برنامه غلط سیاسی اش! نویسنده گویا خیلی خام و ناآگاه و کم داناست که نمیداند یکی از مهمترین عامل اصلی ساختن یک کشور پیشرفته داشتن نیروی مولدی بنام مدیریت است که با برنامه ریزی و نظارت درست و متخصصانه چرخ جامعه را به جلو هدایت میکند. خود رژیم اسلام فاشیستی ملائی میگوید که ضرری که از مدیریت غلط بر اقتصاد کشور وارد میشود به بزرگی و ابعاد نیمی از منابع درآمد نفت است.حالا چرا کمتر فردی با صلاحیت و تخصص مدیریتی حاضر نیست در یک سیستم استبداد مذهبی که کمتر آزادی برای زندگی است خدمت کند علاوه بر اینکه آدم تحصیل کرده کمتر به خرافات مذهبی اعتقاد دارد و نمیتواند در ایرانی که اسلام ارتجاعی و عقب مانده حاکم و قانونگذار است نفس راحت بکشد لذا ترک وطن میکند. تا غده سرطانی اسلام در ایران ممنوع نشود امیدی به پیشرفت کشور نیست!!
نوشته شده در تاريخ يازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 20:56:15 توسط دربندی
مقاله بالا را بریزید دور: با همین متخصصان اقتصاد و توسعه است که اعتدالیون فاجعه مالی و فروریزی سیستم بانکی را رهبری کرده اند. عجب بدبختی گیر کردیم ماایرانیان! اکنون ایران در بحران سیستم بانکی بس عمیقی است. مشدی لشگری مقاله را برای حل ببحران عمیق سیستم بانکی و بیکاری و نفرت ععمیق از مافیای حاکم نوشته، ولی نمیداند 25% بانکهای ایران اصلا رگوله نیستند ، نقدینگی شان نا معلوم و زیر بار وام های بد با شتاب رو به ورشکستگی میشتابند. این بانکها دست مافیای نظامی-مذهبی هستند ومعلوم نیست نقدینگی شان از کجا آمده، و وام ها به کجا رفته تند. اعتدالیون تاکنون موفق نشده اند آنها را تحت ضوابط بانکی آورده به آنها شفافیت دهند. دولت میتواند همه وامها را بخرد و آنها را به زیر اصول بانکی ملی و سپس جهانی بکشاند, اما قدرت و پشتوانه مالی آن را ندارد چون پولش هم مثل حکومتش قلابی است. فروپاشی اقتصادی در راه است و یارو میرزا بنویس نظام دنبال الهام گرفتن از کشور کره است که اقتصادش 110 سال پیش رو به صنعت و ضوابط مدرن گذاشت. ما مردم عجب بد جایی گیر کرده ایم!
نوشته شده در تاريخ يازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 19:40:56 توسط دربندی
این نوشتار از ابتدای امر با یک دروغ درباره تاریخ شروع می کند: که 60 سال پیش ما و کره با هم شروع کردیم! حشرات جمهوری و به ویژه اعتدالیون و اصلاحچی ها، پس از کشتار و حذف یا خاموشی روشنفکران و دگراندیشان، حال خود پادشاه یکچشمی شده، نگاه فصیحانه به تاریخ انداخته و درس می آموزانند. عجب ما گیری افتاده ایم! واقعیت این که کره از سال 1910، و نه 60 یال پیش، ضمیمه ژاپن شد، و آدمخورهای وحشی امپراتور آنا سیستم آموزشی و صنایع مدرن را به کره معرفی کردند. ژاپن کره را مستعمره نکرد؛ آن را بخشی از ژاپن کرد. تمام دورانی که ایران تحت غارت روسیه و انگلیس, یا یکی از صحنه های جنگ جهانی اول و مورد یورش ارتشهای مختلف بود و کشور عملا دولت مرکزی نداشت، کره با مشت و لگد در حال مدرن شدن بود. همه دوران رضا قولدور، و تا پایان جنگ دوم، کره همچنان زیر چکمه و سرنیزه به دنیای صنعتی رانده می شد. پس از جنگ کره, آمریکا همان پس مانده ارتش ژاپن – شاخه کره را سر کار گذاشت, و آنها واقعا به نوکرصفتی محمد نفتی نبودند و از فضای جنگ سرد و موضوع مقایسه اجتناب ناپذیر جنوب با شمال، امتیازهای فراوانی از صاحبان جدید خود گرفتند.
نوشته شده در تاريخ يازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 16:08:30 توسط i
مطالب اینچنینی که منتشر میشوند٬ کمی سطحی اند. اگر فرامومش نکرده باشم٬ در زبان فارسی یک ضرب المثلی است که بنظرمنفی است ولی میشود اینجا هم استفاده کرد: میگوید هرکه بامش بیش برف اش بیشتر. دومین سوالی که ملت ایران باید ازخود کند (سوال اول برمیگردد به مسایل سیاسی کشور) برآورد نیاز اش است. ملتی که نتواند نیازهایش را برآورد کند٬ چطور میخواهد ژاپن اسلامی شود؟ من تاکنون به چنین استراتژی (چه درحکومت زامبی پهلوی و چه درحکومت زامبی اسلامی) برخورد نکردم. کشوری که قرنهاست روی شن سیاسی پایگذاری شده٬ چگونه قادرست از نیازهایش صحبت کند. از انقلاب زامبی اسلامی تاکنون امکانات ایران مدام برای آشوبگری هزینه میشود و این هزینه های ادامه خواهند داشت اگری به سوال اول پاسخ منطقی داده نشود. اگر درست یادم باشد٬ یکی از شعارهای زامبی ها این بود .... تا انقلاب مهدی نهضت ادامه دارد. مجهول هویت بودن چنین اشخاصی قطعا کمکی به آن جامعه نخواهد کرد.
نوشته شده در تاريخ يازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 09:18:35 توسط افراسیاب
اگر در این راه موفق شدید خواهید دید که ایرانیان دوباره مثل اجدادشان شادکام و موفق خواهند شد در غیر اینصورت راه بجائی نخواهید برد٫ بطور مثال کشورهای عربی حوضه خلیج فارس پول دارن ساختمان و برج دارن خطوط هوائی پیشرفته دارن ارتش پیشرفته دارن ولی مردمشون همون بیابان گردهای دو هزار سال پیش زنهاشون تو گونی مردهاشون یک ریش کثیف تا سینه هنرشون و افتخاراتشون ازدواج با دختر بچه ها٫ مسلمون کارخانه و صنعت میخواد چکار مسلمون میخواد بشین پای حرفهای ملا تو مسجد بچه اش رو هم بفرست تو آموزش و پرورش جمهوری اسلامی که آنجا هزار بلا سرش بیارن٫ مسلمون بیاد بشه کره جنوبی و ژاپن ماشین لیگسوز درست کنه٫ اینها همه شعار بلاخره یکی از ۵۷ کشور مسلمون باید میتونست یه کاری کنه چرا پس نکرد برا ی اینکه ایراد از دین و ایدولوژی کثیف اسلام است
نوشته شده در تاريخ يازدهم خرداد ۱۳۹۷ برابر با يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 09:17:40 توسط افراسیاب
(هنر حاکمیت کره جنوبی آن بود که مردم را همراه خود کرد) خوب اینکار رو خمینی و آخوندها هم کردن و میلیونها ایرانی فدائی خمینی شدن فیلمها و اسنادش هست٫ همین حالا هم میلیونها ایرانی میرن روی گور رضا تازی و قبرهای دیگر تازیان در عراق و آنها را لیس میزنند٫ (اگر چرخ را از نو اختراع نکنیم و عصاره موفقیت های جهانی را با تجربیات بومی ترکیب کنیم و واقعا به آن پایبند باشیم، آنگاه ایران نیز می تواند راه شادکامی و پیشرفت را سریع تر طی کند) هیچوقت موفق نخواهید شد هیچوقت شادکام و پیشرفته نخواهید شد٫ از ۵۷ کشور مسلمان حتی یکی شادکام و موفق نیست و ایران مسلمون نمیتونه برای اولین بار در تاریخ اولین کشور پیشرفته مسلمون بشه٫ (دومین متغیری که دوست دارم آن را برجسته کنم، مهارت تبدیل بحران به سکوی پرش است) بله آن بحران اسلام و حکومت اسلامی است و سکوی پرش نابودی اسلام در ایران است٫ اول باید اسلام رو در ایران بطور کامل نابود کرد گام بعدی زنده کردن آئین نیاکان ایرانیان باید به مردم ایران یاد داد که نیاکان خود رو بپرستن و جلوی تمثال کورش کبیر داریوش کبیر خسرو نماز بخوانند اگر در این راه موفق شدید خواهید دید
آگهی های تجارتی