بازی های سرکاری جمهوری اسلامی/  طرح اعطای "مصونیت" به ایرانیان خارج از کشور در مجلس ایران


شماری از نمایندگان مجلس در یک طرح دو فوریتی پیشنهاد کرده‌اند ایرانیان خارج از کشور مشمول "مصونیت قضایی" شوند. در این طرح برای محکومان و متهمان جرایم سیاسی و امنیتی نیز عفو عمومی پیش‌بینی شده است.

به گذشته دویچه وله، به گفته یک عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، شماری از نمایندگان طرحی دو فوریتی تهیه کرده‌اند که در آن عفو عمومی، تخفیف و تبدیل برخی مجازات‌ها و همچنین مصونیت ایرانیان مقیم خارج از کشور از تعقیب قضایی پیش‌بینی شده است.

محمدجواد فتحی به خبرگزاری ایسنا گفته که این طرح دو روز پیش (سه‌شنبه ۲۲ خرداد/ ۱۲ ژوئن) با بیش از ۷۰ امضا به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است.

این نماینده مجلس می‌گوید امضاکنندگان طرح سراغ "یک‌سری قوانین ارفاقی" رفته‌اند تا از طریق آنها مجازات‌های اعدام و حبس ابد، به مجازات‌های تعزیری درجه یک از ۲۰ تا ۳۰ سال زندان تقلیل پیدا کند.

او به ایسنا گفت: «به استناد قوانین فقهی معتقدیم مجازات تعزیری نباید اعدام و حبس ابد باشد و حتما باید سبک‌تر از مجازات‌های حدی باشد. در واقع این ایراد از نظر فقهی به قوانین عادی وارد است که برای جرایم تعزیری مجازات اعدام و حبس ابد در نظر گرفته بودند.»

کاهش اعدام برای کاهش فشار بین‌المللی

جمهوری اسلامی از کشورهایی است که در آن بیشترین احکام اعدام صادر و اجرا می‌شود. آمار بالای اعدام در ایران بارها با انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری بین‌المللی روبرو شده است.

عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به این واقعیت درباره طرح دو فوریتی برای تقلیل مجازات اعدام گفته است: «به نظر من چنین تصمیمی انعکاس جهانی خوبی از حیث حقوق بشری دارد به ویژه اینکه ما تحت این فشار و اتهام هستیم که تعداد اعدامی‌ها در ایران زیاد است هر چند مصادیق آن اندک است اما به نظر ما تصویب این قانون قدمی رو به جلوست.»

محمد جواد فتحی در تشریح بخش‌های دیگر این طرح دو فوریتی گفت: «در بند دوم این طرح پیش‌بینی شده که محکومان و متهمان جرایم سیاسی و امنیتی مشمول عفو عمومی شوند. عفو عمومی جزو حدود و صلاحیت و اختیارات قانونگذار است و همان‌طور که قانونگذار می‌تواند عنوان مجرمانه تعیین کند، می‌تواند نسبت به برخی مجازات‌ها هم فرمان عفو صادر کند.»

فتحی می‌گوید پیشنهاد دهندگان عفو عمومی برای متهمان جرایم سیاسی و امنیتی در ضمن تاکید کرده‌اند که این عفو شامل برخی افراد از جمله کسانی که اموال عمومی را تخریب کرده یا "جرم جاسوسی" مرتکب شده‌اند نمی‌شود.

در جمهوری اسلامی بازداشت و محاکمه بسیاری از منتقدان، معترضان و فعالان سیاسی و صنفی با اتهام‌هایی نظیر "اقدام علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" یا همکاری با "رسانه‌های بیگانه و دشمن خارجی" صورت می‌گیرد و اتهام همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی امر نادری نیست.

به گفته عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس، بند سوم ‌طرح دو فوریتی ارائه شده به هیئت رئیسه مربوط به ایرانیان خارج از کشور است تا آنها بتوانند در صورتی که شاکی خصوصی نداشته باشند "مصون از تعقیب و تعرض" به کشور بازگردند.

تبلیغات مسموم یا واقعیت؟

محمد جواد فتحی گفت: «شاید این سوال مطرح شود که اصلا مگر ورود ایرانیان مقیم خارج به داخل کشور جرم است؟‌ اساسا این جرم نیست ولی در اثر تبلیغات مسموم این تلقی برای آنها ایجاد شده که ممکن است بعد از چند سال برگشتن به کشور با مشکلاتی مواجه شوند. ما می‌خواستیم بگوییم اینطور نیست و قانونگذار از آنها حمایت می‌کند و بر حق ورود آنها به کشور تاکید دارد.»

بر خلاف این ادعا برخورد امنیتی با ایرانیان مقیم خارج و بازداشت آنها پس از سفر به ایران بیش از آنکه "تبلیغات مسموم" باشد واقعیتی است که در رسانه‌های داخلی نیز منعکس و به وسیله مقام‌های قضائی تائید شده است.

در سال‌های گذشته و حتی پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ که از ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت دعوت کرده بود نیز شماری از شهروندان دوتابعیتی بازداشت و برخی آنها به اتهام جاسوسی و اقدام برای براندازی نرم محاکمه و محکوم شده‌اند.

بازداشت و محاکمه برخی از این ایرانیان دو تابعیتی مانند نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی به تنش‌های میان جمهوری اسلامی و کشورهای غربی منجر شده و انتقادهای زیادی در سطح بین‌المللی به همراه داشته است.

نازنین زاغری فروردین ۹۵ هنگام خروج از کشور به وسیله ماموران اطلاعات سپاه پاسداران کرمان بازداشت و پس از انتقال به تهران به اتهام مشارکت در "براندازی نرم" محاکمه و به ۵ سال زندان محکوم شد.

اطلاعات سپاه و برخورد با دوتابعیتی‌ها

در طرح دو فوریتی که به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده نمایندگی‌های سیاسی ایران در خارج از کشور مکلف می‌شوند که در "اسرع وقت" برای ایرانیانی که به هر دلیلی گذرنامه ایرانی ندارند، گذرنامه صادر کنند تا بتوانند وارد کشور شوند.

فتحی به خبرگزاری ایسنا گفت: «فکر می‌کنم به عنوان قانونگذار باید این چراغ سبز را به شش هفت میلیون ایرانی خارج از کشور نشان دهیم چرا که در بین اینها افراد متخصصی هستند و سرمایه‌های زیادی متعلق به آنهاست که مردم از تخصص، تفکر و سرمایه‌های آنها محروم شده‌اند و ما می‌خواهیم این پیام را بدهیم که ما آماده استقبال از آنها هستیم و چه بهتر که به کشور بیایند و تخصص،‌ تفکر و سرمایه‌شان به نفع ملک و ملت استفاده شود.»

چنین طرحی برای اجرایی شدن با موانع زیادی روبروست؛ طرح ابتدا باید در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و در صورت تائید در صحن علنی به رأی گذاشته شود. تصویب احتمالی این طرح در مجلس نیز پایان راه نخواهد بود زیرا گذشتن آن از فیلتر شورای نگهبان با توجه به تجربه‌های گذشته ساده به نظر نمی‌رسد.

افزون بر این بازداشت و بازجویی بسیاری از ایرانیان دو تابعیتی در چند سال اخیر به طور عمده به وسیله سازمان اطلاعات سپاه انجام شده که مجلس امکان و ابزاری برای نظارت بر فعالیت آن در اختیار ندارد.

[کد مطلب: 157356] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 13:05:28 توسط غارت شده
به شرطی که موسساتی که مرا به بهانه نداشتن تقوا و عدم حضور در نماز جماعت اخراج و یا مجبور به استعفا کرده اند پاسخگوی 20 سال بیکاری و عدم برخورداری از بازنشستگی ام باشند. آنانی که سهام کارکنان را چهل سال است به نام خود و خانوده شان مصادره کرده اند و در غرب در ناز و نعمت بسر میبرند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 12:23:20 توسط ابجد
قسم دروغتون رو باور کنیم یا دم خروس را؟ همین دیروز نسرین ستوده را بازداشت کرده اید.‌ زندانی دو تابعیتی و سیاسی و دینی کم نداریم. اول ٱنها را ٱزادکنید، بعد سراغ تصویب این قوانین مدینه فاضله بروید.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 12:07:23 توسط سیاوش ـ ا
ترس برادر مرگ است !
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 12:03:33 توسط ممدل
حكايت چوپان دروغگو
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۸ ، 11:48:22 توسط جواد
به شرطی که به خانواده افرادی که به ناحق اعدام شده اند و یا به نا حق به زندان محکوم شده آند خسارت پرداخت شود.طبق حکم قصاصی که احمال کرده‌اید.
ساير مطالب اين بخش
ادعای بعیدی‌نژاد: زاغری هفته‌ای شش‌بار با خانواده‌اش دیدار می‌کند 
صدور احکام حبس و شلاق برای پنج صراف در دادگاه‌های ویژه 
پدر سپیده قلیان: 12 مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند گفتند دخترت را هم می کشیم + فیلم مصاحبه
بخشی بهانه است؛ اعتراضات کارگری نشانه است! / فیلم "طراحی سوخته " بدنبال خط و نشان کشیدن برای اعتراضات کارگری است
* زندانیان گمنام؛ آخرین وضعیت حسین فرخ‌پور در زندان عادل‌آباد شیراز
* انتقال به زندان اوین؛ نگرانی از وضعیت دو زندانی محکوم به اعدام اهل شوش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
فيلم/ خوزستان، شوشتر؛ ترمیم و لگه‌گیری معابر شهری با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی جهانی! توسط شهرداری 
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ حمله اراذل و اوباش «تربيت» شده در حکومت اسلامی به دو دختر در پارک ائل گلی تبریز! 
ادعای جنجالی مایلی کهن در مورد کارلوس کی‌روش
انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی سپیده قلیان با مامور وزارت اطلاعات + فایل صوتی
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
عکس/ د‏ر میدان ولیعصربرای تقدیر از "شهدای" هسته ای بنر زده اند ولی از عکس شاتل امریکایی استفاده کردن
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
آگهی های تجارتی