روایت یک اعدام؛ مونا ۱۷ ساله
تاریخ حمهوری اسلامی، تاریخ وحشیگری، جنایت، غارت و بیعدالتی در عصر جدید استکیان ثابتی، ایران وایر: روز شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۶۲، ساعتی پس از ملاقات هفتگی زنان در زندان «عادل‎آباد» شیراز، «مونا محمودی نژاد» و 9 زن بهائی دیگر از سلول‌های زندان به پادگان «عبدالله مسگر» (میدان «چوگان») منتقل و در مقابل چشمان هم‏دیگربه دار آویخته شدند.

پیش از اعدام، از هر کدام از این زنان خواسته شده بود تا برای رهایی از طناب دار و نجات زندگی‌ خود، از بهائیت رو برگردانند و مسلمان شوند ولی هیچ کدام نپذیرفته بودند. همه آن ها در حال زمزمه دعاهای مذهبی اعدام شدند. اجساد این زنان بدون اطلاع خانواده‌ها و مراسم مذهبی، در گورستان بهائیان شیراز به نام «گلستان جاوید» دفن شدند.

اسامی اعدام شدگان عبارت بودند از:


«عزت جانمی» (اشراقی)، ۵۷ ساله (او به همراه دخترش «رویا» اعدام شد؛ دو روز پس از اعدام همسرش به نام «عنایت الله اشراقی»)
«نصرت غفرانی» (یلدایی)، ۵۶ ساله (پسر او به نام «بهرام یلدایی» دو روز پیش اعدام شده بود)
«طاهره ارجمندی» (سیاوشی)، ۳۲ ساله (همسر او، «جمشید سیاوشی» را دو روز پیش اعدام کرده بودند)

«زرین مقیمی ابیانه»، ۲۹ ساله

«مهشید نیرومند، ۲۸ ساله

«سیمین صابری»، ۲۴ ساله

«اختر ثابت»، ۲۱ ساله

«شیرین (شهین) دالوند»، ۲۵ ساله

«رویا اشراقی»، ۲۳ ساله (همراه با مادرش اعدام شد)

«مونا محمودی نژاد»، ۱۷ ساله (پدر او، «یدالله محمودی نژاد»، سه ماه پیش اعدام شده بود)
مونا و پدرش غروب روز اول آبان ماه سال ۱۳۶۱ شمسی به حکم دادستان انقلاب در منزل مسکونی‌شان بازداشت و روانه زندان سپاه شدند. در آن روز، 45 شهروند بهائی دیگر در شیراز دستگیر شده بودند. مونا درهنگام دستگیری، نوجوانی ۱۶ ساله و با همان شور و نشاط نوجوانی و پر از امید برای رسیدن به آرزوهای بزرگ در آینده بود.

در ابتدا تصور بر این بود که مونا به زودی آزاد خواهد شد زیرا تنها جرمی که او به زعم مسوولان وقت دادگاه انقلاب شیراز مرتکب شده بود، تدریس اصول و احکام دیانت بهائی به چند کودک هم‌دین خود بود. اما پس از مدت کوتاهی، مشخص شد که اتهام او و سایر بازداشت شدگان، عقیدتی است و جرم همه آن ها، پیروی از آیین بهائی است. به آن ها گفته بودند در صورتی که هر کدام از بهائیت برگردند و مسلمان شوند، بلافاصله رفع اتهام شده و آزاد خواهند شد.

روزنامه «خبرجنوب» در شماره ۷۸۲ تاریخ سوم اسفند سال ۱۳۶۱ مصاحبه ای را با «حجت الاسلام قضایی»، حاکم شرع و رییس دادگاه انقلاب شیراز در همین رابطه منتشر کرد که پاسخ او به خوبی نشان می‌دهد بازداشت و اعدام بهائی‏ها در شیراز فقط به دلیل اعتقادات و باورهای مذهبی‏ آن‎ها بوده است.

او گفته بود: «در پاسخ به این سوال باید بگویم که به امید خداوند بزرگ، ملت مسلمان ایران... نمی تواند بهائیان منحرف و بازیچۀ شیطان و شیطان نماها و ابرقدرت ها و عمّال آن‏ها را تحمل نماید. این مساله مسلم است که در جمهوری اسلامی ایران برای بهائیت و بهائیان کوچک‏ترین جایی نیست. اینان می‌گویند که ما در هیچ کدام از راه پیمایی‌ها علیه طاغوت شرکت نکردیم، در هیچ کدام از رای گیری‌های جمهوری اسلامی و مجلس خبرگان و... شرکت نکردیم چرا که این‏ها سیاست است و ما از نظر مذهبی، دخالت در سیاست را محکوم می‌کنیم... . تذکر می‌دهم... که تا دیر نشده، از بهائیت که عقلا و منطقا محکوم است، تبری جویند والا روزی نه چندان دور خواهد رسید که ملت ایران با بهائیان... به تکلیف شرعی خود عمل خواهد کرد. بهائیان بدانند از منافقین نیرومندتر نبوده و امت حزب الله در ریشه‌کنی آنان عاجز نخواهد بود.»

ابتدا مونا را در زندان مرکزی سپاه بدون دادن اجازه تماس با خانواده اش زندانی کردند تا بالاخره مادرش موفق ‌شد با او در روز ۲۹ آبان ملاقات ‌کند. مونا را پس از چند هفته، از زندان سپاه به زندان عادل‏آباد شیراز منتقل می‌کنند. در این زندان، بهائیان برای انکار دین، دچار سخت ترین شکنجه‌ها شدند.
«حبیب الله حکیمی»، یکی از زندانیان بهائی آن سال‎ها در خاطرات خود می نویسد: «زندانی را بر روی تخت می‌خواباندند، مچ های دست و پا را به تخت و دو شصت پا را به هم می‌بستند و بر کف پا می‌نواختند... دژخیمانی که همگی "عبدالله" نامیده می‌شدند و می‌بایست با سرعت کار خود را تمام کنند، با همان شلاق‌های آلوده به جان دیگری می‌افتادند و باعث جراحات شدید و عوارض بسیار می شدند.»

او در ادامه می‌گوید که ابتدا بازجویی‌ها با ضرب و جرح و تهدید و ارعاب بودند تا متهم را با اجبار، به اسراییل مرتبط کنند:«اگر یکی از متهمان درصدد ارایه دلیل و برهان و مدرک و بیان حقیقت برمی‌آمد، او را به اتاق تعزیر می‌بردند و بی‎رحمانه با کابل یا شلاق به جانش می‌افتادند.»

از آن جایی که بهایی‌ها نجس شمرده ‏می‌شدند، در سلول‌هایی جدا از سایر زندانیان نگه داشته می‌شدند.
حکیمی توضیح می دهد:«پاسداران وقتی که به زندانی بهائی چشم‌بند می‌زدند و می‌خواستند برای بازجویی ‏ببرند، یک روزنامه لوله شده به دست زندانی داده و سر دیگر روزنامه را در دست خودشان می گرفتند تا مبادا بر اثر تماس، نجس شوند. زندانیان بهائی حتی بشقاب مخصوص داشتند.»

به نقل از سهیلا وحدتی نوشته شده است:«در بند یک زندان عادل ‏آباد شیراز، زنان در هر سلول، سه نفر باهم بودند و حق داشتند به سلول‌های هم‏دیگر بروند. اما نظافت خیلی سخت ‏بود و به طور مرتب به حمام دسترسی نداشتند.»

هیچ گونه اطلاعی از تشکیل دادگاه مونا محمودی نژاد دردست نیست. در کتاب «داستان علیا» به نقل از یکی از هم‏سلولی های مونا آمده است که حکم آزادی این دختر 16 ساله دو بار با قرار وثیقه ۵٠٠هزار تومانی صادر شده بود اما هنگامی که مادرش برای پرداخت این مبلغ به دادستانی مراجعه می کند، او را نیز به اتهام «عضویت در تشکیلات بهائی» دستگیر و به مدت پنج ماه زندانی کردند.

در گزارشی از «جامعه جهانی بهائی» آمده است که طی بازجویی‌های طولانی و توهین آمیز، به مونا و 9 زن بهائی دیگر چهار دفعه مهلت داده‌بودند تا دین بهائی را انکار کنند و به دامان اسلام پناه بیاورند. در مرتبه چهارم که هیچ یک از آن ها ورقه‌های آماده برای انکار بهائیت را امضا نکرده بودند، حکم اعدام همگی از سوی حاکم شرع شیراز به جرم «جاسوسی برای اسراییل» صادر شد.

این 10 زن در روز شنبه ۲۸ خرداد ماه سال 13۶۲ در میدان چوگان شیراز به دارآویخته شدند. به گزارش یک منبع آگاه، مونا محمودی نژاد به دلیل کم سن بودن، آخرین فرد اعدام شده از این گروه بوده تا شاید با مشاهده حلقه آویز شدن 9 زن دیگر، از اعتقادش برگردد. زمانی که نوبت او فرا رسیده، برای آخرین بار به او مهلت داده اند تا از دین خود روی گرداند. وقتی از انجام این کار اجتناب می ورزد، او را نیز حلق آویز می کنند.

[کد مطلب: 157903] [تاريخ انتشار: سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 15:17:24 توسط حسن
این حکومت وهمه طرفدارانش باید قتل عام شوند ...همین وبس
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 03:24:49 توسط کارن
اصلاح طلبان عاملین اصلی کشتار در دهه شصت بودند،همه سردمداران اصلاح طلبان ،خاتمی،موسوی،کروبی،وووووهمه از عاملین اصلی کشتار بودند،اگر انهمه جنایت وقتل عام نبود رژیم داروشکنجه ملایان پا نمی گرفت،پایه هایش مستحکم نمی شد،همه کسانی که سردراخور رژیم داروشکنجه ملایان دارند شریک جنایات هستند
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۱۸ ، 17:46:56 توسط سمند
در هر صورت نظام مقدس جمهوری اسلامی دستپخت خود مردم ایرانه و خودشون هم باید جمعش کنند.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 21:26:58 توسط كارگر
چه كسى جز همين اصلاح طلبان اعدامشان كرد؟ اگر مونا ١٧ ساله اعدام شد، گناه فاطمه مصباح ٩ ساله كه مسلمان و فعال دانش آموزى در مدرسه بود و اعدام شد چه بود؟ خانواده مصباح از پدربزرگ پير تا پدر و مادر و برادرانش همه اعدام شدند. زنان كمونيستى كه حامله بودند جلوى جوخه اعدام قرار گرفتند هزاران دانشجو، مهندس، دكتر، استاد دانشگاه دانش آموز و معلم و غيره فقط بخاطر يك نشريه يا روزنامه دستگير شكنجه و اعدام شدند. وقتى به خلخالى جلاد اعتراض شد كه بخشى از اعدام شدگان جرمشان ثابت نشده بود، در جواب گفت خب اگر بيگناه اعدام شدند به بهشت خواهند رفت!! چهل سال گذشت و بايد اين مردم گرسنه و سركوب شده بپا خيزند و حكومتى بر اساس دموكراسى و برابرى و عدالت برقرار كنند. به وعده هاى شاهزاده پولدار و خوشگذران و شيخ اصلاحات شياد اعتماد نكنند. قدرت بايد در دست خود مردم و با شيوه انتخاب شورايى باشد وگرنه باز همين آش و همين كاسه خواهد بود و مردم محروم باز كلاه گشادى بر سرطان خواهد رفت.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 21:06:42 توسط كارگر
دوستان هنوز چشمان نيمى از مردم ايران باز نشده و فريب رژيم را ميخورند. اين دسته از مردم همان هواداران اصلاح طلبى هستند كه هنوز اميد به بهتر شدن اوضاع با روى كار آمدن خاتمى و روحانى و موسوى دارند. همين سايت خبرى ايران واير كه گزارشگر اين مقاله بالاست يك سايت اصلاح طلبى است. يادتان باشد كه در همان سالهاى ٦٠ اصلاح طلبان امروزى دست در دست خمينى و ديگر جناح تندرو دست به كشتار زندانيان سياسى در سراسر كشور زدند. من آمار دقيقى از تعداد بهائيان اعدام شده ندارم. من كارى هم به سران اين مذهب كه در اسراييل و امريكا به سياسى كارى و لابيگرى مشغولند ندارم اما توجه كنيد كه رژيم فاشيستى جمهورى اسلامى نزديك به صدهزار نفر در طى يك دهه اعدام كرد. در همان سالها خاتمى وزير يا معاونت وزارتخانه، ميرحسين موسوى نخست وزير، حجاريان و نبوى و بسيارى از اصلاح طلبان امروزى تبديل به ماشين كشتار خمينى شده بودند. موسوى اردبيلى، موسوى تبريزى، صانعى، خلخالى و... كه بعدا اصلاح طلب شدند همه شغلهايى مثل رئيس ديوان عالى كشور، دادستان كل كشور، دادستان انقلاب و حاكم شرع منتخب خمينى بودند. خوب اين افراد بهايى را چه كسى جز ...ادامه
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 20:40:02 توسط Ashena
شنیدن این خبرها شاید برای نسل جوان بسیار تعجب آور باشد٬ ولی نسل گذشته بخوبی بخاطر دارد که این جنایت نمونه بسیار کوچکیست از هزاران جنایت هولناکی که مفسدین ج.ا در دهه های اول حاکمیت خود کردند٬ همان دهه ای که موسوی آنرا دوران طلایی میداند! ج.ا از همان روز اول شروع به جنایت کرد٬ دستورش از جانب خمینی صادر میشد و آخوندهای دیگر اجرا میکردند تا جامعه عدل اسلامی بر پا شود.نسل جوان باید بداند که آخوند فقط مجری این احکام است٬ مشکل دینی است که این احکام را صادر کرده.بساط دینی باید از حاکمیت بطور کلی جدا شود و هیچگونه دخالتی در امور سیاسی نداشته باشد. یاد هموطنان بهایی جانباخته گرامی باد.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 16:51:26 توسط ایرانی ساکن در غربت
این همه بربریت؟ دل ادم درد می گیرد. کشتن انسان ها بخاطر عقایدشان. این رسم مذهبی که در میان مسیحیان منسوخ شده است هنوز هم در میان مسلمانان با قوت عمل می کند. این اخوند وحشی هم بسرنوشت خلخالی ادمکش دچار خواهد شد. کشار انسانها بخاطر اعتقادادشان امروزه فقط در میان مسلمانان رواج و ادامه دارد. میزان ازادیخواهی هر انسا و هر سیاستمداری را باید از طریق موضع او در باره این جنایات ارزیابی کرد. محکوم کنیم این رفتار بربرمنشانه را که بنام ایرانیان به جهان ارایه می شود. این خبر را باید همیشه در معرض دید خوانندگان قرار داد تا ببینند و بخوانند که ملای حرامزاده ایرانی رسمن و با بی پروایی باور نکردنی کشتار این انسانه را بخاطر داشتن عقایدشان توجیه می کند!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 11:55:45 توسط دارا
اصلاحطلبان اول بايد تكليف خودشان را درباره اين جنايات هولناك كه در زمان برو بياى انها رخ داده روشن كنند
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 11:52:20 توسط دارا
امروز شمعى بياد اين هموطنان عزيز روشن ميكنم يادشان گرامى
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 10:32:29 توسط سمکو
متاسفانە در تاریخ أیران، ما فقط خون و أشک و مرگ میخوانیم.. باز هم یک شب دیگر بیدار میمانم، روح مقدس مونا مثل یک پروانە در ذهن و وجودم پرواز میکند. من پیرمرد، با نیم جسد 'آخە من هم نصف جسدم در راە مبارزە با أین رژیم خونین أز دست دادەام' جز غصە خوردن و أشک ریختن هیچی أز دستم نمی اید، بدبخت مردمانی هستند، هنوز خواب أصلاح طلبی در أین سایە أین رژیم میبینند. چند هزار مونا ی دیگر باید أعدام شوند تا روز آزادی فرا رسد؟ وای خدا، أز آن روز بیم دارم کە روز مرگم تاریکستان فکر آخوندی هنوز در مهنم حاکم مطلق باشد..
نوشته شده در تاريخ سی و يکم خرداد ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژوئن ۲۰۱۸ ، 08:45:37 توسط افراسیاب
خوب این رژیم تا بحال هزاران زن و دختر رو جلو روی همدگر اعدام کرده٫ این خبر هم تازگی بطور گسترده در اینترنت پخش شده٫ رژیم فهمیده بزودی موج اعتراضات میلیونی راه میافته با بدار کشیدن محمد ثلاث و پخش اخبار وحشتناک اعدامهاشون میخوان مردم رو بترسونن مخصوصا زنان رو که اخیرا مبارزاتشون بر علیه حجاب و حضور در ورزشگاه ها گسترده شده٫ استراتژی دومشون گول زدن جهان و آمریکاست و میخوان دولت روحانی جنایتکار رو بره نشان بدن که در محاصره اصولگرهاست و اگر آمریکا فشار بیاورد این دولت سقوط میکند و وضعیت خیلی بدتر میشود٫ ولی کور خوندن دیگه کار از کار گذشته و دنیا دست خامنهای جنایتکار تروریست رو خونده
آگهی های تجارتی