بخت تیره کاخ سنگ سیاه هخامنشی در برازجان + عکس


مهر : بقایای کاخ سنگ سیاه از مجموع کاخهای سه گانه امپراطوری هخامنشیان در برازجان بوشهر با وجود همه ویژگیهای منحصر به فرد معماری و تاریخی رفته رفته به مشتی سنگ خرد شده بی ارزش تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آثار بازمانده از این کاخ بی بدیل که جملگی از سنگی سیاه رنگ ساخته شده در گذران ماه و سال، زیر تلفیق آفتاب سوزان و هوای شرجی جنوب و عدم محافظت و مرمت روند تند تخریب را طی می کند.

نظر به راه اندازی ناوگان دریایی در زمان فرمانروایی پادشاهان قدرتمند این خاندان برای تسلط بر دریاها با هدف تجارت و کشورگشایی و اهمیت استراتژیک سواحل نزدیک به دریا، جلگه برازجان در این دوره واجد اهمیت بسیاری بود که وجود کاخهای سه گانه ی سنگ سیاه، چرخاب و بردک سیاه در این منطقه حاکی از همین مسئله است.

علت انتخاب این جلگه نزدیکی آن به خلیج فارس و در پی آن تسلط بر راههای تجاری منطقه و تحت نظر داشتن آبراهه های جنوبی از لحاظ سیاسی و اقتصادی بود، تمامی این اهداف به وسیله برپایی کاخهایی در این منطقه فراهم می شد.

از این سه کاخ که در بقایای خود همه نشانه های معماری عصر هخامنشیان را دارند اثر زیادی بر جای نمانده اما با این همه، آنچه هست شایستگی همه گونه توجه و محافظت از سوی نهادهای متولی امور میراث فرهنگی کشور را دارد.

علی اکبر سرافراز که در دهه 40 خورشیدی در هیئت رئیس گروه کاوش باستان شناسی در این منطقه به کاوش مشغول بود و در نهایت کاخ چرخاب را از دل خاک بیرون کشید با ابراز تاسف از وضعیت موجود این سه گانه بنای هخامنشی به خبرنگار مهر می گوید: به هیچ یک از کاخهای هخامنشی حاشیه خلیج فارس که در شهرستان برازجان واقع شده اند با وجود داشتن ارزشهای فراوان تاریخی توجه کافی نمی شود.

او می افزاید: هر سه کاخ هخامنشی "چرخاب"، کاخ "سنگ سیاه" که نزد اهالی به کاخ "نظر آقا" مشهور است و " کاخ بردک سیاه " در وضعیت چندان مساعدی به سر نمی برند و حفاظتهای حداقلی هم از آنها صورت نمی گیرد.

این باستان شناس با ستایش از نوع معماری به کار رفته در این کاخها معتقد است براساس شواهد، معماری داخلی این سه کاخ وام گرفته از کاخ بزرگ آپادانا در شوش پایتخت اصلی هخامنشی بوده است.

اگر چه وضعیت کنونی کاخ سنگ سیاه و عکسهای این گزارش حکایت از خرابه ای بی قدر و ارزش دارد اما علی اکبر سرافراز کاخ سنگ سیاه (نظرآقا) را نسبت به دو کاخ دیگر این منطقه بزرگتر می داند و می گوید: این کاخ که در حاشیه رودخانه است بزرگی و عظمت کاخ شوش را داشت به دلایل نامعلومی نیمه تمام ماند. پس از آن معماران هخامنشی تصمیم می گیرند در فاصله 30 کیلومتری کاخ کوچکتر و زیبای بردک سیاه را بسازند.

البته کاخ بردک سیاه هم که کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی بوده در نزدیکی خلیج فارس 33 سال پس از سر برآوردن از دل خاک این روزها به دلیل عدم محافظت کارشناسی در حال نابودی تدریجی است. علاوه بر آن کاخ چرخاب نیز که از کاخهای زمستانی کوروش هخامنشی بوده و تنها و یا حداقل اصلی ترین سند معماری است که ثابت می کند خلیج فارس از دوران باستان متعلق به ایرانیان است در برازجان و به فاصله 20 کیلومتری از خلیج همیشگی پارسیان بدون محافظت به حال خود رها شده و آن هم در حال تخریب است.

این کارشناس میراث فرهنگی در ادامه گفتگوی خود با مهر با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به این بناهای پر ارزش تاریخی که چیزی از کاخهای شوش و پارسه پاسارگاد کم ندارد تصریح می کند: حداقل باید یک مراقبت کارشناسی شده از این کاخها صورت می گرفت تا پایه ستونهای آن در معرض گرما، باران و رطوبت هوا و همچنین کشت و زرع کشاورزان محلی و کندوکاوهای حفاران غیر مجاز تخریب نمی شد.

محوطه های باستانی محل واقع شدن این سه کاخ هم از لحاظ تاریخی دارای ارزشهای بالایی است و هم بناهای موجود در آنها آثاری ویژه در هنر معماری ایرانیان محسوب می شوند ولی با این وجود این محوطه ها بخت چندانی برای قرار گرفتن در میدان توجه متولیان امور را نداشته اند.

 

[کد مطلب: 15888] [تاريخ انتشار: چهارم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم آوريل ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با بيست و پنجم آوريل ۲۰۱۰ ، 05:52:24 توسط وطن پرست
این نا مردمان از خداشونه که این آثار با ارزش تاریخی از بین بره وفقط آثار کثافت کاریهای خودشون باقی بمونه فقط امیدوارم یه روزی از همین روزها خودشون مثل این این آثار تاریخی که دارن از بین میرن ازبین برن به امید آن روز با آرزوی سربلندی ایران زمین ایران آریایی وهخامنشی وبا درود به روح کورش کبیر
نوشته شده در تاريخ پنجم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با بيست و پنجم آوريل ۲۰۱۰ ، 04:15:00 توسط میهن
ملتی که گذشته خود را پاس نمی دارند، آیا آینده خود را پاس خواهند داشت؟
نوشته شده در تاريخ چهارم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم آوريل ۲۰۱۰ ، 20:47:15 توسط زنبور گاوی
در تاریخ 200 ساله اخیر , آخوند دیگری هم بر ایران برای مدتی حکم راند که نامش شیخ آغاسی بود و جالب است که آن آخوند و این آخوندهای کنونی در یک چیز مشترک هستند و آن این است که هر دو بودجه مملکت را صرف ساخت توپ کردند, البته شیخ آغاسی یکی از کارهایش حفر قنات هم بود که آخوندهای کنونی عرضه آن کار را هم ندارند و مملکت روز به روز خشک و خشک تر می شود. شما رسانه های دولتی را ببینید همه صفحات آن فقط پرشده از اینکه موشکی با فلان برد و گلوله ضد زره ساختیم و غنی سازی کردیم و از این دست خبرها. این وضعیت هم دقیقا عین کره شمالی است که مردمش از گرسنگی و قحطی سنگ بر شکم می بندند و کیم جونگ ایل خوشحال است که بمب اتم آزمایش کرده و غرب و همسایه اش را به بمب اتم تهدید می کند. از حاکمانی که جان انسانها برایشان بی ارزش است شما انتظار دارید به کاخ 2500 ساله بها دهند . خدا از پدران ما نگذرد که با بلاهتشان این آخوندها را توی پاچه ملت ایران کردند و از ما هم نگذرد که با سکوتمان , رضایت داده ایم مملکتمان به دست این آخوندهای نالایق, نه تنها سالها بلکه قرنها به عقب رانده شود.
نوشته شده در تاريخ چهارم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم آوريل ۲۰۱۰ ، 13:15:47 توسط سعید
آدم از تعجب شاخ در می آورد که چگونه است این چند تکه سنگ از سوی عوامل رژم دزدیده نشده ؟
نوشته شده در تاريخ چهارم ارديبهشت ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم آوريل ۲۰۱۰ ، 10:32:16 توسط Rahgozar
اگر منشور هم هنوز در ایران بود سرنوشتش مثل این بود !
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فاسدترین نهادها در ایران همانا ولایت فقیه و روحانیت شیعه هستند
سپاه با پرونده روح‌الله زم چه می‌کند؟‌
کاریکاتور / مقابله با کشف حجاب در مجتمع‌های آپارتمانی
احمدی نژاد نگران منطقه ۹ شیکاگو! 
دستگیری یکی از عوامل جمهوری اسلامی در سوئد
فیلم/ رقص در مترو تهران
عکس / چرا تصاویر اعتراض‌ها در لبنان عجیب و غریب هستند؟! 
اعترافات زم از محافظه‌کاران شروع شد؛ این مدافع حرم کیست؟ 
روح‌الله زم را 'دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت کرد و تحویل ایران داد'
نخستین اعترافات تلویزیونی زم علیه یک «مدافع حرم» زندانی و متهم به جاسوسی
نامه‌ وزیر اطلاعات به فرمانده سپاه درباره‌ی روح الله زم
تاجزاده : چطور است میتوانید ریگی و زم را دستگیر کنید ولی در شناسایی ضارب ابراهیم‌نژاد یا عاملان اسیدپاشی عاجر هستید
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: