"پدرسوخته" و "پدرت رو درميارم" از كجا آمده؟


با روى كار آمدن سلسله صفوى؛ شاه اسماعيل مذهب شيعه را بعنوان مذهب رسمى ايران اعلام كرد و به كشتار و قلع و قمع اهل سنت پرداخت و جمعيت كسيرى را با زور شمشير شيعه نمود تا جايى كه اهل سنت همگى به مرزهاى ايران گريختند. ادوارد براون محقق و شرق شناس انگلیسی در کتاب «تاریخ ادبیات ایران از عهد صفویه تا زمان حاضر » (ص ۶۵) درباره وی می نویسد: « گمان ندارم که از عهد نرون تا کنون چنین ظالمی به وجود آمده باشد».

یکی از تنبیه های شاه اسماعیل آن بود که دستور می داد پدر مخالفان سنی خود را اگر مرده بود (به جرم ستمی که بر شیعیان روا داشته است) از گور درآورده و در مقابل او آتش بزنند و سپس محکوم «پدر سوخته» را به طرز فجیعی می کشت.

از آن تاریخ عبارات «پدرت را در می آورم» (یعنی پدرت را از گور در می آورم و می سوزانم) و «پدر سوخته» (یعنی مجرم و بد سابقه ای که پدرش را از گور در آورده و سوزانده اند) در مقام تهدید و دشنام به عنوان اصطلاح بر زبان مردم جاری شده است. در لغت نامه دهخدا نيز براى اصطلاح پدرسوخته همين اقدام صفوى ها ذكر شده است.

[کد مطلب: 159487] [تاريخ انتشار: هجدهم تير ۱۳۹۷ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۱۸ ، 07:19:18 توسط کاربین
"اين اعراب نبودند كه شيعه را به ايران آوردند بلكه اين ايرانيان متوهم بودند كه فكر ميكردند شيعه دين اعتراض است و با اين دين ميتوان در مقابل اعراب سنى ايستاد " این جمله که جناب کارگر بیان کردند خیلی جالب است در دوره قدرت گیری صفویه اعراب ضعیف بودند چه لزومی داشت شاه عباس شیعه را انتخاب کند می توانست زرتشت را رواج دهد
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۹۷ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 09:38:54 توسط Ahmad
جناب کارگر همین کشوری که الان بنام ایران داری و در آنجا نشسته ای باقیمانده و میراث همان امپراتوری صفوی است که بدست همان شاه اسماعیل بقول شما جلاد تاریخ بنیان گذاشته شده است. قبل از شاه اسماعیل در این جغرافیایی که امروز بنام ایران شناخته می شود قرن ها بود که خوانین و حکومتهای کوچک محلی جدا از هم حکومت می کردند و کشوری بنام ایران نبود. بنابر این دم از سواد نزن و در چیزی که اطلاعی نداری اظهار نظر نکن. همین طور می شود که صفحات اینترنتی پر می می شود با مطالب سطحی و خزعبلات!
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۷ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 15:42:50 توسط كارگر
در مورد صفويه بخصوص شاه اسماعيل صفوى كه از بزرگترين جلادان تاريخ بوده بسيار گفته شده ولى در ايران بخاطر دين شيعه و ترويجش بدست شاه اسماعيل بخصوص در زمان شاه زياد سخن گفته نميشد، آقاى احمد غلط نوشتن كثير دليل بر دروغ و يا جفنگ بودن مطلب نيست، در ضمن اگر كامنت دوستان اينترنتى را دائم نگاه كنيد متوجه ميشويد كه سواد ايرانيان در چهل سال اخير عقب رفته و بسيارى از كلمات را اشتباه مى نويسند اين اعراب نبودند كه شيعه را به ايران آوردند بلكه اين ايرانيان متوهم بودند كه فكر ميكردند شيعه دين اعتراض است و با اين دين ميتوان در مقابل اعراب سنى ايستاد ولى در واقع شيعه گرى بسيار ارتجاعى تر از سنى گرى است.
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۷ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 09:38:42 توسط افراسیاب
زنده سوزاندن محکومان از زمان هخامنشی بوده و داریوش کبیر دشمنانش رو در خاکستر داغ میسزونده٫ داریوش بیست و یک پادشاه رو در خاکستر داغ سوزاند٫ تاریخ شاهنشاهی هخامنشی پرفسور امستد شیکاگو٫ پدر سوخته شاید همانها باشن٫ سلاطین دیگر هم اینکار رو میکردن ولی قدیمیترین سند در ایران متعلق به داریوش پادشاه هخامنشی است٬ قدیمیتر از آن در عراق و مصر هم از این مجازات در کتیبه هاشون آمده
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۷ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 07:32:20 توسط Ahmad
از املا (بجای کثیر، کسیر)و انشای مطلب معلوم است که این مطالب چقدر صحت و اصالت دارند. متاسفانه صفحات سایتهای اینترنتی شده زباله دان جفنگیات
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۷ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 06:13:58 توسط سمکو
أی کاش من هم یک پدر سوختە بودم! "أمام خمینی (رە)"
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۷ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 05:38:25 توسط Minna
»کثیر« و نه »کسیر« - چه افتضاحی است این گسترش بیسوادی!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
دیدار فرح پهلوی با آخوند خویی و پیش‌بینی پیامبرگونه صدام 
ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا پس از ۷۶ سال پیدا شد
عکس‌های سکسی روی موبایل بچه‌های کم سن و سال
فيلم/ شعرخوانی یک بانوی ایرانی: «روز شومی بود روز انقلاب» 
۹ نشانه زیستی که نشان می‌دهد در حال پیر شدن هستید
تصاویر باورنکردنی یک مرد در سرمای قطبی(+تصاویر)
کشف اسکلت ۵ هزار ساله‌ در بابل 
فنلاندی‌ها چطور بدون گپ زدن زنده می‌مانند؟
فيلم/ مدیریت جهادی در تقسیم کیک چهل سالگی انقلاب! 
عجیب‌ترین و جالب‌ترین اتفاقات در فضا که شگفت‌ زده‌تان می‌کند
انقلاب نتيجه ناآگاهى بود
جنگ نتيجه انقلاب بود
عقب ماندگي نتيجه جنگ بود
...
خودروی ۲۰۰ میلیارد تومانی بوگاتی در نمایشگاه ژنو!
آگهی های تجارتی